The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | RUBIANO Miguel Angel D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 5 | 3:18:48 | ||
2 | 2 | 0:02 0:02 | ||||
3 | KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 1 | 0:43 0:43 | ||
4 | OKROUHLICKY Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | 0:45 0:45 | |||
5 | RICHEZE Maximiliano D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | 0:46 0:46 | |||
6 | TYBOR Patrik Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:46 | |||
7 | ZHDANOV Alexander D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | ,, 0:46 | |||
8 | BRONIŠ Roman AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:46 | |||
9 | ,, 0:46 | |||||
10 | DETKO Artur Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:46 | |||
11 | CZAJKOWSKI Konrad Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:46 | |||
12 | BENČÍK Petr PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:46 | |||
13 | GOMENIUK Volodymyr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:46 | |||
14 | HASSINK Arne Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 0:46 | |||
15 | KASA Gabor Team Manisaspor | Team Manisaspor | ,, 0:46 | |||
16 | URBANOWSKI Marcin Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:46 | |||
17 | SPASIC Dragan Partizan Powermove | Partizan Powermove | ,, 0:46 | |||
18 | DVORSKY David PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:46 | |||
19 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:46 | |||
20 | ,, 0:46 | |||||
21 | KHRIPTA Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:46 | |||
22 | ,, 0:46 | |||||
23 | BUCHÁČEK Tomáš PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:46 | |||
24 | HUNAL Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:46 | |||
25 | CIEŚLIK Paweł Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:46 | |||
26 | VAKOČ Petr ASC Dukla Praha | ASC Dukla Praha | ,, 0:46 | |||
27 | ČANECKÝ Marek Team Manisaspor | Team Manisaspor | ,, 0:46 | |||
28 | MODZELEWSKI Lukasz Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 0:46 | |||
29 | KOZUBEK Stanislav PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:46 | |||
30 | ,, 0:46 | |||||
31 | ANTONOV Mikhail Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:46 | |||
32 | PREVAR Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 0:46 | |||
33 | MIHOLJEVIĆ Hrvoje Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:46 | |||
34 | FEDELE Manuel D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | ,, 0:46 | |||
35 | ,, 0:46 | |||||
36 | HUDEČEK Jiří PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:46 | |||
37 | ,, 0:46 | |||||
38 | ,, 0:46 | |||||
39 | PAĎOUR František PSK Whirlpool-Author | PSK Whirlpool-Author | ,, 0:46 | |||
40 | JURČO Matej Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:46 | |||
41 | NOVIKOV Nikita Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:46 | |||
42 | KOCHETKOV Pavel Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:46 | |||
43 | DANČULOVIĆ Tomislav Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:46 | |||
44 | ,, 0:46 | |||||
45 | BELKA Mathias Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 0:46 | |||
46 | ĐURASEK Kristijan Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:46 | |||
47 | FIRSANOV Sergey Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:46 | |||
48 | ,, 0:46 | |||||
49 | VYŠŇA Matej Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:46 | |||
50 | NAGY Robert Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:46 | |||
51 | TOROSANTUCCI Davide D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | ,, 0:46 | |||
52 | BANICEK Deni Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:46 | |||
53 | POLIEVKA Pavol Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 0:46 | |||
54 | OELERICH Jan Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 0:46 | |||
55 | ROMANIK Radosław Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 0:46 | |||
56 | FABISOVSKY Ladislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:46 | |||
57 | ,, 0:46 | |||||
58 | OMULEC Andrej Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | ,, 0:46 | |||
59 | ,, 0:46 | |||||
60 | ,, 0:46 | |||||
61 | ,, 0:46 | |||||
62 | ,, 0:46 | |||||
63 | ,, 0:46 | |||||
64 | RUDASKOV Sergei Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:46 | |||
65 | KOVÁČ Maroš Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | 1:00 1:00 | |||
66 | STEVIĆ Ivan Partizan Powermove | Partizan Powermove | ,, 1:00 | |||
67 | DEMARIN Massimo Loborika Favorit Team | Loborika Favorit Team | 1:01 1:01 | |||
68 | 1:27 1:27 | |||||
69 | ZEKAVICA Jovan Partizan Powermove | Partizan Powermove | 8:12 8:12 | |||
70 | 9:31 9:31 | |||||
71 | WOZNIAK Dariusz Legia - Felt | Legia - Felt | 12:54 12:54 | |||
72 | SZTOBRYN Piotr Bank BGŻ | Bank BGŻ | ,, 12:54 | |||
73 | 16:41 16:41 | |||||
74 | GAVENDA Robert Telenet - Fidea | Telenet - Fidea | ,, 16:41 | |||
75 | ŠIPEKY Ján Dukla Trencin - Merida | Dukla Trencin - Merida | ,, 16:41 | |||
76 | KOMORI Ryohei D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | D'Angelo Antenucci-Nippo Corporation | ,, 16:41 | |||
77 | ,, 16:41 | |||||
78 | ,, 16:41 | |||||
79 | 22:49 22:49 | |||||
80 | KROTKÝ Rostislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 22:49 | |||
81 | ,, 22:49 | |||||
82 | WOZNICKI Mariusz Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 22:49 | |||
83 | TOLLES Joachim Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 22:49 | |||
84 | CICHOSZ Marek Legia - Felt | Legia - Felt | ,, 22:49 | |||
85 | ,, 22:49 | |||||
86 | IVO Dominik Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 22:49 | |||
87 | DEUTSCHMANN Jan Test Team Raiko - Argon 18 | Test Team Raiko - Argon 18 | ,, 22:49 | |||
88 | NESVEDA Jiří AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 22:49 | |||
DNF | WIELINGA Remmert Itera - Katusha | Itera - Katusha | - | |||
DNF | HASANOVIĆ Esad Partizan Powermove | Partizan Powermove | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:06 June 2011
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.77 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:138.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: