The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | BENČÍK Petr PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | 25 | 11:11:54 | |
2 | 18 | ,, 0:00 | |||
3 | HOLLENSTEIN Reto Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 14 | ,, 0:00 | |
4 | EIBEGGER Markus Tabriz Petrochemical Team | Tabriz Petrochemical Team | 11 | 0:15 0:15 | |
5 | ZOIDL Riccardo RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 8 | 0:16 0:16 | |
6 | KIRCHMAIR Stefan Tyrol Team | Tyrol Team | 6 | 0:22 0:22 | |
7 | FOTHEN Markus Team NSP | Team NSP | 4 | ,, 0:22 | |
8 | BISSINGER Florian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 3 | 0:25 0:25 | |
9 | BENETSEDER Josef Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 2 | ,, 0:25 | |
10 | 1 | ,, 0:25 | |||
11 | HOFER Andreas Tyrol Team | Tyrol Team | 0:45 0:45 | ||
12 | BUCHÁČEK Tomáš PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:45 | ||
13 | SCHOFFMANN Martin WSA Viperbike | WSA Viperbike | ,, 0:45 | ||
14 | SOKOLL Christoph RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 0:45 | ||
15 | KOZUBEK Stanislav PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:45 | ||
16 | HACECKY Martin ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 1:13 1:13 | ||
17 | MAGER Christian Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 1:33 1:33 | ||
18 | ČANECKÝ Marek Team Manisaspor | Team Manisaspor | ,, 1:33 | ||
19 | KONRAD Patrick Tyrol Team | Tyrol Team | ,, 1:33 | ||
20 | CAPELLI Ermano Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 1:33 | ||
21 | OELERICH Jan Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | 1:39 1:39 | ||
22 | HRINKOW Dominik Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 2:27 2:27 | ||
23 | 3:34 3:34 | ||||
24 | GREDLER Roman Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 3:50 3:50 | ||
25 | 4:05 4:05 | ||||
26 | WEISSINGER René Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | 4:38 4:38 | ||
27 | JESSENBERGER Marius Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | ,, 4:38 | ||
28 | 4:44 4:44 | ||||
29 | VOGT Mario Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 5:17 5:17 | ||
30 | KRIEGER Alexander Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 6:11 6:11 | ||
31 | KRATOCHVÍLA Jakub Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | 7:09 7:09 | ||
32 | HELLMANN Julian Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | 10:32 10:32 | ||
33 | ,, 10:32 | ||||
34 | VAKOČ Petr ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | ,, 10:32 | ||
35 | ,, 10:32 | ||||
36 | EICHLER Markus Team NSP | Team NSP | ,, 10:32 | ||
37 | ,, 10:32 | ||||
38 | THURAU Björn Team NSP | Team NSP | 10:43 10:43 | ||
39 | THÖMEL Tino Team NSP | Team NSP | 11:56 11:56 | ||
40 | WINTER Nicolas Partizan Powermove | Partizan Powermove | 12:43 12:43 | ||
41 | GOTZ Markus WSA Viperbike | WSA Viperbike | ,, 12:43 | ||
42 | FIEDLER Jacob Team NSP | Team NSP | ,, 12:43 | ||
43 | PROBST Rupert Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 12:43 | ||
44 | GABER Martin Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 12:43 | ||
45 | RUCKER Stefan WSA Viperbike | WSA Viperbike | ,, 12:43 | ||
46 | 12:54 12:54 | ||||
47 | RIEBENBAUER Werner RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | 13:15 13:15 | ||
48 | SCHADLICH Lucas Team NSP | Team NSP | 14:59 14:59 | ||
49 | KADLEC Milan ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | 15:32 15:32 | ||
50 | 15:38 15:38 | ||||
51 | PÖLL Stefan Team Vorarlberg | Team Vorarlberg | ,, 15:38 | ||
52 | 16:24 16:24 | ||||
53 | HASSINK Arne Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 16:24 | ||
54 | HAČECKÝ Vojtěch ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | ,, 16:24 | ||
55 | 16:59 16:59 | ||||
56 | WILDAUER Christian Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 17:09 17:09 | ||
57 | ,, 17:09 | ||||
58 | BERES Stanislav Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 17:09 | ||
59 | ,, 17:09 | ||||
60 | STADLER Stefan Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 17:09 | ||
61 | ,, 17:09 | ||||
62 | GORENC Pavel Adria Mobil | Adria Mobil | 17:41 17:41 | ||
63 | 17:42 17:42 | ||||
64 | 20:50 20:50 | ||||
65 | HOCEVAR Aljaž Adria Mobil | Adria Mobil | 21:20 21:20 | ||
66 | HOMOLKA Adam WSA Viperbike | WSA Viperbike | ,, 21:20 | ||
67 | WEISS Martin Tyrol Team | Tyrol Team | ,, 21:20 | ||
68 | LECHNER Petr Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 21:20 | ||
69 | PICHLER Peter Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 21:20 | ||
70 | ,, 21:20 | ||||
71 | ,, 21:20 | ||||
72 | ,, 21:20 | ||||
73 | ,, 21:20 | ||||
74 | HÖFLER Matthias WSA Viperbike | WSA Viperbike | ,, 21:20 | ||
75 | ,, 21:20 | ||||
76 | ,, 21:20 | ||||
77 | RIŠKA Martin RC Arbö Wels Gourmetfein | RC Arbö Wels Gourmetfein | ,, 21:20 | ||
78 | POLIEVKA Pavol Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 21:20 | ||
79 | 21:32 21:32 | ||||
80 | 23:20 23:20 | ||||
81 | 25:46 25:46 | ||||
82 | ,, 25:46 | ||||
83 | PAVITSCHITZ Christian Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 25:46 | ||
84 | ,, 25:46 | ||||
85 | ,, 25:46 | ||||
86 | GEISLER Jannick Team Heizomat Mapei | Team Heizomat Mapei | ,, 25:46 | ||
87 | ,, 25:46 | ||||
88 | ,, 25:46 | ||||
89 | ,, 25:46 | ||||
90 | VOGL Mathias Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 25:46 | ||
91 | ,, 25:46 | ||||
92 | 33:52 33:52 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:19 June 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.98 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:149.8 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: