2014
2012

2013»National Championships Germany - Road Race (NC)

2013  One day race  »  Wangen im Allgäu  ›  Wangen im Allgäu   (225k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Greipel AndréLotto Belisol Team 30Lotto Belisol Team100155:17:035:17:03
2 Ciolek GeraldMTN - Qhubeka 26MTN - Qhubeka7010,,0:00
3 Degenkolb JohnTeam Argos - Shimano 24Team Argos - Shimano407,,0:00
4 Meisen MarcelBKCP - Powerplus 24BKCP - Powerplus304,,0:00
5 Voss PaulTeam NetApp – Endura 27Team NetApp – Endura252,,0:00
6 Schumacher StefanChristina Watches-Onfone 31Christina Watches-Onfone201,,0:00
7 Herklotz SilvioTeam Stölting  19Team Stölting 15,,0:00
8 Martens PaulBlanco Pro Cycling Team 29Blanco Pro Cycling Team10,,0:00
9 Freienstein RaphaelTeam Heizomat  22Team Heizomat 9,,0:00
10 Burghardt MarcusBMC Racing Team 29BMC Racing Team8,,0:00
11 Weber JohannesTeam Heizomat  18Team Heizomat 7,,0:00
12 Nerz DominikBMC Racing Team 23BMC Racing Team6,,0:00
13 Wegmann FabianGarmin Sharp 33Garmin Sharp5,,0:00
14 Klemme DominicIAM Cycling 26IAM Cycling4,,0:00
15 Schwarzmann MichaelTeam NetApp – Endura 22Team NetApp – Endura30:040:04
16 Schillinger AndreasTeam NetApp – Endura 29Team NetApp – Endura0:090:09
17 Sieberg MarcelLotto Belisol Team 31Lotto Belisol Team0:120:12
18 Geschke SimonTeam Argos - Shimano 27Team Argos - Shimano0:130:13
19 Koep ThomasTeam Stölting  22Team Stölting 1:131:13
20 Reinhardt TheoRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team,,1:13
21 Zabel RickRabobank Development Team 19Rabobank Development Team1:501:50
22 Krieger AlexanderRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,1:50
23 Zepuntke RubenRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,1:50
24 Selig RüdigerTeam Katusha  24Team Katusha ,,1:50
25 Bissinger FlorianTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,1:50
26 Knauer Florenz 24,,1:50
27 Schäfer StefanTeam NSP - Ghost 27Team NSP - Ghost,,1:50
28 Dieteren JanTeam Stölting  20Team Stölting ,,1:50
29 Reimer MartinMTN - Qhubeka 26MTN - Qhubeka,,1:50
30 Grad AlexanderTeam Heizomat  23Team Heizomat ,,1:50
31 Nuber Simon 22,,1:50
32 Friedemann MatthiasChampion System Pro Cycling Team 28Champion System Pro Cycling Team,,1:50
33 Pfingsten ChristophCycling Team de Rijke-Shanks 25Cycling Team de Rijke-Shanks,,1:50
34 Hondo DaniloRadioShack - Leopard 39RadioShack - Leopard1:551:55
35 Koch MichelCannondale Pro Cycling Team 21Cannondale Pro Cycling Team,,1:55
36 Forberger SvenTeam NSP - Ghost 29Team NSP - Ghost,,1:55
37 Kluge RogerTeam NetApp – Endura 27Team NetApp – Endura,,1:55
38 Wagner RobertBlanco Pro Cycling Team 30Blanco Pro Cycling Team,,1:55
39 Martin TonyOmega Pharma - Quick-Step 28Omega Pharma - Quick-Step,,1:55
40 Baldauf SebastianTeam NSP - Ghost 24Team NSP - Ghost,,1:55
41 Grabsch BertOmega Pharma - Quick-Step 38Omega Pharma - Quick-Step,,1:55
42 Kern JulianAG2R La Mondiale 23AG2R La Mondiale,,1:55
43 Sinkewitz PatrikMeridiana Kamen Team 32Meridiana Kamen Team,,1:55
44 Gottfried AlexanderNutrixxion ABUS 27Nutrixxion ABUS2:112:11
45 Walsleben PhilippBKCP - Powerplus 25BKCP - Powerplus4:454:45
46 Arndt NikiasTeam Argos - Shimano 21Team Argos - Shimano5:335:33
47 Fröhlinger JohannesTeam Argos - Shimano 28Team Argos - Shimano,,5:33
48 Kittel MarcelTeam Argos - Shimano 25Team Argos - Shimano,,5:33
49 Rettner Rainer 6:316:31
50 Deckert SebastianLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,6:31
51 Nordhoff AlexanderTeam Quantec - Indeland 23Team Quantec - Indeland,,6:31
52 Gretsch PatrickTeam Argos - Shimano 26Team Argos - Shimano,,6:31
53 Schweizer ChristophSynergy Baku Cycling Project 27Synergy Baku Cycling Project,,6:31
54 Schweizer MichaelTeam NSP - Ghost 29Team NSP - Ghost,,6:31
55 Schweizer Michael 21,,6:31
56 Weber MarcelTeam Stuttgart 24Team Stuttgart,,6:31
57 Mayer Yannick 22,,6:31
58 Springer ChristophTeam Vorarlberg 27Team Vorarlberg,,6:31
59 Schmitt AlexNutrixxion ABUS 23Nutrixxion ABUS,,6:31
60 Finders DirkTo Win - Josan Cycling Team 27To Win - Josan Cycling Team,,6:31
61 Janorschke GrischaNutrixxion ABUS 26Nutrixxion ABUS,,6:31
62 Schormair FabianTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,6:31
63 Straub ManuelTeam Heizomat  20Team Heizomat ,,6:31
64 Retschke RobertTeam Quantec - Indeland 32Team Quantec - Indeland,,6:31
65 Coomans Kenneth ,,6:31
66 Jessenberger MariusTeam Bergstrasse jenatec 22Team Bergstrasse jenatec,,6:31
67 Eichler MarkusTeam NetApp – Endura 31Team NetApp – Endura,,6:31
68 Oelerich JanTeam Stölting  25Team Stölting ,,6:31
69 Nappa FabioTeam Bergstrasse jenatec 21Team Bergstrasse jenatec,,6:31
70 Stauff AndreasMTN - Qhubeka 26MTN - Qhubeka,,6:31
71 Gebauer TimTeam Stölting  24Team Stölting ,,6:31
72 Mager ChristianTeam Stölting  21Team Stölting ,,6:31
73 Sydlik BenjaminNutrixxion ABUS 22Nutrixxion ABUS,,6:31
74 Fuchs SergejTeam NSP - Ghost 26Team NSP - Ghost,,6:31
75 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  22Team Heizomat ,,6:31
76 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,6:31
77 Scheit FlorianRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,6:31
78 Klemme DanielLeopard - Trek Continental Team 21Leopard - Trek Continental Team,,6:31
79 Thurau BjörnTeam Europcar 24Team Europcar,,6:31
80 Fiedler JacobTeam NSP - Ghost 26Team NSP - Ghost9:129:12
81 Walsleben MaxNutrixxion ABUS 23Nutrixxion ABUS9:389:38
82 Voigt JensRadioShack - Leopard 41RadioShack - Leopard,,9:38
83 Holler NikodemusThuringer Energie Team 22Thuringer Energie Team,,9:38
84 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team,,9:38
85 Fiek Arnold 1911:1011:10
86 Gaebel Stefan 26,,11:10
87 Quast Ole 23,,11:10
88 Edmüller BenjaminArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 25Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,11:10
89 Dehmel FelixTeam Stölting  22Team Stölting ,,11:10
90 Fließgarten Andreas 32,,11:10
91 Radochla SteffenEuskaltel - Euskadi 34Euskaltel - Euskadi,,11:10
92 Heider Johannes 25,,11:10
93 Hatz ChristopherTeam Bergstrasse jenatec 21Team Bergstrasse jenatec11:2411:24
94 Danner Fabian 2316:5016:50
95 Walscheid MaxTeam Stölting  20Team Stölting 17:0817:08
96 Bauhaus PhilTeam Stölting  18Team Stölting ,,17:08
97 Bertling MatthiasTeam Quantec - Indeland 25Team Quantec - Indeland17:3717:37
98 Dohlus TobiasNutrixxion ABUS 24Nutrixxion ABUS,,17:37
99 Donath FelixLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,17:37
100 Bothe Erik 20,,17:37
101 Bichlmann Daniel 24,,17:37
DNF Ackermann PascalRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team--
DNF Da Costa Maira Roberto 27,,-
DNF Denz Nico 19,,-
DNF Lechner Patrick 24,,-
DNF Kohlhofer Sebastian 26,,-
DNF Erhardt Max ,,-
DNF Ampler RickNutrixxion ABUS 23Nutrixxion ABUS,,-
DNF Schomber NilsRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team,,-
DNF Brennauer Bernd ,,-
DNF Wälzlein JanTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,-
DNF Hellmann JulianTeam Quantec - Indeland 22Team Quantec - Indeland,,-
DNF Liß LucasRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,-
DNF Kendler BenediktArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 20Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,-
DNF Kenzler ArneTeam Bergstrasse jenatec 24Team Bergstrasse jenatec,,-
DNF Monreal FlorianTeam Quantec - Indeland 27Team Quantec - Indeland,,-
DNF Gannopolskiy Michael 27,,-
DNF Weicht Michael 25,,-
DNF Deprie Martin ,,-
DNF Egner ArneTeam Stölting  19Team Stölting ,,-
DNF Genuit Fabian ,,-
DNF Klaus Raoul 23,,-
DNF Thiele KerstenRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team,,-
DNF Politt NilsTeam Stölting  19Team Stölting ,,-
DNF Forke SebastianTeam NSP - Ghost 26Team NSP - Ghost,,-
DNF Benoit AndreTeam Quantec - Indeland 23Team Quantec - Indeland,,-
DNF Knees ChristianSky Procycling 32Sky Procycling,,-
DNF Weber SaschaTeam Differdange - Losch 25Team Differdange - Losch,,-
DNF Schlichenmaier TimTeam Bergstrasse jenatec 22Team Bergstrasse jenatec,,-
DNF Pfeifer RonTeam Quantec - Indeland 21Team Quantec - Indeland,,-
DNF Meingast Friedrich 28,,-
DNF Zwingenberger Philipp 20,,-
DNF Schaffner MoritzThuringer Energie Team 19Thuringer Energie Team,,-
DNF Plötner NilsTeam Stölting  24Team Stölting ,,-
DNF Körber SebastianNutrixxion ABUS 29Nutrixxion ABUS,,-
DNF Schulze AndréEuskaltel - Euskadi 38Euskaltel - Euskadi,,-
DNF Keller Hermann 20,,-
DNF Weinstein DomenicRad-Net Rose Team 18Rad-Net Rose Team,,-
DNF Schmeiser JonasTeam NSP - Ghost 25Team NSP - Ghost,,-
DNF Miessen AndreasTeam Quantec - Indeland 20Team Quantec - Indeland,,-
DNF Schnaidt FabianChampion System Pro Cycling Team 22Champion System Pro Cycling Team,,-
DNF Egger MikeTeam Bergstrasse jenatec 20Team Bergstrasse jenatec,,-
DNF Knaup TobiasLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,-
DNF Baumann Eric 33,,-
DNF Teutenberg Lars 42,,-
DNF Nuber Patrick 25,,-
DNF Hesslich Nico 22,,-
DNF Klein Richard 25,,-
DNF Burkhardt HolgerNutrixxion ABUS 25Nutrixxion ABUS,,-
DNF Muche ChristopherRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,-
DNF Philipp Benedict 23,,-
DNF Rapps DarioTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,-
DNF Thömel TinoTeam NSP - Ghost 25Team NSP - Ghost,,-
DNF Mathis MarcoRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team,,-
DNF Matzka RalfTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura,,-
DNF Hümbert MichaelTeam Bergstrasse jenatec 23Team Bergstrasse jenatec,,-
DNF Plarre MatthiasLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 23rd June 2013
Avg. speed winner: 42.58 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: Nationals.C3
Start/finish: Wangen im AllgäuWangen im Allgäu
National Championships Germany - Road Race logo