2021»12th

Oberösterreichrundfahrt

(2.2)
2021»Stage 3 (Final)»TraunHinterstoder (Höss)(124.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:001
GUERIN AlexisTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg753:15:18
22+0:0121
ZOIDL RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels
33Team Felbermayr - Simplon Wels320:01
0:01
33+0:1882
SCHLEGEL MichalElkov - Kasper
26Elkov - Kasper110:29
0:29
417+7:40174
CIEŚLIK PawełVoster ATS Team
35Voster ATS Team0:38
0:38
54+1:0833
RAPP JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang1:03
1:03
616+6:58173
REKITA SzymonVoster ATS Team
27Voster ATS Team1:20
1:20
715+6:259522ABLOC CT1:33
1:33
85+1:37126
MAAS JanLeopard Pro Cycling
25Leopard Pro Cycling,,
1:33
922+13:3955
MESSNER MartinWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
1:33
1021+13:38125
KLUCKERS ArthurLeopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling1:40
1:40
1112+4:5915
ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team1:59
1:59
128+3:0984
KUKRLE MichaelElkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
1:59
1348+28:2325
LEHNER DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels2:03
2:03
146+2:482
MORENO AdriàTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg2:18
2:18
1510+3:1985
OTRUBA JakubElkov - Kasper
23Elkov - Kasper2:25
2:25
1627+17:10141
STARK ImmanuelP&S Metalltechnik
26P&S Metalltechnik2:47
2:47
1741+22:50162
KOCH ChristianTeam Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus2:51
2:51
1823+15:24132
DAVIS CoreyMaloja Pushbikers
28Maloja Pushbikers2:54
2:54
197+3:0465
SLEEN TorjusUno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team,,
2:54
2013+6:02201
SOETE Daan group HENS - Maes Containers CX
26 group HENS - Maes Containers CX3:02
3:02
219+3:16102
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy,,
3:02
2237+21:4036
KONCZER MichaelTeam Hrinkow Advarics Cycleang
27Team Hrinkow Advarics Cycleang3:14
3:14
2342+23:314
STÜSSI ColinTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg3:24
3:24
2414+6:0973
BUDZINSKI TomaszHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski,,
3:24
2524+15:46123
HEIDEMANN MiguelLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling,,
3:24
2672+39:4094
SCHUCH MikeABLOC CT
18ABLOC CT3:31
3:31
2711+4:53104
ORAM JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
27Black Spoke Pro Cycling Academy3:35
3:35
2851+30:116
MEILER LukasTeam Vorarlberg
26Team Vorarlberg3:52
3:52
2925+16:05203
LOOCKX Lander group HENS - Maes Containers CX
24 group HENS - Maes Containers CX,,
3:52
3019+9:32151
BENZ PirminRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team4:02
4:02
3118+9:0435
LODERER TimonTeam Hrinkow Advarics Cycleang
30Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
4:02
3252+30:48194
PÖLL StefanARBÖ Raiffeisen RC Feld Am See
34ARBÖ Raiffeisen RC Feld Am See4:18
4:18
3345+26:4363
KULSET KristianUno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team4:21
4:21
3467+36:58165
HUGGER JanTeam Lotto - Kern Haus
22Team Lotto - Kern Haus4:27
4:27
3538+22:055
DEBONS AntoineTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg4:36
4:36
3626+16:44175
STOSZ PatrykVoster ATS Team
26Voster ATS Team4:46
4:46
3743+25:28176
MURIAS JakubVoster ATS Team
23Voster ATS Team4:58
4:58
3834+20:07134
HEMING MikaMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers5:15
5:15
3928+17:16152
GEßNER JakobRad - Net Rose Team
21Rad - Net Rose Team,,
5:15
4044+26:009625ABLOC CT,,
5:15
4130+18:02155
KRETSCHY MoritzRad - Net Rose Team
19Rad - Net Rose Team5:42
5:42
4229+17:5921629Slovenia5:58
5:58
4371+38:1532
PAJEK LukaTeam Hrinkow Advarics Cycleang
24Team Hrinkow Advarics Cycleang6:00
6:00
4455+33:45231
GRAF AndreasAustria
35Austria6:02
6:02
4546+26:5513
ZANGERLE EmanuelTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team6:13
6:13
4649+28:3693
PATERSON AdenABLOC CT
22ABLOC CT6:19
6:19
4732+19:00101
KENCH JoshBlack Spoke Pro Cycling Academy
20Black Spoke Pro Cycling Academy6:39
6:39
4820+12:0464
KULSET SindreUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team7:10
7:10
4931+18:5626
TUREK DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels7:22
7:22
5033+19:2083
ŤOUPALÍK AdamElkov - Kasper
25Elkov - Kasper,,
7:22
5185+44:08122
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling7:54
7:54
5289+44:3092
SINSCHEK NilsABLOC CT
22ABLOC CT,,
7:54
5356+34:1642
COSTA FabianUnion Raiffeisen Radteam Tirol
26Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
7:54
5457+34:1956
RITZINGER FelixWSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
7:54
5540+22:3581
BÁRTA JanElkov - Kasper
36Elkov - Kasper,,
7:54
5695+47:16211
VRHOVNIK LukaSlovenia
22Slovenia,,
7:54
5786+44:17136
WOLLENBERG TimMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers,,
7:54
5874+40:27163
HUPPERTZ JoshuaTeam Lotto - Kern Haus
26Team Lotto - Kern Haus,,
7:54
5975+40:29166
SPENGLER MarioTeam Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus,,
7:54
6058+34:28112
STÖHR JánCycling Academy Trenčín
30Cycling Academy Trenčín7:59
7:59
6136+20:5186
NEUMAN DominikElkov - Kasper
25Elkov - Kasper8:21
8:21
6273+40:27225
GADEMAN SamSensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
8:21
6353+32:5874
DOMAGALSKI KarolHRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski,,
8:21
6450+28:4875
PAWLAK TobiaszHRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski8:31
8:31
6559+34:56156
UHLIG HenriRad - Net Rose Team
19Rad - Net Rose Team8:40
8:40
6635+20:4141
GAMPER MarioUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
8:40
6762+35:1534
EICHINGER DanielTeam Hrinkow Advarics Cycleang
25Team Hrinkow Advarics Cycleang8:52
8:52
6860+35:1016
GOVEKAR MatevžTirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
8:52
6982+42:58202
MEEUSEN Tom group HENS - Maes Containers CX
32 group HENS - Maes Containers CX10:27
10:27
7039+22:1291
DAEMEN StijnABLOC CT
21ABLOC CT,,
10:27
7181+42:57221
JOHANNINK JelleSensa - Kanjers voor Kanjers
24Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
10:27
7254+33:02154
PETER JannisRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team,,
10:27
7379+42:41213
ŽUMER MaticSlovenia
23Slovenia,,
10:27
7494+47:08184
OCHSENHOFER PeterArbö headstart ON Fahrrad
33Arbö headstart ON Fahrrad,,
10:27
7565+36:4971
BANASZEK NorbertHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski,,
10:27
7670+38:0422
BAJC AndiTeam Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels11:42
11:42
7797+48:1612
KIERNER FlorianTirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
11:42
7869+38:0231
KOLB StefanTeam Hrinkow Advarics Cycleang
24Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
11:42
7983+43:5624
FRIEDRICH MarcoTeam Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels,,
11:42
8098+48:1844
REITER DanielUnion Raiffeisen Radteam Tirol
29Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
11:42
8187+44:19113
KALOJÍROS TomášCycling Academy Trenčín
26Cycling Academy Trenčín,,
11:42
8268+38:01105
BATT EthanBlack Spoke Pro Cycling Academy
22Black Spoke Pro Cycling Academy,,
11:42
8388+44:22121
BETTENDORFF LoïcLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling13:27
13:27
8490+46:4161
AAGAARD HANSEN TobiasUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team14:07
14:07
8563+36:4366
HULGAARD MortenUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
14:07
8647+27:36172
PATERSKI MaciejVoster ATS Team
34Voster ATS Team,,
14:07
8761+35:14161
HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
14:07
8891+46:4352
GRATZER AlexanderWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz14:33
14:33
8976+40:5546
STEININGER FabianUnion Raiffeisen Radteam Tirol
20Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
14:33
9077+41:4853
GÖTZINGER ValentinWSA KTM Graz
20WSA KTM Graz,,
14:33
91100+51:09131
BICHLMANN DanielMaloja Pushbikers
32Maloja Pushbikers,,
14:33
9266+36:54106
WHITE AlexanderBlack Spoke Pro Cycling Academy
19Black Spoke Pro Cycling Academy,,
14:33
9399+51:063
MEO Felix JamesTeam Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
14:33
9464+36:43222
BLOEM JorenSensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
14:33
9592+46:4721520Slovenia,,
14:33
9693+46:50133
GAŁKA MichałMaloja Pushbikers
20Maloja Pushbikers,,
14:33
9778+41:4851
AUER DanielWSA KTM Graz
26WSA KTM Graz,,
14:33
98101+51:1223425Austria14:36
14:36
99105+56:59143
NOLDE TobiasP&S Metalltechnik
22P&S Metalltechnik20:30
20:30
10080+42:48145
RÖBER DominikP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik,,
20:30
101106+1:03:3345
REITER JakobUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
20:30
102103+54:41114
LISKA AndrejCycling Academy Trenčín
20Cycling Academy Trenčín,,
20:30
103102+53:22183
HOPFGARTNER PaulArbö headstart ON Fahrrad
31Arbö headstart ON Fahrrad21:04
21:04
10484+44:04144
MANDRYSCH JohnP&S Metalltechnik
24P&S Metalltechnik21:50
21:50
10596+48:09146
ASCHENBRENNER MichelP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik21:51
21:51
106104+54:43116
LAJCHA JurajCycling Academy Trenčín
27Cycling Academy Trenčín22:24
22:24
DNF164
TARLTON AlexanderTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus-
DNF23241Austria-
DNF124
HEIDERSCHEID ColinLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling-
DNS76
RÄIM MihkelHRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski-
DNS223
TEN BOSKE KarsSensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers-
DNS186
TICHLER ThomasArbö headstart ON Fahrrad
21Arbö headstart ON Fahrrad-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
15▲41
GUERIN AlexisTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg4025 10:51:10..
24▲221
ZOIDL RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels
33Team Felbermayr - Simplon Wels30180:01
0:01
..
31▼282
SCHLEGEL MichalElkov - Kasper
26Elkov - Kasper25140:18
0:18
..
43▼133
RAPP JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang20111:08
1:08
..
52▼3126
MAAS JanLeopard Pro Cycling
25Leopard Pro Cycling1581:37
1:37
..
68▲22
MORENO AdriàTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg1062:48
2:48
..
76▼165
SLEEN TorjusUno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team543:04
3:04
..
810▲284
KUKRLE MichaelElkov - Kasper
26Elkov - Kasper333:09
3:09
..
97▼2102
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy323:16
3:16
..
109▼185
OTRUBA JakubElkov - Kasper
23Elkov - Kasper313:19
3:19
..
1111-104
ORAM JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
27Black Spoke Pro Cycling Academy4:53
4:53
..
1214▲215
ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team4:59
4:59
..
1313-201
SOETE Daan group HENS - Maes Containers CX
26 group HENS - Maes Containers CX6:02
6:02
..
1412▼273
BUDZINSKI TomaszHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski6:09
6:09
..
1515-9522ABLOC CT6:25
6:25
..
1619▲3173
REKITA SzymonVoster ATS Team
27Voster ATS Team6:58
6:58
..
1720▲3174
CIEŚLIK PawełVoster ATS Team
35Voster ATS Team7:40
7:40
..
1817▼135
LODERER TimonTeam Hrinkow Advarics Cycleang
30Team Hrinkow Advarics Cycleang9:04
9:04
..
1918▼1151
BENZ PirminRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team9:32
9:32
..
2016▼464
KULSET SindreUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team12:04
12:04
..
2125▲4125
KLUCKERS ArthurLeopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling13:38
13:38
..
2229▲755
MESSNER MartinWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz13:39
13:39
..
2335▲12132
DAVIS CoreyMaloja Pushbikers
28Maloja Pushbikers15:24
15:24
..
2434▲10123
HEIDEMANN MiguelLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling15:46
15:46
..
2530▲5203
LOOCKX Lander group HENS - Maes Containers CX
24 group HENS - Maes Containers CX16:05
16:05
..
2624▼2175
STOSZ PatrykVoster ATS Team
26Voster ATS Team16:44
16:44
..
2738▲11141
STARK ImmanuelP&S Metalltechnik
26P&S Metalltechnik17:10
17:10
..
2826▼2152
GEßNER JakobRad - Net Rose Team
21Rad - Net Rose Team17:16
17:16
..
2927▼221629Slovenia17:59
17:59
..
3032▲2155
KRETSCHY MoritzRad - Net Rose Team
19Rad - Net Rose Team18:02
18:02
..
3121▼1026
TUREK DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels18:56
18:56
..
3233▲1101
KENCH JoshBlack Spoke Pro Cycling Academy
20Black Spoke Pro Cycling Academy19:00
19:00
..
3323▼1083
ŤOUPALÍK AdamElkov - Kasper
25Elkov - Kasper19:20
19:20
..
3440▲6134
HEMING MikaMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers20:07
20:07
..
3528▼741
GAMPER MarioUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol20:41
20:41
..
3636-86
NEUMAN DominikElkov - Kasper
25Elkov - Kasper20:51
20:51
..
3742▲536
KONCZER MichaelTeam Hrinkow Advarics Cycleang
27Team Hrinkow Advarics Cycleang21:40
21:40
..
3841▲35
DEBONS AntoineTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg22:05
22:05
..
3922▼1791
DAEMEN StijnABLOC CT
21ABLOC CT22:12
22:12
..
4039▼181
BÁRTA JanElkov - Kasper
36Elkov - Kasper22:35
22:35
..
4143▲2162
KOCH ChristianTeam Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus22:50
22:50
..
4244▲24
STÜSSI ColinTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg23:31
23:31
..
4346▲3176
MURIAS JakubVoster ATS Team
23Voster ATS Team25:28
25:28
..
4448▲49625ABLOC CT26:00
26:00
..
4555▲1063
KULSET KristianUno-X Pro Cycling Team
25Uno-X Pro Cycling Team26:43
26:43
..
4647▲113
ZANGERLE EmanuelTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team26:55
26:55
..
4737▼10172
PATERSKI MaciejVoster ATS Team
34Voster ATS Team27:36
27:36
..
4865▲1725
LEHNER DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels28:23
28:23
..
4952▲393
PATERSON AdenABLOC CT
22ABLOC CT28:36
28:36
..
5045▼575
PAWLAK TobiaszHRE Mazowsze Serce Polski
25HRE Mazowsze Serce Polski28:48
28:48
..
5162▲116
MEILER LukasTeam Vorarlberg
26Team Vorarlberg30:11
30:11
..
5273▲21194
PÖLL StefanARBÖ Raiffeisen RC Feld Am See
34ARBÖ Raiffeisen RC Feld Am See30:48
30:48
..
5358▲574
DOMAGALSKI KarolHRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski32:58
32:58
..
5456▲2154
PETER JannisRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team33:02
33:02
..
5576▲21231
GRAF AndreasAustria
35Austria33:45
33:45
..
5667▲1142
COSTA FabianUnion Raiffeisen Radteam Tirol
26Union Raiffeisen Radteam Tirol34:16
34:16
..
5771▲1456
RITZINGER FelixWSA KTM Graz
24WSA KTM Graz34:19
34:19
..
5872▲14112
STÖHR JánCycling Academy Trenčín
30Cycling Academy Trenčín34:28
34:28
..
5959-156
UHLIG HenriRad - Net Rose Team
19Rad - Net Rose Team34:56
34:56
..
6061▲116
GOVEKAR MatevžTirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team35:10
35:10
..
6149▼12161
HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus35:14
35:14
..
6270▲834
EICHINGER DanielTeam Hrinkow Advarics Cycleang
25Team Hrinkow Advarics Cycleang35:15
35:15
..
6357▼666
HULGAARD MortenUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team36:43
36:43
..
6450▼14222
BLOEM JorenSensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
36:43
..
6566▲171
BANASZEK NorbertHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski36:49
36:49
..
6654▼12106
WHITE AlexanderBlack Spoke Pro Cycling Academy
19Black Spoke Pro Cycling Academy36:54
36:54
..
6789▲22165
HUGGER JanTeam Lotto - Kern Haus
22Team Lotto - Kern Haus36:58
36:58
..
6863▼5105
BATT EthanBlack Spoke Pro Cycling Academy
22Black Spoke Pro Cycling Academy38:01
38:01
..
6964▼531
KOLB StefanTeam Hrinkow Advarics Cycleang
24Team Hrinkow Advarics Cycleang38:02
38:02
..
7069▼122
BAJC AndiTeam Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels38:04
38:04
..
7184▲1332
PAJEK LukaTeam Hrinkow Advarics Cycleang
24Team Hrinkow Advarics Cycleang38:15
38:15
..
7298▲2694
SCHUCH MikeABLOC CT
18ABLOC CT39:40
39:40
..
7379▲6225
GADEMAN SamSensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers40:27
40:27
..
7493▲19163
HUPPERTZ JoshuaTeam Lotto - Kern Haus
26Team Lotto - Kern Haus,,
40:27
..
7595▲20166
SPENGLER MarioTeam Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus40:29
40:29
..
7668▼846
STEININGER FabianUnion Raiffeisen Radteam Tirol
20Union Raiffeisen Radteam Tirol40:55
40:55
..
7774▼353
GÖTZINGER ValentinWSA KTM Graz
20WSA KTM Graz41:48
41:48
..
7875▼351
AUER DanielWSA KTM Graz
26WSA KTM Graz,,
41:48
..
7982▲3213
ŽUMER MaticSlovenia
23Slovenia42:41
42:41
..
8053▼27145
RÖBER DominikP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik42:48
42:48
..
8188▲7221
JOHANNINK JelleSensa - Kanjers voor Kanjers
24Sensa - Kanjers voor Kanjers42:57
42:57
..
8290▲8202
MEEUSEN Tom group HENS - Maes Containers CX
32 group HENS - Maes Containers CX42:58
42:58
..
8383-24
FRIEDRICH MarcoTeam Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels43:56
43:56
..
8451▼33144
MANDRYSCH JohnP&S Metalltechnik
24P&S Metalltechnik44:04
44:04
..
8599▲14122
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling44:08
44:08
..
86101▲15136
WOLLENBERG TimMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers44:17
44:17
..
8796▲9113
KALOJÍROS TomášCycling Academy Trenčín
26Cycling Academy Trenčín44:19
44:19
..
8877▼11121
BETTENDORFF LoïcLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling44:22
44:22
..
89105▲1692
SINSCHEK NilsABLOC CT
22ABLOC CT44:30
44:30
..
9094▲461
AAGAARD HANSEN TobiasUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team46:41
46:41
..
9180▼1152
GRATZER AlexanderWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz46:43
46:43
..
9281▼1121520Slovenia46:47
46:47
..
9385▼8133
GAŁKA MichałMaloja Pushbikers
20Maloja Pushbikers46:50
46:50
..
94109▲15184
OCHSENHOFER PeterArbö headstart ON Fahrrad
33Arbö headstart ON Fahrrad47:08
47:08
..
95111▲16211
VRHOVNIK LukaSlovenia
22Slovenia47:16
47:16
..
9660▼36146
ASCHENBRENNER MichelP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik48:09
48:09
..
97104▲712
KIERNER FlorianTirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team48:16
48:16
..
98106▲844
REITER DanielUnion Raiffeisen Radteam Tirol
29Union Raiffeisen Radteam Tirol48:18
48:18
..
99103▲43
MEO Felix JamesTeam Vorarlberg
24Team Vorarlberg51:06
51:06
..
100108▲8131
BICHLMANN DanielMaloja Pushbikers
32Maloja Pushbikers51:09
51:09
..
101107▲623425Austria51:12
51:12
..
10286▼16183
HOPFGARTNER PaulArbö headstart ON Fahrrad
31Arbö headstart ON Fahrrad53:22
53:22
..
10397▼6114
LISKA AndrejCycling Academy Trenčín
20Cycling Academy Trenčín54:41
54:41
..
10487▼17116
LAJCHA JurajCycling Academy Trenčín
27Cycling Academy Trenčín54:43
54:43
..
105102▼3143
NOLDE TobiasP&S Metalltechnik
22P&S Metalltechnik56:59
56:59
..
106112▲645
REITER JakobUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol1:03:33
1:03:33
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-82
SCHLEGEL MichalElkov - Kasper
26Elkov - Kasper45+11
23▲121
ZOIDL RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels
33Team Felbermayr - Simplon Wels30+15
310▲71
GUERIN AlexisTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg26+20
42▼226
TUREK DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels20-
54▼191
DAEMEN StijnABLOC CT
21ABLOC CT19+4
67▲133
RAPP JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang17+6
76▼1126
MAAS JanLeopard Pro Cycling
25Leopard Pro Cycling13+1
85▼3102
FOUCHÉ JamesBlack Spoke Pro Cycling Academy
23Black Spoke Pro Cycling Academy13-
98▼165
SLEEN TorjusUno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team10-
10-174
CIEŚLIK PawełVoster ATS Team
35Voster ATS Team8+8
119▼2175
STOSZ PatrykVoster ATS Team
26Voster ATS Team8-
1211▼14
STÜSSI ColinTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg6-
1312▼1136
WOLLENBERG TimMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers4-
14-173
REKITA SzymonVoster ATS Team
27Voster ATS Team4+4
1513▼2162
KOCH ChristianTeam Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus4-
16-9522ABLOC CT2+2
1714▼3125
KLUCKERS ArthurLeopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling2-
1815▼3123
HEIDEMANN MiguelLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling2-
19-172
PATERSKI MaciejVoster ATS Team
34Voster ATS Team2+2
2016▼42
MORENO AdriàTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg1-
2118▼3203
LOOCKX Lander group HENS - Maes Containers CX
24 group HENS - Maes Containers CX1-
2217▼583
ŤOUPALÍK AdamElkov - Kasper
25Elkov - Kasper1-
2319▼486
NEUMAN DominikElkov - Kasper
25Elkov - Kasper1-
2420▼425
LEHNER DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels1-
25-161
HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-141
STARK ImmanuelP&S Metalltechnik
26P&S Metalltechnik26+2
2-131
BICHLMANN DanielMaloja Pushbikers
32Maloja Pushbikers12+12
33-174
CIEŚLIK PawełVoster ATS Team
35Voster ATS Team11+2
42▼284
KUKRLE MichaelElkov - Kasper
26Elkov - Kasper11-
57▲21
GUERIN AlexisTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg10+6
65▼182
SCHLEGEL MichalElkov - Kasper
26Elkov - Kasper10+3
7-172
PATERSKI MaciejVoster ATS Team
34Voster ATS Team9+9
812▲4161
HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus9+6
94▼521629Slovenia8-
10-91
DAEMEN StijnABLOC CT
21ABLOC CT7+7
116▼5126
MAAS JanLeopard Pro Cycling
25Leopard Pro Cycling6-
1213▲121
ZOIDL RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels
33Team Felbermayr - Simplon Wels6+4
13-64
KULSET SindreUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team4+4
148▼626
TUREK DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels4-
15-154
PETER JannisRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team4+4
169▼785
OTRUBA JakubElkov - Kasper
23Elkov - Kasper3-
1710▼735
LODERER TimonTeam Hrinkow Advarics Cycleang
30Team Hrinkow Advarics Cycleang3-
1811▼74
STÜSSI ColinTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg3-
19-12
KIERNER FlorianTirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team3+3
2014▼62
MORENO AdriàTeam Vorarlberg
29Team Vorarlberg2-
2115▼6123
HEIDEMANN MiguelLeopard Pro Cycling
23Leopard Pro Cycling2-
2216▼65
DEBONS AntoineTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg2-
23-33
RAPP JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang1+1
2417▼765
SLEEN TorjusUno-X Pro Cycling Team
24Uno-X Pro Cycling Team1-
25-173
REKITA SzymonVoster ATS Team
27Voster ATS Team1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-15
ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team 10:56:09..
22-9522ABLOC CT1:26
1:26
..
33-151
BENZ PirminRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team4:33
4:33
..
45▲1125
KLUCKERS ArthurLeopard Pro Cycling
21Leopard Pro Cycling8:39
8:39
..
58▲355
MESSNER MartinWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz8:40
8:40
..
66-152
GEßNER JakobRad - Net Rose Team
21Rad - Net Rose Team12:17
12:17
..
710▲3155
KRETSCHY MoritzRad - Net Rose Team
19Rad - Net Rose Team13:03
13:03
..
811▲3101
KENCH JoshBlack Spoke Pro Cycling Academy
20Black Spoke Pro Cycling Academy14:01
14:01
..
912▲3134
HEMING MikaMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers15:08
15:08
..
107▼341
GAMPER MarioUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol15:42
15:42
..
114▼791
DAEMEN StijnABLOC CT
21ABLOC CT17:13
17:13
..
1213▲113
ZANGERLE EmanuelTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team21:56
21:56
..
1318▲5154
PETER JannisRad - Net Rose Team
20Rad - Net Rose Team28:03
28:03
..
1419▲5156
UHLIG HenriRad - Net Rose Team
19Rad - Net Rose Team29:57
29:57
..
1521▲616
GOVEKAR MatevžTirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team30:11
30:11
..
1614▼2161
HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus30:15
30:15
..
1715▼2222
BLOEM JorenSensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers31:44
31:44
..
1817▼1106
WHITE AlexanderBlack Spoke Pro Cycling Academy
19Black Spoke Pro Cycling Academy31:55
31:55
..
1932▲1394
SCHUCH MikeABLOC CT
18ABLOC CT34:41
34:41
..
2026▲6225
GADEMAN SamSensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers35:28
35:28
..
2122▲146
STEININGER FabianUnion Raiffeisen Radteam Tirol
20Union Raiffeisen Radteam Tirol35:56
35:56
..
2223▲153
GÖTZINGER ValentinWSA KTM Graz
20WSA KTM Graz36:49
36:49
..
2316▼7145
RÖBER DominikP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik37:49
37:49
..
2433▲9122
COQUERET LouisLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling39:09
39:09
..
2535▲10136
WOLLENBERG TimMaloja Pushbikers
21Maloja Pushbikers39:18
39:18
..
2624▼2121
BETTENDORFF LoïcLeopard Pro Cycling
20Leopard Pro Cycling39:23
39:23
..
2730▲361
AAGAARD HANSEN TobiasUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team41:42
41:42
..
2827▼152
GRATZER AlexanderWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz41:44
41:44
..
2928▼121520Slovenia41:48
41:48
..
3029▼1133
GAŁKA MichałMaloja Pushbikers
20Maloja Pushbikers41:51
41:51
..
3120▼11146
ASCHENBRENNER MichelP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik43:10
43:10
..
3236▲412
KIERNER FlorianTirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team43:17
43:17
..
3331▼2114
LISKA AndrejCycling Academy Trenčín
20Cycling Academy Trenčín49:42
49:42
..
3437▲345
REITER JakobUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol58:34
58:34
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Elkov - KasperCT 32:40:17..
22- Team VorarlbergCT11:29
11:29
..
33- Black Spoke Pro Cycling AcademyCT20:22
20:22
..
44- Voster ATS TeamCT20:49
20:49
..
56▲1 Leopard Pro CyclingCT24:16
24:16
..
65▼1 Team Hrinkow Advarics CycleangCT25:02
25:02
..
77- Uno-X Pro Cycling TeamPRT34:54
34:54
..
88- Rad - Net Rose TeamCT37:54
37:54
..
910▲1 Team Felbermayr - Simplon WelsCT40:42
40:42
..
109▼1 ABLOC CTCT41:00
41:00
..
1111- Tirol KTM Cycling TeamCT54:08
54:08
..
1213▲1 group HENS - Maes Containers CX58:18
58:18
..
1312▼1 HRE Mazowsze Serce PolskiCT1:00:53
1:00:53
..
1414- Team Lotto - Kern HausCT1:01:42
1:01:42
..
1516▲1 Maloja PushbikersCT1:08:43
1:08:43
..
1618▲2 WSA KTM GrazCT1:22:47
1:22:47
..
1717- Union Raiffeisen Radteam TirolCT1:26:14
1:26:14
..
1819▲1 SloveniaNAT1:34:01
1:34:01
..
1915▼4 P&S MetalltechnikCT1:35:40
1:35:40
..
2020- Sensa - Kanjers voor KanjersCLUB1:53:20
1:53:20
..
2121- Cycling Academy TrenčínCT2:04:42
2:04:42
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    13 June 2021, 11:00
  • Avg. speed winner:
    38.28 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    124.6 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    236
  • Vert. meters:
    2702
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    147
  • Won how:

Race profile

Sites