Search:  
topLogin
-
2017

2018»National Championships Germany U23 - Road Race (NC)

2018  One day race  »  Unna  ›  Unna   (169.6k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCITime
1 Kanter MaxDevelopment Team Sunweb 20Development Team Sunweb504:00:454:00:45
2 Rutsch JonasTeam Lotto - Kern Haus 20Team Lotto - Kern Haus30,,,,
3 Grosser AaronTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY20,,,,
4 Groß FelixHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net15,,,,
5 Franz Toni 2110,,,,
6 Pakalski Henrik 195,,,,
7 Thurau SvenDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon3,,,,
8 Münstermann PerTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY3,,,,
9 Koch ChristianLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg1,,,,
10 Schubert Erik 221,,,,
11 Brenner Nico 21,,,,
12 Haller PatrickHeizomat Rad-Net 20Heizomat Rad-Net,,,,
13 Zetsche Luka 20,,,,
14 Banusch Richard LKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,,,
15 Heider ChristopherDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon,,,,
16 Gartner Julius ,,,,
17 Mandrysch JohnDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon,,,,
18 Hugger JanTeam Lotto - Kern Haus 19Team Lotto - Kern Haus,,,,
19 Henn LucaTeam Lotto - Kern Haus 20Team Lotto - Kern Haus,,,,
20 Lübbers DorianTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,,,
21 Hodapp JohannesTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 18Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,,,
22 Taebling PaulLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg,,,,
23 Aschenbrenner Michel 18,,,,
24 Franz Marcel 22,,,,
25 Augenstein Moritz 210:060:06
26 Schmiedel Sebastian 210:130:13
27 Augustin Hannes 210:140:14
28 Winter LaurinTeam Differdange - Losch 21Team Differdange - Losch,,0:14
29 Plambeck Philipp 200:200:20
30 Sonnleitner Jonas 20,,0:20
31 Küllmer Philipp 220:220:22
32 Ostfalk Lajos 190:230:23
33 Baldinger Lukas 19,,0:23
34 Kowalewsky Milan  ,,0:23
35 Meiler MartinTeam Vorarlberg Santic 20Team Vorarlberg Santic,,0:23
36 Schramm Jeremias ,,0:23
37 Barke Marco 21,,0:23
38 Knolle JonTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 18Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:23
39 Heming Janek ,,0:23
40 Derksen Luke 220:250:25
41 Funck Timo 18,,0:25
42 Domnick JuliusTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:25
43 Schmitt Simon 0:270:27
44 Redmers Simon 220:300:30
45 Kraemer Jan  0:360:36
46 Peschges Marcel 21,,0:36
47 Hamm Henrik 20,,0:36
48 Stork FlorianDevelopment Team Sunweb 21Development Team Sunweb,,0:36
49 Rudys PaulLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,0:36
50 Märkl NiklasDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb,,0:36
51 Giessibl Severin 0:420:42
52 Clauss MarcDauner D&DQ-Akkon 19Dauner D&DQ-Akkon0:440:44
53 Otterbein Rene 200:450:45
54 Glameyer Johannes ,,0:45
55 Happke Luca FelixTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY0:480:48
56 Magdeburg Tobias 20,,0:48
57 Bramer Fabian 20,,0:48
58 Gebauer Oskar 190:530:53
59 Benecke Jan-christoph 19,,0:53
60 Frahm JasperHeizomat Rad-Net 22Heizomat Rad-Net,,0:53
61 Berger Leonhardt 21,,0:53
62 Treubel PascalHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net0:550:55
63 Giesselmann MichelTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:55
64 Heinschke LeonDevelopment Team Sunweb 18Development Team Sunweb,,0:55
65 Kaufmann Johannes 211:071:07
66 Frosch Leon  ,,1:07
67 Rottmann Julian  ,,1:07
68 Brandt Nicolas 191:101:10
69 Willi Benedikt 211:251:25
70 Reinhardt Niklas 211:261:26
71 Salmon MartinDevelopment Team Sunweb 20Development Team Sunweb,,1:26
72 Lindenau Paul 221:291:29
73 Hollmann JuriHeizomat Rad-Net 18Heizomat Rad-Net,,1:29
74 Reutter SvenHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net1:311:31
75 Gindhart FlorianDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon2:112:11
76 Bauer DominikDauner D&DQ-Akkon 20Dauner D&DQ-Akkon,,2:11
77 Hártig JonasTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,2:11
78 Hähnel FrederikLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg2:382:38
79 Nolde TobiasHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net2:392:39
80 Röber Dominik 18,,2:39
81 Ortner Lukas 202:432:43
82 Echtermann Leon 20,,2:43
83 Hagen Andre 192:552:55
84 Mechsner Josh 19,,2:55
85 Otto Jan Hendrik 203:063:06
86 Dörrie MarcTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,3:06
87 Weinzheimer RichardTeam Lotto - Kern Haus 22Team Lotto - Kern Haus,,3:06
88 Schafer Johannes 213:183:18
89 Kulisch Erik 3:273:27
90 Banzer Johannes 19,,3:27
91 Tegl Lorenz 204:204:20
92 Reineck Marian 197:067:06
93 Wille Markus  187:547:54
94 Jürß MalteLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg10:3210:32
95 Steger Tilman 2011:1411:14
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 17th June 2018
Avg. speed winner: 42.27 km/h
Race category:
Start/finish: Unna › Unna
National Championships Germany U23 - Road Race logo
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.05203 sec.