The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Prev | ▼▲ | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | TRATNIK Jan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 125 | 100 | 18:13:29 | |
2 | 4 | ▲2 | CATTANEO Mattia Androni - Sidermec - Bottecchia | Androni - Sidermec - Bottecchia | 85 | 70 | 0:32 0:32 | |
3 | 5 | ▲2 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 70 | 50 | 0:36 0:36 | |
4 | 6 | ▲2 | RÄIM Mihkel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 60 | 36 | 0:37 0:37 | |
5 | 7 | ▲2 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 50 | 28 | ,, 0:37 | |
6 | 8 | ▲2 | NEILANDS Krists Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 40 | 24 | ,, 0:37 | |
7 | 14 | ▲7 | TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 35 | 20 | 0:38 0:38 | |
8 | 15 | ▲7 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 30 | 18 | ,, 0:38 | |
9 | 18 | ▲9 | BISSINGER Florian WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 25 | 16 | 0:39 0:39 | |
10 | 2 | ▼8 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 20 | 14 | ,, 0:39 | |
11 | 16 | ▲5 | PAUWELS Kevin Marlux - Napoleon Games | Marlux - Napoleon Games | 15 | 12 | 0:43 0:43 | |
12 | 19 | ▲7 | SHTEIN Grigoriy Astana City | Astana City | 10 | 10 | 0:45 0:45 | |
13 | 20 | ▲7 | VAN WINDEN Dennis Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 5 | 8 | ,, 0:45 | |
14 | 28 | ▲14 | KUSZTOR Péter Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 5 | 7 | ,, 0:45 | |
15 | 21 | ▲6 | DEMPSTER Zak Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 5 | 6 | 0:46 0:46 | |
16 | 27 | ▲11 | CIEŚLIK Paweł Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 3 | 5 | ,, 0:46 | |
17 | 23 | ▲6 | HNÍK Karel Czech Republic | Czech Republic | 3 | 4 | 0:47 0:47 | |
18 | 26 | ▲8 | RUMAC Josip Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 3 | 3 | 0:48 0:48 | |
19 | 29 | ▲10 | NIKITIN Matvey Astana City | Astana City | 3 | 2 | 0:50 0:50 | |
20 | 30 | ▲10 | ČANECKÝ Marek Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 3 | 1 | ,, 0:50 | |
21 | 31 | ▲10 | HALILAJ Redi Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | 3 | 0:52 0:52 | ||
22 | 3 | ▼19 | VILELA Ricardo Manzana Postobon | Manzana Postobon | 3 | 0:54 0:54 | ||
23 | 34 | ▲11 | MUCELLI Davide Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 3 | 0:56 0:56 | ||
24 | 10 | ▼14 | BERNAL Egan Androni - Sidermec - Bottecchia | Androni - Sidermec - Bottecchia | 3 | 1:00 1:00 | ||
25 | 35 | ▲10 | PANASSENKO Nikita Astana City | Astana City | 3 | 1:01 1:01 | ||
26 | 13 | ▼13 | GARCÍA Jhojan Manzana Postobon | Manzana Postobon | ,, 1:01 | |||
27 | 9 | ▼18 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 1:09 1:09 | |||
28 | 12 | ▼16 | SUAZA Bernardo Manzana Postobon | Manzana Postobon | 1:10 1:10 | |||
29 | 11 | ▼18 | ISERBYT Eli Marlux - Napoleon Games | Marlux - Napoleon Games | 1:18 1:18 | |||
30 | 36 | ▲6 | FRAPPORTI Marco Androni - Sidermec - Bottecchia | Androni - Sidermec - Bottecchia | 1:23 1:23 | |||
31 | 25 | ▼6 | POLIVODA Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 1:28 1:28 | |||
32 | 33 | ▲1 | SANTORO Antonio Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 1:36 1:36 | |||
33 | 37 | ▲4 | VAN LUIJK Sven Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 1:48 1:48 | |||
34 | 43 | ▲9 | SAVITSKIY Ivan Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 1:50 1:50 | |||
35 | 39 | ▲4 | PREVAR Oleksandr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 1:57 1:57 | |||
36 | 44 | ▲8 | TOFFALI Nicola 0711|Cycling | 0711|Cycling | 2:03 2:03 | |||
37 | 45 | ▲8 | LUKŠEVICS Viesturs Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | 2:08 2:08 | |||
38 | 46 | ▲8 | LODERER Timon WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 2:09 2:09 | |||
39 | 22 | ▼17 | VANTHOURENHOUT Dieter Marlux - Napoleon Games | Marlux - Napoleon Games | 2:13 2:13 | |||
40 | 32 | ▼8 | VANTHOURENHOUT Michael Marlux - Napoleon Games | Marlux - Napoleon Games | 2:21 2:21 | |||
41 | 42 | ▲1 | SIERRA Yecid Arturo Manzana Postobon | Manzana Postobon | 2:49 2:49 | |||
42 | 49 | ▲7 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 3:00 3:00 | |||
43 | 40 | ▼3 | BUTS Vitaliy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 3:01 3:01 | |||
44 | 50 | ▲6 | LUCHSHENKO Sergey Astana City | Astana City | 3:08 3:08 | |||
45 | 17 | ▼28 | TORRES Rodolfo Andrés Androni - Sidermec - Bottecchia | Androni - Sidermec - Bottecchia | 3:10 3:10 | |||
46 | 47 | ▲1 | PÖLL Stefan WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 3:27 3:27 | |||
47 | 24 | ▼23 | HIGUITA Sergio Manzana Postobon | Manzana Postobon | 3:28 3:28 | |||
48 | 48 | - | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 3:34 3:34 | |||
49 | 53 | ▲4 | ZAMPARELLA Marco Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | 3:57 3:57 | |||
50 | 54 | ▲4 | PRUUS Peeter Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | ,, 3:57 | |||
51 | 41 | ▼10 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 4:03 4:03 | |||
52 | 55 | ▲3 | NEKRASOV Denis Russia | Russia | 4:15 4:15 | |||
53 | 59 | ▲6 | LEOPOLD Hans-Jörg WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 4:40 4:40 | |||
54 | 60 | ▲6 | FICARA Pierpaolo Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | 4:55 4:55 | |||
55 | 56 | ▲1 | HAMM Henrik 0711|Cycling | 0711|Cycling | 5:02 5:02 | |||
56 | 52 | ▼4 | JOSEPH Thomas Marlux - Napoleon Games | Marlux - Napoleon Games | 5:13 5:13 | |||
57 | 62 | ▲5 | REPŠE Uroš Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 5:25 5:25 | |||
58 | 51 | ▼7 | MUGERLI Matej Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 5:46 5:46 | |||
59 | 61 | ▲2 | HUNAL Martin Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 5:56 5:56 | |||
60 | 63 | ▲3 | CHOLAKOV Stanimir Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | 6:07 6:07 | |||
61 | 57 | ▼4 | BERNARDINETTI Marco Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | 6:49 6:49 | |||
62 | 66 | ▲4 | FEJES Gabor Hungary | Hungary | 6:56 6:56 | |||
63 | 65 | ▲2 | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | BIKE AID | 6:59 6:59 | |||
64 | 58 | ▼6 | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 7:41 7:41 | |||
65 | 71 | ▲6 | KOROŠEC Rok Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 8:20 8:20 | |||
66 | 69 | ▲3 | KIPKEMBOI Salim BIKE AID | BIKE AID | 8:40 8:40 | |||
67 | 72 | ▲5 | MARTINS Uri Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | Amore & Vita - Selle SMP presented by FONDRIEST | 9:09 9:09 | |||
68 | 67 | ▼1 | TUREK Daniel Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 9:32 9:32 | |||
69 | 68 | ▼1 | LAJCHA Juraj Slovakia | Slovakia | 9:37 9:37 | |||
70 | 74 | ▲4 | VALTER Attila Hungary | Hungary | 10:49 10:49 | |||
71 | 73 | ▲2 | MIHAILOV Mihail Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | 10:50 10:50 | |||
72 | 70 | ▼2 | BAJC Andi Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 10:59 10:59 | |||
73 | 76 | ▲3 | HYNEK Kristian Czech Republic | Czech Republic | 13:18 13:18 | |||
74 | 77 | ▲3 | TRUSOV Nikolay Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 13:23 13:23 | |||
75 | 78 | ▲3 | RYBALKIN Aleksey Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 15:01 15:01 | |||
76 | 75 | ▼1 | VOROBYEV Anton Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | 17:19 17:19 | |||
77 | 79 | ▲2 | MALUCELLI Matteo Androni - Sidermec - Bottecchia | Androni - Sidermec - Bottecchia | 20:46 20:46 | |||
78 | 82 | ▲4 | SEPULVEDA Kevin Massi - Kuwait Cycling Project | Massi - Kuwait Cycling Project | 21:21 21:21 | |||
79 | 84 | ▲5 | TACIAK Mateusz CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 23:21 23:21 | |||
80 | 80 | - | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 23:25 23:25 | |||
81 | 81 | - | FUßNEGGER Moritz 0711|Cycling | 0711|Cycling | 23:38 23:38 | |||
82 | 88 | ▲6 | BAKKER Stephan Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 24:15 24:15 | |||
83 | 89 | ▲6 | BECK Joschka BIKE AID | BIKE AID | 24:16 24:16 | |||
84 | 91 | ▲7 | KULYK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 24:21 24:21 | |||
85 | 92 | ▲7 | BENFATTO Marco Androni - Sidermec - Bottecchia | Androni - Sidermec - Bottecchia | ,, 24:21 | |||
86 | 85 | ▼1 | GOLDSTEIN Roy Israel Cycling Academy | Israel Cycling Academy | 24:22 24:22 | |||
87 | 93 | ▲6 | ZANOTTI Marco Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 24:23 24:23 | |||
88 | 96 | ▲8 | VIEL Mattia Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | 24:32 24:32 | |||
89 | 99 | ▲10 | BOGDANOVIČS Māris Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | 24:37 24:37 | |||
90 | 83 | ▼7 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | 24:39 24:39 | |||
91 | 86 | ▼5 | TSOY Vladimir Astana City | Astana City | 24:51 24:51 | |||
92 | 95 | ▲3 | KULIMBETOV Nurbolat Astana City | Astana City | 25:00 25:00 | |||
93 | 90 | ▼3 | ENGEL Jonas 0711|Cycling | 0711|Cycling | 25:01 25:01 | |||
94 | 97 | ▲3 | PELIKÁN János Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | 25:11 25:11 | |||
95 | 94 | ▼1 | FILUTÁS Viktor Hungary | Hungary | 25:19 25:19 | |||
96 | 107 | ▲11 | GAHRAMANLI Kanan Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 25:38 25:38 | |||
97 | 103 | ▲6 | MALIK Robert Slovakia | Slovakia | 25:42 25:42 | |||
98 | 108 | ▲10 | KOPFAUF Markus WSA-Greenlife | WSA-Greenlife | 25:43 25:43 | |||
99 | 104 | ▲5 | VISCONTI Gianfranco Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 25:51 25:51 | |||
100 | 101 | ▲1 | MALOVEC Ľuboš Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 26:14 26:14 | |||
101 | 98 | ▼3 | BIAŁOBŁOCKI Marcin CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 26:37 26:37 | |||
102 | 106 | ▲4 | MALÍK Michal Czech Republic | Czech Republic | 28:01 28:01 | |||
103 | 102 | ▼1 | MAHĎAR Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 28:31 28:31 | |||
104 | 105 | ▲1 | SISR František CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 28:50 28:50 | |||
105 | 113 | ▲8 | AMADOR Juan José Manzana Postobon | Manzana Postobon | 29:41 29:41 | |||
106 | 112 | ▲6 | VAN BREDA Rick Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | 30:54 30:54 | |||
107 | 114 | ▲7 | HARING Martin Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 35:00 35:00 | |||
108 | 100 | ▼8 | SARMIENTO Johnatan Fernando Massi - Kuwait Cycling Project | Massi - Kuwait Cycling Project | 37:26 37:26 | |||
109 | 115 | ▲6 | MIHAYLOV Nikolay CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 38:57 38:57 | |||
110 | 117 | ▲7 | ROSTOVTSEV Sergey Russia | Russia | 47:11 47:11 | |||
111 | 119 | ▲8 | PISKUNOV Maxim Russia | Russia | 47:19 47:19 | |||
112 | 120 | ▲8 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 50:44 50:44 | |||
113 | 122 | ▲9 | VOSEKALNS Andris Rietumu Banka - Riga | Rietumu Banka - Riga | 51:02 51:02 | |||
114 | 118 | ▲4 | CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | 52:18 52:18 | |||
115 | 123 | ▲8 | PROSTOKISHIN Andrey Russia | Russia | 53:27 53:27 | |||
116 | 124 | ▲8 | CENGHIALTA Riccardo Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | 54:54 54:54 | |||
117 | 125 | ▲8 | VIEJO José Daniel Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | Unieuro Trevigiani - Hemus 1896 | 1:01:07 1:01:07 | |||
118 | 126 | ▲8 | MAYER Yannick 0711|Cycling | 0711|Cycling | 1:03:49 1:03:49 | |||
119 | 128 | ▲9 | HLOZA Michal Slovakia | Slovakia | 1:13:03 1:13:03 | |||
120 | 129 | ▲9 | SCHNAPKA Matthias BIKE AID | BIKE AID | 1:15:54 1:15:54 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:11 June 2017
- Start time:10:00
- Avg. speed winner:44.7 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:152.5 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:3
- Vert. meters:589
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: