The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 100 | 15 | 4:21:47 |
2 | KOCH Jonas Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 75 | 10 | 1:06 1:06 |
3 | ZIMMERMANN Georg Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 60 | 7 | 2:01 2:01 |
4 | BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 50 | 4 | 2:02 2:02 |
5 | BURGHARDT Marcus BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 40 | 2 | 2:09 2:09 |
6 | POLITT Nils BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 30 | 1 | 2:41 2:41 |
7 | STEIMLE Jannik Deceuninck - Quick Step | Deceuninck - Quick Step | 20 | 2:46 2:46 | |
8 | RUTSCH Jonas EF Education - Nippo | EF Education - Nippo | 10 | 2:51 2:51 | |
9 | HEINSCHKE Leon Development Team DSM | Development Team DSM | 5 | 3:00 3:00 | |
10 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 3 | 3:05 3:05 | |
11 | LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 3 | ,, 3:05 | |
12 | BRENNER Marco Team DSM | Team DSM | 1 | ,, 3:05 | |
13 | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 1 | ,, 3:05 | |
14 | HOLLMANN Juri Movistar Team | Movistar Team | 1 | 3:33 3:33 | |
15 | BAUER Dominik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | 1 | 3:51 3:51 | |
16 | SÜTTERLIN Jasha Team DSM | Team DSM | 3:52 3:52 | ||
17 | DENZ Nico Team DSM | Team DSM | ,, 3:52 | ||
18 | SCHWARZMANN Michael BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 3:54 3:54 | ||
19 | ADAMIETZ Johannes Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | 5:27 5:27 | ||
20 | ,, 5:27 | ||||
21 | SALMON Martin Team DSM | Team DSM | 6:13 6:13 | ||
22 | MEISEN Marcel Alpecin - Fenix | Alpecin - Fenix | 7:57 7:57 | ||
23 | WALSCHEID Max Team Qhubeka ASSOS | Team Qhubeka ASSOS | 7:58 7:58 | ||
24 | CARSTENSEN Lucas BIKE AID | BIKE AID | ,, 7:58 | ||
25 | KEUP Pierre-Pascal Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 7:58 | ||
26 | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 7:58 | ||
27 | HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | ,, 7:58 | ||
28 | LINDNER Tom P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 7:58 | ||
29 | BENZ Pirmin Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 7:58 | ||
30 | ,, 7:58 | ||||
31 | ,, 7:58 | ||||
32 | RÖBER Dominik P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 7:58 | ||
33 | DUCKERT Roman Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 7:58 | ||
34 | ,, 7:58 | ||||
35 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 7:58 | ||
36 | STARK Immanuel P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 7:58 | ||
37 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | ,, 7:58 | ||
38 | PALZER Anton BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 7:58 | ||
39 | 8:39 8:39 | ||||
40 | ,, 8:39 | ||||
41 | BALLERSTEDT Maurice Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 8:46 8:46 | ||
42 | WILKSCH Hannes Development Team DSM | Development Team DSM | ,, 8:46 | ||
43 | TEUTENBERG Tim Torn Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 8:46 | ||
44 | DEGENKOLB John Lotto Soudal | Lotto Soudal | 9:10 9:10 | ||
45 | WOLF Justin BIKE AID | BIKE AID | ,, 9:10 | ||
46 | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 9:10 | ||
47 | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 9:10 | ||
48 | ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 10:28 10:28 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | WALSLEBEN Philipp Alpecin - Fenix | Alpecin - Fenix | - | ||
DNF | KRIEGER Alexander Alpecin - Fenix | Alpecin - Fenix | - | ||
DNF | GESCHKE Simon Cofidis | Cofidis | - | ||
DNF | SCHORMAIR Fabian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | ||
DNF | MÄRKL Niklas Team DSM | Team DSM | - | ||
DNF | ZWIEHOFF Ben BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | - | ||
DNF | SCHILLINGER Andreas BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | - | ||
DNF | SELIG Rüdiger BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | - | ||
DNF | MEILER Martin Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | - | ||
DNF | SCHINNAGEL Johannes Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | - | ||
DNF | LÜHRS Leslie Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | - | ||
DNF | STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | - | ||
DNF | BICHLMANN Daniel Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | HORNSTEIN Tobias Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | TAEBLING Paul Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | VON STETTEN Laurin Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | WOLLENBERG Tim Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | SCHLACHTER Franz Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | HEMING Mika Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | - | ||
DNF | HALLER Patrick Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | HEIDEMANN Miguel Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | KLUGE Roger Lotto Soudal | Lotto Soudal | - | ||
DNF | GEßNER Jakob Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | PAKALSKI Henrik Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | UHLIG Henri Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | KRETSCHY Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | PETER Jannis Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | ROSNER Linus Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | HEINRICH Nicolas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | SCHNAPKA Matthias BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNF | KÖNIG Marco BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNF | PAHLKE Jasper Levi BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNF | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | KUHN Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | CZASA Moritz Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | HEIDUK Kim Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | BETZINGER Klaus Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | SONNLEITNER Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | - | ||
DNF | GIEßELMANN Michel Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | THEILER Ole Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | BRAUN Julian Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | NEFFGEN Tim Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | KNOLLE Jon Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | BORRESCH Julian Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | MÜNSTERMANN Per Team SKS Sauerland NRW | Team SKS Sauerland NRW | - | ||
DNF | ROTH Nepomuk Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | - | ||
DNF | MAYRHOFER Marius Development Team DSM | Development Team DSM | - | ||
DNF | THURAU Sven Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | STEINMANN Kieron Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | STEIGNER Kilian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | TEMMEN Jan-Marc Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | GATHEMANN Albert Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | REDMANN Sven Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | PLAMBECK Moritz Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - | ||
DNF | NOLDE Tobias P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | WILK Luke P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | OELKE Tim P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | MANDRYSCH John P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | JÄGELER Robert P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | ASCHENBRENNER Michel P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | NIEBERGALL Yannik P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | ||
DNF | FRANZ Toni Lviv Continental Cycling Team | Lviv Continental Cycling Team | - | ||
DNF | BRANDL Wolfgang Team Skyline | Team Skyline | - | ||
DNF | HESSMANN Michel Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | - | ||
DNF | LEITHNER Daniel Yoeleo Test Team p/b 4Mind | Yoeleo Test Team p/b 4Mind | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:20 June 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.68 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:180.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:128
- Vert. meters:3312
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature: