The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | Avg | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SCHLEMMER Lukas Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 7 | 5 | 0:01:08 | 37.059 | |
2 | GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 3 | 2 | 0:01 0:01 | 36.522 | |
3 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 1 | 1 | ,, 0:01 | 36.522 | |
4 | JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 0:02 0:02 | 36 | |||
5 | SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:02 | 36 | |||
6 | ARTZ Bart Orange Babies Cycling Team | Orange Babies Cycling Team | ,, 0:02 | 36 | |||
7 | BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 0:03 0:03 | 35.493 | |||
8 | SCHINNAGEL Johannes Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:03 | 35.493 | |||
9 | AUER Daniel Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:03 | 35.493 | |||
10 | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:03 | 35.493 | |||
11 | SCHÖßWENDTER Christoph Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 0:03 | 35.493 | |||
12 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:03 | 35.493 | |||
13 | SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 0:04 0:04 | 35 | |||
14 | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 0:04 | 35 | |||
15 | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:04 | 35 | |||
16 | KERCKHAERT Jochem Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 0:04 | 35 | |||
17 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:04 | 35 | |||
18 | AGTERBERG Kyle Orange Babies Cycling Team | Orange Babies Cycling Team | ,, 0:04 | 35 | |||
19 | VAN DER HEIJDEN Maik Orange Babies Cycling Team | Orange Babies Cycling Team | ,, 0:04 | 35 | |||
20 | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:04 | 35 | |||
21 | PORZNER Manuel Team Veloclub Ratisbona | Team Veloclub Ratisbona | ,, 0:04 | 35 | |||
22 | GODRIE Stan Orange Babies Cycling Team | Orange Babies Cycling Team | ,, 0:04 | 35 | |||
23 | RUIJMGAARD Yentl Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 0:05 0:05 | 34.521 | |||
24 | SZARKA Gergely Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 0:05 | 34.521 | |||
25 | SPRENGER Michael Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 0:05 | 34.521 | |||
26 | HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:05 | 34.521 | |||
27 | ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:05 | 34.521 | |||
28 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:05 | 34.521 | |||
29 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:05 | 34.521 | |||
30 | REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 0:05 | 34.521 | |||
31 | VEBER Matic KK Bled | KK Bled | ,, 0:05 | 34.521 | |||
32 | WEULINK Meindert Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | 0:06 0:06 | 34.054 | |||
33 | MOSCA Jacopo D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | ,, 0:06 | 34.054 | |||
34 | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:06 | 34.054 | |||
35 | BURCHIO Federico D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | ,, 0:06 | 34.054 | |||
36 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:06 | 34.054 | |||
37 | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:06 | 34.054 | |||
38 | RAFFAELE Angelo D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | ,, 0:06 | 34.054 | |||
39 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:06 | 34.054 | |||
40 | FRANZ Marcel Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | 0:07 0:07 | 33.6 | |||
41 | GRATZER Alexander WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | ,, 0:07 | 33.6 | |||
42 | KOLLER Jan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:07 | 33.6 | |||
43 | PENG Yuan Tang Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:07 | 33.6 | |||
44 | NIEUWPOORT Jelle Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 0:07 | 33.6 | |||
45 | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:07 | 33.6 | |||
46 | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 0:07 | 33.6 | |||
47 | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:07 | 33.6 | |||
48 | HAMPL Petr TJ Favorit Brno | TJ Favorit Brno | 0:08 0:08 | 33.158 | |||
49 | STEMAN Jip Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 0:08 | 33.158 | |||
50 | PAJEK Luka SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:08 | 33.158 | |||
51 | HAMMERSCHMID Marvin SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:08 | 33.158 | |||
52 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:08 | 33.158 | |||
53 | RITZINGER Felix Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | ,, 0:08 | 33.158 | |||
54 | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:08 | 33.158 | |||
55 | GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:08 | 33.158 | |||
56 | ROHDE Leon Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:08 | 33.158 | |||
57 | KIRÁLY Levente Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 0:08 | 33.158 | |||
58 | VERMEULEN Moran WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 0:09 0:09 | 32.727 | |||
59 | GAFFURINI Nicola Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:09 | 32.727 | |||
60 | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:09 | 32.727 | |||
61 | KASPERA Christoph Team Veloclub Ratisbona | Team Veloclub Ratisbona | ,, 0:09 | 32.727 | |||
62 | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:09 | 32.727 | |||
63 | ČOTAR Luka KK Kranj | KK Kranj | ,, 0:09 | 32.727 | |||
64 | LEEMREIZE Gijs Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 0:09 | 32.727 | |||
65 | OOSTRA Folkert Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:09 | 32.727 | |||
66 | HAMMERSCHMID Raphael SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:09 | 32.727 | |||
67 | UMHALLER Thomas SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:09 | 32.727 | |||
68 | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | KK Kranj | ,, 0:09 | 32.727 | |||
69 | KOLB Stefan Maloja Pushbikers | Maloja Pushbikers | 0:10 0:10 | 32.308 | |||
70 | BOSCH Manuel Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 0:10 | 32.308 | |||
71 | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:10 | 32.308 | |||
72 | WURM Philipp Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 0:10 | 32.308 | |||
73 | ZATHURECZKY Mark Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 0:10 | 32.308 | |||
74 | KMINEK Vojtech TJ Favorit Brno | TJ Favorit Brno | ,, 0:10 | 32.308 | |||
75 | LODERER Timon Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:10 | 32.308 | |||
76 | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:10 | 32.308 | |||
77 | DRINOVEC Matej KK Kranj | KK Kranj | ,, 0:10 | 32.308 | |||
78 | DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:10 | 32.308 | |||
79 | GRUBER Julian SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 0:10 | 32.308 | |||
80 | ČEMAŽAR Nik KK Kranj | KK Kranj | ,, 0:10 | 32.308 | |||
81 | MESSNER Martin WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 0:11 0:11 | 31.899 | |||
82 | KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:11 | 31.899 | |||
83 | GREENBERG Cory Team Veloclub Ratisbona | Team Veloclub Ratisbona | ,, 0:11 | 31.899 | |||
84 | REPŠE Uroš KK Bled | KK Bled | ,, 0:11 | 31.899 | |||
85 | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 0:11 | 31.899 | |||
86 | KULHÁNEK David TJ Favorit Brno | TJ Favorit Brno | ,, 0:11 | 31.899 | |||
87 | PÖLL Stefan WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | ,, 0:11 | 31.899 | |||
88 | HOCHENWARTER Christof Arbo Bundesteam | Arbo Bundesteam | 0:12 0:12 | 31.5 | |||
89 | VOS Jurriaan Sensa - Kanjers voor Kanjers | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 0:12 | 31.5 | |||
90 | MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | ,, 0:12 | 31.5 | |||
91 | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:12 | 31.5 | |||
92 | LAKOTA Luka KK Kranj | KK Kranj | ,, 0:12 | 31.5 | |||
93 | FRAHM Jasper Heizomat Rad-Net | Heizomat Rad-Net | ,, 0:12 | 31.5 | |||
94 | FRIEDL Nils WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 0:13 0:13 | 31.111 | |||
95 | THANNER Stefan Union Raiffeisen Radteam Tirol | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 0:13 | 31.111 | |||
96 | SEKANINA Adam TJ Favorit Brno | TJ Favorit Brno | ,, 0:13 | 31.111 | |||
97 | PROCHAZKA Michal TJ Favorit Brno | TJ Favorit Brno | ,, 0:13 | 31.111 | |||
98 | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 0:13 | 31.111 | |||
99 | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:13 | 31.111 | |||
100 | FIDLER Gerd Arbo Bundesteam | Arbo Bundesteam | ,, 0:13 | 31.111 | |||
101 | ROTTER Michal TJ Favorit Brno | TJ Favorit Brno | ,, 0:13 | 31.111 | |||
102 | SOLYMOSI Marton Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | ,, 0:13 | 31.111 | |||
103 | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 0:14 0:14 | 30.732 | |||
104 | TILTMANN Ken Team Veloclub Ratisbona | Team Veloclub Ratisbona | ,, 0:14 | 30.732 | |||
105 | HERDEN Benjamin Team Veloclub Ratisbona | Team Veloclub Ratisbona | 0:15 0:15 | 30.361 | |||
106 | GEVERS Robbie Orange Babies Cycling Team | Orange Babies Cycling Team | ,, 0:15 | 30.361 | |||
107 | HOPFGARTNER Paul Arbo Bundesteam | Arbo Bundesteam | ,, 0:15 | 30.361 | |||
108 | KVASINA Filip KK Kranj | KK Kranj | ,, 0:15 | 30.361 | |||
109 | AMEZAWA Takeaki Ljubljana Gusto Santic | Ljubljana Gusto Santic | ,, 0:15 | 30.361 | |||
110 | GAUBITZER Michael Arbo Bundesteam | Arbo Bundesteam | 0:16 0:16 | 30 | |||
111 | OROCITO Franco D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | ,, 0:16 | 30 | |||
112 | REITER Jakob WSA KTM Graz | WSA KTM Graz | 0:17 0:17 | 29.647 | |||
113 | STOCKMEYER Fabian Arbo Bundesteam | Arbo Bundesteam | ,, 0:17 | 29.647 | |||
114 | KISS Gergely Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | 0:18 0:18 | 29.302 | |||
115 | BÖKE Dominic Team Veloclub Ratisbona | Team Veloclub Ratisbona | 0:19 0:19 | 28.966 | |||
116 | PALYI Csaba Epronex - BSS Oil Team | Epronex - BSS Oil Team | 0:20 0:20 | 28.636 | |||
117 | HOMAN Gregor KK Bled | KK Bled | 0:21 0:21 | 28.315 | |||
118 | KRANJC Martin KK Bled | KK Bled | ,, 0:21 | 28.315 | |||
119 | KUSTADINCHEV Roman D'Amico - UM Tools | D'Amico - UM Tools | 0:22 0:22 | 28 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:13 June 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:37.059 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:0.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:3
- Vert. meters:35
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Avg. temperature: