2019
2021
2020»

National Championships Germany - Road Race

(NC)
2020»One day race»OberlungwitzOberlungwitz(168k)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
1- MEISEN MarcelAlpecin-Fenix31Alpecin-Fenix100154:14:37
2- ACKERMANN PascalBORA - hansgrohe26BORA - hansgrohe7510,,
0:00
3- KRIEGER AlexanderAlpecin-Fenix28Alpecin-Fenix607,,
0:00
4- ZIMMERMANN GeorgCCC Team22CCC Team504,,
0:00
5- MAYRHOFER MariusDevelopment Team Sunweb19Development Team Sunweb402,,
0:00
6- CARSTENSEN LucasBike Aid26Bike Aid301,,
0:00
7- KLUGE RogerLotto Soudal34Lotto Soudal20,,
0:00
8- KNAUER FlorenzMaloja Pushbikers31Maloja Pushbikers10,,
0:00
9- ROSNER LinusRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team5,,
0:00
10- BALLERSTEDT MauriceJumbo-Visma Development Team19Jumbo-Visma Development Team3,,
0:00
11- HUPPERTZ JoshuaTeam Lotto - Kern Haus25Team Lotto - Kern Haus3,,
0:00
12- GLUTH Martin291,,
0:00
13- WEBER Sascha321,,
0:00
14- HEINSCHKE LeonDevelopment Team Sunweb20Development Team Sunweb1,,
0:00
15- SCHWARZMANN MichaelBORA - hansgrohe29BORA - hansgrohe1,,
0:00
16- MAMOS PhilippDauner D&DQ-Akkon37Dauner D&DQ-Akkon,,
0:00
17- HOLLER NikodemusBike Aid29Bike Aid,,
0:00
18- BANUSCH RichardLKT Team Brandenburg22LKT Team Brandenburg,,
0:00
19- LODERER TimonTeam Hrinkow Advarics Cycleang29Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:00
20- MANDRYSCH JohnP&S Metalltechnik23P&S Metalltechnik,,
0:00
21- THURAU SvenDauner D&DQ-Akkon23Dauner D&DQ-Akkon,,
0:00
22- MÄRKL NiklasDevelopment Team Sunweb21Development Team Sunweb,,
0:00
23- BENZ PirminRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team,,
0:00
24- PAKALSKI HenrikRad - Net Rose Team21Rad - Net Rose Team,,
0:00
25- REINHARDT TheoRad - Net Rose Team29Rad - Net Rose Team,,
0:00
26- WALSLEBEN PhilippAlpecin-Fenix32Alpecin-Fenix,,
0:00
27- MÜNSTERMANN PerTeam SKS Sauerland NRW21Team SKS Sauerland NRW,,
0:00
28- TRETTWER HelmutMaloja Pushbikers36Maloja Pushbikers,,
0:00
29- EISE Tobias24,,
0:00
30- ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team20Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
31- AUGUSTIN Hannes23,,
0:00
32- ROHDE LeonRad - Net Rose Team25Rad - Net Rose Team,,
0:00
33- STENZEL Jakob26,,
0:00
34- REIßIG Patrick26,,
0:00
35- RÖBER DominikP&S Metalltechnik20P&S Metalltechnik,,
0:00
36- INTRA Felix25,,
0:00
37- REDMANN SvenDauner D&DQ-Akkon19Dauner D&DQ-Akkon,,
0:00
38- SCHMIEDEL SebastianLKT Team Brandenburg23LKT Team Brandenburg,,
0:00
39- HODAPP JohannesTeam SKS Sauerland NRW20Team SKS Sauerland NRW,,
0:00
40- PLAMBECK Philipp22,,
0:00
41- STEINHAUSER GeorgTirol KTM Cycling Team18Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
42- HALLER PatrickLeopard Pro Cycling 23Leopard Pro Cycling ,,
0:00
43- KNEES ChristianTeam INEOS39Team INEOS,,
0:00
44- LIPOWITZ FlorianTirol KTM Cycling Team19Tirol KTM Cycling Team,,
0:00
45- MEILER MartinTeam Vorarlberg Santic22Team Vorarlberg Santic,,
0:00
46- ADAMIETZ JohannesTeam SKS Sauerland NRW22Team SKS Sauerland NRW,,
0:00
47- GATHEMANN AlbertLKT Team Brandenburg18LKT Team Brandenburg,,
0:00
48- RETSCHKE RobertP&S Metalltechnik39P&S Metalltechnik,,
0:00
49- PFINGSTEN ChristophTeam Jumbo-Visma32Team Jumbo-Visma,,
0:00
50- HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus20Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
51- TARLTON AlexanderTeam Lotto - Kern Haus19Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
52- OELKE TimP&S Metalltechnik19P&S Metalltechnik,,
0:00
53- RASMANN FrederikTeam Lotto - Kern Haus20Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
54- KOCH ChristianTeam Lotto - Kern Haus23Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
55- WILLE Markus20,,
0:00
56- HUGGER JanTeam Lotto - Kern Haus22Team Lotto - Kern Haus0:09
0:09
57- BOMMEL HenningDauner D&DQ-Akkon37Dauner D&DQ-Akkon,,
0:09
58- ASCHENBRENNER MichelP&S Metalltechnik20P&S Metalltechnik,,
0:09
59- SCHILLINGER AndreasBORA - hansgrohe37BORA - hansgrohe,,
0:09
60- KNAUP TobiasTeam Lotto - Kern Haus27Team Lotto - Kern Haus,,
0:09
61- NOLDE TobiasP&S Metalltechnik21P&S Metalltechnik,,
0:09
62- RUDYS PaulLKT Team Brandenburg22LKT Team Brandenburg,,
0:09
63- BURGHARDT MarcusBORA - hansgrohe37BORA - hansgrohe,,
0:09
64- GIESSELMANN MichelTeam SKS Sauerland NRW21Team SKS Sauerland NRW,,
0:09
65- PLAMBECK MoritzDauner D&DQ-Akkon18Dauner D&DQ-Akkon,,
0:09
66- MANGERTSEDER MatthiasMaloja Pushbikers21Maloja Pushbikers,,
0:09
67- HATZ ChristopherTeam Hrinkow Advarics Cycleang28Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:09
68- DOMNICK Julius230:12
0:12
69- LINDNER TomP&S Metalltechnik18P&S Metalltechnik,,
0:12
70- LÜHRS LeslieTirol KTM Cycling Team19Tirol KTM Cycling Team,,
0:12
71- HORNSTEIN TobiasMaloja Pushbikers19Maloja Pushbikers,,
0:12
72- MEILER LukasTeam Vorarlberg Santic25Team Vorarlberg Santic0:15
0:15
73- CLAUSS MarcDauner D&DQ-Akkon21Dauner D&DQ-Akkon,,
0:15
74- WILKSCH HannesDevelopment Team Sunweb18Development Team Sunweb0:20
0:20
75- BURGHARDT Luis19,,
0:20
76- STEIGNER KilianDauner D&DQ-Akkon20Dauner D&DQ-Akkon,,
0:20
77- PESCHGES Marcel24,,
0:20
78- BRANDLMEIER StefanTeam Hrinkow Advarics Cycleang27Team Hrinkow Advarics Cycleang0:26
0:26
79- LEINAU JoannTeam SKS Sauerland NRW25Team SKS Sauerland NRW0:33
0:33
80- SCHOMBURG MartenRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team,,
0:33
81- KÄMNA LennardBORA - hansgrohe23BORA - hansgrohe,,
0:33
82- DÖRRIE MarcTeam Lotto - Kern Haus23Team Lotto - Kern Haus0:40
0:40
83- SCHMIDT Jakob Berthold0:52
0:52
84- SCHOBERER Peter30,,
0:52
85- LUTTER Eric18,,
0:52
86- ZETZSCHE TheoLKT Team Brandenburg19LKT Team Brandenburg1:09
1:09
87- BRANDL WolfgangTeam Skyline34Team Skyline1:20
1:20
88- PETER JannisRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team1:24
1:24
89- GEßNER JakobRad - Net Rose Team20Rad - Net Rose Team,,
1:24
90- HEINRICH NicolasRad - Net Rose Team18Rad - Net Rose Team1:25
1:25
91- BAUER DominikDauner D&DQ-Akkon22Dauner D&DQ-Akkon1:51
1:51
92- SCHINNAGEL JohannesTeam Vorarlberg Santic24Team Vorarlberg Santic2:34
2:34
93- HERRMANN Matthias202:39
2:39
94- LEINAU LouisTeam SKS Sauerland NRW25Team SKS Sauerland NRW3:25
3:25
95- MATHIS MarcoCofidis, Solutions Crédits26Cofidis, Solutions Crédits,,
3:25
DNF- KNOLLE JonTeam SKS Sauerland NRW20Team SKS Sauerland NRW-
DNF- GROCH Paul19-
DNF- VOGEL Sebastian30-
DNF- WILK LukeP&S Metalltechnik18P&S Metalltechnik-
DNF- DERKSEN Luke24-
DNF- HOOPS Gregor35-
DNF- BUCK-GRAMCKO TobiasRad - Net Rose Team19Rad - Net Rose Team-
DNF- ACHTERBERG YannikMaloja Pushbikers26Maloja Pushbikers-
DNF- MERSEBURG Dominik28-
DNF- HÁRTIG JonasTeam SKS Sauerland NRW23Team SKS Sauerland NRW-
DNF- MATERN Jeremy18-
DNF- OSTFALK Lajos21-
DNF- JABCZYNSKI Luca JanisDauner D&DQ-Akkon18Dauner D&DQ-Akkon-
DNF- NITZSCHMANN Martin22-
DNF- KOWALEWSKY Milan24-
DNF- SCHORMAIR FabianTeam Felbermayr - Simplon Wels25Team Felbermayr - Simplon Wels-
DNF- WIELE Mathias34-
DNF- WUNDERLICH Marc31-
DNF- BALDINGER LukasTeam SKS Sauerland NRW21Team SKS Sauerland NRW-
DNF- HÄHNEL Frederik24-
DNF- BENEDIX Anton26-
DNF- MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Dauner D&DQ-Akkon19Dauner D&DQ-Akkon-
DNF- SCHMITZ Brune21-
DNF- HAMM Henrik22-
DNF- SALMON MartinTeam Sunweb22Team Sunweb-
DNF- MAGDEBURG Tobias23-
DNF- ROTH Nepomuk19-
DNF- DOMBROWSKI FrederikBike Aid28Bike Aid-
DNF- FRAHM JasperRad - Net Rose Team24Rad - Net Rose Team-
DNF- FRANZ Toni23-
DNF- TAEBLING PaulLKT Team Brandenburg20LKT Team Brandenburg-
DNF- BOLTE Volker26-
DNF- RICHTER Peter35-
DNF- SELIG RüdigerBORA - hansgrohe31BORA - hansgrohe-
DNF- KUHN JanTeam Lotto - Kern Haus20Team Lotto - Kern Haus-
DNF- BANZER Johannes21-
DNF- GIESSIBL Severin20-
DNF- SCHNAPKA MatthiasBike Aid40Bike Aid-
DNF- DIK CalvinRad - Net Rose Team20Rad - Net Rose Team-
DNF- LOHSE Constantin18-
DNF- BRAUN JulianTeam SKS Sauerland NRW24Team SKS Sauerland NRW-
DNF- SCHMITT Simon21-
DNF- SCHEINPFLUG Axel26-
DNF- JÄGELER RobertP&S Metalltechnik24P&S Metalltechnik-
DNF- MEYER Maximilian20-
DNF- LAUF Marc19-
DNF- JÄGELER Paul KonradP&S Metalltechnik19P&S Metalltechnik-
DNF- ECHTERMANN LeonMaloja Pushbikers23Maloja Pushbikers-
DNF- FISCHER Robin26-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    23 August 2020
  • Avg. speed winner:
    39.59 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    168 km
  • Race ranking:
    107

Race profile

    Sites