2014
2012
»
«

2013»4th Oberösterreichrundfahrt (2.2)

2013  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels853:43:333:43:33
210+2:29 Collodel Matteo 24520:370:37
38+2:29 Knauer Florenz 2421,,0:37
42+0:37 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels,,0:37
513+2:29 Zahner Simon 30,,0:37
69+2:29 van der Weijst GeertCyclingteam Jo Piels 23Cyclingteam Jo Piels,,0:37
711+2:29 Krieger AlexanderRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,0:37
812+2:29 Plesner FrederikTeam Trefor 19Team Trefor,,0:37
919+2:29 Bajc AndiRSC Amplatz 24RSC Amplatz,,0:37
104+2:14 Pozzetto FedericoTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:37
1114+2:29 Sedaboni Francesco 21,,0:37
1221+2:29 Katyrin RomanItera - Katusha 22Itera - Katusha,,0:37
135+2:25 Bissinger FlorianTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,0:37
1423+2:29 Pellaud Simon 20,,0:37
1516+2:29 van Luijk SvenCyclingteam Jo Piels 23Cyclingteam Jo Piels,,0:37
1615+2:29 Stüssi Colin 20,,0:37
1724+2:29 Leopold Hans-JörgWSA 30WSA,,0:37
187+2:27 Brüngger Nico 24,,0:37
1917+2:29 Weber JohannesTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,0:37
2018+2:29 Olesen PatrickTeam Trefor 18Team Trefor,,0:37
213+0:55 Kratochvíla JakubArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 24Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:37
2253+8:05 Zeller LukasArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 18Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:37
2320+2:29 Vinjebo EmilTeam Trefor 19Team Trefor,,0:37
2422+2:29 Lang PaulWSA 21WSA,,0:37
2525+2:37 Gys Jens 24,,0:37
266+2:25 Pozdnyakov KirillSynergy Baku Cycling Project 24Synergy Baku Cycling Project,,0:37
2726+2:48 Gaugl Florian 22,,0:37
2838+3:36 Scheit FlorianRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team1:251:25
2929+3:17 Bouwman KoenCyclingteam Jo Piels 19Cyclingteam Jo Piels,,1:25
3069+13:06 Straub ManuelTeam Heizomat  20Team Heizomat ,,1:25
3132+3:25 Angst Moreno 24,,1:25
3228+3:17 Bøje NicklasTeam Trefor 18Team Trefor,,1:25
3340+3:36 Hoekstra JochemCyclingteam Jo Piels 20Cyclingteam Jo Piels,,1:25
3435+3:25 Pöll Stefan 26,,1:25
3530+3:17 Broers RemcoTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,1:25
3639+3:36 Gotz MarkusWSA 28WSA,,1:25
3737+3:34 Antonov MikhailItera - Katusha 27Itera - Katusha,,1:25
3833+3:25 Mercier Alexandre 23,,1:25
3936+3:25 Marin MatejRC Gourmetfein Wels 32RC Gourmetfein Wels,,1:25
4034+3:25 Gaubitzer Michael 29,,1:25
4131+3:25 Martinello Nicolo 23,,1:25
4247+6:59 Springer ChristophTeam Vorarlberg 27Team Vorarlberg,,1:25
4327+3:13 Poutsma StefanCyclingteam Jo Piels 21Cyclingteam Jo Piels,,1:25
4462+10:40 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team,,1:25
4542+3:41 Schoffmann MartinWSA 26WSA1:491:49
4660+10:23 Gogl MichaelArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 19Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,1:49
4741+3:41 Freienstein RaphaelTeam Heizomat  22Team Heizomat ,,1:49
4864+11:39 Kucher Michael 202:242:24
4944+4:48 Gollmann Daniel 21,,2:24
5071+14:10 Dreier Till 23,,2:24
5145+5:16 Danner Fabian 232:572:57
5243+4:34 Rocchi Nicolò 22,,2:57
5384+21:14 Weinstein DomenicRad-Net Rose Team 18Rad-Net Rose Team3:253:25
5455+8:59 de Kort BramCyclingteam Jo Piels 22Cyclingteam Jo Piels,,3:25
5565+12:18 Obkircher MarcTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,3:25
5646+5:47 Edmüller BenjaminArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 25Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,3:25
5774+15:19 Gerber Lukas 19,,3:25
5867+12:40 van den Ende Milan 22,,3:25
5970+13:50 Been Wouter 245:085:08
6049+7:10 Kottmann Patric 295:105:10
6150+7:10 KAPFHAMMER Thomas 28,,5:10
6263+10:44 de Jonge MaartenTeam Vorarlberg 28Team Vorarlberg,,5:10
6348+7:02 Fließgarten Andreas 32,,5:10
6451+7:46 Odeyn Seppe 26,,5:10
6552+7:54 Schönberger SebastianRC Gourmetfein Wels 19RC Gourmetfein Wels5:475:47
6654+8:38 Keller Jan 225:565:56
6777+17:42 Achermann Stefan 25,,5:56
6879+18:34 Freuler Jan-André 217:047:04
6961+10:29 Arnold Florian 24,,7:04
7080+18:50 Herbst Wilhelm 28,,7:04
7158+9:32 Schmitz Tim 22,,7:04
7259+9:50 Lechner PetrArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 29Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,7:04
7373+14:23 Bichlmann Daniel 24,,7:04
7457+9:28 Schormair FabianTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,7:04
7556+9:15 Sokol JanRC Gourmetfein Wels 22RC Gourmetfein Wels,,7:04
7672+14:23 Schweizer ChristophSynergy Baku Cycling Project 27Synergy Baku Cycling Project,,7:04
7778+18:16 Biedermann DanielTeam Vorarlberg 20Team Vorarlberg9:019:01
7875+15:55 Stoiber Lukas 2310:2110:21
7992+28:46 Rotyakov AleksandrItera - Katusha 22Itera - Katusha,,10:21
8091+28:40 Öhlböck Ulrich 37,,10:21
8189+28:10 Keller Hermann 20,,10:21
8287+22:15 Peter Matthias 23,,10:21
8386+22:15 Starzengruber Harald 32,,10:21
8490+28:10 Kapeller HannesTirol Cycling Team 23Tirol Cycling Team,,10:21
8582+19:36 Bal Tom 20,,10:21
8685+21:31 Kendler BenediktArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 20Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,10:21
8766+12:40 Grad AlexanderTeam Heizomat  23Team Heizomat ,,10:21
8888+22:15 Raets Torn 21,,10:21
8981+19:36 Jenko RobertRSC Amplatz 23RSC Amplatz,,10:21
9068+12:45 Čanecký MarekRSC Amplatz 24RSC Amplatz,,10:21
9183+19:36 Mørkøv JesperTeam Trefor 25Team Trefor,,10:21
9276+17:11 Ryabkin AlexeyItera - Katusha 19Itera - Katusha13:5313:53
9393+35:23 Dürager Alexander 2816:5516:55
9494+35:51 van der Sman Danny 2117:1517:15
DNF+ - 11:25:49 Mulhern Mitchell 22--
DNF+ - 11:25:49 Klaus Raoul 22,,-
DNF+ - 11:25:49 Kienzl Mario 22,,-
DNF+ - 11:25:49 Gerstlohner Christoph 28,,-
DNF+ - 11:25:49 Grünwalder Lukas 22,,-
DNF+ - 11:25:49 Addy Raphaël 23,,-
DNF+ - 11:25:49 Knab Nico 21,,-
DNF+ - 11:25:49 Ochsenhofer Peter 25,,-
DNF+ - 11:25:49 Jost Kevin 26,,-
DNF+ - 11:25:49 BrandstÄtter Christoph 18,,-
DNF+ - 11:25:49 Pöstlberger Lukas 21,,-
DNF+ - 11:25:49 Ares DiegoTeam Vorarlberg 26Team Vorarlberg,,-
DNF+ - 11:25:49 Kohlhofer Sebastian 26,,-
DNF+ - 11:25:49 Isgandarov TuralSynergy Baku Cycling Project 21Synergy Baku Cycling Project,,-
DNF+ - 11:25:49 Gasser Gian Marco 22,,-
DNF+ - 11:25:49 Vaccher Andrea 24,,-
DNF+ - 11:25:49 Wälzlein JanTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,-
DNF+ - 11:25:49 Clarke DavidSynergy Baku Cycling Project 34Synergy Baku Cycling Project,,-
DNF+ - 11:25:49 Berezkin AlexandrItera - Katusha 19Itera - Katusha,,-
DNF+ - 11:25:49 Locatelli Paolo 23,,-
DNF+ - 11:25:49 Da Costa Maira Roberto 27,,-
DNF+ - 11:25:49 Philipp Benedict 23,,-
DNF+ - 11:25:49 Klaner Christoph 24,,-
DNF+ - 11:25:49 Stauder Benjamin 25,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲RiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
12▲1 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels4025 11:25:49 11:25:49..
21▼1 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels30180:370:37..
33- Kratochvíla JakubArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 24Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer16140:550:55..
44- Pozzetto FedericoTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team12112:142:14..
56▲1 Bissinger FlorianTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg1082:252:25..
67▲1 Pozdnyakov KirillSynergy Baku Cycling Project 24Synergy Baku Cycling Project86,,2:25..
79▲2 Brüngger Nico 24642:272:27..
811▲3 Knauer Florenz 24332:292:29..
910▲1 van der Weijst GeertCyclingteam Jo Piels 23Cyclingteam Jo Piels2,,2:29..
1012▲2 Collodel Matteo 241,,2:29..
1113▲2 Krieger AlexanderRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,2:29..
1214▲2 Plesner FrederikTeam Trefor 19Team Trefor,,2:29..
1315▲2 Zahner Simon 30,,2:29..
1416▲2 Sedaboni Francesco 21,,2:29..
1517▲2 Stüssi Colin 20,,2:29..
1619▲3 van Luijk SvenCyclingteam Jo Piels 23Cyclingteam Jo Piels,,2:29..
1718▲1 Weber JohannesTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,2:29..
1821▲3 Olesen PatrickTeam Trefor 18Team Trefor,,2:29..
1924▲5 Bajc AndiRSC Amplatz 24RSC Amplatz,,2:29..
2023▲3 Vinjebo EmilTeam Trefor 19Team Trefor,,2:29..
2128▲7 Katyrin RomanItera - Katusha 22Itera - Katusha,,2:29..
2225▲3 Lang PaulWSA 21WSA,,2:29..
2329▲6 Pellaud Simon 20,,2:29..
2430▲6 Leopold Hans-JörgWSA 30WSA,,2:29..
2539▲14 Gys Jens 242:372:37..
2650▲24 Gaugl Florian 222:482:48..
278▼19 Poutsma StefanCyclingteam Jo Piels 21Cyclingteam Jo Piels3:133:13..
2820▼8 Bøje NicklasTeam Trefor 18Team Trefor3:173:17..
2927▼2 Bouwman KoenCyclingteam Jo Piels 19Cyclingteam Jo Piels,,3:17..
3026▼4 Broers RemcoTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,3:17..
3133▲2 Martinello Nicolo 233:253:25..
3238▲6 Angst Moreno 24,,3:25..
3336▲3 Mercier Alexandre 23,,3:25..
3437▲3 Gaubitzer Michael 29,,3:25..
3542▲7 Pöll Stefan 26,,3:25..
3641▲5 Marin MatejRC Gourmetfein Wels 32RC Gourmetfein Wels,,3:25..
3745▲8 Antonov MikhailItera - Katusha 27Itera - Katusha3:343:34..
3847▲9 Scheit FlorianRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team3:363:36..
3949▲10 Gotz MarkusWSA 28WSA,,3:36..
4051▲11 Hoekstra JochemCyclingteam Jo Piels 20Cyclingteam Jo Piels,,3:36..
4122▼19 Freienstein RaphaelTeam Heizomat  22Team Heizomat 3:413:41..
4231▼11 Schoffmann MartinWSA 26WSA,,3:41..
435▼38 Rocchi Nicolò 224:344:34..
4455▲11 Gollmann Daniel 214:484:48..
4553▲8 Danner Fabian 235:165:16..
4654▲8 Edmüller BenjaminArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 25Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer5:475:47..
4767▲20 Springer ChristophTeam Vorarlberg 27Team Vorarlberg6:596:59..
4832▼16 Fließgarten Andreas 327:027:02..
4934▼15 Kottmann Patric 297:107:10..
5040▼10 KAPFHAMMER Thomas 28,,7:10..
5160▲9 Odeyn Seppe 267:467:46..
5244▼8 Schönberger SebastianRC Gourmetfein Wels 19RC Gourmetfein Wels7:547:54..
5374▲21 Zeller LukasArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 18Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer8:058:05..
5461▲7 Keller Jan 228:388:38..
5568▲13 de Kort BramCyclingteam Jo Piels 22Cyclingteam Jo Piels8:598:59..
5646▼10 Sokol JanRC Gourmetfein Wels 22RC Gourmetfein Wels9:159:15..
5757- Schormair FabianTeam Heizomat  18Team Heizomat 9:289:28..
5859▲1 Schmitz Tim 229:329:32..
5963▲4 Lechner PetrArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 29Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer9:509:50..
6075▲15 Gogl MichaelArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 19Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer10:2310:23..
6165▲4 Arnold Florian 2410:2910:29..
6284▲22 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team10:4010:40..
6366▲3 de Jonge MaartenTeam Vorarlberg 28Team Vorarlberg10:4410:44..
6482▲18 Kucher Michael 2011:3911:39..
6577▲12 Obkircher MarcTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team12:1812:18..
6652▼14 Grad AlexanderTeam Heizomat  23Team Heizomat 12:4012:40..
6785▲18 van den Ende Milan 22,,12:40..
6856▼12 Čanecký MarekRSC Amplatz 24RSC Amplatz12:4512:45..
6989▲20 Straub ManuelTeam Heizomat  20Team Heizomat 13:0613:06..
7076▲6 Been Wouter 2413:5013:50..
7192▲21 Dreier Till 2314:1014:10..
7272- Schweizer ChristophSynergy Baku Cycling Project 27Synergy Baku Cycling Project14:2314:23..
7373- Bichlmann Daniel 24,,14:23..
7496▲22 Gerber Lukas 1915:1915:19..
7569▼6 Stoiber Lukas 2315:5515:55..
7664▼12 Ryabkin AlexeyItera - Katusha 19Itera - Katusha17:1117:11..
7791▲14 Achermann Stefan 2517:4217:42..
7879▲1 Biedermann DanielTeam Vorarlberg 20Team Vorarlberg18:1618:16..
7987▲8 Freuler Jan-André 2118:3418:34..
8090▲10 Herbst Wilhelm 2818:5018:50..
8180▼1 Jenko RobertRSC Amplatz 23RSC Amplatz19:3619:36..
8281▼1 Bal Tom 20,,19:36..
8383- Mørkøv JesperTeam Trefor 25Team Trefor,,19:36..
84102▲18 Weinstein DomenicRad-Net Rose Team 18Rad-Net Rose Team21:1421:14..
8586▲1 Kendler BenediktArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 20Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer21:3121:31..
8693▲7 Starzengruber Harald 3222:1522:15..
8794▲7 Peter Matthias 23,,22:15..
8895▲7 Raets Torn 21,,22:15..
89101▲12 Keller Hermann 2028:1028:10..
90103▲13 Kapeller HannesTirol Cycling Team 23Tirol Cycling Team,,28:10..
91105▲14 Öhlböck Ulrich 3728:4028:40..
92106▲14 Rotyakov AleksandrItera - Katusha 22Itera - Katusha28:4628:46..
93110▲17 Dürager Alexander 2835:2335:23..
94115▲21 van der Sman Danny 2135:5135:51..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲RiderAgeTeamPntToday
11- Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels40+40
23▲1 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels23+23
32▼1 Bissinger FlorianTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg20+20
415▲11 Collodel Matteo 2416+16
513▲8 Knauer Florenz 2413+13
65▼1 Kratochvíla JakubArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 24Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer11+11
76▼1 Pozdnyakov KirillSynergy Baku Cycling Project 24Synergy Baku Cycling Project11+11
811▲3 van der Weijst GeertCyclingteam Jo Piels 23Cyclingteam Jo Piels8+8
98▼1 Poutsma StefanCyclingteam Jo Piels 21Cyclingteam Jo Piels8+8
107▼3 Rocchi Nicolò 228+8
119▼2 Pozzetto FedericoTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team6+6
1210▼2 Brüngger Nico 246+6
13- Zahner Simon 306+6
1414- Krieger AlexanderRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team4+4
1512▼3 Biedermann DanielTeam Vorarlberg 20Team Vorarlberg4+4
16- Plesner FrederikTeam Trefor 19Team Trefor1+1
1716▼1 Grad AlexanderTeam Heizomat  23Team Heizomat 1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲RiderAgeTeamPntToday
11- Čanecký MarekRSC Amplatz 24RSC Amplatz52+52
22- Bouwman KoenCyclingteam Jo Piels 19Cyclingteam Jo Piels26+26
3- de Jonge MaartenTeam Vorarlberg 28Team Vorarlberg25+25
4- Schoffmann MartinWSA 26WSA22+22
56▲1 Zoidl RiccardoRC Gourmetfein Wels 25RC Gourmetfein Wels20+20
63▼3 Bissinger FlorianTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg18+18
74▼3 Eibegger MarkusRC Gourmetfein Wels 28RC Gourmetfein Wels16+16
85▼3 Poutsma StefanCyclingteam Jo Piels 21Cyclingteam Jo Piels13+13
910▲1 Lang PaulWSA 21WSA12+12
107▼3 Kratochvíla JakubArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 24Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer11+11
119▼2 Brüngger Nico 249+9
1221▲9 Vinjebo EmilTeam Trefor 19Team Trefor7+7
138▼5 Zahner Simon 306+6
1414- Gaugl Florian 226+6
1511▼4 Schönberger SebastianRC Gourmetfein Wels 19RC Gourmetfein Wels6+6
1612▼4 Knauer Florenz 245+5
1720▲3 Weber JohannesTeam Heizomat  18Team Heizomat 5+5
18- Bajc AndiRSC Amplatz 24RSC Amplatz4+4
1913▼6 Broers RemcoTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg4+4
20- Biedermann DanielTeam Vorarlberg 20Team Vorarlberg3+3
2116▼5 Kapeller HannesTirol Cycling Team 23Tirol Cycling Team3+3
22- Rotyakov AleksandrItera - Katusha 22Itera - Katusha3+3
23- Collodel Matteo 242+2
2423▼1 Hoekstra JochemCyclingteam Jo Piels 20Cyclingteam Jo Piels2+2
2518▼7 de Kort BramCyclingteam Jo Piels 22Cyclingteam Jo Piels2+2
2619▼7 van den Ende Milan 222+2
27- Gerber Lukas 192+2
28- van Luijk SvenCyclingteam Jo Piels 23Cyclingteam Jo Piels1+1
2922▼7 Marin MatejRC Gourmetfein Wels 32RC Gourmetfein Wels1+1
3025▼5 Lechner PetrArbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 29Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer1+1
31- Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team1+1
3226▼6 Jenko RobertRSC Amplatz 23RSC Amplatz1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲TeamTime
11- RC Gourmetfein Wels  34:21:29 34:21:29
35▲2 Team Trefor 3:253:25
42▼2 Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer 3:333:33
54▼1 Cyclingteam Jo Piels 4:094:09
66- WSA 4:134:13
77- EKZ Racing Team 4:194:19
88- Maca-Loca Scott 4:214:21
99- RSC Amplatz 5:175:17
1011▲1 Team Heizomat  5:525:52
1114▲3 Team Vorarlberg 8:398:39
1216▲4 Rad-Net Rose Team 12:4312:43
1313- Itera - Katusha 15:4015:40
1412▼2 Bianchi-Lotto-NHT 15:4115:41
1515- Team Baier Landshut 19:5219:52
1621▲5 Tirol Cycling Team 38:4038:40
1718▲1 ARBÖ Bundesteam 39:5939:59
1819▲1 URRT Tirol 40:2040:20
1920▲1 Restore cycling 42:0442:04
2022▲2 Team Hoermann 42:4542:45
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 16th June 2013
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 2.2/U23
Oberösterreichrundfahrt logo

Websites:
www.ooe-radsportverband.at/