The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | GREIPEL André Lotto Belisol | Lotto Belisol | 15 | 4:49:51 |
2 | DEGENKOLB John Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 10 | ,, 0:00 |
3 | BAUHAUS Phil Team Stölting | Team Stölting | 7 | ,, 0:00 |
4 | KRIEGER Alexander Team Stuttgart | Team Stuttgart | 4 | ,, 0:00 |
5 | BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 2 | ,, 0:00 |
6 | WEBER Sascha Veranclassic - Doltcini | Veranclassic - Doltcini | 1 | ,, 0:00 |
7 | MATZKA Ralf Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | ,, 0:00 | |
8 | SÜTTERLIN Jasha Movistar Team | Movistar Team | ,, 0:00 | |
9 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
10 | ZABEL Rick BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 0:00 | |
11 | HOLLER Nikodemus Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 0:00 | |
12 | MEISEN Marcel Corendon - Kwadro | Corendon - Kwadro | ,, 0:00 | |
13 | PLARRE Matthias Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 0:00 | |
14 | KOCH Jonas LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |
15 | EDMÜLLER Benjamin Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |
16 | MATTHEIS Oliver Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:00 | |
17 | SÜßEMILCH Eric MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 0:00 | |
18 | BICHLMANN Daniel BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | ,, 0:00 | |
19 | GRAD Alexander Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:00 | |
20 | KNAUER Florenz Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:00 | |
21 | SCHWEIZER Michael Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:00 | |
22 | ,, 0:00 | |||
23 | KERN Julian AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 0:00 | |
24 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:00 | |
25 | BUCHMANN Emanuel Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 0:00 | |
26 | ,, 0:00 | |||
27 | KLUGE Roger IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 0:00 | |
28 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | ,, 0:00 | |
29 | THÖMEL Tino Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 0:00 | |
30 | ,, 0:00 | |||
31 | MARTENS Paul Belkin-Pro Cycling Team | Belkin-Pro Cycling Team | ,, 0:00 | |
32 | PFINGSTEN Christoph Cyclingteam De Rijke | Cyclingteam De Rijke | ,, 0:00 | |
33 | DIETEREN Jan Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |
34 | SCHLICHENMAIER Tim MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 0:00 | |
35 | KLEMME Dominic IAM Cycling | IAM Cycling | ,, 0:00 | |
36 | GERDEMANN Linus MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | ,, 0:00 | |
37 | BURGHARDT Marcus BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 0:00 | |
38 | SIEBERG Marcel Lotto Belisol | Lotto Belisol | ,, 0:00 | |
39 | DEHMEL Felix Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:00 | |
40 | FRÖHLINGER Johannes Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 0:06 0:06 | |
41 | WALSLEBEN Philipp BKCP - Powerplus | BKCP - Powerplus | ,, 0:06 | |
42 | VOIGT Jens Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | ,, 0:06 | |
43 | SCHILLINGER Andreas Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | ,, 0:06 | |
44 | ESSERS Julien Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 0:06 | |
45 | KOEP Thomas Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:06 | |
46 | GESCHKE Simon Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | ,, 0:06 | |
47 | HONDO Danilo Trek Factory Racing | Trek Factory Racing | ,, 0:06 | |
48 | HERKLOTZ Silvio Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:06 | |
49 | EICHLER Markus Team Stölting | Team Stölting | 0:12 0:12 | |
50 | MARTIN Tony Omega Pharma - Quick-Step | Omega Pharma - Quick-Step | ,, 0:12 | |
51 | 0:24 0:24 | |||
52 | LIß Lucas Team Stölting | Team Stölting | 0:28 0:28 | |
53 | FINDERS Dirk Josan - To Win Cycling Team | Josan - To Win Cycling Team | ,, 0:28 | |
54 | 0:38 0:38 | |||
55 | KENDLER Benedikt Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 0:40 0:40 | |
56 | EGGER Mike MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 0:40 | |
57 | KÖNIG Marco Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 0:40 | |
58 | ,, 0:40 | |||
59 | VOß Paul Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 0:43 0:43 | |
60 | ARNDT Nikias Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 0:44 0:44 | |
61 | 0:46 0:46 | |||
62 | POLITT Nils Team Stölting | Team Stölting | 0:50 0:50 | |
63 | OELERICH Jan Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:50 | |
64 | WERDA Maximilian Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:50 | |
65 | 0:58 0:58 | |||
66 | ,, 0:58 | |||
67 | 1:02 1:02 | |||
68 | WALSCHEID Max Team Stölting | Team Stölting | 1:06 1:06 | |
69 | DROSTE Jan Niklas Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 1:06 | |
70 | BENOIT Andre Team Kuota | Team Kuota | ,, 1:06 | |
71 | ,, 1:06 | |||
72 | RETSCHKE Robert Team Kuota | Team Kuota | 1:18 1:18 | |
73 | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 1:33 1:33 | |
74 | STAUFF Andreas MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | 1:52 1:52 | |
75 | GEBAUER Tim Team Stölting | Team Stölting | ,, 1:52 | |
76 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 1:55 1:55 | |
77 | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 1:55 | |
78 | SCHWARZMANN Michael Team NetApp - Endura | Team NetApp - Endura | 2:08 2:08 | |
79 | 3:10 3:10 | |||
80 | ,, 3:10 | |||
81 | ,, 3:10 | |||
82 | KNAUP Tobias LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 3:10 | |
83 | KLEMME Daniel Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 3:10 | |
84 | 5:13 5:13 | |||
85 | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 5:13 | |
86 | ,, 5:13 | |||
87 | ZEPUNTKE Ruben Bissell Development Team | Bissell Development Team | ,, 5:13 | |
88 | SCHOMBER Nils Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 5:13 | |
89 | SCHACHMANN Maximilian Development Team Giant-Shimano | Development Team Giant-Shimano | 6:17 6:17 | |
90 | MATHIS Marco Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 6:17 | |
91 | REINHARDT Theo Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 6:17 | |
92 | ,, 6:17 | |||
93 | VOGT Mario Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 8:32 8:32 | |
94 | MAGER Christian Team Stölting | Team Stölting | ,, 8:32 | |
95 | JANORSCHKE Grischa Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 8:32 | |
96 | 10:06 10:06 | |||
97 | ,, 10:06 | |||
98 | ,, 10:06 | |||
99 | INTRA Felix Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 10:06 | |
100 | ,, 10:06 | |||
101 | ,, 10:06 | |||
102 | ,, 10:06 | |||
103 | STOCKHAUSEN Richard BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | ,, 10:06 | |
104 | BROCKHOFF Jan Development Team Giant-Shimano | Development Team Giant-Shimano | ,, 10:06 | |
105 | KITTEL Marcel Team Giant - Shimano | Team Giant - Shimano | 10:11 10:11 | |
106 | LECHNER Patrick BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | 12:02 12:02 | |
107 | ,, 12:02 | |||
108 | ,, 12:02 | |||
109 | ,, 12:02 | |||
110 | ,, 12:02 | |||
111 | ,, 12:02 | |||
112 | ,, 12:02 | |||
113 | ,, 12:02 | |||
114 | ,, 12:02 | |||
115 | ,, 12:02 | |||
116 | ,, 12:02 | |||
117 | BRINTRUP Fabian Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 12:02 | |
118 | ,, 12:02 | |||
119 | ,, 12:02 | |||
120 | ,, 12:02 | |||
121 | ,, 12:02 | |||
122 | MAYER Yannick BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | ,, 12:02 | |
123 | KURTH Michael Team Kuota | Team Kuota | ,, 12:02 | |
124 | ,, 12:02 | |||
125 | KOCH Michel Cannondale | Cannondale | ,, 12:02 | |
126 | SPRINGER Christoph Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 12:02 | |
127 | SCHNAIDT Fabian Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 12:02 | |
128 | RESKE Tim LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 12:02 | |
129 | BRUNO Fabian MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 12:02 | |
130 | NAPPA Fabio MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 12:02 | |
131 | ,, 12:02 | |||
132 | BOTHE Erik MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 12:02 | |
133 | WESTMATTELMANN Daniel Team Kuota | Team Kuota | ,, 12:02 | |
134 | ,, 12:02 | |||
135 | NOWAK Florian Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 12:02 | |
136 | WALSLEBEN Max Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 12:02 | |
137 | 14:14 14:14 | |||
138 | SCHAFFNER Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 14:14 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | MEILER Lukas Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Gebrüder Weiss - Oberndorfer | - | |
DNF | MEIER Alexander Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Gebrüder Weiss - Oberndorfer | - | |
DNF | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | DECKERT Sebastian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | REIMER Martin MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | - | |
DNF | CIOLEK Gerald MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | - | |
DNF | WAGNER Robert Belkin-Pro Cycling Team | Belkin-Pro Cycling Team | - | |
DNF | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | - | |
DNF | SALZINGER Florian Leopard Development Team | Leopard Development Team | - | |
DNF | SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | - | |
DNF | KRAUSS Aaron MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | HUBER Lukas MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | DRUMM Felix MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | BAUM Lukas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | THIELE Kersten Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | STRITZINGER Joshua Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | MUCHE Christopher Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | KAUTZ Kai Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | HÜMBERT Michael BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | - | |
DNF | SCHÄFER Timo BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | - | |
DNF | HANTZSCH Elmar BIKE AID - Ride for Help | BIKE AID - Ride for Help | - | |
DNF | BRAUN Julian Team Kuota | Team Kuota | - | |
DNF | SCHÖNBACH Felix Team Kuota | Team Kuota | - | |
DNF | RAPP Jonas Team Kuota | Team Kuota | - | |
DNF | TOLLES Joachim Team Kuota | Team Kuota | - | |
DNF | MONREAL Florian Team Kuota | Team Kuota | - | |
DNF | WALBRÜL Gero Team Kuota | Team Kuota | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:29 June 2014
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.73 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:206.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature: