The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | +2:52 | 146 | Hills | SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 7 | 5 | 3:39:25 | ||
2 | 8 | +3:27 | 2 | Sprint | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | 9 | +3:28 | 54 | Hills | MOSCA Jacopo D'Amico - UM Tools | 25 | D'Amico - UM Tools | 1 | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | 11 | +3:32 | 174 | Hills | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | 20 | KK Kranj | ,, 0:00 | ||||
5 | 10 | +3:29 | 15 | Sprint | SCHINNAGEL Johannes Maloja Pushbikers | 23 | Maloja Pushbikers | ,, 0:00 | ||||
6 | 12 | +3:34 | 131 | Climber | LEEMREIZE Gijs Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 0:00 | ||||
7 | 7 | +3:20 | 61 | Sprint | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | ||||
8 | 13 | +3:55 | 93 | TT | VERMEULEN Moran WSA KTM Graz | 22 | WSA KTM Graz | ,, 0:00 | ||||
9 | 51 | +9:12 | 66 | GC | OOSTRA Folkert Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | 1:19 1:19 | ||||
10 | 1 | +0:00 | 26 | TT | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | 23 | Team Vorarlberg Santic | 1:21 1:21 | ||||
11 | 43 | +6:10 | 81 | Sprint | FRANZ Marcel Heizomat Rad-Net | 23 | Heizomat Rad-Net | ,, 1:21 | ||||
12 | 71 | +24:02 | 124 | TT | ARTZ Bart Orange Babies Cycling Team | 19 | Orange Babies Cycling Team | ,, 1:21 | ||||
13 | 3 | +0:18 | 143 | GC | HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 1:21 | ||||
14 | 28 | +5:02 | 135 | Sprint | JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers | 22 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 1:21 | ||||
15 | 61 | +16:24 | 82 | Sprint | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | 22 | Heizomat Rad-Net | ,, 1:21 | ||||
16 | 49 | +8:24 | 151 | Sprint | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 1:21 | ||||
17 | 5 | +0:30 | 4 | Sprint | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:21 | ||||
18 | 2 | +0:13 | 1 | GC | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | 27 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:21 | ||||
19 | 23 | +4:58 | 145 | Classic | KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team | 20 | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 1:21 | ||||
20 | 35 | +5:12 | 31 | Sprint | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | 30 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:21 | ||||
21 | 17 | +4:53 | 156 | Hills | WEULINK Meindert Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 1:21 | ||||
22 | 20 | +4:56 | 62 | Sprint | GAFFURINI Nicola Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 1:21 | ||||
23 | 27 | +5:02 | 152 | TT | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 1:21 | ||||
24 | 50 | +8:53 | 175 | Sprint | ČEMAŽAR Nik KK Kranj | 19 | KK Kranj | ,, 1:21 | ||||
25 | 16 | +4:52 | 201 | Sprint | VEBER Matic KK Bled | 22 | KK Bled | ,, 1:21 | ||||
26 | 18 | +4:55 | 182 | Sprint | HAMPL Petr TJ Favorit Brno | 26 | TJ Favorit Brno | ,, 1:21 | ||||
27 | 22 | +4:57 | 24 | Climber | DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic | 24 | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:21 | ||||
28 | 41 | +5:40 | 54 | Hills | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | 19 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 1:21 | ||||
29 | 52 | +9:29 | 155 | Hills | RUIJMGAARD Yentl Wielerploeg Groot Amsterdam | 21 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 1:21 | ||||
30 | 4 | +0:19 | 14 | TT | SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | ,, 1:21 | ||||
31 | 44 | +6:35 | 44 | Sprint | HAMMERSCHMID Raphael SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 23 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 1:21 | ||||
32 | 21 | +4:57 | 172 | Sprint | DRINOVEC Matej KK Kranj | 27 | KK Kranj | ,, 1:21 | ||||
33 | 31 | +5:04 | 121 | TT | AGTERBERG Kyle Orange Babies Cycling Team | 20 | Orange Babies Cycling Team | ,, 1:21 | ||||
34 | 19 | +4:55 | 46 | Sprint | PAJEK Luka SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 22 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 1:21 | ||||
35 | 58 | +15:21 | 72 | Sprint | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic | 29 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 1:21 | ||||
36 | 15 | +4:46 | 36 | GC | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 24 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:21 | ||||
37 | 78 | +28:53 | 176 | LAKOTA Luka KK Kranj | 20 | KK Kranj | ,, 1:21 | |||||
38 | 29 | +5:02 | 25 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | 26 | Team Vorarlberg Santic | 1:28 1:28 | ||||
39 | 39 | +5:22 | 74 | Sprint | PENG Yuan Tang Ljubljana Gusto Santic | 26 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 1:28 | ||||
40 | 32 | +5:05 | 92 | Sprint | PÖLL Stefan WSA KTM Graz | 32 | WSA KTM Graz | ,, 1:28 | ||||
41 | 14 | +4:29 | 16 | TT | SCHLEMMER Lukas Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | ,, 1:28 | ||||
42 | 26 | +5:01 | 65 | Sprint | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 1:28 | ||||
43 | 25 | +4:59 | 103 | Sprint | REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol | 27 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 1:28 | ||||
44 | 45 | +6:42 | 166 | BÖKE Dominic Team Veloclub Ratisbona | 28 | Team Veloclub Ratisbona | ,, 1:28 | |||||
45 | 37 | +5:18 | 94 | GC | MESSNER Martin WSA KTM Graz | 19 | WSA KTM Graz | ,, 1:28 | ||||
46 | 60 | +16:04 | 202 | Sprint | REPŠE Uroš KK Bled | 25 | KK Bled | ,, 1:28 | ||||
47 | 63 | +17:39 | 185 | TT | ROTTER Michal TJ Favorit Brno | 19 | TJ Favorit Brno | ,, 1:28 | ||||
48 | 24 | +4:58 | 73 | Hills | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | 20 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 1:28 | ||||
49 | 75 | +26:03 | 144 | GC | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | 23 | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 1:28 | ||||
50 | 77 | +28:39 | 35 | TT | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 33 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:28 | ||||
51 | 36 | +5:14 | 33 | TT | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | 23 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 1:28 | ||||
52 | 46 | +7:09 | 23 | Sprint | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:28 | ||||
53 | 33 | +5:07 | 63 | Sprint | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 1:28 | ||||
54 | 47 | +7:20 | 122 | TT | VAN DER HEIJDEN Maik Orange Babies Cycling Team | 22 | Orange Babies Cycling Team | ,, 1:28 | ||||
55 | 38 | +5:18 | 183 | PROCHAZKA Michal TJ Favorit Brno | 20 | TJ Favorit Brno | ,, 1:28 | |||||
56 | 34 | +5:07 | 111 | GC | FIDLER Gerd Arbo Bundesteam | 22 | Arbo Bundesteam | ,, 1:28 | ||||
57 | 30 | +5:02 | 21 | Climber | GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic | 29 | Team Vorarlberg Santic | ,, 1:28 | ||||
58 | 42 | +5:44 | 105 | Sprint | BOSCH Manuel Union Raiffeisen Radteam Tirol | 30 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 1:55 1:55 | ||||
59 | 40 | +5:26 | 76 | Sprint | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | 23 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 1:55 | ||||
60 | 66 | +22:32 | 134 | Sprint | GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers | 18 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 2:22 2:22 | ||||
61 | 79 | +29:58 | 164 | HERDEN Benjamin Team Veloclub Ratisbona | 28 | Team Veloclub Ratisbona | ,, 2:22 | |||||
62 | 62 | +16:55 | 104 | SPRENGER Michael Union Raiffeisen Radteam Tirol | 24 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 2:25 2:25 | |||||
63 | 59 | +15:24 | 41 | TT | UMHALLER Thomas SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 23 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 2:25 | ||||
64 | 48 | +8:07 | 5 | Sprint | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | 25 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 2:27 2:27 | ||||
65 | 67 | +22:47 | 142 | Sprint | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | 23 | Uno-X Norwegian Development Team | ,, 2:27 | ||||
66 | 55 | +13:47 | 55 | Sprint | OROCITO Franco D'Amico - UM Tools | 20 | D'Amico - UM Tools | 2:32 2:32 | ||||
67 | 54 | +11:48 | 53 | GC | MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools | 28 | D'Amico - UM Tools | ,, 2:32 | ||||
68 | 82 | +37:54 | 51 | Sprint | BURCHIO Federico D'Amico - UM Tools | 23 | D'Amico - UM Tools | 2:36 2:36 | ||||
69 | 69 | +23:34 | 45 | GRUBER Julian SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 21 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 3:15 3:15 | |||||
70 | 70 | +23:44 | 12 | Hills | KOLB Stefan Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | 3:25 3:25 | ||||
71 | 65 | +18:40 | 101 | THANNER Stefan Union Raiffeisen Radteam Tirol | 27 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | ,, 3:25 | |||||
72 | 53 | +10:56 | 5 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 20 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 3:25 | |||||
73 | 64 | +18:04 | 34 | GC | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | 23 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | ,, 3:25 | ||||
74 | 72 | +24:06 | 22 | Classic | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | 29 | Team Vorarlberg Santic | 3:51 3:51 | ||||
75 | 68 | +23:04 | 75 | Classic | AMEZAWA Takeaki Ljubljana Gusto Santic | 24 | Ljubljana Gusto Santic | 7:43 7:43 | ||||
76 | 91 | +54:06 | 186 | Sprint | KMINEK Vojtech TJ Favorit Brno | 18 | TJ Favorit Brno | 10:30 10:30 | ||||
77 | 83 | +38:06 | 173 | Sprint | KVASINA Filip KK Kranj | 20 | KK Kranj | ,, 10:30 | ||||
78 | 87 | +51:26 | 153 | Sprint | KERCKHAERT Jochem Wielerploeg Groot Amsterdam | 18 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 10:30 | ||||
79 | 73 | +24:59 | 123 | Sprint | GODRIE Stan Orange Babies Cycling Team | 26 | Orange Babies Cycling Team | ,, 10:30 | ||||
80 | 84 | +38:09 | 125 | GEVERS Robbie Orange Babies Cycling Team | 26 | Orange Babies Cycling Team | ,, 10:30 | |||||
81 | 57 | +15:07 | 194 | Sprint | SOLYMOSI Marton Epronex - BSS Oil Team | 29 | Epronex - BSS Oil Team | ,, 10:30 | ||||
82 | 74 | +25:02 | 3 | TT | KOLLER Jan Team Felbermayr - Simplon Wels | 21 | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 10:30 | ||||
83 | 85 | +38:14 | 115 | STOCKMEYER Fabian Arbo Bundesteam | 28 | Arbo Bundesteam | ,, 10:30 | |||||
84 | 80 | +30:47 | 13 | TT | RITZINGER Felix Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | ,, 10:30 | ||||
85 | 90 | +54:05 | 165 | KASPERA Christoph Team Veloclub Ratisbona | 24 | Team Veloclub Ratisbona | ,, 10:30 | |||||
86 | 76 | +26:45 | 52 | Sprint | KUSTADINCHEV Roman D'Amico - UM Tools | 23 | D'Amico - UM Tools | ,, 10:30 | ||||
87 | 81 | +31:27 | 112 | Sprint | GAUBITZER Michael Arbo Bundesteam | 35 | Arbo Bundesteam | ,, 10:30 | ||||
88 | 56 | +13:59 | 132 | Sprint | BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 10:30 | ||||
89 | 89 | +51:46 | 193 | TT | PALYI Csaba Epronex - BSS Oil Team | 28 | Epronex - BSS Oil Team | ,, 10:30 | ||||
90 | 88 | +51:44 | 192 | Sprint | KISS Gergely Epronex - BSS Oil Team | 38 | Epronex - BSS Oil Team | ,, 10:30 | ||||
91 | 86 | +39:44 | 171 | Sprint | ČOTAR Luka KK Kranj | 23 | KK Kranj | 18:44 18:44 | ||||
DNF | 154 | Sprint | NIEUWPOORT Jelle Wielerploeg Groot Amsterdam | 21 | Wielerploeg Groot Amsterdam | - | ||||||
DNF | 161 | TT | GREENBERG Cory Team Veloclub Ratisbona | 31 | Team Veloclub Ratisbona | - | ||||||
DNS | 71 | Sprint | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | 25 | Ljubljana Gusto Santic | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 26 | TT | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | 23 | Team Vorarlberg Santic | 40 | 25 | 11:44:40 | .. | ||
2 | 2 | - | 1 | GC | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | 27 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | 18 | 0:13 0:13 | .. | ||
3 | 4 | ▲1 | 143 | GC | HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 25 | 14 | 0:18 0:18 | .. | ||
4 | 3 | ▼1 | 14 | TT | SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | 20 | 11 | 0:19 0:19 | .. | ||
5 | 5 | - | 4 | Sprint | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 15 | 8 | 0:30 0:30 | .. | ||
6 | 7 | ▲1 | 146 | Hills | SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 10 | 6 | 2:52 2:52 | .. | ||
7 | 8 | ▲1 | 61 | Sprint | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 5 | 4 | 3:20 3:20 | .. | ||
8 | 19 | ▲11 | 2 | Sprint | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | 3 | 3:27 3:27 | .. | ||
9 | 17 | ▲8 | 54 | Hills | MOSCA Jacopo D'Amico - UM Tools | 25 | D'Amico - UM Tools | 3 | 2 | 3:28 3:28 | .. | ||
10 | 11 | ▲1 | 15 | Sprint | SCHINNAGEL Johannes Maloja Pushbikers | 23 | Maloja Pushbikers | 3 | 1 | 3:29 3:29 | .. | ||
11 | 24 | ▲13 | 174 | Hills | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | 20 | KK Kranj | 3:32 3:32 | .. | ||||
12 | 26 | ▲14 | 131 | Climber | LEEMREIZE Gijs Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 3:34 3:34 | .. | ||||
13 | 42 | ▲29 | 93 | TT | VERMEULEN Moran WSA KTM Graz | 22 | WSA KTM Graz | 3:55 3:55 | .. | ||||
14 | 6 | ▼8 | 16 | TT | SCHLEMMER Lukas Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | 4:29 4:29 | .. | ||||
15 | 9 | ▼6 | 36 | GC | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 24 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 4:46 4:46 | .. | ||||
16 | 15 | ▼1 | 201 | Sprint | VEBER Matic KK Bled | 22 | KK Bled | 4:52 4:52 | .. | ||||
17 | 16 | ▼1 | 156 | Hills | WEULINK Meindert Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 4:53 4:53 | .. | ||||
18 | 20 | ▲2 | 182 | Sprint | HAMPL Petr TJ Favorit Brno | 26 | TJ Favorit Brno | 4:55 4:55 | .. | ||||
19 | 21 | ▲2 | 46 | Sprint | PAJEK Luka SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 22 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | ,, 4:55 | .. | ||||
20 | 25 | ▲5 | 62 | Sprint | GAFFURINI Nicola Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | 4:56 4:56 | .. | ||||
21 | 27 | ▲6 | 172 | Sprint | DRINOVEC Matej KK Kranj | 27 | KK Kranj | 4:57 4:57 | .. | ||||
22 | 28 | ▲6 | 24 | Climber | DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic | 24 | Team Vorarlberg Santic | ,, 4:57 | .. | ||||
23 | 29 | ▲6 | 145 | Classic | KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team | 20 | Uno-X Norwegian Development Team | 4:58 4:58 | .. | ||||
24 | 12 | ▼12 | 73 | Hills | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | 20 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 4:58 | .. | ||||
25 | 14 | ▼11 | 103 | Sprint | REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol | 27 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 4:59 4:59 | .. | ||||
26 | 18 | ▼8 | 65 | Sprint | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 5:01 5:01 | .. | ||||
27 | 33 | ▲6 | 152 | TT | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 5:02 5:02 | .. | ||||
28 | 34 | ▲6 | 135 | Sprint | JOHANNINK Jelle Sensa - Kanjers voor Kanjers | 22 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | ,, 5:02 | .. | ||||
29 | 22 | ▼7 | 25 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | 26 | Team Vorarlberg Santic | ,, 5:02 | .. | ||||
30 | 23 | ▼7 | 21 | Climber | GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic | 29 | Team Vorarlberg Santic | ,, 5:02 | .. | ||||
31 | 35 | ▲4 | 121 | TT | AGTERBERG Kyle Orange Babies Cycling Team | 20 | Orange Babies Cycling Team | 5:04 5:04 | .. | ||||
32 | 30 | ▼2 | 92 | Sprint | PÖLL Stefan WSA KTM Graz | 32 | WSA KTM Graz | 5:05 5:05 | .. | ||||
33 | 31 | ▼2 | 63 | Sprint | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | 5:07 5:07 | .. | ||||
34 | 32 | ▼2 | 111 | GC | FIDLER Gerd Arbo Bundesteam | 22 | Arbo Bundesteam | ,, 5:07 | .. | ||||
35 | 40 | ▲5 | 31 | Sprint | HRINKOW Dominik Team Hrinkow Advarics Cycleang | 30 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 5:12 5:12 | .. | ||||
36 | 36 | - | 33 | TT | EICHINGER Daniel Team Hrinkow Advarics Cycleang | 23 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 5:14 5:14 | .. | ||||
37 | 38 | ▲1 | 94 | GC | MESSNER Martin WSA KTM Graz | 19 | WSA KTM Graz | 5:18 5:18 | .. | ||||
38 | 39 | ▲1 | 183 | PROCHAZKA Michal TJ Favorit Brno | 20 | TJ Favorit Brno | ,, 5:18 | .. | |||||
39 | 41 | ▲2 | 74 | Sprint | PENG Yuan Tang Ljubljana Gusto Santic | 26 | Ljubljana Gusto Santic | 5:22 5:22 | .. | ||||
40 | 13 | ▼27 | 76 | Sprint | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | 23 | Ljubljana Gusto Santic | 5:26 5:26 | .. | ||||
41 | 43 | ▲2 | 54 | Hills | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | 19 | Monkey Town - à Bloc CT | 5:40 5:40 | .. | ||||
42 | 37 | ▼5 | 105 | Sprint | BOSCH Manuel Union Raiffeisen Radteam Tirol | 30 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 5:44 5:44 | .. | ||||
43 | 45 | ▲2 | 81 | Sprint | FRANZ Marcel Heizomat Rad-Net | 23 | Heizomat Rad-Net | 6:10 6:10 | .. | ||||
44 | 47 | ▲3 | 44 | Sprint | HAMMERSCHMID Raphael SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 23 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 6:35 6:35 | .. | ||||
45 | 46 | ▲1 | 166 | BÖKE Dominic Team Veloclub Ratisbona | 28 | Team Veloclub Ratisbona | 6:42 6:42 | .. | |||||
46 | 49 | ▲3 | 23 | Sprint | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | 7:09 7:09 | .. | ||||
47 | 50 | ▲3 | 122 | TT | VAN DER HEIJDEN Maik Orange Babies Cycling Team | 22 | Orange Babies Cycling Team | 7:20 7:20 | .. | ||||
48 | 48 | - | 5 | Sprint | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | 25 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 8:07 8:07 | .. | ||||
49 | 51 | ▲2 | 151 | Sprint | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 8:24 8:24 | .. | ||||
50 | 52 | ▲2 | 175 | Sprint | ČEMAŽAR Nik KK Kranj | 19 | KK Kranj | 8:53 8:53 | .. | ||||
51 | 54 | ▲3 | 66 | GC | OOSTRA Folkert Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | 9:12 9:12 | .. | ||||
52 | 55 | ▲3 | 155 | Hills | RUIJMGAARD Yentl Wielerploeg Groot Amsterdam | 21 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 9:29 9:29 | .. | ||||
53 | 53 | - | 5 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 20 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 10:56 10:56 | .. | |||||
54 | 56 | ▲2 | 53 | GC | MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools | 28 | D'Amico - UM Tools | 11:48 11:48 | .. | ||||
55 | 57 | ▲2 | 55 | Sprint | OROCITO Franco D'Amico - UM Tools | 20 | D'Amico - UM Tools | 13:47 13:47 | .. | ||||
56 | 10 | ▼46 | 132 | Sprint | BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 13:59 13:59 | .. | ||||
57 | 44 | ▼13 | 194 | Sprint | SOLYMOSI Marton Epronex - BSS Oil Team | 29 | Epronex - BSS Oil Team | 15:07 15:07 | .. | ||||
58 | 59 | ▲1 | 72 | Sprint | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic | 29 | Ljubljana Gusto Santic | 15:21 15:21 | .. | ||||
59 | 58 | ▼1 | 41 | TT | UMHALLER Thomas SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 23 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 15:24 15:24 | .. | ||||
60 | 64 | ▲4 | 202 | Sprint | REPŠE Uroš KK Bled | 25 | KK Bled | 16:04 16:04 | .. | ||||
61 | 66 | ▲5 | 82 | Sprint | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | 22 | Heizomat Rad-Net | 16:24 16:24 | .. | ||||
62 | 62 | - | 104 | SPRENGER Michael Union Raiffeisen Radteam Tirol | 24 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 16:55 16:55 | .. | |||||
63 | 69 | ▲6 | 185 | TT | ROTTER Michal TJ Favorit Brno | 19 | TJ Favorit Brno | 17:39 17:39 | .. | ||||
64 | 65 | ▲1 | 34 | GC | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | 23 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 18:04 18:04 | .. | ||||
65 | 67 | ▲2 | 101 | THANNER Stefan Union Raiffeisen Radteam Tirol | 27 | Union Raiffeisen Radteam Tirol | 18:40 18:40 | .. | |||||
66 | 71 | ▲5 | 134 | Sprint | GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers | 18 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 22:32 22:32 | .. | ||||
67 | 77 | ▲10 | 142 | Sprint | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | 23 | Uno-X Norwegian Development Team | 22:47 22:47 | .. | ||||
68 | 68 | - | 75 | Classic | AMEZAWA Takeaki Ljubljana Gusto Santic | 24 | Ljubljana Gusto Santic | 23:04 23:04 | .. | ||||
69 | 76 | ▲7 | 45 | GRUBER Julian SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 21 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 23:34 23:34 | .. | |||||
70 | 75 | ▲5 | 12 | Hills | KOLB Stefan Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | 23:44 23:44 | .. | ||||
71 | 80 | ▲9 | 124 | TT | ARTZ Bart Orange Babies Cycling Team | 19 | Orange Babies Cycling Team | 24:02 24:02 | .. | ||||
72 | 72 | - | 22 | Classic | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | 29 | Team Vorarlberg Santic | 24:06 24:06 | .. | ||||
73 | 61 | ▼12 | 123 | Sprint | GODRIE Stan Orange Babies Cycling Team | 26 | Orange Babies Cycling Team | 24:59 24:59 | .. | ||||
74 | 63 | ▼11 | 3 | TT | KOLLER Jan Team Felbermayr - Simplon Wels | 21 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 25:02 25:02 | .. | ||||
75 | 81 | ▲6 | 144 | GC | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | 23 | Uno-X Norwegian Development Team | 26:03 26:03 | .. | ||||
76 | 70 | ▼6 | 52 | Sprint | KUSTADINCHEV Roman D'Amico - UM Tools | 23 | D'Amico - UM Tools | 26:45 26:45 | .. | ||||
77 | 82 | ▲5 | 35 | TT | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 33 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 28:39 28:39 | .. | ||||
78 | 83 | ▲5 | 176 | LAKOTA Luka KK Kranj | 20 | KK Kranj | 28:53 28:53 | .. | |||||
79 | 84 | ▲5 | 164 | HERDEN Benjamin Team Veloclub Ratisbona | 28 | Team Veloclub Ratisbona | 29:58 29:58 | .. | |||||
80 | 74 | ▼6 | 13 | TT | RITZINGER Felix Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | 30:47 30:47 | .. | ||||
81 | 78 | ▼3 | 112 | Sprint | GAUBITZER Michael Arbo Bundesteam | 35 | Arbo Bundesteam | 31:27 31:27 | .. | ||||
82 | 88 | ▲6 | 51 | Sprint | BURCHIO Federico D'Amico - UM Tools | 23 | D'Amico - UM Tools | 37:54 37:54 | .. | ||||
83 | 85 | ▲2 | 173 | Sprint | KVASINA Filip KK Kranj | 20 | KK Kranj | 38:06 38:06 | .. | ||||
84 | 86 | ▲2 | 125 | GEVERS Robbie Orange Babies Cycling Team | 26 | Orange Babies Cycling Team | 38:09 38:09 | .. | |||||
85 | 87 | ▲2 | 115 | STOCKMEYER Fabian Arbo Bundesteam | 28 | Arbo Bundesteam | 38:14 38:14 | .. | |||||
86 | 79 | ▼7 | 171 | Sprint | ČOTAR Luka KK Kranj | 23 | KK Kranj | 39:44 39:44 | .. | ||||
87 | 89 | ▲2 | 153 | Sprint | KERCKHAERT Jochem Wielerploeg Groot Amsterdam | 18 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 51:26 51:26 | .. | ||||
88 | 91 | ▲3 | 192 | Sprint | KISS Gergely Epronex - BSS Oil Team | 38 | Epronex - BSS Oil Team | 51:44 51:44 | .. | ||||
89 | 92 | ▲3 | 193 | TT | PALYI Csaba Epronex - BSS Oil Team | 28 | Epronex - BSS Oil Team | 51:46 51:46 | .. | ||||
90 | 93 | ▲3 | 165 | KASPERA Christoph Team Veloclub Ratisbona | 24 | Team Veloclub Ratisbona | 54:05 54:05 | .. | |||||
91 | 94 | ▲3 | 186 | Sprint | KMINEK Vojtech TJ Favorit Brno | 18 | TJ Favorit Brno | 54:06 54:06 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | ▲2 | 146 | Hills | SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 44 | +25 | |
2 | 1 | ▼1 | 26 | TT | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | 23 | Team Vorarlberg Santic | 36 | +4 | |
3 | 2 | ▼1 | 54 | Hills | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | 19 | Monkey Town - à Bloc CT | 20 | - | |
4 | 4 | - | 16 | TT | SCHLEMMER Lukas Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | 19 | - | |
5 | 5 | - | 1 | GC | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | 27 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 17 | - | |
6 | 6 | - | 143 | GC | HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 16 | +2 | |
7 | 14 | ▲7 | 2 | Sprint | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 16 | +15 | |
8 | 7 | ▼1 | 61 | Sprint | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 14 | +2 | |
9 | - | 54 | Hills | MOSCA Jacopo D'Amico - UM Tools | 25 | D'Amico - UM Tools | 11 | +11 | ||
10 | 15 | ▲5 | 174 | Hills | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | 20 | KK Kranj | 11 | +10 | |
11 | 8 | ▼3 | 14 | TT | SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | 9 | - | |
12 | 9 | ▼3 | 4 | Sprint | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 8 | - | |
13 | 10 | ▼3 | 36 | GC | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 24 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 7 | - | |
14 | - | 15 | Sprint | SCHINNAGEL Johannes Maloja Pushbikers | 23 | Maloja Pushbikers | 6 | +6 | ||
15 | - | 131 | Climber | LEEMREIZE Gijs Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 5 | +5 | ||
16 | 11 | ▼5 | 65 | Sprint | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 4 | - | |
17 | - | 5 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 20 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 4 | +4 | |||
18 | 16 | ▼2 | 93 | TT | VERMEULEN Moran WSA KTM Graz | 22 | WSA KTM Graz | 2 | +1 | |
19 | - | 155 | Hills | RUIJMGAARD Yentl Wielerploeg Groot Amsterdam | 21 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 2 | +2 | ||
20 | 12 | ▼8 | 132 | Sprint | BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 2 | - | |
21 | 13 | ▼8 | 72 | Sprint | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic | 29 | Ljubljana Gusto Santic | 2 | - | |
22 | 17 | ▼5 | 81 | Sprint | FRANZ Marcel Heizomat Rad-Net | 23 | Heizomat Rad-Net | 1 | - | |
23 | - | 66 | GC | OOSTRA Folkert Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | 1 | +1 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 144 | GC | TRÆEN Torstein Uno-X Norwegian Development Team | 23 | Uno-X Norwegian Development Team | 28 | - | |
2 | 5 | ▲3 | 66 | GC | OOSTRA Folkert Monkey Town - à Bloc CT | 29 | Monkey Town - à Bloc CT | 23 | +15 | |
3 | 2 | ▼1 | 143 | GC | HOELGAARD Markus Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 20 | - | |
4 | 3 | ▼1 | 4 | Sprint | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 18 | - | |
5 | 4 | ▼1 | 142 | Sprint | KULSET Kristian Uno-X Norwegian Development Team | 23 | Uno-X Norwegian Development Team | 12 | - | |
6 | 6 | - | 72 | Sprint | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Santic | 29 | Ljubljana Gusto Santic | 8 | - | |
7 | - | 155 | Hills | RUIJMGAARD Yentl Wielerploeg Groot Amsterdam | 21 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 7 | +7 | ||
8 | - | 146 | Hills | SKAARSETH Anders Uno-X Norwegian Development Team | 24 | Uno-X Norwegian Development Team | 6 | +6 | ||
9 | 7 | ▼2 | 36 | GC | RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 24 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 6 | - | |
10 | 8 | ▼2 | 14 | TT | SALZMANN Jodok Maloja Pushbikers | 24 | Maloja Pushbikers | 6 | - | |
11 | 9 | ▼2 | 65 | Sprint | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 6 | - | |
12 | 13 | ▲1 | 34 | GC | FREIBERGER Markus Team Hrinkow Advarics Cycleang | 23 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 6 | +4 | |
13 | - | 12 | Hills | KOLB Stefan Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | 6 | +6 | ||
14 | - | 5 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 20 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 5 | +5 | |||
15 | 10 | ▼5 | 54 | Hills | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | 19 | Monkey Town - à Bloc CT | 4 | - | |
16 | 11 | ▼5 | 26 | TT | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | 23 | Team Vorarlberg Santic | 3 | - | |
17 | - | 15 | Sprint | SCHINNAGEL Johannes Maloja Pushbikers | 23 | Maloja Pushbikers | 2 | +2 | ||
18 | 12 | ▼6 | 25 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | 26 | Team Vorarlberg Santic | 2 | - | |
19 | - | 82 | Sprint | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | 22 | Heizomat Rad-Net | 2 | +2 | ||
20 | 15 | ▼5 | 35 | TT | GRAF Andreas Team Hrinkow Advarics Cycleang | 33 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | 2 | - | |
21 | 14 | ▼7 | 13 | TT | RITZINGER Felix Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | 2 | - | |
22 | 16 | ▼6 | 61 | Sprint | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | 23 | Monkey Town - à Bloc CT | 1 | - | |
23 | - | 2 | Sprint | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | 30 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1 | +1 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | ▲3 | 174 | Hills | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | 20 | KK Kranj | 11:48:12 | .. | |
2 | 5 | ▲3 | 131 | Climber | LEEMREIZE Gijs Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 0:02 0:02 | .. | |
3 | 11 | ▲8 | 93 | TT | VERMEULEN Moran WSA KTM Graz | 22 | WSA KTM Graz | 0:23 0:23 | .. | |
4 | 3 | ▼1 | 156 | Hills | WEULINK Meindert Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 1:21 1:21 | .. | |
5 | 6 | ▲1 | 145 | Classic | KULSET Sindre Uno-X Norwegian Development Team | 20 | Uno-X Norwegian Development Team | 1:26 1:26 | .. | |
6 | 2 | ▼4 | 73 | Hills | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | 20 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 1:26 | .. | |
7 | 7 | - | 152 | TT | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 1:30 1:30 | .. | |
8 | 8 | - | 121 | TT | AGTERBERG Kyle Orange Babies Cycling Team | 20 | Orange Babies Cycling Team | 1:32 1:32 | .. | |
9 | 9 | - | 94 | GC | MESSNER Martin WSA KTM Graz | 19 | WSA KTM Graz | 1:46 1:46 | .. | |
10 | 10 | - | 183 | PROCHAZKA Michal TJ Favorit Brno | 20 | TJ Favorit Brno | ,, 1:46 | .. | ||
11 | 12 | ▲1 | 54 | Hills | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | 19 | Monkey Town - à Bloc CT | 2:08 2:08 | .. | |
12 | 13 | ▲1 | 122 | TT | VAN DER HEIJDEN Maik Orange Babies Cycling Team | 22 | Orange Babies Cycling Team | 3:48 3:48 | .. | |
13 | 14 | ▲1 | 151 | Sprint | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 4:52 4:52 | .. | |
14 | 15 | ▲1 | 175 | Sprint | ČEMAŽAR Nik KK Kranj | 19 | KK Kranj | 5:21 5:21 | .. | |
15 | 17 | ▲2 | 155 | Hills | RUIJMGAARD Yentl Wielerploeg Groot Amsterdam | 21 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 5:57 5:57 | .. | |
16 | 16 | - | 5 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | 20 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 7:24 7:24 | .. | ||
17 | 18 | ▲1 | 55 | Sprint | OROCITO Franco D'Amico - UM Tools | 20 | D'Amico - UM Tools | 10:15 10:15 | .. | |
18 | 1 | ▼17 | 132 | Sprint | BLOEM Joren Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 10:27 10:27 | .. | |
19 | 20 | ▲1 | 82 | Sprint | TREUBEL Pascal Heizomat Rad-Net | 22 | Heizomat Rad-Net | 12:52 12:52 | .. | |
20 | 21 | ▲1 | 185 | TT | ROTTER Michal TJ Favorit Brno | 19 | TJ Favorit Brno | 14:07 14:07 | .. | |
21 | 22 | ▲1 | 134 | Sprint | GADEMAN Sam Sensa - Kanjers voor Kanjers | 18 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | 19:00 19:00 | .. | |
22 | 25 | ▲3 | 45 | GRUBER Julian SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 21 | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | 20:02 20:02 | .. | ||
23 | 24 | ▲1 | 12 | Hills | KOLB Stefan Maloja Pushbikers | 22 | Maloja Pushbikers | 20:12 20:12 | .. | |
24 | 26 | ▲2 | 124 | TT | ARTZ Bart Orange Babies Cycling Team | 19 | Orange Babies Cycling Team | 20:30 20:30 | .. | |
25 | 19 | ▼6 | 3 | TT | KOLLER Jan Team Felbermayr - Simplon Wels | 21 | Team Felbermayr - Simplon Wels | 21:30 21:30 | .. | |
26 | 27 | ▲1 | 176 | LAKOTA Luka KK Kranj | 20 | KK Kranj | 25:21 25:21 | .. | ||
27 | 28 | ▲1 | 173 | Sprint | KVASINA Filip KK Kranj | 20 | KK Kranj | 34:34 34:34 | .. | |
28 | 29 | ▲1 | 153 | Sprint | KERCKHAERT Jochem Wielerploeg Groot Amsterdam | 18 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 47:54 47:54 | .. | |
29 | 30 | ▲1 | 186 | Sprint | KMINEK Vojtech TJ Favorit Brno | 18 | TJ Favorit Brno | 50:34 50:34 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | Team | Class | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | Team Felbermayr - Simplon Wels | CT | 35:18:22 | .. |
2 | 9 | ▲7 | Maloja Pushbikers | CT | 4:07 4:07 | .. |
3 | 3 | - | Uno-X Norwegian Development Team | CT | 4:08 4:08 | .. |
4 | 4 | - | Team Vorarlberg Santic | CT | 5:50 5:50 | .. |
5 | 5 | - | Monkey Town - à Bloc CT | CT | 8:30 8:30 | .. |
6 | 9 | ▲3 | Maloja Pushbikers | CT | 9:53 9:53 | .. |
7 | 6 | ▼1 | Sensa - Kanjers voor Kanjers | CLUB | 9:58 9:58 | .. |
8 | 7 | ▼1 | Ljubljana Gusto Santic | CT | 10:46 10:46 | .. |
9 | 8 | ▼1 | Team Hrinkow Advarics Cycleang | CT | 10:49 10:49 | .. |
10 | 10 | - | KK Kranj | CLUB | 12:15 12:15 | .. |
11 | 11 | - | Wielerploeg Groot Amsterdam | CLUB | 13:53 13:53 | .. |
12 | 12 | - | SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich | CT | 15:16 15:16 | .. |
13 | 13 | - | D'Amico - UM Tools | CT | 18:45 18:45 | .. |
14 | 14 | - | Tirol KTM Cycling Team | CT | 23:09 23:09 | .. |
15 | 15 | - | TJ Favorit Brno | CLUB | 23:25 23:25 | .. |
16 | 16 | - | Orange Babies Cycling Team | CLUB | 23:50 23:50 | .. |
17 | 18 | ▲1 | Team Veloclub Ratisbona | CLUB | 1:07:06 1:07:06 | .. |
18 | 17 | ▼1 | Arbo Bundesteam | CLUB | 1:10:20 1:10:20 | .. |
19 | 19 | - | Epronex - BSS Oil Team | CLUB | 1:40:07 1:40:07 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:16 June 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.252 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:147.2 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:84
- Vert. meters:2002
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: