Search:  
topLogin
2009
2007
-
«

2008»56th Olympia's Tour (2.2)

2008  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntTime
116+17:18 Boelen Jeroen 3054:46:134:46:13
217+17:23 van Schalen Paul 362,,0:00
38+4:09 Kreder MichelRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team1,,0:00
44+2:19 Fuchs SergejTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe0:210:21
515+17:08 Ljungblad JonasTeam P3 Transfer - Batavus 29Team P3 Transfer - Batavus0:230:23
62+0:44 Westra LieuweKrolstone 25Krolstone,,0:23
742+36:41 Bloks HansCyclingteam Jo Piels 25Cyclingteam Jo Piels,,0:23
839+34:42 Castroviejo JonathanOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA,,0:23
964+53:11 Honig ReinierTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus,,0:23
101+0:00 Boom LarsRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team,,0:23
1130+24:15 de Beer Pim 20,,0:23
1218+17:37 Burger Leon 22,,0:23
1380+1:11:51 Olana AitorOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA,,0:23
143+1:50 Hoogerland JohnnyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 25Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof,,0:23
1513+10:54 Mol WouterTeam P3 Transfer - Batavus 26Team P3 Transfer - Batavus,,0:23
1647+41:05 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 22Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof0:370:37
1779+1:07:37 van Zandbeek RonanVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof0:410:41
1827+21:16 Hegreberg RoyTeam GLS - Pakke Shop  27Team GLS - Pakke Shop 2:322:32
197+4:02 Vermeltfoort CoenRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,2:32
2023+20:31 Vriend Rudy 27,,2:32
2111+4:34 van der Velde RicardoRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team,,2:32
229+4:14 Berkhout ThomasRabobank Continental Team 23Rabobank Continental Team,,2:32
236+3:23 Pronk JosKrolstone 25Krolstone,,2:32
245+3:15 van Emden JosRabobank Continental Team 23Rabobank Continental Team,,2:32
2574+59:07 Ruiz De Erentxun ErizOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA,,2:32
2614+14:37 Basten Niek 23,,2:32
2734+31:41 Berk Johan 24,,2:32
2845+37:42 Dassler IngmarLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,2:32
2944+36:50 Spring in't Veld Joost 22,,2:32
3060+51:14 Ribolzi GiuseppeAtlas - Romer's Hausbäckerei  28Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,2:32
3157+48:30 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,2:32
3251+42:49 Obst RenéTeam 3C-Gruppe 30Team 3C-Gruppe,,2:32
3362+52:15 Mínguez MiguelOrbea - Oreka SDA 19Orbea - Oreka SDA,,2:32
3412+10:29 Berkenbosch MaintCyclingteam Jo Piels 31Cyclingteam Jo Piels,,2:32
3526+20:57 Dénis Camiel 24,,2:32
3610+4:31 Scheuneman NielsKrolstone 24Krolstone,,2:32
3768+55:24 Klemme DominicTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe,,2:32
3865+53:42 van Loon Patrick 23,,2:32
3961+52:15 Timmer MathijsRobinson Techniek - Lorini 19Robinson Techniek - Lorini,,2:32
4020+19:00 de Haan Sierk-Jan 26,,2:32
4122+20:28 Bruin IvorVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 27Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof,,2:32
4283+1:25:42 Breed Siebe 22,,2:32
4372+57:40 van Leijen JoostVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 23Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof,,2:32
4428+22:30 van der Zwet Arno 2215:1115:11
4558+49:25 Bol JetseRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team,,15:11
4652+44:11 van Lakerveld Erik 23,,15:11
4786+1:39:17 Relou Tom 21,,15:11
4829+23:42 van Reek André 40,,15:11
4919+18:55 Vrijmoed MauriceVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof,,15:11
5024+20:38 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,15:11
5136+34:27 Kristoff AlexanderTeam Joker - Bianchi 20Team Joker - Bianchi,,15:11
5271+57:19 Wagenaar MathijsAsito cyclingteam 25Asito cyclingteam,,15:11
5335+33:10 Bøhler JoachimTeam Joker - Bianchi 27Team Joker - Bianchi,,15:11
5456+47:53 Leliveld Dennis 28,,15:11
5525+20:49 Kreder DennisVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 21Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof,,15:11
5649+42:17 Vermeulen JeffAsito cyclingteam 19Asito cyclingteam,,15:11
5778+1:06:40 Jonkheer Bob 28,,15:11
5841+36:36 Oostlander SanderAsito cyclingteam 23Asito cyclingteam,,15:11
5959+51:09 Ariesen Johim 20,,15:11
6054+45:41 Pronk Leander 22,,15:11
6166+53:55 Hagenaars LucTeam P3 Transfer - Batavus 20Team P3 Transfer - Batavus,,15:11
6267+54:57 Jonkman Geert-janUbbink-Syntec Cycling Team 24Ubbink-Syntec Cycling Team,,15:11
6350+42:26 van Groen ArnoudTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus,,15:11
6443+36:41 Stam DannyUbbink-Syntec Cycling Team 35Ubbink-Syntec Cycling Team,,15:11
6585+1:35:37 Baumgartner BenjaminAtlas - Romer's Hausbäckerei  24Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,15:11
6676+1:01:22 van Ooijen CorneliusAsito cyclingteam 22Asito cyclingteam,,15:11
6740+36:32 van Gulik FulcoKrolstone 28Krolstone,,15:11
6863+52:31 van de Meent EricKrolstone 22Krolstone,,15:11
6969+56:10 Ligthart PimKrolstone 19Krolstone,,15:11
7055+47:14 Soepenberg GerTeam P3 Transfer - Batavus 25Team P3 Transfer - Batavus,,15:11
7138+34:39 Bos MarcoCyclingteam Jo Piels 28Cyclingteam Jo Piels,,15:11
7248+41:43 Lenferink MaartenCyclingteam Jo Piels 27Cyclingteam Jo Piels,,15:11
7353+45:36 Lenferink JasperKrolstone 25Krolstone,,15:11
7475+59:09 Helderman Paul 20,,15:11
7582+1:14:23 Kamphuis SebastiaanAsito cyclingteam 21Asito cyclingteam,,15:11
7633+31:13 Jørgensen Kasper LindeTeam Odense Energi 23Team Odense Energi,,15:11
7770+56:30 van Nuil Hidde 22,,15:11
7821+19:17 van IJzendoorn Eddy 23,,15:11
7931+24:34 Friedemann MatthiasTeam 3C-Gruppe 23Team 3C-Gruppe,,15:11
8084+1:31:07 Pristl SebastienTeam 3C-Gruppe 20Team 3C-Gruppe,,15:11
8137+34:33 Pohl DennisTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe,,15:11
8277+1:03:29 Aerts Ruud 28,,15:11
8373+59:04 Landstrom Johan 26,,15:11
8481+1:13:45 Vendrig Bart 23,,15:11
8532+25:51 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,15:11
8646+39:34 Kluge RogerLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,15:11
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Boom LarsRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team25 32:58:06 32:58:06
2 Westra LieuweKrolstone 25Krolstone180:440:44
3 Hoogerland JohnnyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 25Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof141:501:50
4 Fuchs SergejTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe112:192:19
5 van Emden JosRabobank Continental Team 23Rabobank Continental Team83:153:15
6 Pronk JosKrolstone 25Krolstone63:233:23
7 Vermeltfoort CoenRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team44:024:02
8 Kreder MichelRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team34:094:09
9 Berkhout ThomasRabobank Continental Team 23Rabobank Continental Team24:144:14
10 Scheuneman NielsKrolstone 24Krolstone14:314:31
11 van der Velde RicardoRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team4:344:34
12 Berkenbosch MaintCyclingteam Jo Piels 31Cyclingteam Jo Piels10:2910:29
13 Mol WouterTeam P3 Transfer - Batavus 26Team P3 Transfer - Batavus10:5410:54
14 Basten Niek 2314:3714:37
15 Ljungblad JonasTeam P3 Transfer - Batavus 29Team P3 Transfer - Batavus17:0817:08
16 Boelen Jeroen 3017:1817:18
17 van Schalen Paul 3617:2317:23
18 Burger Leon 2217:3717:37
19 Vrijmoed MauriceVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof18:5518:55
20 de Haan Sierk-Jan 2619:0019:00
21 van IJzendoorn Eddy 2319:1719:17
22 Bruin IvorVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 27Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof20:2820:28
23 Vriend Rudy 2720:3120:31
24 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team20:3820:38
25 Kreder DennisVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 21Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof20:4920:49
26 Dénis Camiel 2420:5720:57
27 Hegreberg RoyTeam GLS - Pakke Shop  27Team GLS - Pakke Shop 21:1621:16
28 van der Zwet Arno 2222:3022:30
29 van Reek André 4023:4223:42
30 de Beer Pim 2024:1524:15
31 Friedemann MatthiasTeam 3C-Gruppe 23Team 3C-Gruppe24:3424:34
32 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg25:5125:51
33 Jørgensen Kasper LindeTeam Odense Energi 23Team Odense Energi31:1331:13
34 Berk Johan 2431:4131:41
35 Bøhler JoachimTeam Joker - Bianchi 27Team Joker - Bianchi33:1033:10
36 Kristoff AlexanderTeam Joker - Bianchi 20Team Joker - Bianchi34:2734:27
37 Pohl DennisTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe34:3334:33
38 Bos MarcoCyclingteam Jo Piels 28Cyclingteam Jo Piels34:3934:39
39 Castroviejo JonathanOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA34:4234:42
40 van Gulik FulcoKrolstone 28Krolstone36:3236:32
41 Oostlander SanderAsito cyclingteam 23Asito cyclingteam36:3636:36
42 Bloks HansCyclingteam Jo Piels 25Cyclingteam Jo Piels36:4136:41
43 Stam DannyUbbink-Syntec Cycling Team 35Ubbink-Syntec Cycling Team,,36:41
44 Spring in't Veld Joost 2236:5036:50
45 Dassler IngmarLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg37:4237:42
46 Kluge RogerLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg39:3439:34
47 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 22Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof41:0541:05
48 Lenferink MaartenCyclingteam Jo Piels 27Cyclingteam Jo Piels41:4341:43
49 Vermeulen JeffAsito cyclingteam 19Asito cyclingteam42:1742:17
50 van Groen ArnoudTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus42:2642:26
51 Obst RenéTeam 3C-Gruppe 30Team 3C-Gruppe42:4942:49
52 van Lakerveld Erik 2344:1144:11
53 Lenferink JasperKrolstone 25Krolstone45:3645:36
54 Pronk Leander 2245:4145:41
55 Soepenberg GerTeam P3 Transfer - Batavus 25Team P3 Transfer - Batavus47:1447:14
56 Leliveld Dennis 2847:5347:53
57 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei 48:3048:30
58 Bol JetseRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team49:2549:25
59 Ariesen Johim 2051:0951:09
60 Ribolzi GiuseppeAtlas - Romer's Hausbäckerei  28Atlas - Romer's Hausbäckerei 51:1451:14
61 Timmer MathijsRobinson Techniek - Lorini 19Robinson Techniek - Lorini52:1552:15
62 Mínguez MiguelOrbea - Oreka SDA 19Orbea - Oreka SDA,,52:15
63 van de Meent EricKrolstone 22Krolstone52:3152:31
64 Honig ReinierTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus53:1153:11
65 van Loon Patrick 2353:4253:42
66 Hagenaars LucTeam P3 Transfer - Batavus 20Team P3 Transfer - Batavus53:5553:55
67 Jonkman Geert-janUbbink-Syntec Cycling Team 24Ubbink-Syntec Cycling Team54:5754:57
68 Klemme DominicTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe55:2455:24
69 Ligthart PimKrolstone 19Krolstone56:1056:10
70 van Nuil Hidde 2256:3056:30
71 Wagenaar MathijsAsito cyclingteam 25Asito cyclingteam57:1957:19
72 van Leijen JoostVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 23Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof57:4057:40
73 Landstrom Johan 2659:0459:04
74 Ruiz De Erentxun ErizOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA59:0759:07
75 Helderman Paul 2059:0959:09
76 van Ooijen CorneliusAsito cyclingteam 22Asito cyclingteam1:01:221:01:22
77 Aerts Ruud 281:03:291:03:29
78 Jonkheer Bob 281:06:401:06:40
79 van Zandbeek RonanVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof1:07:371:07:37
80 Olana AitorOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA1:11:511:11:51
81 Vendrig Bart 231:13:451:13:45
82 Kamphuis SebastiaanAsito cyclingteam 21Asito cyclingteam1:14:231:14:23
83 Breed Siebe 221:25:421:25:42
84 Pristl SebastienTeam 3C-Gruppe 20Team 3C-Gruppe1:31:071:31:07
85 Baumgartner BenjaminAtlas - Romer's Hausbäckerei  24Atlas - Romer's Hausbäckerei 1:35:371:35:37
86 Relou Tom 211:39:171:39:17
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result


Race information

Olympia's Tour  logoDate: 25th May 2008
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.2/U23

Links
Websites:
www.olympiastour.eu
www.twitter.com/OlympiasTour
www.olympiastour.com
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.07411 sec.