2023»14th

Oberösterreich Rundfahrt

(2.2)
2023»Stage 2»WelsNiederkappel(156.3km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0056
Classic
KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team754:00:49
23+0:2363
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
25ATT Investments32,,
0:00
32+0:1752
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team11,,
0:00
46+0:2984
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
593+8:1442
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team0:04
0:04
64+0:25172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:05
0:05
75+0:2894
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:05
814+0:3182
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:05
916+0:34122
Climber
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:05
1017+0:3416
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:05
119+0:30153
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick,,
0:05
1223+0:3633
Climber
MESSNER Martin WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:05
1311+0:3191
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:05
1421+0:352
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:05
1510+0:3041
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:05
1620+0:3515
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:05
1718+0:3421
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:05
1819+0:3412
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:05
1915+0:34112
Sprint
REIßIG Patrick Maloja Pushbikers
29Maloja Pushbikers,,
0:05
2029+0:4055
GC
VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team
25Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:05
2122+0:35144
Classic
BURNS Luke Team BridgeLane
24Team BridgeLane,,
0:05
2231+0:42143
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:05
237+0:2945
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:05
2412+0:3165
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
24ATT Investments,,
0:05
258+0:2914
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:05
2627+0:38141
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane,,
0:05
2713+0:3195
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
0:05
2826+0:38193
Sprint
LEOPOLD Hans-Jörg ARBÖ Radteam Feld Am See
40ARBÖ Radteam Feld Am See,,
0:05
2924+0:3771
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
25Adria Mobil0:14
0:14
3028+0:3993
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
3139+0:55156
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
0:14
3225+0:3751
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:14
3330+0:42134
Classic
GAMPER Mario Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech0:17
0:17
3433+0:4786
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD0:19
0:19
3532+0:46223
TT
ŠTAJNAR Mihael mebloJOGI Pro-concrete
22mebloJOGI Pro-concrete,,
0:19
3634+0:49113
Climber
RUDYS Paul Maloja Pushbikers
25Maloja Pushbikers,,
0:19
3736+0:5244
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team0:23
0:23
3838+0:5573
Climber
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
24Adria Mobil0:24
0:24
3937+0:5323
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels0:29
0:29
4035+0:51151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick0:38
0:38
4173+2:38171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:40
0:40
4240+1:03124
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
0:40
4342+1:051
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:40
4453+1:1231
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:40
4549+1:08222
TT
ŽUMER Matic mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete,,
0:40
4646+1:08103
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic,,
0:40
4751+1:1066
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
26ATT Investments,,
0:40
4850+1:0932
TT
KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:40
4944+1:0843
Climber
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
0:40
5041+1:04173
Sprint
VAN KESSEL Corné Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
31Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:40
5154+1:13132
Sprint
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
22Santic - Wibatech,,
0:40
5243+1:0613
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:40
5370+2:2585
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD,,
0:40
5480+3:3192
GC
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team,,
0:40
5555+1:16125
GC
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti,,
0:40
5652+1:1136
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo,,
0:40
5764+1:49175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
0:40
5845+1:084
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
0:40
5948+1:085
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics,,
0:40
6047+1:08121
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
0:40
6157+1:23101
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic0:58
0:58
6260+1:25214
Sprint
VOVK Jaka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
0:58
6362+1:32235
Sprint
BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam
21Wielerploeg Groot Amsterdam,,
0:58
6459+1:25155
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick,,
0:58
6561+1:28221
TT
PAVLIČ Marko mebloJOGI Pro-concrete
30mebloJOGI Pro-concrete,,
0:58
6676+2:4681
TT
ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
0:58
6782+3:57196
Sprint
DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See
31ARBÖ Radteam Feld Am See,,
0:58
6856+1:2283
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:01
1:01
6958+1:2322
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
36Team Felbermayr - Simplon Wels,,
1:01
7071+2:2872
Classic
KOREN Kristijan Adria Mobil
36Adria Mobil1:10
1:10
7163+1:41145
GC
SAUNDERS Tristan Team BridgeLane
23Team BridgeLane1:13
1:13
7265+1:5274
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
24Adria Mobil1:25
1:25
7374+2:39152
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
27Team ColoQuick1:33
1:33
7466+2:18225
GC
ČERNE Gregor Matija mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete1:40
1:40
7569+2:22213
Climber
PEČNIK Teo Cycling Team Kranj
21Cycling Team Kranj1:52
1:52
7667+2:2026
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
1:52
7799+10:11226
TT
VRHOVNIK Luka mebloJOGI Pro-concrete
24mebloJOGI Pro-concrete,,
1:52
78100+10:14114
TT
BENZ-KUCH Max Maloja Pushbikers
22Maloja Pushbikers,,
1:52
7978+2:58135
Sprint
SCHORMAIR Fabian Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech1:58
1:58
8077+2:5064
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments,,
1:58
8168+2:2196
TT
VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
1:58
8272+2:31142
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
1:58
8375+2:42126
Classic
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti2:11
2:11
8479+3:27123
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti2:13
2:13
8581+3:3254
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team3:08
3:08
8683+4:05181
Sprint
REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol
31Union Raiffeisen Radteam Tirol3:37
3:37
87101+11:55136
Climber
BRANDLMEIER Stefan Santic - Wibatech
30Santic - Wibatech3:39
3:39
8885+4:1224
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels3:41
3:41
8984+4:06165
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald,,
3:41
9087+5:26163
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
37Rad-Net Oßwald,,
3:41
9186+5:20116
Sprint
FORTIN Filippo Maloja Pushbikers
34Maloja Pushbikers4:57
4:57
9289+7:59233
Sprint
KRAS Bram Wielerploeg Groot Amsterdam
22Wielerploeg Groot Amsterdam7:33
7:33
9388+7:59211
Sprint
ZIHERL Luka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
7:33
94102+12:32182
GC
REITER Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol
23Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
7:33
9590+8:03161
GC
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald,,
7:33
9695+8:3834
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo,,
7:33
9792+8:0661
GC
TUREK Daniel ATT Investments
30ATT Investments,,
7:33
9897+9:3753
GC
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team,,
7:33
9998+9:46176
GC
CLYNEN Rhune Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
20Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes7:37
7:37
10096+8:5525
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels7:40
7:40
10191+8:05174
Sprint
FERDINANDE Anton Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
22Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
7:40
10294+8:1611
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg7:51
7:51
103105+16:253
TT
KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics
29Team Hrinkow Advarics8:04
8:04
104120+28:33184
TT
LÄSSER Franz-Josef Union Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol13:22
13:22
105103+13:456
Sprint
KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics
21Team Hrinkow Advarics,,
13:22
106112+21:44104
TT
TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic,,
13:22
107111+21:43212
TT
JEROMEL Vid Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
13:22
108113+23:59232
Sprint
BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam
26Wielerploeg Groot Amsterdam15:50
15:50
109110+21:15234
Sprint
VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam,,
15:50
110115+24:13162
Sprint
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald15:58
15:58
111106+16:3135
TT
SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo,,
15:58
112104+16:23102
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
24Ljubljana Gusto Santic16:00
16:00
113109+20:20202
Classic
DOYLE Leo ARBÖ headstart ON-Fahrrad
22ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
16:00
114107+16:34201
GC
BURKE Jack ARBÖ headstart ON-Fahrrad
27ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
16:00
115108+16:49164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald,,
16:00
116114+24:1246
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
16:00
117121+43:52191
TT
POLZER David ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See18:45
18:45
118116+26:53194
TT
HAUSER Sandro ARBÖ Radteam Feld Am See
26ARBÖ Radteam Feld Am See,,
18:45
119119+27:16192
GC
ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See,,
18:45
120118+27:13205
TT
OCHSENHOFER Peter ARBÖ headstart ON-Fahrrad
35ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
18:45
121117+27:09204
Sprint
KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad
18ARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
18:45
DNF62
Sprint
RÄIM Mihkel ATT Investments
29ATT Investments-
DNF115
Sprint
EEFTING-BLOEM Roy Maloja Pushbikers
33Maloja Pushbikers-
DNF231
Sprint
DE HART Justin Wielerploeg Groot Amsterdam
18Wielerploeg Groot Amsterdam-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-56
Classic
KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team18:27:03..
25▲352
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team0:17
0:17
..
350▲4763
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
25ATT Investments0:23
0:23
..
43▼1172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes0:25
0:25
..
58▲394
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:28
0:28
..
651▲4584
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD0:29
0:29
..
716▲945
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:29
..
818▲1014
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:29
..
922▲13153
GC
BAK Simon Team ColoQuick
23Team ColoQuick0:30
0:30
..
1027▲1741
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:30
..
1128▲1791
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:31
0:31
..
1231▲1965
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
24ATT Investments,,
0:31
..
1333▲2095
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
0:31
..
1434▲2082
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:31
..
1548▲33112
Sprint
REIßIG Patrick Maloja Pushbikers
29Maloja Pushbikers0:34
0:34
..
1649▲33122
Climber
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:34
..
1753▲3616
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:34
..
1854▲3621
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:34
..
1957▲3812
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:34
..
2058▲3815
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:35
0:35
..
2161▲402
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:35
..
2263▲41144
Classic
BURNS Luke Team BridgeLane
24Team BridgeLane,,
0:35
..
2367▲4433
Climber
MESSNER Martin WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo0:36
0:36
..
249▼1571
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
25Adria Mobil0:37
0:37
..
2511▼1451
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team,,
0:37
..
2676▲50193
Sprint
LEOPOLD Hans-Jörg ARBÖ Radteam Feld Am See
40ARBÖ Radteam Feld Am See0:38
0:38
..
2777▲50141
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane,,
0:38
..
2821▼793
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:39
0:39
..
2981▲5255
GC
VERGALLITO Luca Alpecin-Deceuninck Development Team
25Alpecin-Deceuninck Development Team0:40
0:40
..
3019▼11134
Classic
GAMPER Mario Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech0:42
0:42
..
3183▲52143
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane,,
0:42
..
3239▲7223
TT
ŠTAJNAR Mihael mebloJOGI Pro-concrete
22mebloJOGI Pro-concrete0:46
0:46
..
3340▲786
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD0:47
0:47
..
3459▲25113
Climber
RUDYS Paul Maloja Pushbikers
25Maloja Pushbikers0:49
0:49
..
352▼33151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick0:51
0:51
..
3656▲2044
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team0:52
0:52
..
3738▲123
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels0:53
0:53
..
3869▲3173
Climber
HOČEVAR Kristjan Adria Mobil
24Adria Mobil0:55
0:55
..
3985▲46156
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
0:55
..
407▼33124
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti1:03
1:03
..
4117▼24173
Sprint
VAN KESSEL Corné Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
31Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:04
1:04
..
4224▼181
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics1:05
1:05
..
4330▼1313
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg1:06
1:06
..
4452▲843
Climber
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team1:08
1:08
..
4542▼34
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
1:08
..
4643▼3103
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic,,
1:08
..
4744▼3121
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
1:08
..
4845▼35
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics,,
1:08
..
4946▼3222
TT
ŽUMER Matic mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete,,
1:08
..
5055▲532
TT
KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo1:09
1:09
..
5164▲1366
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
26ATT Investments1:10
1:10
..
5271▲1936
TT
TICHLER Thomas WSA KTM Graz p/b Leomo
23WSA KTM Graz p/b Leomo1:11
1:11
..
5372▲1931
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo1:12
1:12
..
5475▲21132
Climber
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
22Santic - Wibatech1:13
1:13
..
5582▲27125
Climber
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti1:16
1:16
..
564▼5283
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:22
1:22
..
5723▼34101
TT
SKOK Anže Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic1:23
1:23
..
586▼5222
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
36Team Felbermayr - Simplon Wels,,
1:23
..
5936▼23155
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick1:25
1:25
..
6037▼23214
Sprint
VOVK Jaka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj,,
1:25
..
6162▲1221
TT
PAVLIČ Marko mebloJOGI Pro-concrete
30mebloJOGI Pro-concrete1:28
1:28
..
6279▲17235
TT
BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam
21Wielerploeg Groot Amsterdam1:32
1:32
..
6360▼3145
GC
SAUNDERS Tristan Team BridgeLane
23Team BridgeLane1:41
1:41
..
6490▲26175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:49
1:49
..
6535▼3074
Sprint
JARC Aljaž Adria Mobil
24Adria Mobil1:52
1:52
..
6684▲18225
GC
ČERNE Gregor Matija mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete2:18
2:18
..
6741▼2626
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels2:20
2:20
..
6813▼5596
TT
VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team2:21
2:21
..
6965▼4213
Climber
PEČNIK Teo Cycling Team Kranj
21Cycling Team Kranj2:22
2:22
..
7095▲2585
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD2:25
2:25
..
7194▲2372
Classic
KOREN Kristijan Adria Mobil
36Adria Mobil2:28
2:28
..
7273▲1142
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane2:31
2:31
..
7398▲25171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes2:38
2:38
..
7491▲17152
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
27Team ColoQuick2:39
2:39
..
7568▼7126
Climber
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti2:42
2:42
..
7697▲2181
TT
ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD2:46
2:46
..
7786▲964
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments2:50
2:50
..
7888▲10135
Sprint
SCHORMAIR Fabian Santic - Wibatech
28Santic - Wibatech2:58
2:58
..
7992▲13123
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti3:27
3:27
..
80101▲2192
GC
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team3:31
3:31
..
8115▼6654
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team3:32
3:32
..
82102▲20196
Sprint
DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See
31ARBÖ Radteam Feld Am See3:57
3:57
..
8347▼36181
Sprint
REITER Daniel Union Raiffeisen Radteam Tirol
31Union Raiffeisen Radteam Tirol4:05
4:05
..
8426▼58165
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald4:06
4:06
..
8570▼1524
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels4:12
4:12
..
8612▼74116
Sprint
FORTIN Filippo Maloja Pushbikers
34Maloja Pushbikers5:20
5:20
..
8796▲9163
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
37Rad-Net Oßwald5:26
5:26
..
8829▼59211
Sprint
ZIHERL Luka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj7:59
7:59
..
8932▼57233
Sprint
KRAS Bram Wielerploeg Groot Amsterdam
22Wielerploeg Groot Amsterdam,,
7:59
..
9066▼24161
Sprint
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald8:03
8:03
..
9120▼71174
Sprint
FERDINANDE Anton Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
22Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes8:05
8:05
..
9274▼1861
GC
TUREK Daniel ATT Investments
30ATT Investments8:06
8:06
..
93108▲1542
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team8:14
8:14
..
9425▼6911
GC
AMANN Dominik Team Vorarlberg
24Team Vorarlberg8:16
8:16
..
9589▼634
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo8:38
8:38
..
9693▼325
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels8:55
8:55
..
9799▲253
TT
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team9:37
9:37
..
98100▲2176
TT
CLYNEN Rhune Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
20Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes9:46
9:46
..
99114▲15226
TT
VRHOVNIK Luka mebloJOGI Pro-concrete
24mebloJOGI Pro-concrete10:11
10:11
..
100117▲17114
TT
BENZ-KUCH Max Maloja Pushbikers
22Maloja Pushbikers10:14
10:14
..
101113▲12136
Climber
BRANDLMEIER Stefan Santic - Wibatech
30Santic - Wibatech11:55
11:55
..
102104▲2182
GC
REITER Jakob Union Raiffeisen Radteam Tirol
23Union Raiffeisen Radteam Tirol12:32
12:32
..
10314▼896
Sprint
KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics
21Team Hrinkow Advarics13:45
13:45
..
10410▼94102
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
24Ljubljana Gusto Santic16:23
16:23
..
105115▲103
TT
KONCZER Michael Team Hrinkow Advarics
29Team Hrinkow Advarics16:25
16:25
..
10678▼2835
TT
SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo16:31
16:31
..
10780▼27201
GC
BURKE Jack ARBÖ headstart ON-Fahrrad
27ARBÖ headstart ON-Fahrrad16:34
16:34
..
10887▼21164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald16:49
16:49
..
109103▼6202
Climber
DOYLE Leo ARBÖ headstart ON-Fahrrad
22ARBÖ headstart ON-Fahrrad20:20
20:20
..
110105▼5234
Climber
VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam21:15
21:15
..
111116▲5212
Climber
JEROMEL Vid Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj21:43
21:43
..
112118▲6104
TT
TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic21:44
21:44
..
113109▼4232
Sprint
BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam
26Wielerploeg Groot Amsterdam23:59
23:59
..
114110▼446
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team24:12
24:12
..
115112▼3162
Sprint
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald24:13
24:13
..
116107▼9194
Sprint
HAUSER Sandro ARBÖ Radteam Feld Am See
26ARBÖ Radteam Feld Am See26:53
26:53
..
117119▲2204
Sprint
KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad
18ARBÖ headstart ON-Fahrrad27:09
27:09
..
118120▲2205
TT
OCHSENHOFER Peter ARBÖ headstart ON-Fahrrad
35ARBÖ headstart ON-Fahrrad27:13
27:13
..
119121▲2192
GC
ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See27:16
27:16
..
120123▲3184
GC
LÄSSER Franz-Josef Union Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol28:33
28:33
..
121124▲3191
TT
POLZER David ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See43:52
43:52
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲156
Classic
KIELICH Timo Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team40+20
21▼1172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes30+4
34▲1151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick19+4
49▲552
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team17+11
53▼2171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes15-
6-63
GC
OTRUBA Jakub ATT Investments
25ATT Investments15+15
75▼283
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD15-
86▼2165
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald11-
9-84
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD8+8
107▼351
Sprint
SWEECK Laurens Alpecin-Deceuninck Development Team
29Alpecin-Deceuninck Development Team8-
118▼3175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes8-
1210▼222
TT
FEDERSPIEL Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
36Team Felbermayr - Simplon Wels6-
13-42
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team6+6
1413▼194
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team5+2
1511▼4134
Classic
GAMPER Mario Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech4-
16-23
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels4+4
17-152
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
27Team ColoQuick4+4
1812▼6116
Sprint
FORTIN Filippo Maloja Pushbikers
34Maloja Pushbikers4-
19-164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald3+3
20-232
Sprint
BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam
26Wielerploeg Groot Amsterdam3+3
2114▼7124
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti2-
2217▼5125
Sprint
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti2-
2315▼8155
Sprint
NIELSEN Sebastian Team ColoQuick
22Team ColoQuick2-
24-145
GC
SAUNDERS Tristan Team BridgeLane
23Team BridgeLane2+2
2516▼926
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels2-
26-82
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD1+1
2718▼971
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
25Adria Mobil1-
28-43
Climber
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team1+1
2919▼1053
Climber
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-171
TT
SOETE Daan Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
28Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes24+8
22-172
TT
LOOCKX Lander Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
26Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes11+5
3-164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald9+9
4-152
Climber
TOUDAL Emil Team ColoQuick
27Team ColoQuick6+6
5-232
Sprint
BURGER Sven Wielerploeg Groot Amsterdam
26Wielerploeg Groot Amsterdam6+6
64▼2196
Sprint
DRINOVEC Matej ARBÖ Radteam Feld Am See
31ARBÖ Radteam Feld Am See5-
73▼453
Sprint
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team5-
85▼3175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes4-
9-16
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg3+3
10-141
TT
JENNER Samuel Team BridgeLane
26Team BridgeLane2+2
11-151
Sprint
PEDERSEN Nicklas Amdi Team ColoQuick
29Team ColoQuick2+2
126▼654
Sprint
VANDEBOSCH Toon Alpecin-Deceuninck Development Team
23Alpecin-Deceuninck Development Team2-
13-21
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels1+1
147▼783
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1-
158▼792
GC
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
12▲152
Climber
VERSTRYNGE Emiel Alpecin-Deceuninck Development Team
21Alpecin-Deceuninck Development Team8:27:20..
23▲194
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:11
0:11
..
316▲1384
Climber
DE CASSAN Davide Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD0:12
0:12
..
46▲245
Climber
PUTZ Sebastian Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
0:12
..
58▲341
Climber
HAJEK Alexander Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team0:13
0:13
..
69▲391
Classic
BELLETTA Dario Igor Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:14
0:14
..
711▲495
GC
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
0:14
..
812▲482
Climber
BORTOLUZZI Giovanni Cycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:14
..
97▼293
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:22
0:22
..
1029▲19143
Climber
PANIZZA James Team BridgeLane
19Team BridgeLane0:25
0:25
..
1114▲386
Sprint
ERMAKOV Roman Cycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD0:30
0:30
..
1219▲744
Sprint
ROSNER Linus Tirol KTM Cycling Team
22Tirol KTM Cycling Team0:35
0:35
..
1330▲17156
Climber
SVARRE Tobias Team ColoQuick
18Team ColoQuick0:38
0:38
..
1417▲343
Climber
BUSCHEK Paul Tirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team0:51
0:51
..
1515-103
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
21Ljubljana Gusto Santic,,
0:51
..
1618▲232
TT
KABAS Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo0:52
0:52
..
1723▲631
Climber
HOFBAUER Philipp WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo0:55
0:55
..
1825▲7132
Climber
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
22Santic - Wibatech0:56
0:56
..
1928▲9125
Climber
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti0:59
0:59
..
201▼1983
Sprint
BRUTTOMESSO Alberto Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:05
1:05
..
2113▼8214
Sprint
VOVK Jaka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj1:08
1:08
..
2227▲5235
Sprint
BAARS Igor Wielerploeg Groot Amsterdam
21Wielerploeg Groot Amsterdam1:15
1:15
..
2333▲10175
TT
VAN DE PUTTE Victor Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
21Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes1:32
1:32
..
244▼2096
TT
VAN PETEGEM Axandre Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team2:04
2:04
..
2520▼5213
Climber
PEČNIK Teo Cycling Team Kranj
21Cycling Team Kranj2:05
2:05
..
2635▲985
Climber
DEBIASI Andrea Cycling Team Friuli ASD
21Cycling Team Friuli ASD2:08
2:08
..
2724▼3142
Classic
MARRIAGE Zac Team BridgeLane
19Team BridgeLane2:14
2:14
..
2822▼6126
Classic
GRIXA Jarno P&S Benotti
19P&S Benotti2:25
2:25
..
2936▲781
TT
ANDREAUS Marco Cycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD2:29
2:29
..
3034▲4123
Sprint
GATHEMANN Albert P&S Benotti
21P&S Benotti3:10
3:10
..
3139▲892
GC
MATTIO Pietro Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team3:14
3:14
..
3210▼22211
Sprint
ZIHERL Luka Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj7:42
7:42
..
3321▼12161
Sprint
CZASA Moritz Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald7:46
7:46
..
3441▲742
Climber
SCHRETTL Marco Tirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team7:57
7:57
..
3532▼334
TT
MARBLER Stefan WSA KTM Graz p/b Leomo
20WSA KTM Graz p/b Leomo8:21
8:21
..
3637▲153
TT
WYSEURE Joran Alpecin-Deceuninck Development Team
22Alpecin-Deceuninck Development Team9:20
9:20
..
3738▲1176
TT
CLYNEN Rhune Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes
20Team Deschacht - Group Hens - Containers Maes9:29
9:29
..
385▼336
Sprint
KOVAR Stefan Team Hrinkow Advarics
21Team Hrinkow Advarics13:28
13:28
..
3926▼1335
TT
SCHMIDBAUER Maximilian WSA KTM Graz p/b Leomo
21WSA KTM Graz p/b Leomo16:14
16:14
..
4031▼9164
Climber
MÄRKL Max Rad-Net Oßwald
19Rad-Net Oßwald16:32
16:32
..
4140▼1234
Climber
VAN DEN EIJNDEN Daan Wielerploeg Groot Amsterdam
19Wielerploeg Groot Amsterdam20:58
20:58
..
4244▲2212
Climber
JEROMEL Vid Cycling Team Kranj
20Cycling Team Kranj21:26
21:26
..
4345▲2104
TT
TOMŠIČ Dan Andrej Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic21:27
21:27
..
4442▼246
Sprint
WAFLER Tim Tirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team23:55
23:55
..
4543▼2162
Sprint
HEINRICH Nicolas Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald23:56
23:56
..
4646-204
Sprint
KOKAS Raphael ARBÖ headstart ON-Fahrrad
18ARBÖ headstart ON-Fahrrad26:52
26:52
..
4747-192
GC
ERLACHER Matthias ARBÖ Radteam Feld Am See
22ARBÖ Radteam Feld Am See26:59
26:59
..
4849▲1184
GC
LÄSSER Franz-Josef Union Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol28:16
28:16
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 VERSTRYNGE EmielAlpecin-Deceuninck Development Team4:00:49
2 DE CASSAN DavideCycling Team Friuli ASD,,
3 SCHRETTL MarcoTirol KTM Cycling Team0:04
4 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team0:05
5 BORTOLUZZI GiovanniCycling Team Friuli ASD,,
6 BELLETTA Dario IgorJumbo-Visma Development Team,,
7 HAJEK AlexanderTirol KTM Cycling Team,,
8 PANIZZA JamesTeam BridgeLane,,
9 PUTZ SebastianTirol KTM Cycling Team,,
10 GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team,,
11 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team0:14
12 SVARRE TobiasTeam ColoQuick,,
13 ERMAKOV RomanCycling Team Friuli ASD0:19
14 ROSNER LinusTirol KTM Cycling Team0:23
15 HOFBAUER PhilippWSA KTM Graz p/b Leomo0:40
16 HOPKINS DylanLjubljana Gusto Santic,,
17 KABAS MaximilianWSA KTM Graz p/b Leomo,,
18 BUSCHEK PaulTirol KTM Cycling Team,,
19 MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech,,
20 DEBIASI AndreaCycling Team Friuli ASD,,
21 MATTIO PietroJumbo-Visma Development Team,,
22 LUTTER EricP&S Benotti,,
23 VAN DE PUTTE VictorTeam Deschacht - Group Hens - Containers Maes,,
24 VOVK JakaCycling Team Kranj0:58
25 Wielerploeg Groot Amsterdam,,
26 ANDREAUS MarcoCycling Team Friuli ASD,,
27 BRUTTOMESSO AlbertoCycling Team Friuli ASD1:01
28 PEČNIK TeoCycling Team Kranj1:52
29 VAN PETEGEM AxandreJumbo-Visma Development Team1:58
30 MARRIAGE ZacTeam BridgeLane,,
31 GRIXA JarnoP&S Benotti2:11
32 GATHEMANN AlbertP&S Benotti2:13
33 ZIHERL LukaCycling Team Kranj7:33
34 CZASA MoritzRad-Net Oßwald,,
35 MARBLER StefanWSA KTM Graz p/b Leomo,,
36 WYSEURE JoranAlpecin-Deceuninck Development Team,,
37 CLYNEN RhuneTeam Deschacht - Group Hens - Containers Maes7:37
38 LÄSSER Franz-JosefUnion Raiffeisen Radteam Tirol13:22
39 KOVAR StefanTeam Hrinkow Advarics,,
40 TOMŠIČ Dan AndrejLjubljana Gusto Santic,,
41 JEROMEL VidCycling Team Kranj,,
42 Wielerploeg Groot Amsterdam15:50
43 HEINRICH NicolasRad-Net Oßwald15:58
44 SCHMIDBAUER MaximilianWSA KTM Graz p/b Leomo,,
45 MÄRKL MaxRad-Net Oßwald16:00
46 WAFLER TimTirol KTM Cycling Team,,
47 ERLACHER MatthiasARBÖ Radteam Feld Am See18:45
48 KOKAS RaphaelARBÖ headstart ON-Fahrrad,,
DNF DE HART JustinWielerploeg Groot Amsterdam-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
12▲1 Alpecin-Deceuninck Development TeamCT 25:22:20..
23▲1 Jumbo-Visma Development TeamCT0:14
0:14
..
38▲5 Tirol KTM Cycling TeamCT0:18
0:18
..
47▲3 Team VorarlbergCT0:19
0:19
..
55- Cycling Team Friuli ASDCT0:25
0:25
..
618▲12 Team BridgeLaneCT0:32
0:32
..
79▲2 ATT InvestmentsCT0:50
0:50
..
86▼2 Team ColoQuickCT0:59
0:59
..
91▼8 Team Deschacht - Group Hens - Containers MaesCLUB1:17
1:17
..
1011▲1 Team Hrinkow AdvaricsCT1:30
1:30
..
1114▲3 P&S BenottiCT1:35
1:35
..
1217▲5 WSA KTM Graz p/b LeomoCT1:41
1:41
..
1312▼1 Team Felbermayr - Simplon WelsCT1:42
1:42
..
1413▼1 Adria MobilCT1:56
1:56
..
1516▲1 mebloJOGI Pro-concreteCLUB2:10
2:10
..
164▼12 Maloja PushbikersCT2:17
2:17
..
1720▲3 Santic - WibatechCT3:36
3:36
..
1815▼3 Cycling Team KranjCT10:34
10:34
..
1910▼9 Ljubljana Gusto SanticCT15:05
15:05
..
2019▼1 Rad-Net OßwaldCT15:34
15:34
..
2122▲1 ARBÖ Radteam Feld Am SeeCLUB23:50
23:50
..
2221▼1 Wielerploeg Groot AmsterdamCLUB29:27
29:27
..
2324▲1 Union Raiffeisen Radteam TirolCLUB43:58
43:58
..
2423▼1 ARBÖ headstart ON-FahrradCLUB1:01:43
1:01:43
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    03 June 2023
  • Start time:
    11:45
  • Avg. speed winner:
    38.942 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    156.3 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    134
  • Vert. meters:
    2563
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile