The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | AAEN JØRGENSEN Jonas Team Capinordic | Team Capinordic | 5 | 2:38:50 | ||
2 | MUTO Pasquale Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | 2 | ,, 0:00 | ||
3 | HOWARD Leigh Australian Institute of Sport | Australian Institute of Sport | 1 | ,, 0:00 | ||
4 | KUSZTOR Péter Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 0:00 | |||
5 | GIUNTI Massimo Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | ,, 0:00 | |||
6 | VALACH Ján ELK Haus-Simplon | ELK Haus-Simplon | ,, 0:00 | |||
7 | SAGAN Juraj Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:00 | |||
8 | DLASK Petr Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | SCHÄFER Stefan LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | |||
12 | GARCÍA Rodrigo Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | 0:04 0:04 | |||
13 | ERICSSON Fredrik Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 0:04 | |||
14 | BRONIŠ Roman CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | ,, 0:04 | |||
15 | MORAJKO Jacek Mróz Continental Team | Mróz Continental Team | ,, 0:04 | |||
16 | MOLETTA Andrea Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | ,, 0:04 | |||
17 | SCHNEIDER Nico Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 0:04 | |||
18 | POLIEVKA Pavol Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:04 | |||
19 | NIEMIEC Przemysław Team Miche - Silver Cross | Team Miche - Silver Cross | ,, 0:04 | |||
20 | FABISOVSKY Ladislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:04 | |||
21 | ,, 0:04 | |||||
22 | ŠTYBAR Zdeněk Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | - | |||
23 | GAVENDA Robert Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | 0:49 0:49 | |||
24 | 0:52 0:52 | |||||
25 | ZIELIńSKI Kamil CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 0:52 | |||
26 | LOZINSKIY Denis Team Moscow | Team Moscow | ,, 0:52 | |||
27 | 0:54 0:54 | |||||
28 | BAESTAENS Vincent Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | 0:55 0:55 | |||
29 | ,, 0:55 | |||||
30 | PERSSON Lucas Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 0:55 | |||
31 | ,, 0:55 | |||||
32 | MAHĎAR Martin Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:55 | |||
33 | KLUGE Roger LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:55 | |||
34 | KROTKÝ Rostislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:55 | |||
35 | BOMMEL Henning LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:55 | |||
36 | DASSLER Ingmar LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:55 | |||
37 | ROE Timothy Savings & Loans Cycling Team | Savings & Loans Cycling Team | ,, 0:55 | |||
38 | ,, 0:55 | |||||
39 | JOVANOVIĆ Nebojša AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:55 | |||
40 | CADOR Rida Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | 1:00 1:00 | |||
41 | FALTUS Richard Continental Team Milram | Continental Team Milram | 1:36 1:36 | |||
42 | 7:55 7:55 | |||||
43 | 9:54 9:54 | |||||
44 | BOUBAL Martin CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | ,, 9:54 | |||
45 | NOVAK Jakub CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | ,, 9:54 | |||
46 | KOVÁČ Maroš Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 9:54 | |||
47 | DANAČÍK Tomas CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | ,, 9:54 | |||
48 | ŠIPEKY Ján Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 9:54 | |||
49 | WOLF Fabien Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 9:54 | |||
50 | ROHNER Lukas Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 9:54 | |||
51 | ,, 9:54 | |||||
52 | ,, 9:54 | |||||
53 | KRATOCHVÍLA Jakub CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | ,, 9:54 | |||
54 | AISTRUP Nikola Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 9:54 | |||
55 | SYRTSEV Ilya Team Moscow | Team Moscow | ,, 9:54 | |||
56 | ,, 9:54 | |||||
57 | PAVEK Ondrej AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 9:54 | |||
58 | SALZINGER Florian Atlas - Romer's Hausbäckerei | Atlas - Romer's Hausbäckerei | ,, 9:54 | |||
59 | HONKISZ Adrian CCC - Polsat - Polkowice | CCC - Polsat - Polkowice | ,, 9:54 | |||
60 | ,, 9:54 | |||||
61 | PEDERSEN Martin Team Capinordic | Team Capinordic | ,, 9:54 | |||
62 | 16:57 16:57 | |||||
63 | ,, 16:57 | |||||
64 | ,, 16:57 | |||||
65 | ,, 16:57 | |||||
66 | ,, 16:57 | |||||
67 | ,, 16:57 | |||||
68 | ,, 16:57 | |||||
69 | SIBL Jiri CK Windoor's Pribram | CK Windoor's Pribram | 17:00 17:00 | |||
70 | VALYNIN Sergey Team Moscow | Team Moscow | ,, 17:00 | |||
71 | MOHS Erik Nutrixxion Sparkasse | Nutrixxion Sparkasse | 17:05 17:05 | |||
72 | ,, 17:05 | |||||
73 | UHER Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 18:38 18:38 | |||
74 | KOVALEV Evgeny Team Moscow | Team Moscow | ,, 18:38 | |||
75 | KLYUEV Andrey Team Moscow | Team Moscow | ,, 18:38 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 September 2009
- Start time:-
- Avg. speed winner:46.43 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:122.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: