Search:  
topLogin
2012
2010

2011»National Championships Germany - Road Race (NC)

2011  One day race  »  Neuwied  ›  Neuwied   (207k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Wagner RobertLeopard Trek 28Leopard Trek154:43:234:43:23
2 Ciolek GeraldQuickstep Cycling Team 24Quickstep Cycling Team10,,0:00
3 Degenkolb JohnHTC - High Road 22HTC - High Road7,,0:00
4 Greipel AndréOmega Pharma-Lotto  28Omega Pharma-Lotto 4,,0:00
5 Kluge RogerSkil - Shimano 25Skil - Shimano2,,0:00
6 Schulze AndréCCC - Polsat - Polkowice 36CCC - Polsat - Polkowice1,,0:00
7 Sieberg MarcelOmega Pharma-Lotto  29Omega Pharma-Lotto ,,0:00
8 Baumann EricTeam Netapp 31Team Netapp,,0:00
9 Selig Rüdiger 22,,0:00
10 Fiedler JacobTeam NSP 24Team NSP,,0:00
11 Müller DirkNutrixxion Sparkasse 37Nutrixxion Sparkasse,,0:00
12 Radochla SteffenNutrixxion Sparkasse 32Nutrixxion Sparkasse,,0:00
13 Schumacher StefanMiche-Guerciotti  29Miche-Guerciotti ,,0:00
14 Kurth MichaelTeam Eddy Merckx - Indeland  24Team Eddy Merckx - Indeland ,,0:00
15 Krieger AlexanderTeam Heizomat Mapei 19Team Heizomat Mapei,,0:00
16 Ganser StefanTeam Eddy Merckx - Indeland  31Team Eddy Merckx - Indeland ,,0:00
17 Friedemann MatthiasChampion System 26Champion System,,0:00
18 Pfingsten ChristophCycling Team de Rijke-Shanks 23Cycling Team de Rijke-Shanks,,0:00
19 Meisen MarcelTeam Eddy Merckx - Indeland  22Team Eddy Merckx - Indeland ,,0:00
20 Oelerich JanTest Team Raiko - Argon 18 23Test Team Raiko - Argon 18,,0:00
21 Schillinger AndreasTeam Netapp 27Team Netapp,,0:00
22 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 25LKT Team Brandenburg,,0:00
23 Hondo DaniloLampre - ISD 37Lampre - ISD,,0:00
24 Retschke RobertTeam Netapp 30Team Netapp,,0:00
25 Schmitt AlexTeam Eddy Merckx - Indeland  21Team Eddy Merckx - Indeland ,,0:00
26 Kern JulianSeven Stones 21Seven Stones,,0:00
27 Martens PaulRabobank Cycling Team 27Rabobank Cycling Team,,0:00
28 Bissinger FlorianArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 23Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
29 Fothen MarkusTeam NSP 29Team NSP,,0:00
30 Schillinger AndreasTeam Netapp 27Team Netapp,,0:00
31 Eichler MarkusTeam NSP 29Team NSP,,0:00
32 Springer ChristophSP Tableware Cycling Team 25SP Tableware Cycling Team,,0:00
33 Meier TinoLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,0:00
34 Vogt MarioTeam Heizomat Mapei 19Team Heizomat Mapei,,0:00
35 Weissinger RenéTeam Vorarlberg 32Team Vorarlberg,,0:00
36 Fuchs SergejNutrixxion Sparkasse 24Nutrixxion Sparkasse,,0:00
37 Gottfried AlexanderTeam Netapp 25Team Netapp,,0:00
38 Salzinger FlorianAtlas Personal - BMC 27Atlas Personal - BMC,,0:00
39 Keuser AndreasTeam Worldofbike.gr 37Team Worldofbike.gr,,0:00
40 Dehmel FelixLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,0:00
41 Seubert TimonTeam Netapp 24Team Netapp,,0:00
42 Fröhlinger JohannesSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,0:00
43 Rösch DavidAtlas Personal - BMC 22Atlas Personal - BMC,,0:00
44 Nerz DominikLiquigas - Cannondale 21Liquigas - Cannondale,,0:00
45 Janorschke GrischaNutrixxion Sparkasse 24Nutrixxion Sparkasse,,0:00
46 Knees ChristianSky Procycling 30Sky Procycling0:070:07
47 Plötner NilsTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei0:120:12
48 Stauff AndreasQuickstep Cycling Team 24Quickstep Cycling Team0:210:21
49 Wegmann FabianLeopard Trek 31Leopard Trek,,0:21
50 Koep ThomasTest Team Raiko - Argon 18 20Test Team Raiko - Argon 180:230:23
51 Hellmann JulianTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei1:201:20
52 Kittel MarcelSkil - Shimano 23Skil - Shimano1:221:22
53 Schulz PhillipColba - Mercury - Dourphonie 31Colba - Mercury - Dourphonie,,1:22
54 Johr OliverSeven Stones 21Seven Stones,,1:22
55 Schweizer MichaelNutrixxion Sparkasse 27Nutrixxion Sparkasse,,1:22
56 Baldauf SebastianTeam NSP 22Team NSP,,1:22
57 Jessenberger MariusTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei,,1:22
58 Mamos PhilippAmore & Vita - Conad 28Amore & Vita - Conad,,1:22
59 Thurau BjörnTeam NSP 22Team NSP,,1:22
60 Benoit Andre 21,,1:22
61 Weicht MichaelLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,1:22
62 Sydlik BenjaminNutrixxion Sparkasse 20Nutrixxion Sparkasse,,1:22
63 Naber Patrick ,,1:22
64 Eckmann RobinTrek - Livestrong presented by Radioshack 19Trek - Livestrong presented by Radioshack4:064:06
65 Mayer YannickTeam NSP 20Team NSP,,4:06
66 Deutschmann JanTest Team Raiko - Argon 18 32Test Team Raiko - Argon 18,,4:06
67 Geschke SimonSkil - Shimano 25Skil - Shimano7:027:02
68 Martin TonyHTC - High Road 26HTC - High Road7:037:03
69 Obst RenéTeam NSP 34Team NSP7:457:45
70 Monreal FlorianTeam Eddy Merckx - Indeland  25Team Eddy Merckx - Indeland 7:467:46
71 Schnaidt Fabian 20,,7:46
72 Schröder BjörnNutrixxion Sparkasse 30Nutrixxion Sparkasse,,7:46
73 Westmattelmann DanielTeam Eddy Merckx - Indeland  23Team Eddy Merckx - Indeland 8:528:52
74 Hümbert MichaelSeven Stones 21Seven Stones8:548:54
75 Walsleben PhilippBKCP - Powerplus 23BKCP - Powerplus8:578:57
76 Wiele Mathias 25,,8:57
77 Klemme DominicLeopard Trek 24Leopard Trek8:588:58
78 Clauss Peter 22,,8:58
79 Gaber MartinUnion Raiffeisen Radteam Tyrol 21Union Raiffeisen Radteam Tyrol,,8:58
80 Benning Hans JoachimSeven Stones 19Seven Stones,,8:58
81 Riha Vladi ,,8:58
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 26th June 2011
Avg. speed winner: 43.828 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Neuwied › Neuwied
Parcours type: 0*
PCS point scale: Nationals.C3National Championships Germany - Road Race logo
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08723 sec.