The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | POLITT Nils BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 100 | 15 | 4:34:59 |
2 | ARNDT Nikias Team DSM | Team DSM | 75 | 10 | 0:47 0:47 |
3 | GESCHKE Simon Cofidis | Cofidis | 60 | 7 | 2:45 2:45 |
4 | BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 50 | 4 | ,, 2:45 |
5 | RUTSCH Jonas EF Education - EasyPost | EF Education - EasyPost | 40 | 2 | 3:32 3:32 |
6 | HEIDEMANN Miguel B&B Hotels - KTM | B&B Hotels - KTM | 30 | 1 | ,, 3:32 |
7 | HOLLMANN Juri Movistar Team | Movistar Team | 20 | 3:35 3:35 | |
8 | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | 10 | 3:45 3:45 | |
9 | STEIMLE Jannik Quick-Step Alpha Vinyl Team | Quick-Step Alpha Vinyl Team | 5 | 3:58 3:58 | |
10 | DENZ Nico Team DSM | Team DSM | 3 | ,, 3:58 | |
11 | KÄMNA Lennard BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 3 | ,, 3:58 | |
12 | RAPP Jonas Hrinkow Advarics Cycleang | Hrinkow Advarics Cycleang | 1 | 4:08 4:08 | |
13 | LÜHRS Luis-Joe BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | 1 | 4:28 4:28 | |
14 | STARK Immanuel P&S Benotti | P&S Benotti | 1 | 4:41 4:41 | |
15 | HEMING Mika ATT Investments | ATT Investments | 1 | 5:49 5:49 | |
16 | KEUP Pierre-Pascal Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | 5:54 5:54 | ||
17 | ADAMIETZ Johannes Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | 6:32 6:32 | ||
18 | WALSCHEID Max Cofidis | Cofidis | 10:33 10:33 | ||
19 | KANTER Max Movistar Team | Movistar Team | ,, 10:33 | ||
20 | DEGENKOLB John Team DSM | Team DSM | 14:07 14:07 | ||
21 | ACKERMANN Pascal UAE Team Emirates | UAE Team Emirates | ,, 14:07 | ||
22 | OSBORNE Jason Alpecin-Fenix Development Team | Alpecin-Fenix Development Team | ,, 14:07 | ||
23 | RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 14:07 | ||
24 | ZWIEHOFF Ben BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | ,, 14:07 | ||
25 | LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | ,, 14:07 | ||
26 | BORRESCH Julian Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, 14:07 | ||
27 | MEILER Lukas Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 14:07 | ||
28 | HODAPP Johannes Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 14:07 | ||
29 | BALLERSTEDT Maurice Alpecin - Fenix | Alpecin - Fenix | ,, 14:07 | ||
30 | HESSMANN Michel Jumbo-Visma | Jumbo-Visma | ,, 14:07 | ||
31 | GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | ,, 14:07 | ||
32 | PETER Jannis P&S Benotti | P&S Benotti | ,, 14:07 | ||
33 | TEMMEN Jan-Marc Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 14:07 | ||
34 | KRETSCHY Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 14:07 | ||
35 | WILKSCH Hannes Development Team DSM | Development Team DSM | ,, 14:07 | ||
36 | LODERER Timon Hrinkow Advarics Cycleang | Hrinkow Advarics Cycleang | 20:11 20:11 | ||
37 | LUTTER Eric P&S Benotti | P&S Benotti | ,, 20:11 | ||
38 | ,, 20:11 | ||||
39 | KNOLLE Jon Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | ,, 20:11 | ||
40 | REIßIG Patrick Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 20:11 | ||
41 | BENZ-KUCH Max Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 20:11 | ||
42 | GEBHARDT Philipp Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 20:11 | ||
43 | ,, 20:11 | ||||
44 | MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | ,, 20:11 | ||
45 | MANDRYSCH John P&S Benotti | P&S Benotti | 20:18 20:18 | ||
46 | 20:19 20:19 | ||||
47 | ,, 20:19 | ||||
48 | 20:21 20:21 | ||||
49 | VOEGE Lennart Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | 20:26 20:26 | ||
50 | ,, 20:26 | ||||
51 | ,, 20:26 | ||||
52 | NIEHUES Sebastian BIKE AID | BIKE AID | 20:32 20:32 | ||
53 | 20:33 20:33 | ||||
54 | SCHORMAIR Fabian Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | 20:35 20:35 | ||
55 | NOLDE Tobias P&S Benotti | P&S Benotti | 20:37 20:37 | ||
56 | CZASA Moritz Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 20:38 20:38 | ||
57 | ,, 20:38 | ||||
58 | GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | 20:41 20:41 | ||
59 | LATOCHA Adrian Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 20:47 20:47 | ||
60 | 20:52 20:52 | ||||
61 | 20:53 20:53 | ||||
62 | BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 21:00 21:00 | ||
63 | HEIDUK Kim INEOS Grenadiers | INEOS Grenadiers | 21:15 21:15 | ||
64 | KRIEGER Alexander Alpecin - Fenix | Alpecin - Fenix | ,, 21:15 | ||
65 | MEILER Martin Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 21:15 | ||
66 | ,, 21:15 | ||||
OTL | KÖCH Silas Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | 24:39 24:39 | ||
OTL | LINDNER Tom P&S Benotti | P&S Benotti | 24:47 24:47 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | - | ||
DNF | MÄRKL Niklas Team DSM | Team DSM | - | ||
DNF | ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team | Tirol KTM Cycling Team | - | ||
DNF | WOLF Justin Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | - | ||
DNF | HALLER Patrick Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | - | ||
DNF | SONNLEITNER Jonas Santic - Wibatech | Santic - Wibatech | - | ||
DNF | REDMANN Sven Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | HEINRICH Nicolas Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | HEINEMANN Leon Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNF | PAHLKE Jasper Levi BIKE AID | BIKE AID | - | ||
DNF | SCHAUB Sebastian Team Illuminate | Team Illuminate | - | ||
DNF | ABT Cedric Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | BRESCHER Leon Eduard Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | MEISEN Marcel Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | BAUER Dominik Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | KUHN Jan Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNF | BRAUN Julian Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | - | ||
DNF | MÜNSTERMANN Per Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | - | ||
DNF | BRIESE Max Saris Rouvy Sauerland Team | Saris Rouvy Sauerland Team | - | ||
DNF | KÄRSTEN Moritz Development Team DSM | Development Team DSM | - | ||
DNF | KOLSCHEFSKY Tim-Oliver Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | - | ||
DNF | STEINHAUSER Georg EF Education - EasyPost | EF Education - EasyPost | - | ||
DNF | OELKE Tim P&S Benotti | P&S Benotti | - | ||
DNS | - | ||||
DNS | - | ||||
DNS | - | ||||
DNS | - | ||||
DNS | KOCH Jonas BORA - hansgrohe | BORA - hansgrohe | - | ||
DNS | BENZ Pirmin Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | - | ||
DNS | KOCH Christian Team Lotto - Kern Haus | Team Lotto - Kern Haus | - | ||
DNS | DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon | Team Dauner | Akkon | - | ||
DSQ | 12:31 12:31 | ||||
DSQ | ,, 12:31 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:26 June 2022
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.821 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:210 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:178
- Vert. meters:3832
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:? km solo
- Avg. temperature: