2022
2024
«
»
2023»14th

Oberösterreich Rundfahrt

(2.2)
2023»Stage 1»EferdingGeinberg(181.2km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0056
Classic
KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team754:25:28
22+0:06151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick320:01
0:01
326+0:15165
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald110:03
0:03
411+0:1351
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:03
53+0:10172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:03
612+0:13116
Sprint
FORTIN Filippo Maloja Pushbikers
34Maloja Pushbikers,,
0:03
736+0:17155
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick,,
0:03
88+0:1394
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:03
931+0:1665
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
24ATT Investments,,
0:03
1053+0:1916
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:03
1143+0:18103
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic,,
0:03
1257+0:1912
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:03
1356+0:1944
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:03
149+0:1371
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
25Adria Mobil,,
0:03
1579+0:24235
Sprint
BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam
21Wielerploeg Groot Amsterdam,,
0:03
1677+0:23141
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane,,
0:03
1727+0:1541
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:03
1844+0:18121
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
0:03
1958+0:2015
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:03
2022+0:15153
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick,,
0:03
2121+0:1593
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:03
224+0:1183
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
0:03
2323+0:15101
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
0:03
2451+0:1984
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:03
2565+0:20213
Climber
PEČNIK Teo Cycling Team Kranj
21Cycling Team Kranj,,
0:03
2638+0:1723
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:03
2741+0:1826
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:03
2850+0:1963
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
25ATT Investments,,
0:03
2949+0:19122
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:03
3019+0:15134
Classic
GAMPER Mario Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech,,
0:03
3185+0:31156
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
0:03
3224+0:151
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:03
3348+0:19112
Sprint
REIßIG Patrick Maloja Pushbikers
28Maloja Pushbikers,,
0:03
3414+0:136
Sprint
KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics
21Team Hrinkow Advarics,,
0:03
3554+0:1921
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:03
3667+0:2133
Climber
MESSNER Martin WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:03
3746+0:18222
TT
ŽUMER Matic mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete,,
0:03
3828+0:1691
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:03
3981+0:2555
GC
VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team
25Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:03
4072+0:2231
TT
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:03
4155+0:1932
TT
KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:03
4261+0:202
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:03
4375+0:23132
GC
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
22Santic - Wibatech,,
0:03
4452+0:1943
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:03
4533+0:1695
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
0:03
4674+0:2361
GC
TUREK Daniel ATT Investments
30ATT Investments,,
0:03
4732+0:16233
GC
KRAS Bram Wielerploeg Groot Amsterdam
22Wielerploeg Groot Amsterdam,,
0:03
4839+0:17223
TT
ŠTAJNAR Mihael mebloJOGI Pro-concrete
22mebloJOGI Pro-concrete,,
0:03
495+0:1152
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:03
5034+0:1682
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:03
5140+0:1886
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:03
5216+0:1445
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:03
5369+0:2173
Climber
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
24Adria Mobil,,
0:03
5430+0:1613
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:03
5537+0:17214
Sprint
VOVK Jaka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
0:03
5659+0:20113
Climber
RUDYS Paul Maloja Pushbikers
25Maloja Pushbikers,,
0:03
577+0:13124
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
0:03
5884+0:28225
GC
ČERNE Gregor Matija mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete,,
0:03
5962+0:20221
TT
PAVLIČ Marko mebloJOGI Pro-concrete
30mebloJOGI Pro-concrete,,
0:03
6018+0:1414
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:03
6147+0:18181
Sprint
REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol
31Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
0:03
6276+0:23193
Sprint
LEOPOLD Hans-Jörg ARBÖ Radteam Feld Am See
40ARBÖ Radteam Feld Am See,,
0:03
6360+0:20145
GC
SAUNDERS Tristan Team BridgeLane
23Team BridgeLane,,
0:03
6413+0:1396
TT
VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:03
6510+0:13102
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
24Ljubljana Gusto Santic,,
0:03
6671+0:2136
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:03
676+0:1222
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
36Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:03
6880+0:24201
GC
BURKE Jack ARBÖ headstart ON-Fahrrad
27ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
0:03
6983+0:27143
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:03
7063+0:20144
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
24Team BridgeLane,,
0:03
7173+0:23142
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:03
7229+0:16211
Sprint
ZIHERL Luka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
0:03
7317+0:14173
Sprint
VAN KESSEL Corné Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
31Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:03
7482+0:26125
Sprint
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti,,
0:03
7535+0:1774
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
24Adria Mobil,,
0:03
7670+0:2124
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:03
7715+0:1454
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:03
7878+0:2335
TT
SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:03
7945+0:185
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics,,
0:03
8025+0:1511
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
0:03
8166+0:20161
GC
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
0:03
8220+0:15174
Sprint
FERDINANDE Anton Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
22Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:03
8364+0:2066
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
26ATT Investments,,
0:03
8468+0:21126
Sprint
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti,,
0:03
8542+0:184
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
0:03
8687+0:42164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald0:31
0:31
8786+0:4264
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments0:32
0:32
8888+0:50135
Sprint
SCHORMAIR Fabian Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech0:34
0:34
8989+0:5534
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo0:41
0:41
9093+1:0525
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels0:46
0:46
9191+0:59152
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
27Team ColoQuick,,
0:46
9292+1:04123
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti0:49
0:49
9394+1:0872
Classic
KOREN Kristijan Adria Mobil
36Adria Mobil0:50
0:50
9490+0:59175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:50
9596+1:35163
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
37Rad-Net Oßwald1:16
1:16
9697+1:3881
TT
ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:23
1:23
9795+1:3585
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
1:23
98100+1:59176
Climber
CLYNEN Rhune Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
20Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:43
1:43
9998+1:48171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
1:43
10099+1:5453
TT
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
1:43
101101+2:4192
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team2:30
2:30
102102+2:49196
Sprint
DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See
31ARBÖ Radteam Feld Am See2:34
2:34
103103+4:10202
Sprint
DOYLE Leo ARBÖ headstart ON-Fahrrad
22ARBÖ headstart ON-Fahrrad3:56
3:56
104104+4:49182
GC
REITER Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol
23Union Raiffeisen Radteam Tirol4:30
4:30
105105+5:15234
Sprint
VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam5:01
5:01
106106+5:1562
Sprint
RÄIM Mihkel ATT Investments
29ATT Investments,,
5:01
107107+7:58194
Sprint
HAUSER Sandro ARBÖ Radteam Feld Am See
26ARBÖ Radteam Feld Am See7:31
7:31
108108+8:0042
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team7:47
7:47
109110+8:0246
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
7:47
110112+8:05162
Sprint
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald7:49
7:49
111117+8:12114
Sprint
BENZ-KUCH Max Maloja Pushbikers
22Maloja Pushbikers,,
7:49
112113+8:06136
Climber
BRANDLMEIER Stefan Santic - Wibatech
30Santic - Wibatech,,
7:49
113109+8:02232
Sprint
BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam
26Wielerploeg Groot Amsterdam,,
7:49
114118+8:12104
TT
TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic7:53
7:53
115114+8:09226
TT
VRHOVNIK Luka mebloJOGI Pro-concrete
24mebloJOGI Pro-concrete,,
7:53
116119+8:14204
Sprint
KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad
18ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
7:53
117116+8:11212
Sprint
JEROMEL Vid Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
7:53
118121+8:21192
GC
ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See,,
7:53
119120+8:18205
TT
OCHSENHOFER Peter ARBÖ headstart ON-Fahrrad
35ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
7:53
120115+8:113
TT
KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics
29Team Hrinkow Advarics,,
7:53
121111+8:05115
Sprint
EEFTING-BLOEM Roy Maloja Pushbikers
33Maloja Pushbikers,,
7:53
122123+15:01184
Sprint
LÄSSER Franz-Josef Union Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol14:45
14:45
123122+15:00231
Sprint
DE HART Justin Wielerploeg Groot Amsterdam
18Wielerploeg Groot Amsterdam,,
14:45
124124+24:57191
TT
POLZER David ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See24:45
24:45
DNF75
Sprint
ĐURIĆ Đorđe Adria Mobil
22Adria Mobil-
DNF76
TT
JURÍK Martin Adria Mobil
18Adria Mobil-
DNF105
TT
SKOK Andraž Ljubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic-
DNF111
Sprint
STEININGER Fabian Maloja Pushbikers
22Maloja Pushbikers-
DNF131
Sprint
PETER Michael Santic - Wibatech
21Santic - Wibatech-
DNF133
Sprint
WOLLENBERG Tim Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech-
DNF146
TT
CHRISTIE-JOHNSTON Alastair Team BridgeLane
25Team BridgeLane-
DNF154
GC
SØRENSEN Frederik Bjørn Team ColoQuick
20Team ColoQuick-
DNF166
GC
ZIERENNER Leo Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald-
DNF183
GC
HOLZKNECHT Armin Union Raiffeisen Radteam Tirol
25Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF185
GC
GALL Simon Union Raiffeisen Radteam Tirol
19Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF186
TT
HIRSCHBICHLER Johannes Union Raiffeisen Radteam Tirol
30Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF195
TT
BODNAR Krisztian ARBÖ Radteam Feld Am See
29ARBÖ Radteam Feld Am See-
DNF203
TT
INGLIS Joseph ARBÖ headstart ON-Fahrrad
23ARBÖ headstart ON-Fahrrad-
DNF206
Sprint
STIEGER Adrian ARBÖ headstart ON-Fahrrad
19ARBÖ headstart ON-Fahrrad-
DNF215
Sprint
ČERNE Andrej Cycling Team Kranj
19Cycling Team Kranj-
DNF216
TT
TURKULOV Luka Cycling Team Kranj
19Cycling Team Kranj-
DNF236
TT
ROUMEN Finn Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
19▲856
Classic
KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team14:26:24..
220▲18151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick0:06
0:06
..
31▼2172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:10
0:10
..
42▼283
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD0:11
0:11
..
56▲152
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:11
..
65▼122
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
36Team Felbermayr - Simplon Wels0:12
0:12
..
725▲18124
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti0:13
0:13
..
87▼194
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:13
..
98▼171
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
25Adria Mobil,,
0:13
..
1010-102
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
24Ljubljana Gusto Santic,,
0:13
..
1111-51
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:13
..
1212-116
Sprint
FORTIN Filippo Maloja Pushbikers
34Maloja Pushbikers,,
0:13
..
1314▲196
TT
VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:13
..
1415▲16
Sprint
KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics
21Team Hrinkow Advarics,,
0:13
..
1516▲154
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team0:14
0:14
..
1617▲145
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:14
..
1718▲1173
Sprint
VAN KESSEL Corné Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
31Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:14
..
1823▲514
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:14
..
1959▲40134
Classic
GAMPER Mario Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech0:15
0:15
..
2026▲6174
Sprint
FERDINANDE Anton Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
22Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:15
..
2130▲993
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:15
..
2232▲10153
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick,,
0:15
..
2334▲11101
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
0:15
..
2435▲111
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:15
..
2536▲1111
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg,,
0:15
..
2690▲64165
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald,,
0:15
..
2737▲1041
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:15
..
2838▲1091
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:16
0:16
..
2939▲10211
Sprint
ZIHERL Luka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
0:16
..
3042▲1213
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:16
..
3143▲1265
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
24ATT Investments,,
0:16
..
3244▲12233
Sprint
KRAS Bram Wielerploeg Groot Amsterdam
22Wielerploeg Groot Amsterdam,,
0:16
..
3345▲1295
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
0:16
..
3447▲1382
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:16
..
3548▲1374
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
24Adria Mobil0:17
0:17
..
3649▲13155
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick,,
0:17
..
3752▲15214
Sprint
VOVK Jaka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
0:17
..
3855▲1723
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:17
..
3956▲17223
TT
ŠTAJNAR Mihael mebloJOGI Pro-concrete
22mebloJOGI Pro-concrete,,
0:17
..
4057▲1786
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD0:18
0:18
..
4193▲5226
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:18
..
4263▲214
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
0:18
..
4364▲21103
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic,,
0:18
..
4465▲21121
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
0:18
..
4566▲215
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics,,
0:18
..
4669▲23222
TT
ŽUMER Matic mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete,,
0:18
..
4770▲23181
Sprint
REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol
31Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
0:18
..
4873▲25112
Sprint
REIßIG Patrick Maloja Pushbikers
28Maloja Pushbikers0:19
0:19
..
4976▲27122
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:19
..
5077▲2763
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
25ATT Investments,,
0:19
..
5180▲2984
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:19
..
5281▲2943
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:19
..
5382▲2916
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:19
..
5484▲3021
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:19
..
5586▲3132
TT
KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:19
..
5688▲3244
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:19
..
5789▲3212
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:19
..
5891▲3315
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:20
0:20
..
5994▲35113
Climber
RUDYS Paul Maloja Pushbikers
25Maloja Pushbikers,,
0:20
..
6095▲35145
GC
SAUNDERS Tristan Team BridgeLane
23Team BridgeLane,,
0:20
..
6196▲352
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:20
..
6297▲35221
TT
PAVLIČ Marko mebloJOGI Pro-concrete
30mebloJOGI Pro-concrete,,
0:20
..
6398▲35144
GC
BURNS Luke Team BridgeLane
24Team BridgeLane,,
0:20
..
6499▲3566
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
26ATT Investments,,
0:20
..
65100▲35213
Climber
PEČNIK Teo Cycling Team Kranj
21Cycling Team Kranj,,
0:20
..
66102▲36161
Climber
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
0:20
..
67104▲3733
Climber
MESSNER Martin WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo0:21
0:21
..
68106▲38126
Climber
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti,,
0:21
..
69109▲4073
Climber
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
24Adria Mobil,,
0:21
..
70110▲4024
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:21
..
71112▲4136
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:21
..
72113▲4131
TT
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo0:22
0:22
..
73119▲46142
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane0:23
0:23
..
74121▲4761
GC
TUREK Daniel ATT Investments
30ATT Investments,,
0:23
..
75122▲47132
GC
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
22Santic - Wibatech,,
0:23
..
76123▲47193
Sprint
LEOPOLD Hans-Jörg ARBÖ Radteam Feld Am See
40ARBÖ Radteam Feld Am See,,
0:23
..
77124▲47141
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane,,
0:23
..
78126▲4835
TT
SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:23
..
79127▲48235
TT
BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam
21Wielerploeg Groot Amsterdam0:24
0:24
..
80128▲48201
GC
BURKE Jack ARBÖ headstart ON-Fahrrad
27ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
0:24
..
81130▲4955
GC
VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team
25Alpecin-Deceuninck Development Team0:25
0:25
..
82137▲55125
GC
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti0:26
0:26
..
83134▲51143
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane0:27
0:27
..
84135▲51225
GC
ČERNE Gregor Matija mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete0:28
0:28
..
85142▲57156
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
18Team ColoQuick0:31
0:31
..
8613▼7364
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments0:42
0:42
..
8721▼66164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald,,
0:42
..
8875▼13135
Sprint
SCHORMAIR Fabian Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech0:50
0:50
..
8954▼3534
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo0:55
0:55
..
904▼86175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:59
0:59
..
9146▼45152
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
27Team ColoQuick,,
0:59
..
9260▼32123
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti1:04
1:04
..
93116▲2325
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels1:05
1:05
..
94103▲972
Classic
KOREN Kristijan Adria Mobil
36Adria Mobil1:08
1:08
..
9527▼6885
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD1:35
1:35
..
96117▲21163
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
37Rad-Net Oßwald,,
1:35
..
9761▼3681
TT
ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:38
1:38
..
983▼95171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:48
1:48
..
9928▼7153
TT
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1:54
1:54
..
10078▼22176
TT
CLYNEN Rhune Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
20Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:59
1:59
..
10124▼7792
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team2:41
2:41
..
10268▼34196
Sprint
DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See
31ARBÖ Radteam Feld Am See2:49
2:49
..
10350▼53202
Sprint
DOYLE Leo ARBÖ headstart ON-Fahrrad
22ARBÖ headstart ON-Fahrrad4:10
4:10
..
104115▲11182
GC
REITER Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol
23Union Raiffeisen Radteam Tirol4:49
4:49
..
10551▼54234
Sprint
VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam5:15
5:15
..
10653▼5362
Sprint
RÄIM Mihkel ATT Investments
29ATT Investments,,
5:15
..
107139▲32194
Sprint
HAUSER Sandro ARBÖ Radteam Feld Am See
26ARBÖ Radteam Feld Am See7:58
7:58
..
10840▼6842
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team8:00
8:00
..
10941▼68232
Sprint
BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam
26Wielerploeg Groot Amsterdam8:02
8:02
..
11071▼3946
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
8:02
..
11131▼80115
Sprint
EEFTING-BLOEM Roy Maloja Pushbikers
33Maloja Pushbikers8:05
8:05
..
11285▼27162
Sprint
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald,,
8:05
..
113101▼12136
Climber
BRANDLMEIER Stefan Santic - Wibatech
30Santic - Wibatech8:06
8:06
..
11472▼42226
TT
VRHOVNIK Luka mebloJOGI Pro-concrete
24mebloJOGI Pro-concrete8:09
8:09
..
115105▼103
TT
KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics
29Team Hrinkow Advarics8:11
8:11
..
116107▼9212
TT
JEROMEL Vid Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
8:11
..
117131▲14114
TT
BENZ-KUCH Max Maloja Pushbikers
22Maloja Pushbikers8:12
8:12
..
118118-104
TT
TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic,,
8:12
..
119129▲10204
Sprint
KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad
18ARBÖ headstart ON-Fahrrad8:14
8:14
..
120136▲16205
TT
OCHSENHOFER Peter ARBÖ headstart ON-Fahrrad
35ARBÖ headstart ON-Fahrrad8:18
8:18
..
121140▲19192
GC
ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See8:21
8:21
..
12262▼60231
GC
DE HART Justin Wielerploeg Groot Amsterdam
18Wielerploeg Groot Amsterdam15:00
15:00
..
12387▼36184
GC
LÄSSER Franz-Josef Union Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol15:01
15:01
..
12433▼91191
TT
POLZER David ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See24:57
24:57
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes26+6
2-56
Classic
KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team20+20
33-171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes15+4
4-151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick15+15
52▼383
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD15-
6-165
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald11+11
7-51
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team8+8
84▼4175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes8-
96▼352
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team6+2
105▼522
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
36Team Felbermayr - Simplon Wels6-
11-134
Classic
GAMPER Mario Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech4+4
12-116
Sprint
FORTIN Filippo Maloja Pushbikers
34Maloja Pushbikers4+4
137▼694
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team3+1
14-124
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti2+2
15-155
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick2+2
16-26
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels2+2
17-125
Climber
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti2+2
188▼1071
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
25Adria Mobil1-
19-53
Sprint
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes16+16
21▼1172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes6+4
3-53
TT
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team5+5
4-196
Sprint
DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See
31ARBÖ Radteam Feld Am See5+5
53▼2175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes4+3
6-54
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team2+2
72▼583
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1-
8-92
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-83
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD4:26:35..
23▲152
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:00
..
34▲194
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:02
0:02
..
45▲196
TT
VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:02
..
56▲16
Sprint
KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics
21Team Hrinkow Advarics,,
0:02
..
67▲145
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team0:03
0:03
..
713▲693
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:04
0:04
..
814▲641
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:04
..
915▲691
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:05
0:05
..
1016▲6211
Sprint
ZIHERL Luka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
0:05
..
1118▲795
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
0:05
..
1219▲782
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:05
..
1321▲8214
Sprint
VOVK Jaka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj0:06
0:06
..
1423▲986
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD0:07
0:07
..
1528▲13103
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic,,
0:07
..
1632▲1684
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD0:08
0:08
..
1733▲1643
TT
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:08
..
1836▲1832
TT
KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:08
..
1938▲1944
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team,,
0:08
..
2040▲20213
Climber
PEČNIK Teo Cycling Team Kranj
21Cycling Team Kranj0:09
0:09
..
2141▲20161
Climber
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
0:09
..
2242▲20126
Climber
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti0:10
0:10
..
2345▲2231
TT
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo0:11
0:11
..
2448▲24142
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane0:12
0:12
..
2550▲25132
Classic
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
22Santic - Wibatech,,
0:12
..
2652▲2635
TT
SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:12
..
2753▲26235
TT
BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam
21Wielerploeg Groot Amsterdam0:13
0:13
..
2857▲29125
TT
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti0:15
0:15
..
2956▲27143
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane0:16
0:16
..
3059▲29156
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
18Team ColoQuick0:20
0:20
..
318▼23164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald0:31
0:31
..
3222▼1034
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo0:44
0:44
..
332▼31175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:48
0:48
..
3425▼9123
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti0:53
0:53
..
3510▼2585
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD1:24
1:24
..
3626▼1081
TT
ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:27
1:27
..
3711▼2653
TT
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1:43
1:43
..
3831▼7176
TT
CLYNEN Rhune Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
20Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:48
1:48
..
399▼3092
Climber
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team2:30
2:30
..
4020▼20234
Sprint
VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam5:04
5:04
..
4117▼2442
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team7:49
7:49
..
4229▼1346
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team7:51
7:51
..
4335▼8162
Sprint
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald7:54
7:54
..
4443▼1212
Sprint
JEROMEL Vid Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj8:00
8:00
..
4547▲2104
TT
TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic8:01
8:01
..
4654▲8204
Sprint
KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad
18ARBÖ headstart ON-Fahrrad8:03
8:03
..
4758▲11192
GC
ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See8:10
8:10
..
4827▼21231
GC
DE HART Justin Wielerploeg Groot Amsterdam
18Wielerploeg Groot Amsterdam14:49
14:49
..
4937▼12184
GC
LÄSSER Franz-Josef Union Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol14:50
14:50
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team4:25:31
2 HOPKINS DylanLjubljana Gusto Santic,,
3 ROSNER LinusTirol KTM Cycling Team,,
4 BAARS IgorWielerploeg Groot Amsterdam,,
5 HAJEK AlexanderTirol KTM Cycling Team,,
6 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team,,
7 BRUTTOMESSO AlbertoCycling Team Friuli ASD,,
8 DE CASSAN DavideCycling Team Friuli ASD,,
9 PEČNIK TeoCycling Team Kranj,,
10 SVARRE TobiasTeam ColoQuick,,
11 KOVAR StefanTeam Hrinkow Advarics,,
12 BELLETTA Dario IgorJumbo-Visma Development Team,,
13 HOFBAUER PhilippWSA KTM Graz p/b Leomo,,
14 KABAS MaximilianWSA KTM Graz p/b Leomo,,
15 MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech,,
16 BUSCHEK PaulTirol KTM Cycling Team,,
17 GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team,,
18 VERSTRYNGE EmielAlpecin-Deceuninck Development Team,,
19 BORTOLUZZI GiovanniCycling Team Friuli ASD,,
20 ERMAKOV RomanCycling Team Friuli ASD,,
21 PUTZ SebastianTirol KTM Cycling Team,,
22 VOVK JakaCycling Team Kranj,,
23 VAN PETEGEM AxandreJumbo-Visma Development Team,,
24 PANIZZA JamesTeam BridgeLane,,
25 MARRIAGE ZacTeam BridgeLane,,
26 ZIHERL LukaCycling Team Kranj,,
27 LUTTER EricP&S Benotti,,
28 SCHMIDBAUER MaximilianWSA KTM Graz p/b Leomo,,
29 CZASA MoritzRad-Net Oßwald,,
30 GRIXA JarnoP&S Benotti,,
31 MÄRKL MaxRad-Net Oßwald0:28
32 MARBLER StefanWSA KTM Graz p/b Leomo0:38
33 GATHEMANN AlbertP&S Benotti0:46
34 VAN DE PUTTE VictorTeam Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:47
35 ANDREAUS MarcoCycling Team Friuli ASD1:20
36 DEBIASI AndreaCycling Team Friuli ASD,,
37 CLYNEN RhuneTeam Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:40
38 WYSEURE JoranAlpecin-Deceuninck Development Team,,
39 MATTIO PietroJumbo-Visma Development Team2:27
40 VAN DEN EIJNDEN DaanWielerploeg Groot Amsterdam4:58
41 SCHRETTL MarcoTirol KTM Cycling Team7:44
42 WAFLER TimTirol KTM Cycling Team,,
43 HEINRICH NicolasRad-Net Oßwald7:46
44 TOMŠIČ Dan AndrejLjubljana Gusto Santic7:50
45 KOKAS RaphaelARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
46 JEROMEL VidCycling Team Kranj,,
47 ERLACHER MatthiasARBÖ Radteam Feld Am See,,
48 LÄSSER Franz-JosefUnion Raiffeisen Radteam Tirol14:42
49 DE HART JustinWielerploeg Groot Amsterdam,,
DNF ZIERENNER LeoRad-Net Oßwald-
DNF JURÍK MartinAdria Mobil-
DNF SKOK AndražLjubljana Gusto Santic-
DNF STIEGER AdrianARBÖ headstart ON-Fahrrad-
DNF ROUMEN FinnWielerploeg Groot Amsterdam-
DNF ČERNE AndrejCycling Team Kranj-
DNF GALL SimonUnion Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF PETER MichaelSantic - Wibatech-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team Deschacht - Group Hens - Containers MaesCLUB 13:19:45..
22- Alpecin-Deceuninck Development TeamCT0:03
0:03
..
33- Jumbo-Visma Development TeamCT0:07
0:07
..
44- Maloja PushbikersCT0:09
0:09
..
55- Cycling Team Friuli ASDCT,,
0:09
..
67▲1 Team ColoQuickCT0:10
0:10
..
78▲1 Team VorarlbergCT0:12
0:12
..
86▼2 Tirol KTM Cycling TeamCT,,
0:12
..
910▲1 ATT InvestmentsCT0:13
0:13
..
109▼1 Ljubljana Gusto SanticCT,,
0:13
..
1111- Team Hrinkow AdvaricsCT,,
0:13
..
1212- Team Felbermayr - Simplon WelsCT0:15
0:15
..
1313- Adria MobilCT0:16
0:16
..
1415▲1 P&S BenottiCT0:18
0:18
..
1517▲2 Cycling Team KranjCT0:19
0:19
..
1619▲3 mebloJOGI Pro-concreteCLUB0:21
0:21
..
1722▲5 WSA KTM Graz p/b LeomoCT0:24
0:24
..
1823▲5 Team BridgeLaneCT0:25
0:25
..
1918▼1 Rad-Net OßwaldCT0:47
0:47
..
2016▼4 Santic - WibatechCT0:49
0:49
..
2114▼7 Wielerploeg Groot AmsterdamCLUB5:14
5:14
..
2221▼1 ARBÖ Radteam Feld Am SeeCLUB10:22
10:22
..
2320▼3 ARBÖ headstart ON-FahrradCLUB12:06
12:06
..
2424- Union Raiffeisen Radteam TirolCLUB19:34
19:34
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    02 June 2023
  • Start time:
    11:30
  • Avg. speed winner:
    40.954 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    181.2 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    48
  • Vert. meters:
    1941
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile