Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2016
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2001
2018
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
National Championships France MU - Road Race
»
2017
»
Startlist
menu
2017
»
108th
National Championships France MU - Road Race
(NC)
2017
»
One day race
»
Saint-Amand-Montrond
›
Saint-Amand-Montrond
(172.8km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
132
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
PROD HOMME Antoine
WB - Fybolia Locminé
2
-
JARNET Maxime
Team Vulco - VC Vaulx-en-Velin
3
-
DEFAYE Jeremy
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
4
-
DEGRANDCOURT Hadrien
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
5
-
DUMAY Léon
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
6
-
ENDELER Kahiri
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
7
-
LOUVET Louis
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
8
-
RIGOLLOT Mathieu
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
9
-
SOUTON Julien
SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
10
-
DAVY Clément
Laval Cyclisme 53
11
-
LARPE Killian
Team U Cube 17
12
-
CHAMPOUSSIN Clément
Chambéry Cyclisme Formation
13
-
DANÈS Léo
Chambéry Cyclisme Formation
14
-
DOLEATTO Aurélien
Chambéry Cyclisme Formation
15
-
PARET-PEINTRE Aurélien
Chambéry Cyclisme Formation
16
-
ROCHAS Rémy
Chambéry Cyclisme Formation
17
-
ROGER Maxime
Chambéry Cyclisme Formation
18
-
LERAT Franck
Dunkerque Littoral Cyclisme
19
-
BECRET Geoffroy
CC Nogent-sur-Oise
20
-
HAVOT Sébastien
CC Nogent-sur-Oise
21
-
JOLY Thomas
CC Nogent-sur-Oise
22
-
SAGNIER Théo
CC Nogent-sur-Oise
23
-
GRESSIER Maxime
Development Team Sunweb
24
-
LANGELLOTTI Victor
UC Monaco
25
-
RUSSO Clément
EC Saint-Etienne Loire
26
-
KOHL Romain
GSC Blagnac Vélo Sport 31
27
-
ROSSINI Quentin
GSC Blagnac Vélo Sport 31
28
-
SELIVERT Tristan
GSC Blagnac Vélo Sport 31
29
-
BELLICAUD Jeremy
Oceane Top 16
30
-
CAPOT Lucien
Oceane Top 16
31
-
LE HENAFF Romain
Oceane Top 16
32
-
TORRES Gerard
Oceane Top 16
33
-
FINÉ Eddy
Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
34
-
DIDIER Clément
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
35
-
LAFAY Victor
Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
36
-
GUILLOT Romain
VC Villefranche Beaujolais
37
-
BLAMPAIN Maxime
Sojasun Espoir - ACNC
38
-
LAGRÉE Adrien
Sojasun Espoir - ACNC
39
-
MALLE Nicolas
Sojasun Espoir - ACNC
40
-
MORIN Emmanuel
Sojasun Espoir - ACNC
41
-
RAPIN Martin
Sojasun Espoir - ACNC
42
-
ANTI Enzo
VC Rouen 76
43
-
MONTANA Sylvain
VC Rouen 76
44
-
ERMENAULT Corentin
Team Wiggins
45
-
DEMEAUTIS Matthieu
Guidon Chalettois
46
-
HENRIO Ewen
Guidon Chalettois
47
-
LE TIEC Maxime
Guidon Chalettois
48
-
RONXIN Pierre
Guidon Chalettois
49
-
BOIVIN Maël
VC Pays de Loudéac
50
-
LEMOINE Gaëtan
VC Pays de Loudéac
51
-
LEPLINGARD Antoine
VC Pays de Loudéac
52
-
PRIMAS Nicolas
VC Pays de Loudéac
53
-
CABANEL Vincent
Occitane Cyclisme Formation
54
-
LHUILIER Simon
Occitane Cyclisme Formation
55
-
CAM Florian
Côtes Armor cyclisme
56
-
BOISSET Enzo
Team U Nantes Atlantique
57
-
CARNIER Axel
Team U Nantes Atlantique
58
-
LEBOUCHER Adrien
Team U Nantes Atlantique
59
-
MADOUAS Valentin
Team U Nantes Atlantique
60
-
PERRET Kevin
Team U Nantes Atlantique
61
-
BARBIER Pierre
BMC Development Team
62
-
TURGIS Tanguy
BMC Development Team
63
-
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
64
-
BERNARD Enzo
Vendee U Pays De La Loire
65
-
BURGAUDEAU Mathieu
Vendee U Pays De La Loire
66
-
DENIS Thomas
Vendee U Pays De La Loire
67
-
FERRON Valentin
Vendee U Pays De La Loire
68
-
GAILLARD Marlon
Vendee U Pays De La Loire
69
-
JEANNIÈRE Emilien
Vendee U Pays De La Loire
70
-
JOURNIAUX Axel
Vendee U Pays De La Loire
71
-
MAITRE Florian
Vendee U Pays De La Loire
72
-
RIVIÈRE David
Vendee U Pays De La Loire
73
-
SELLIER Simon
Vendee U Pays De La Loire
74
-
PFRIMMER Arnaud
CC Étupes
75
-
SAUVAGE Paul
CC Étupes
76
-
CHAMPOSSIN Odrian
AVC Aix-en-Provence
77
-
JOLIBERT Clément
AVC Aix-en-Provence
78
-
MARTIN Hugo
AVC Aix-en-Provence
79
-
SCHMITZ Yvan
AVC Aix-en-Provence
80
-
TOUZÉ Damien
HP BTP - Auber93
81
-
ACOSTA Thomas
82
-
ARAMENDI Dorian
83
-
AVOINE Kévin
84
-
BARTHE Cyril
85
-
BATISTA Camille
86
-
BLEIER Baptiste
87
-
BOUGUET Hugo
88
-
BUISSON Corentin
89
-
COLLOT Maxime
90
-
COMBES Simon
91
-
COSNEFROY Benoît
92
-
COUANON Jonathan
93
-
DE ROSSI Lucas
94
-
DELBOVE Jordan
95
-
DELEHAYE Bryan
96
-
DESCHATRES Martin
97
-
DUFOUR Florian
98
-
ESQUER Florian
99
-
FOULON Dorian
100
-
GARAND Marceau
101
-
GAUGET Lucas
102
-
GAY Raphael
103
-
GEHIN Lucas
104
-
GERBON Julien
105
-
GOSSARD Maxime
106
-
GRAS Yan
107
-
GUERNALEC Thibault
108
-
GUGLIELMI Simon
109
-
GUINET Dylan
110
-
HATTIER Bruno
111
-
HEYMANS Florian
112
-
LAVOISIER Matthias
113
-
LE BRETON Jérôme
114
-
LOUIS Alexandre
115
-
MAISON Maxime
116
-
MARTIN Welner
117
-
MATONTI Theo
118
-
MEHN Vincent
119
-
MENANT Théo
120
-
MÉRIGNAT Sofiane
121
-
MICHENEAU Jérémie
122
-
MORICHON Mathieu
123
-
PHILIBERT Aurelien
124
-
PINAUD Anthony
125
-
PRODHOMME Nicolas
126
-
RENAULT Baptiste
127
-
RICHARDOT Eugène
128
-
RIOU Alan
129
-
ROUYER Tom
130
-
SAINT GUILHEM Thibaud
131
-
VALETTE Pierre
132
-
VERGER Simon
* = competes for youth GC
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Best per specialty
Race ranking
Peloton averages
Contribute to startlist
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)