Search:  
topLogin
2009
2007
»
«

2008»56th Olympia's Tour (2.2)

2008  Stage 7 (ITT)  »  Gendringen (18k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntAvg
1 Boom LarsRabobank Continental Team 22Rabobank Continental Team5
2 Westra LieuweKrolstone 25Krolstone2
3 van Emden JosRabobank Continental Team 23Rabobank Continental Team1
4 Jørgensen Kasper LindeTeam Odense Energi 23Team Odense Energi
5 Pronk JosKrolstone 25Krolstone
6 Scheuneman NielsKrolstone 24Krolstone
7 Hoogerland JohnnyVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 25Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
8 Fuchs SergejTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe
9 Schep PeterUbbink-Syntec Cycling Team 31Ubbink-Syntec Cycling Team
10 Klemme DominicTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe
11 Berkhout ThomasRabobank Continental Team 23Rabobank Continental Team
12 van Zandbeek RonanVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
13 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg
14 Oostlander SanderAsito cyclingteam 23Asito cyclingteam
15 Vermeltfoort CoenRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
16 Ljungblad JonasTeam P3 Transfer - Batavus 29Team P3 Transfer - Batavus
17 Castroviejo JonathanOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA
18 van Lakerveld Erik 23
19 van der Velde RicardoRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team
20 van der Zwet Arno 22
21 Mørkøv MichaelTeam GLS - Pakke Shop  23Team GLS - Pakke Shop
22 van Groen ArnoudTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus
23 Jiménez EladioOrbea - Oreka SDA 32Orbea - Oreka SDA
24 Basten Niek 23
25 Kamphuis SebastiaanAsito cyclingteam 21Asito cyclingteam
26 Mol WouterTeam P3 Transfer - Batavus 26Team P3 Transfer - Batavus
27 Friedemann MatthiasTeam 3C-Gruppe 23Team 3C-Gruppe
28 Kluge RogerLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg
29 Leonovich IgorAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei
30 Landstrom Johan 26
31 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 22Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
32 Ruiz De Erentxun ErizOrbea - Oreka SDA 23Orbea - Oreka SDA
33 Bol JetseRabobank Continental Team 18Rabobank Continental Team
34 Vriend Rudy 27
35 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei
36 van Schalen Paul 36
37 Vrijmoed MauriceVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 19Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
38 Aaen Jørgensen Jonas Team GLS - Pakke Shop  22Team GLS - Pakke Shop
39 Bøhler JoachimTeam Joker - Bianchi 27Team Joker - Bianchi
40 Kreder MichelRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team
41 Hooghiemster ReneAsito cyclingteam 21Asito cyclingteam
42 Berkenbosch MaintCyclingteam Jo Piels 31Cyclingteam Jo Piels
43 Wagenaar MathijsAsito cyclingteam 25Asito cyclingteam
44 Spring in't Veld Joost 22
45 Obst RenéTeam 3C-Gruppe 30Team 3C-Gruppe
46 Dénis Camiel 24
47 van Gulik FulcoKrolstone 28Krolstone
48 Nederlof Tim 21
49 Wilmann FrederikTeam Joker - Bianchi 22Team Joker - Bianchi
50 Dassler IngmarLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg
51 de Blaauw NielsRobinson Techniek - Lorini 23Robinson Techniek - Lorini
52 Bruin IvorVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 27Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
53 Horst MennoRobinson Techniek - Lorini 22Robinson Techniek - Lorini
54 van Reek André 40
55 Kristoff AlexanderTeam Joker - Bianchi 20Team Joker - Bianchi
56 Pohl DennisTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe
57 Berk Johan 24
58 Relou Tom 21
59 Ligthart PimKrolstone 19Krolstone
60 Jonkman Geert-janUbbink-Syntec Cycling Team 24Ubbink-Syntec Cycling Team
61 Boelen Jeroen 30
62 Burger Leon 22
63 Hagenaars LucTeam P3 Transfer - Batavus 20Team P3 Transfer - Batavus
64 Kelderman Martin 21
65 Hegreberg RoyTeam GLS - Pakke Shop  27Team GLS - Pakke Shop
66 Smit DennisUbbink-Syntec Cycling Team 27Ubbink-Syntec Cycling Team
67 Leliveld Dennis 28
68 Vermeulen JeffAsito cyclingteam 19Asito cyclingteam
69 Lenferink JasperKrolstone 25Krolstone
70 Lenferink MaartenCyclingteam Jo Piels 27Cyclingteam Jo Piels
71 Stevenson ChristoferTeam GLS - Pakke Shop  26Team GLS - Pakke Shop
72 Olana AitorOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA
73 Spijkerman HermanRobinson Techniek - Lorini 19Robinson Techniek - Lorini
74 van IJzendoorn Eddy 23
75 van Leijen JoostVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 23Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
76 Timmer MathijsRobinson Techniek - Lorini 19Robinson Techniek - Lorini
77 Stam DannyUbbink-Syntec Cycling Team 35Ubbink-Syntec Cycling Team
78 Aerts Ruud 28
79 Kreder DennisVan Vliet - EBH Advocaten - Elshof 21Van Vliet - EBH Advocaten - Elshof
80 Riber-Sellebjerg ThomasTeam GLS - Pakke Shop  21Team GLS - Pakke Shop
81 Bouwens Ralph 20
82 de Beer Pim 20
83 Bos Jan 22
84 Bloks HansCyclingteam Jo Piels 25Cyclingteam Jo Piels
85 Zijlstra SipkeUbbink-Syntec Cycling Team 23Ubbink-Syntec Cycling Team
86 Helderman Paul 20
87 Nagelhout BerryRobinson Techniek - Lorini 23Robinson Techniek - Lorini
88 Pronk Leander 22
89 Bos MarcoCyclingteam Jo Piels 28Cyclingteam Jo Piels
90 Slippens RobertUbbink-Syntec Cycling Team 33Ubbink-Syntec Cycling Team
91 Stroetinga WimUbbink-Syntec Cycling Team 23Ubbink-Syntec Cycling Team
92 Jonkheer Bob 28
93 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team
94 van den Blink Joost 28
95 Pedersen MartinTeam GLS - Pakke Shop  25Team GLS - Pakke Shop
96 van Haaren BartUbbink-Syntec Cycling Team 23Ubbink-Syntec Cycling Team
97 de Haan Sierk-Jan 26
98 Honig ReinierTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus
99 Berk Robert 21
100 Pristl SebastienTeam 3C-Gruppe 20Team 3C-Gruppe
101 Ariesen Johim 20
102 Niewold Frank 22
103 van de Meent EricKrolstone 22Krolstone
104 van Loon Patrick 23
105 Schouten JohnKrolstone 23Krolstone
106 Harms Jos 24
107 Soepenberg GerTeam P3 Transfer - Batavus 25Team P3 Transfer - Batavus
108 Ribolzi GiuseppeAtlas - Romer's Hausbäckerei  28Atlas - Romer's Hausbäckerei
109 Vendrig Bart 23
110 Baumgartner BenjaminAtlas - Romer's Hausbäckerei  24Atlas - Romer's Hausbäckerei
111 Breed Siebe 22
112 Walgien Jorrit 25
113 Forke SebastianTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe
114 Helmantel AdriaanCyclingteam Jo Piels 27Cyclingteam Jo Piels
115 van Nuil Hidde 22
116 Waaijer BasAsito cyclingteam 26Asito cyclingteam
117 van Ooijen CorneliusAsito cyclingteam 22Asito cyclingteam
118 Groenewold RoderikRobinson Techniek - Lorini 21Robinson Techniek - Lorini
119 Lip Bert 21
120 Mínguez MiguelOrbea - Oreka SDA 19Orbea - Oreka SDA
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Olympia's Tour  logoDate: 23rd May 2008
Race category: Men Elite
Start/finish: Gendringen
Parcours type:
PCS point scale: 2.2.Stage

Websites:
www.olympiastour.eu
www.twitter.com/OlympiasTour
www.olympiastour.com
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06809 sec.