2023
2024»115th

National Championships France MU - Road Race

(NC)
2024»One day race»AltkirchAltkirch(166.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1-
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team503:58:19
2-
Climber
ROLLAND Brieuc Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ300:15
0:15
3-
Climber
ROULAND Louis Arkéa - B&B Hôtels Continentale
21Arkéa - B&B Hôtels Continentale20,,
0:15
4-
Sprint
21CC Étupes150:26
0:26
5-
Climber
MAISONOBE Sam Vendée U
20Vendée U 100:31
0:31
6-
Climber
MELOT Noé AVC Aix-en-Provence
18AVC Aix-en-Provence51:05
1:05
7-
Climber
CHAUSSINAND Joris Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
22Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme31:20
1:20
8-
Sprint
BERG Gabriel Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team31:23
1:23
9-
Sprint
LELANDAIS Rémi Arkéa - B&B Hôtels Continentale
21Arkéa - B&B Hôtels Continentale11:44
1:44
10-
Sprint
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U2312:03
2:03
11-
Sprint
STEVANT Malo VC Pays de Loudéac
21VC Pays de Loudéac3:02
3:02
12-
Sprint
CLOUAIRE Raphaël VC Rouen 76
20VC Rouen 763:23
3:23
13-
Sprint
SORANZO Mael EC Saint-Etienne Loire
19EC Saint-Etienne Loire4:32
4:32
14-
Sprint
BARAN Simon CC Étupes
21CC Étupes5:05
5:05
15-
Sprint
GUERINEL Mathis Paris Cycliste Olympique
19Paris Cycliste Olympique5:10
5:10
16-
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
20Vendée U 5:29
5:29
17-
Climber
SANCHEZ Clément Vendée U
18Vendée U ,,
5:29
18-
Climber
CLER Gabin SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
19SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com,,
5:29
19-
GC
BASSET Pierre Henry CIC U Nantes Atlantique
20CIC U Nantes Atlantique5:32
5:32
20-
GC
FAYOLLE Jean-Loup Arkéa - B&B Hôtels Continentale
18Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
5:32
21-
TT
MARAIS Benjamin Vendée U
21Vendée U 5:53
5:53
22-
Sprint
LOZOUET Léandre Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale6:48
6:48
23-
Sprint
2110:16
10:16
24-
Sprint
HENNEQUIN Paul Nice Métropole Côte d'Azur
21Nice Métropole Côte d'Azur,,
10:16
25-
Sprint
1911:57
11:57
26-
Sprint
DEVROUTE Corentin SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
20SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com14:19
14:19
27-
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
14:19
28-
Sprint
SANLAVILLE Mathias VC Villefranche Beaujolais
21VC Villefranche Beaujolais,,
14:19
29-
Sprint
DECOMBLE Maxime Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
14:19
30-
Sprint
DURAND Dylan CM Aubervilliers 93 - St-Michel-Mavic
21CM Aubervilliers 93 - St-Michel-Mavic14:22
14:22
31-
Sprint
TAPIZ Hugo Galibier - Finisher - Kern Pharma
18Galibier - Finisher - Kern Pharma,,
14:22
32-
Sprint
AUGÉ Ronan Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
14:22
33-
Sprint
AYACHE Thibault UV Aube
18UV Aube,,
14:22
34-
Sprint
LAJAUNIAS Valerian Team U LH
20Team U LH14:28
14:28
35-
Sprint
PONCHON Eliote VC Villefranche Beaujolais
21VC Villefranche Beaujolais14:32
14:32
36-
Sprint
LESUEUR Louka VC Rouen 76
19VC Rouen 7614:34
14:34
37-
Sprint
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing-
38-
Sprint
PLENEL JOBARD Elyes Paris Cycliste Olympique
18Paris Cycliste Olympique-
39-
Sprint
MAINGUENAUD Lucas SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
20SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com-
40-
Sprint
AYRAL Maxime AVC Aix-en-Provence
18AVC Aix-en-Provence-
41-
Sprint
MARCHANDISE Charles Béziers Méditerranée Cyclisme
20Béziers Méditerranée Cyclisme-
42-
Sprint
HOUCOU Emmanuel AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence-
43-
Sprint
VIERGE Mateo Grupo Eulen-NUUK
20Grupo Eulen-NUUK-
44-
Sprint
DU MOUZA Quentin C'Chartres Cyclisme
20C'Chartres Cyclisme-
45-
Sprint
BAGOU Guillaume CC Étupes
20CC Étupes-
46-
Sprint
ESCURE Marin Team U LH
18Team U LH-
47-
Sprint
BREANT Romain SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
19SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com-
48-
Sprint
MILLET Hugo Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
21Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme-
49-
Sprint
AZILE LOZACH Julien Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
20Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme-
50-
Sprint
FOISSOTTE Paul VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim-
51-
Sprint
FINCKBOHNER Anaël VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim-
52-
Sprint
DEUS Alexis OCF Team Legend Wheels
21OCF Team Legend Wheels-
53-
Sprint
POSNIC Louis Marie Team Novo Nordisk Development
20Team Novo Nordisk Development-
54-
Sprint
FOFONOV Artem Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team-
55-
Sprint
BIBET Thomas Océane Top 16
21Océane Top 16-
DNF-
TT
BEDINI Albin AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence-
DNF-
TT
POTTIER Raphaël AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence-
DNF-
TT
PICHON Mathis CC Nogent-sur-Oise
20CC Nogent-sur-Oise-
DNF-
TT
CORNIGLION Sofian AVC Aix-en-Provence
19AVC Aix-en-Provence-
DNF-
TT
SEGUIN Yanis UC Cholet 49
21UC Cholet 49-
DNF-
TT
21-
DNF-
TT
ADAM Guillaume VC Rouen 76
22VC Rouen 76-
DNF-
TT
22-
DNF-
Climber
SPARFEL Louis CC Étupes
20CC Étupes-
DNF-
TT
THIERRY Pierre Arkéa - B&B Hôtels Continentale
20Arkéa - B&B Hôtels Continentale-
DNF-
Sprint
CARPENTIER Florian USSA Pavilly Barentin
22USSA Pavilly Barentin-
DNF-
Sprint
HUE Antoine CIC U Nantes Atlantique
19CIC U Nantes Atlantique-
DNF-
Sprint
VIDAL Adrien GSC Blagnac Vélo Sport 31
21GSC Blagnac Vélo Sport 31-
DNF-
Sprint
JEAN Victor VC Villefranche Beaujolais
20VC Villefranche Beaujolais-
DNF-
Sprint
LAURANS Théo Morbihan Adris Gwendal Oliveux
21Morbihan Adris Gwendal Oliveux-
DNF-
Climber
SAVIOZ Colin Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF-
TT
GILLET Baptiste Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale-
DNF-
TT
POLETTO Antoine UV Aube
22UV Aube-
DNF-
TT
PRIGENT Gaël CM Aubervilliers 93 - St-Michel-Mavic
19CM Aubervilliers 93 - St-Michel-Mavic-
DNF-
TT
ANANIE Ugo VC Amateur Saint-Quentin
21VC Amateur Saint-Quentin-
DNF-
TT
LÉVÊQUE Theo Dinan Sport Cycling
20Dinan Sport Cycling-
DNF-
TT
NILSSON-JULIEN Oscar AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence-
DNF-
TT
BOULAIN Louison Guidon Chalettois
18Guidon Chalettois-
DNF-
TT
LESNE Robin Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
22Cre'Actuel-Marie Morin-U 22-
DNF-
TT
LAVIGNAC Matthieu OCF Team Legend Wheels
21OCF Team Legend Wheels-
DNF-
TT
KRAEMER Léo VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim-
DNF-
TT
20-
DNF-
Climber
22-
DNF-
Sprint
L'HOTE Antoine Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
18Decathlon AG2R La Mondiale Development Team-
DNF-
Sprint
IZQUIERDO Clément AVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence-
DNF-
Sprint
CHATONNET Toby VC Rouen 76
21VC Rouen 76-
DNF-
Sprint
BOULET Enzo CIC U Nantes Atlantique
21CIC U Nantes Atlantique-
DNF-
Sprint
19-
DNF-
Sprint
GAPPINI Killian Guidon Chalettois
20Guidon Chalettois-
DNF-
Sprint
LUCAS Quentin Team EliteOrga US Saint-Herblain
21Team EliteOrga US Saint-Herblain-
DNF-
Sprint
LOULERGUE Victor Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
19Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme-
DNF-
Sprint
RUSSO Mathias OCC Antibes-Alpes-Maritimes
20OCC Antibes-Alpes-Maritimes-
DNF-
Sprint
BURNET Julian SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
19SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com-
DNF-
Sprint
LUINAUD Romain Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine
21Team Corrèze-Suchet-Nouvelle Aquitaine-
DNF-
Sprint
MERCIER Edwin Vendée U
18Vendée U -
DNF-
Sprint
VIARDOT Matteo VC Rouen 76
18VC Rouen 76-
DNF-
Climber
LANGELLA Lenaic VC Rouen 76
19VC Rouen 76-
DNF-
Climber
BOILEAU Killian Mayenne-V and B-Monbana
21Mayenne-V and B-Monbana-
DNF-
Climber
ARHIE Kevin Team U Charente-Maritime
21Team U Charente-Maritime-
DNF-
Climber
RAMBAULT Axel Guidon Chalettois
21Guidon Chalettois-
DNF-
Climber
LAURENSOT Edgar Cre'Actuel-Marie Morin-U 22
20Cre'Actuel-Marie Morin-U 22-
DNF-
Sprint
SOUCHON Antonin VC Pays de Loudéac
21VC Pays de Loudéac-
DNF-
Sprint
ROUDIER Hugo EC Saint-Etienne Loire
19EC Saint-Etienne Loire-
DNF-
Sprint
BLAISE Arthur Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team-
DNF-
Sprint
GABRIEL Timothé VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim-
DNF-
Sprint
BOUYER Mathéo VC Lucéen
21VC Lucéen -
DNF-
TT
20Vendée U -
DNF-
TT
MÉAL Théo Team Bricquebec Cotentin
21Team Bricquebec Cotentin-
DNF-
TT
MARCHAND-VUILLON Achille AVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence-
DNF-
TT
CONOR Paul UC Cholet 49
20UC Cholet 49-
DNF-
TT
GUERINEL Manu Paris Cycliste Olympique
20Paris Cycliste Olympique-
DNF-
TT
BOICHIS Paul AVC Aix-en-Provence
18AVC Aix-en-Provence-
DNF-
TT
DUC Maxence VC Amateur Saint-Quentin
21VC Amateur Saint-Quentin-
DNF-
TT
SOULARD Dorian UC Cholet 49
20UC Cholet 49-
DNF-
TT
TRICOT Corentin Guidon Chalettois
21Guidon Chalettois-
DNF-
TT
FILLION Erwann Team Bricquebec Cotentin
21Team Bricquebec Cotentin-
DNF-
TT
JOT Matéo VC Unité Schwenheim
20VC Unité Schwenheim-
DNF-
TT
LEQUET Corentin CC Étupes
19CC Étupes-
DNF-
TT
LEPOITTEVIN DUBOST Joris Moyon Percy Vélo Club
21Moyon Percy Vélo Club-
DNF-
TT
JACQUEMIN Théo Guidon Chalettois
21Guidon Chalettois-
DNF-
TT
ZAHEM Maël CC Nogent-sur-Oise
18CC Nogent-sur-Oise-
DNF-
TT
ECORCHARD Jules UV Aube
20UV Aube-
DNF-
TT
GUEFVENEU Swann Vendée U
18Vendée U -
DNF-
TT
CUSHWAY Maximilian Morbihan Adris Gwendal Oliveux
19Morbihan Adris Gwendal Oliveux-
DNF-
TT
19-
DNF-
TT
CHARTEAU Diego Vendée U
18Vendée U -
DNF-
TT
CASTILLE Noé VC Unité Schwenheim
21VC Unité Schwenheim-
DNF-
TT
LEBRETON Jonathan GSC Blagnac Vélo Sport 31
18GSC Blagnac Vélo Sport 31-
DNF-
TT
HUSNI Thomas Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
21Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme-
DNF-
TT
WALLIANG Thibault AC Bisontine
21AC Bisontine-
DNF-
TT
FONTAINE Titouan Equipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF-
TT
AMBERT Nicolas CC Nogent-sur-Oise
21CC Nogent-sur-Oise-
DNF-
TT
DUPÉ Mathieu OCF Team Legend Wheels
19OCF Team Legend Wheels-
DNF-
TT
LAMBERT WETZEL Tom VC Villefranche Beaujolais
18VC Villefranche Beaujolais-
DNF-
TT
RULLIER Hans VC Pays de Loudéac
20VC Pays de Loudéac-
DNF-
TT
ROUSSEAU Benjamin C'Chartres Cyclisme
19C'Chartres Cyclisme-
DNF-
TT
TREMOULET Antoine OCF Team Legend Wheels
20OCF Team Legend Wheels-
DNF-
TT
HODEBOURG RINNA Josué CC Vauclinois
19CC Vauclinois-
DNF-
Sprint
PICHON Bastien CC Nogent-sur-Oise
22CC Nogent-sur-Oise-
DNF-
Sprint
LEVON Eliott Paris Cycliste Olympique
20Paris Cycliste Olympique-
DNF-
Climber
VEDEL Gabin Guidon Sprinter Canalien Cycling Team
21Guidon Sprinter Canalien Cycling Team-
DNS-
Climber
COULONDRE Gabriel Guidon Chalettois
19Guidon Chalettois-
DNS-
Sprint
21VC Lucéen -
DNS-
Sprint
PICARD Paul OCF Team Legend Wheels
19OCF Team Legend Wheels-
DNS-
Sprint
ROUX Damien OCF Team Legend Wheels
18OCF Team Legend Wheels-
DNS-
Sprint
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team-
DNS-
GC
BOICHIS Adrien Trinity Racing
21Trinity Racing-
DNS-
GC
MAHIEU Gregoire AVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    11 May 2024
  • Start time:
    13:30
  • Avg. speed winner:
    41.894 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    166.4 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature: