The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|
1 | BUCHMANN Emanuel Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 15 | 4:55:22 |
2 | ARNDT Nikias Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 10 | ,, 0:00 |
3 | BURGHARDT Marcus BMC Racing Team | BMC Racing Team | 7 | 0:07 0:07 |
4 | WEGMANN Fabian Cult Energy Pro Cycling | Cult Energy Pro Cycling | 4 | 0:10 0:10 |
5 | SCHILLINGER Andreas Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | 2 | ,, 0:10 |
6 | KNEES Christian Team Sky | Team Sky | 1 | ,, 0:10 |
7 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | ,, 0:10 | |
8 | ,, 0:10 | |||
9 | MEISEN Marcel Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | 0:13 0:13 | |
10 | GERDEMANN Linus Cult Energy Pro Cycling | Cult Energy Pro Cycling | ,, 0:13 | |
11 | ,, 0:13 | |||
12 | KÄMNA Lennard Team Stölting | Team Stölting | ,, 0:13 | |
13 | SCHUMACHER Stefan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:13 | |
14 | THURAU Björn Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | ,, 0:13 | |
15 | VOß Paul Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | ,, 0:13 | |
16 | DEGENKOLB John Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | 0:21 0:21 | |
17 | MATZKA Ralf Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | ,, 0:21 | |
18 | GREIPEL André Lotto Soudal | Lotto Soudal | ,, 0:21 | |
19 | HATZ Christopher Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | 1:19 1:19 | |
20 | GRETSCH Patrick AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | ,, 1:19 | |
21 | GESCHKE Simon Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | ,, 1:19 | |
22 | MEIER Alexander Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 3:03 3:03 | |
23 | WEBER Johannes Team Stuttgart | Team Stuttgart | 5:12 5:12 | |
24 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | 6:19 6:19 | |
25 | TENBROCK Jonas Team Stölting | Team Stölting | ,, 6:19 | |
26 | FRÖHLINGER Johannes Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | ,, 6:19 | |
27 | 8:35 8:35 | |||
28 | FINDERS Dirk Veranclassic - Ekoi | Veranclassic - Ekoi | 8:44 8:44 | |
29 | SÜTTERLIN Jasha Movistar Team | Movistar Team | 8:45 8:45 | |
30 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 8:45 | |
31 | KOCH Jonas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 8:45 | |
32 | BROCKHOFF Jan AWT-GreenWay | AWT-GreenWay | ,, 8:45 | |
33 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | ,, 8:45 | |
34 | ,, 8:45 | |||
35 | ,, 8:45 | |||
36 | ZABEL Rick BMC Racing Team | BMC Racing Team | ,, 8:45 | |
37 | ,, 8:45 | |||
38 | DIETEREN Jan Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 8:45 | |
39 | REUTTER Sven Team Stölting | Team Stölting | ,, 8:45 | |
40 | SCHULZE Julian Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 8:45 | |
41 | SCHWARZMANN Michael Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | ,, 8:45 | |
42 | ,, 8:45 | |||
43 | KÖNIG Marco Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 8:45 | |
44 | CIOLEK Gerald MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | ,, 8:45 | |
45 | OELERICH Jan Team Stölting | Team Stölting | 8:54 8:54 | |
46 | SIEBERG Marcel Lotto Soudal | Lotto Soudal | ,, 8:54 | |
47 | NERZ Dominik Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | ,, 8:54 | |
48 | ZWINGENBERGER Philipp Team Heizomat | Team Heizomat | 12:56 12:56 | |
49 | INTRA Felix Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 12:56 | |
50 | ,, 12:56 | |||
51 | SÜßEMILCH Eric MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 12:56 | |
52 | WINTER Laurin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 12:56 | |
53 | ,, 12:56 | |||
54 | BECK Joschka BIKE AID | BIKE AID | ,, 12:56 | |
55 | MANDRYSCH John MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | ,, 12:56 | |
56 | KRIEGER Alexander Leopard Development Team | Leopard Development Team | ,, 12:56 | |
57 | EDMÜLLER Benjamin Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 12:56 | |
58 | STARKER Sascha Team Heizomat | Team Heizomat | ,, 12:56 | |
59 | ,, 12:56 | |||
60 | SPRINGER Christoph Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 12:56 | |
61 | TSCHERNOSTER Jan Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 12:56 | |
62 | DOMBROWSKI Frederik Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 12:56 | |
63 | ,, 12:56 | |||
64 | SCHWEIZER Christoph BIKE AID | BIKE AID | 12:59 12:59 | |
65 | NOWAK Florian Team Stuttgart | Team Stuttgart | ,, 12:59 | |
66 | SELIG Rüdiger Team Katusha | Team Katusha | ,, 12:59 | |
67 | WILLWOHL Willi LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 13:04 13:04 | |
68 | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 13:04 | |
69 | BACKOFEN Moritz Team Stölting | Team Stölting | ,, 13:04 | |
70 | RETSCHKE Robert Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 13:04 | |
71 | KNAUP Tobias Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | ,, 13:04 | |
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | - | |||
DNF | BERGER Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | SCHIEWER Franz LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | FRANZ Marcel LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | SOBALLA Carl LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | REIMER Martin LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | ROHDE Leon LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | |
DNF | STAUFF Andreas MTN - Qhubeka | MTN - Qhubeka | - | |
DNF | SCHINNAGEL Johannes Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | |
DNF | KITTEL Marcel Team Giant - Alpecin | Team Giant - Alpecin | - | |
DNF | AMPLER Rick Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | - | |
DNF | BURKHARDT Holger Team Heizomat | Team Heizomat | - | |
DNF | KRAUSS Aaron Team Heizomat | Team Heizomat | - | |
DNF | WALBRÜL Gero Team Heizomat | Team Heizomat | - | |
DNF | PFINGSTEN Christoph Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | - | |
DNF | BAUHAUS Phil Bora - Argon 18 | Bora - Argon 18 | - | |
DNF | STROBEL Simon Team Novo Nordisk | Team Novo Nordisk | - | |
DNF | JANORSCHKE Grischa Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | - | |
DNF | EGNER Arne Team Stölting | Team Stölting | - | |
DNF | KOEP Thomas Team Stölting | Team Stölting | - | |
DNF | POLITT Nils Team Stölting | Team Stölting | - | |
DNF | QUAST Ole Team Stölting | Team Stölting | - | |
DNF | WÖRNER Max MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | TZSCHUPKE Marc-Andre MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | BARNICK Jonas MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | FUßNEGGER Moritz MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | EGGER Mike MLP Team Bergstraße | MLP Team Bergstraße | - | |
DNF | BOMMEL Henning Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | THIELE Kersten Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | BRINTRUP Fabian Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | WEINSTEIN Domenic Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | MATHIS Marco Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | ACKERMANN Pascal Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | SCHOMBER Nils Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | |
DNF | FIEK Arnold Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | WALSLEBEN Max Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | GEBAUER Tim Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | KAUTZ Kai Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | LOEF Georg Team Stuttgart | Team Stuttgart | - | |
DNF | MAYER Yannick BIKE AID | BIKE AID | - | |
DNF | FRITZ Fabian BIKE AID | BIKE AID | - | |
DNF | BRAUN Julian Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | RAPPS Dario Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | DRUMM Felix Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | WEINZHEIMER Richard Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | FLIEßGARTEN Andreas Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | HUPPERTZ Joshua Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | WESTMATTELMANN Daniel Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | LÖER Lukas Team Kuota-Lotto | Team Kuota-Lotto | - | |
DNF | BOKELOH Jonas SEG Racing | SEG Racing | - | |
DNF | MAGER Christian Cult Energy Pro Cycling | Cult Energy Pro Cycling | - | |
DNS | - | |||
DNS | SCHORMAIR Fabian Team Heizomat | Team Heizomat | - | |
DNS | KOCH Michel Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:28 June 2015
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.6 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:204.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:2 km solo
- Avg. temperature: