2022
2024
«
»
2023»68th

Olympia's Tour

(2.2)
2023»Stage 4»NeedeTiel(161.3km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
134+6:1013
Classic
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM753:59:11
26+0:25112
Sprint
KLARIS Magnus Bak Restaurant Suri - Carl Ras
27Restaurant Suri - Carl Ras320:05
0:05
310+0:4954
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT110:49
0:49
451+11:51134
Sprint
SALBY Alexander Bingoal WB Development Team
24Bingoal WB Development Team,,
0:49
52+0:041
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team,,
0:49
629+3:1283
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:49
74+0:2144
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team,,
0:49
827+1:5116
Sprint
VAN MECHELEN Vlad Development Team DSM
18Development Team DSM,,
0:49
920+1:14215
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:49
1026+1:48186
Sprint
PICKRELL Riley Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
0:49
1119+1:0966
Sprint
MOURIS Wessel Scorpions Racing Team
20Scorpions Racing Team,,
0:49
1215+1:004
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:49
1336+9:11123
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
0:49
1457+13:23214
Sprint
LARSEN Sebastian Kirkedam Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
0:49
153+0:2022
Sprint
OTTEMA Rick Allinq Continental Cycling Team
30Allinq Continental Cycling Team,,
0:49
1613+0:5452
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT,,
0:49
178+0:3234
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club,,
0:49
181+0:00106
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Leopard TOGT Pro Cycling
29Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:49
1911+0:52164
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran,,
0:49
2028+1:5456
Sprint
28ABLOC CT,,
0:49
2130+3:24146
SCHRAG Daniel Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus,,
0:49
225+0:24124
GC
SLOCK Liam Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
0:49
2312+0:526
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:49
2421+1:14115
Sprint
STAMPE Daniel Restaurant Suri - Carl Ras
26Restaurant Suri - Carl Ras,,
0:49
2517+1:03104
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:49
2614+0:5892
Sprint
JENSEN Frederik Irgens BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm,,
0:49
277+0:25101
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:49
2822+1:1753
Hills
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT,,
0:49
2916+1:0082
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:49
309+0:4442
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team,,
0:49
3118+1:0781
Sprint
BROEX Victor Metec - SOLARWATT p/b Mantel
23Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:49
3224+1:2541
Sprint
LINDEMAN Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team
33VolkerWessels Cycling Team,,
0:49
3354+12:39135
Hills
PORTSMOUTH Tom Bingoal WB Development Team
21Bingoal WB Development Team1:12
1:12
3468+19:40216
Sprint
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team1:43
1:43
3545+10:12126
Sprint
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team,,
1:43
3656+13:06233
Sprint
HEZEMAN Rick Sensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
1:43
3755+13:0335
Sprint
VISSER Guillaume BEAT Cycling Club
22BEAT Cycling Club,,
1:43
3872+21:02204
Classic
ADOMAITIS Rokas Tartu2024 Cycling Team
18Tartu2024 Cycling Team,,
1:43
3923+1:2184
Sprint
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
1:43
4025+1:3233
Sprint
DAEMEN Stijn BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club1:58
1:58
4137+9:2155
GC
22ABLOC CT2:09
2:09
4252+11:5436
TT
HOPPEZAK Vincent BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club2:12
2:12
4379+24:00154
REDMANN Sven Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald,,
2:12
4460+15:58133
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Development Team
20Bingoal WB Development Team5:00
5:00
4531+5:20116
Sprint
EGHOLM Kristian Restaurant Suri - Carl Ras
19Restaurant Suri - Carl Ras5:13
5:13
4678+23:21192
TT
JAGERSTÅL Niklas Motala AIF Serneke Allebike
23Motala AIF Serneke Allebike5:26
5:26
4733+5:46141
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus
28Team Lotto - Kern Haus5:33
5:33
4832+5:38145
Sprint
PAJUR Romet Team Lotto - Kern Haus
18Team Lotto - Kern Haus,,
5:33
4985+28:56236
Sprint
LUBBERS Christiaan Sensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers6:34
6:34
5081+26:19213
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team6:36
6:36
5159+15:36246
WOETS Mattanja Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek,,
6:36
5235+6:45165
TT
TANFIELD Charlie Saint Piran
26Saint Piran,,
6:36
5386+28:59103
Sprint
AAGAARD HANSEN Tobias Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling,,
6:36
5480+24:11243
Sprint
LOUWERENSEN Tijn Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek,,
6:36
5584+28:50121
Sprint
DE LIE Axel Lotto Dstny Development Team
23Lotto Dstny Development Team,,
6:36
5661+17:00102
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
6:36
5775+21:58205
Sprint
PAJUR Markus Tartu2024 Cycling Team
22Tartu2024 Cycling Team9:55
9:55
5858+14:1051
Sprint
RASCH Jesper ABLOC CT
25ABLOC CT,,
9:55
5990+29:42242
TER WEEME Jelle Monda Vakantieparken - IJsselstreek
22Monda Vakantieparken - IJsselstreek,,
9:55
6053+12:11234
VAN DER WAL Rik Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers,,
9:55
6183+27:55256
FLEDDERUS Joeri Regioteam Noord-Nederland
21Regioteam Noord-Nederland,,
9:55
6246+11:0962
Sprint
CLÉ Brent Scorpions Racing Team
27Scorpions Racing Team,,
9:55
6348+11:3865
Sprint
SCHULTEN Chiel Scorpions Racing Team
23Scorpions Racing Team,,
9:55
6465+18:31142
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus,,
9:55
6549+11:43162
GC
KYFFIN Zeb Saint Piran
25Saint Piran,,
9:55
6643+10:0686
Sprint
DEL GROSSO Tibor Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
9:55
6788+29:22222
Sprint
KOSTER Adne Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
22Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG,,
9:55
6893+30:4263
Sprint
HANDGRAAF Sjors Scorpions Racing Team
32Scorpions Racing Team,,
9:55
6992+30:23245
Sprint
VIERHOUT Maarten Monda Vakantieparken - IJsselstreek
29Monda Vakantieparken - IJsselstreek,,
9:55
7064+17:53166
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran,,
9:55
7170+20:4821
Sprint
ABMA Elmar Allinq Continental Cycling Team
18Allinq Continental Cycling Team,,
9:55
7262+17:45122
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
9:55
7350+11:4826
Sprint
ROUFFAER Lars Allinq Continental Cycling Team
19Allinq Continental Cycling Team,,
9:55
7482+27:2715
SEEMAN Adam Development Team DSM
19Development Team DSM,,
9:55
7567+18:5625
Sprint
GADEMAN Sam Allinq Continental Cycling Team
22Allinq Continental Cycling Team,,
9:55
7689+29:29136
Sprint
VERLEYEN Gaëtan Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team,,
9:55
7741+10:0111
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
9:55
7871+20:51201
Sprint
KISKONEN Siim Tartu2024 Cycling Team
26Tartu2024 Cycling Team,,
9:55
7963+17:53211
Sprint
BLIKRA Erlend Uno-X Dare Development Team
26Uno-X Dare Development Team,,
9:55
8047+11:37111
Sprint
EGHOLM Jakob Restaurant Suri - Carl Ras
24Restaurant Suri - Carl Ras,,
9:55
8177+23:1775
Classic
BOUTS Jordy TDT - Unibet Cycling Team
26TDT - Unibet Cycling Team,,
9:55
8296+32:03223
DE HAAN Sven Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
23Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG,,
9:55
8373+21:0931
Sprint
BÜCHLI Matthijs BEAT Cycling Club
30BEAT Cycling Club,,
9:55
8438+9:2771
Sprint
BLOEM Joren TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team,,
9:55
8576+23:1332
Sprint
D'HEYGERE Gil BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club,,
9:55
8644+10:1045
Sprint
VAN DER MEER Nick VolkerWessels Cycling Team
29VolkerWessels Cycling Team,,
9:55
8791+29:57193
TT
KAGEVI Carl Motala AIF Serneke Allebike
21Motala AIF Serneke Allebike,,
9:55
8894+31:3496
Sprint
ANDREASSON Sebastian BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm,,
9:55
8939+9:3572
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team,,
9:55
9069+20:30153
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
37Rad-Net Oßwald,,
9:55
9166+18:33155
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald,,
9:55
9274+21:412
Sprint
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team,,
9:55
9342+10:06113
Sprint
LARSEN Mathias Restaurant Suri - Carl Ras
23Restaurant Suri - Carl Ras,,
9:55
9495+32:02114
Sprint
PEDERSEN Martin Restaurant Suri - Carl Ras
25Restaurant Suri - Carl Ras,,
9:55
9587+29:16224
DIJKMAN Redmar Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
21Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG,,
9:55
9640+9:5646
Sprint
VERMELTFOORT Coen VolkerWessels Cycling Team
34VolkerWessels Cycling Team,,
9:55
DNF23
Sprint
BRONSWIJK Mike Allinq Continental Cycling Team
20Allinq Continental Cycling Team-
DNF73
Sprint
BOMBOI Davide TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team-
DNF76
Sprint
BUDDING Martijn TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team-
DNF94
Sprint
MENGEL Nikolaj BHS - PL Beton Bornholm
21BHS - PL Beton Bornholm-
DNF132
DESMARETS Julien Bingoal WB Development Team
23Bingoal WB Development Team-
DNF144
TT
HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus-
DNF161
Hills
BIRCHILL Harry Saint Piran
22Saint Piran-
DNF163
Sprint
LEWIS Adam Saint Piran
27Saint Piran-
DNF202
Classic
TAMM Lauri Tartu2024 Cycling Team
18Tartu2024 Cycling Team-
DNF212
GRENAAE Alfred Uno-X Dare Development Team
18Uno-X Dare Development Team-
DNF232
Sprint
LEERKES Bram Sensa - Kanjers voor Kanjers
20Sensa - Kanjers voor Kanjers-
DNF235
WALLINGA Olav Sensa - Kanjers voor Kanjers
26Sensa - Kanjers voor Kanjers-
DNF241
Sprint
DROST Melvin Monda Vakantieparken - IJsselstreek
21Monda Vakantieparken - IJsselstreek-
DNF244
VAN UUM Lars Monda Vakantieparken - IJsselstreek
24Monda Vakantieparken - IJsselstreek-
DNS5
Climber
HUISING Menno Jumbo-Visma Development Team
18Jumbo-Visma Development Team-
DSQ43
Sprint
EISING Tijmen VolkerWessels Cycling Team
31VolkerWessels Cycling Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-106
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Leopard TOGT Pro Cycling
29Leopard TOGT Pro Cycling1 11:30:19..
22-1
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team0:04
0:04
..
33-22
Sprint
OTTEMA Rick Allinq Continental Cycling Team
30Allinq Continental Cycling Team0:20
0:20
..
45▲144
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team0:21
0:21
..
57▲2124
GC
SLOCK Liam Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team0:24
0:24
..
636▲30112
Sprint
KLARIS Magnus Bak Restaurant Suri - Carl Ras
27Restaurant Suri - Carl Ras0:25
0:25
..
78▲1101
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:25
..
811▲334
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club0:32
0:32
..
913▲442
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team0:44
0:44
..
1017▲754
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT0:49
0:49
..
1112▲1164
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran0:52
0:52
..
1216▲46
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:52
..
1319▲652
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT0:54
0:54
..
1424▲1092
Sprint
JENSEN Frederik Irgens BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm0:58
0:58
..
1525▲104
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team1:00
1:00
..
1628▲1282
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
1:00
..
1730▲13104
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling1:03
1:03
..
1832▲1481
Sprint
BROEX Victor Metec - SOLARWATT p/b Mantel
23Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:07
1:07
..
1933▲1466
Sprint
MOURIS Wessel Scorpions Racing Team
20Scorpions Racing Team1:09
1:09
..
2034▲14215
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team1:14
1:14
..
2135▲14115
Sprint
STAMPE Daniel Restaurant Suri - Carl Ras
26Restaurant Suri - Carl Ras,,
1:14
..
2222-53
Hills
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT1:17
1:17
..
239▼1484
Sprint
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel1:21
1:21
..
2437▲1341
Sprint
LINDEMAN Bert-Jan VolkerWessels Cycling Team
33VolkerWessels Cycling Team1:25
1:25
..
256▼1933
Sprint
DAEMEN Stijn BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club1:32
1:32
..
2641▲15186
Sprint
PICKRELL Riley Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy1:48
1:48
..
2742▲1516
Sprint
VAN MECHELEN Vlad Development Team DSM
18Development Team DSM1:51
1:51
..
2839▲1156
Sprint
28ABLOC CT1:54
1:54
..
2952▲2383
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel3:12
3:12
..
3053▲23146
SCHRAG Daniel Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus3:24
3:24
..
3121▼10116
Sprint
EGHOLM Kristian Restaurant Suri - Carl Ras
19Restaurant Suri - Carl Ras5:20
5:20
..
3218▼14145
Sprint
PAJUR Romet Team Lotto - Kern Haus
18Team Lotto - Kern Haus5:38
5:38
..
3329▼4141
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto - Kern Haus
28Team Lotto - Kern Haus5:46
5:46
..
3455▲2113
Classic
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM6:10
6:10
..
3523▼12165
TT
TANFIELD Charlie Saint Piran
26Saint Piran6:45
6:45
..
3660▲24123
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team9:11
9:11
..
3756▲1955
GC
22ABLOC CT9:21
9:21
..
384▼3471
Sprint
BLOEM Joren TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team9:27
9:27
..
3910▼2972
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team9:35
9:35
..
4015▼2546
Sprint
VERMELTFOORT Coen VolkerWessels Cycling Team
34VolkerWessels Cycling Team9:56
9:56
..
4120▼2111
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM10:01
10:01
..
4226▼16113
Sprint
LARSEN Mathias Restaurant Suri - Carl Ras
23Restaurant Suri - Carl Ras10:06
10:06
..
4327▼1686
Sprint
DEL GROSSO Tibor Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
10:06
..
4431▼1345
Sprint
VAN DER MEER Nick VolkerWessels Cycling Team
29VolkerWessels Cycling Team10:10
10:10
..
4561▲16126
Sprint
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team10:12
10:12
..
4645▼162
Sprint
CLÉ Brent Scorpions Racing Team
27Scorpions Racing Team11:09
11:09
..
4746▼1111
Sprint
EGHOLM Jakob Restaurant Suri - Carl Ras
24Restaurant Suri - Carl Ras11:37
11:37
..
4847▼165
Sprint
SCHULTEN Chiel Scorpions Racing Team
23Scorpions Racing Team11:38
11:38
..
4948▼1162
GC
KYFFIN Zeb Saint Piran
25Saint Piran11:43
11:43
..
5049▼126
Sprint
ROUFFAER Lars Allinq Continental Cycling Team
19Allinq Continental Cycling Team11:48
11:48
..
5173▲22134
Sprint
SALBY Alexander Bingoal WB Development Team
24Bingoal WB Development Team11:51
11:51
..
5267▲1536
TT
HOPPEZAK Vincent BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club11:54
11:54
..
5350▼3234
VAN DER WAL Rik Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers12:11
12:11
..
5477▲23135
Hills
PORTSMOUTH Tom Bingoal WB Development Team
21Bingoal WB Development Team12:39
12:39
..
5575▲2035
Sprint
VISSER Guillaume BEAT Cycling Club
22BEAT Cycling Club13:03
13:03
..
5676▲20233
Sprint
HEZEMAN Rick Sensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers13:06
13:06
..
5780▲23214
Sprint
LARSEN Sebastian Kirkedam Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team13:23
13:23
..
5854▼451
Sprint
RASCH Jesper ABLOC CT
25ABLOC CT14:10
14:10
..
5964▲5246
WOETS Mattanja Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek15:36
15:36
..
6072▲12133
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Development Team
20Bingoal WB Development Team15:58
15:58
..
6168▲7102
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling17:00
17:00
..
6257▼5122
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team17:45
17:45
..
6358▼5211
Sprint
BLIKRA Erlend Uno-X Dare Development Team
26Uno-X Dare Development Team17:53
17:53
..
6459▼5166
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran,,
17:53
..
6562▼3142
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus18:31
18:31
..
6663▼3155
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
32Rad-Net Oßwald18:33
18:33
..
6765▼225
Sprint
GADEMAN Sam Allinq Continental Cycling Team
22Allinq Continental Cycling Team18:56
18:56
..
6887▲19216
Sprint
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team19:40
19:40
..
6969-153
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
37Rad-Net Oßwald20:30
20:30
..
7070-21
Sprint
ABMA Elmar Allinq Continental Cycling Team
18Allinq Continental Cycling Team20:48
20:48
..
7171-201
Sprint
KISKONEN Siim Tartu2024 Cycling Team
26Tartu2024 Cycling Team20:51
20:51
..
7290▲18204
Classic
ADOMAITIS Rokas Tartu2024 Cycling Team
18Tartu2024 Cycling Team21:02
21:02
..
7374▲131
Sprint
BÜCHLI Matthijs BEAT Cycling Club
30BEAT Cycling Club21:09
21:09
..
7478▲42
Sprint
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team21:41
21:41
..
7579▲4205
Sprint
PAJUR Markus Tartu2024 Cycling Team
22Tartu2024 Cycling Team21:58
21:58
..
7682▲632
Sprint
D'HEYGERE Gil BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club23:13
23:13
..
7783▲675
Classic
BOUTS Jordy TDT - Unibet Cycling Team
26TDT - Unibet Cycling Team23:17
23:17
..
7886▲8192
TT
JAGERSTÅL Niklas Motala AIF Serneke Allebike
23Motala AIF Serneke Allebike23:21
23:21
..
79103▲24154
REDMANN Sven Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald24:00
24:00
..
8085▲5243
Sprint
LOUWERENSEN Tijn Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek24:11
24:11
..
8195▲14213
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team26:19
26:19
..
8284▲215
SEEMAN Adam Development Team DSM
19Development Team DSM27:27
27:27
..
8388▲5256
FLEDDERUS Joeri Regioteam Noord-Nederland
21Regioteam Noord-Nederland27:55
27:55
..
84106▲22121
Sprint
DE LIE Axel Lotto Dstny Development Team
23Lotto Dstny Development Team28:50
28:50
..
85108▲23236
Sprint
LUBBERS Christiaan Sensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers28:56
28:56
..
86109▲23103
Sprint
AAGAARD HANSEN Tobias Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling28:59
28:59
..
8792▲5224
DIJKMAN Redmar Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
21Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG29:16
29:16
..
8893▲5222
Sprint
KOSTER Adne Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
22Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG29:22
29:22
..
8994▲5136
Sprint
VERLEYEN Gaëtan Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team29:29
29:29
..
9096▲6242
TER WEEME Jelle Monda Vakantieparken - IJsselstreek
22Monda Vakantieparken - IJsselstreek29:42
29:42
..
9197▲6193
TT
KAGEVI Carl Motala AIF Serneke Allebike
21Motala AIF Serneke Allebike29:57
29:57
..
9299▲7245
Sprint
VIERHOUT Maarten Monda Vakantieparken - IJsselstreek
29Monda Vakantieparken - IJsselstreek30:23
30:23
..
93100▲763
Sprint
HANDGRAAF Sjors Scorpions Racing Team
32Scorpions Racing Team30:42
30:42
..
94101▲796
Sprint
ANDREASSON Sebastian BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm31:34
31:34
..
95104▲9114
Sprint
PEDERSEN Martin Restaurant Suri - Carl Ras
25Restaurant Suri - Carl Ras32:02
32:02
..
96105▲9223
DE HAAN Sven Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
23Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG32:03
32:03
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-1
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team41+12
24▲244
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team34+9
39▲616
Sprint
VAN MECHELEN Vlad Development Team DSM
18Development Team DSM28+8
42▼246
Sprint
VERMELTFOORT Coen VolkerWessels Cycling Team
34VolkerWessels Cycling Team28-
53▼23
Classic
HAGENES Per Strand Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team25-
6-13
Classic
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM25+25
75▼2211
Sprint
BLIKRA Erlend Uno-X Dare Development Team
26Uno-X Dare Development Team25-
86▼234
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club24-
921▲1254
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT22+16
107▼376
Sprint
BUDDING Martijn TDT - Unibet Cycling Team
27TDT - Unibet Cycling Team22-
118▼3106
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Leopard TOGT Pro Cycling
29Leopard TOGT Pro Cycling22-
1210▼271
Sprint
BLOEM Joren TDT - Unibet Cycling Team
23TDT - Unibet Cycling Team20-
13-112
Sprint
KLARIS Magnus Bak Restaurant Suri - Carl Ras
27Restaurant Suri - Carl Ras20+20
1418▲483
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel19+10
1516▲1215
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team17+7
1611▼522
Sprint
OTTEMA Rick Allinq Continental Cycling Team
30Allinq Continental Cycling Team16+2
1729▲12134
Sprint
SALBY Alexander Bingoal WB Development Team
24Bingoal WB Development Team16+14
1812▼6164
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran9+-5
1913▼6166
Sprint
TIDBALL William Saint Piran
22Saint Piran14-
2015▼5101
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling10-
2117▼433
Sprint
DAEMEN Stijn BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club9-
2214▼8165
TT
TANFIELD Charlie Saint Piran
26Saint Piran9+-2
2319▼411
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM8-
2420▼4124
GC
SLOCK Liam Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team7-
25-186
Sprint
PICKRELL Riley Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy6+6
26-4
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team5+5
2722▼542
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team5-
2823▼584
Sprint
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
22Metec - SOLARWATT p/b Mantel5-
2924▼5126
Sprint
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team5-
3025▼56
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team4-
3126▼581
Sprint
BROEX Victor Metec - SOLARWATT p/b Mantel
23Metec - SOLARWATT p/b Mantel4-
32-123
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team4+4
3327▼6162
GC
KYFFIN Zeb Saint Piran
25Saint Piran3-
34-214
Sprint
LARSEN Sebastian Kirkedam Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team3+3
3528▼772
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team2-
36-52
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT1+1
3730▼782
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel1-
3831▼7142
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus1-
39-104
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling-5+-5
40-53
Hills
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT-5+-5
41-246
WOETS Mattanja Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek-5+-5
42-56
Sprint
28ABLOC CT-20+-20
43-234
VAN DER WAL Rik Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers-20+-20
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-72
GC
KOPECKÝ Tomáš TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team6+1
22-45
Sprint
VAN DER MEER Nick VolkerWessels Cycling Team
29VolkerWessels Cycling Team5+2
3-52
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT3+3
43▼154
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT2-
54▼173
Sprint
BOMBOI Davide TDT - Unibet Cycling Team
22TDT - Unibet Cycling Team1-
65▼182
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel1-
7-104
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling-1+-1
8-165
TT
TANFIELD Charlie Saint Piran
26Saint Piran-1+-1
9-53
Hills
SINSCHEK Nils ABLOC CT
24ABLOC CT-1+-1
10-164
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran-1+-1
11-246
WOETS Mattanja Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek-1+-1
12-43
Sprint
EISING Tijmen VolkerWessels Cycling Team
31VolkerWessels Cycling Team-2+-2
13-56
Sprint
28ABLOC CT-2+-2
14-234
VAN DER WAL Rik Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers-2+-2
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-1
Sprint
BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team 11:30:23..
22-164
Classic
ROOTKIN-GRAY Jack Saint Piran
20Saint Piran0:48
0:48
..
33-6
Sprint
SIMMONS Colby Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:48
..
47▲34
Sprint
KRAMER Jesse Jumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team0:56
0:56
..
59▲482
Sprint
HOHMANN Lars Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:56
..
610▲4104
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling0:59
0:59
..
711▲466
Sprint
MOURIS Wessel Scorpions Racing Team
20Scorpions Racing Team1:05
1:05
..
812▲4215
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team1:10
1:10
..
914▲5186
Sprint
PICKRELL Riley Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy1:44
1:44
..
1015▲516
Sprint
VAN MECHELEN Vlad Development Team DSM
18Development Team DSM1:47
1:47
..
1120▲983
Sprint
HOOGENDOORN Roy Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel3:08
3:08
..
1221▲9146
SCHRAG Daniel Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus3:20
3:20
..
136▼7116
Sprint
EGHOLM Kristian Restaurant Suri - Carl Ras
19Restaurant Suri - Carl Ras5:16
5:16
..
144▼10145
Sprint
PAJUR Romet Team Lotto - Kern Haus
18Team Lotto - Kern Haus5:34
5:34
..
1522▲713
Classic
LEIJNSE Enzo Development Team DSM
21Development Team DSM6:06
6:06
..
1624▲8123
Sprint
POLLEFLIET Gianluca Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team9:07
9:07
..
175▼1211
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM9:57
9:57
..
188▼1086
Sprint
DEL GROSSO Tibor Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel10:02
10:02
..
1925▲6126
Sprint
VAN DE WYNKELE Lorenz Lotto Dstny Development Team
21Lotto Dstny Development Team10:08
10:08
..
2017▼326
Sprint
ROUFFAER Lars Allinq Continental Cycling Team
19Allinq Continental Cycling Team11:44
11:44
..
2118▼3234
VAN DER WAL Rik Sensa - Kanjers voor Kanjers
19Sensa - Kanjers voor Kanjers12:07
12:07
..
2232▲10135
Hills
PORTSMOUTH Tom Bingoal WB Development Team
21Bingoal WB Development Team12:35
12:35
..
2331▲8233
Sprint
HEZEMAN Rick Sensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers13:02
13:02
..
2434▲10214
Sprint
LARSEN Sebastian Kirkedam Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team13:19
13:19
..
2527▲2246
WOETS Mattanja Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek15:32
15:32
..
2630▲4133
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Development Team
20Bingoal WB Development Team15:54
15:54
..
2723▼4122
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team17:41
17:41
..
2826▼2142
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus18:27
18:27
..
2938▲9216
Sprint
MADSEN Erik Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team19:36
19:36
..
3029▼121
Sprint
ABMA Elmar Allinq Continental Cycling Team
18Allinq Continental Cycling Team20:44
20:44
..
3140▲9204
Classic
ADOMAITIS Rokas Tartu2024 Cycling Team
18Tartu2024 Cycling Team20:58
20:58
..
3233▲12
Sprint
GELEIJN Owen Jumbo-Visma Development Team
22Jumbo-Visma Development Team21:37
21:37
..
3348▲15154
REDMANN Sven Rad-Net Oßwald
21Rad-Net Oßwald23:56
23:56
..
3437▲3243
Sprint
LOUWERENSEN Tijn Monda Vakantieparken - IJsselstreek
19Monda Vakantieparken - IJsselstreek24:07
24:07
..
3544▲9213
TT
NORDHAGEN Truls Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team26:15
26:15
..
3636-15
SEEMAN Adam Development Team DSM
19Development Team DSM27:23
27:23
..
3739▲2256
FLEDDERUS Joeri Regioteam Noord-Nederland
21Regioteam Noord-Nederland27:51
27:51
..
3849▲11236
Sprint
LUBBERS Christiaan Sensa - Kanjers voor Kanjers
21Sensa - Kanjers voor Kanjers28:52
28:52
..
3950▲11103
Sprint
AAGAARD HANSEN Tobias Leopard TOGT Pro Cycling
21Leopard TOGT Pro Cycling28:55
28:55
..
4042▲2224
DIJKMAN Redmar Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG
21Kuil Groenoord Cycling Team - NWVG29:12
29:12
..
4143▲2136
Sprint
VERLEYEN Gaëtan Bingoal WB Development Team
19Bingoal WB Development Team29:25
29:25
..
4245▲3193
TT
KAGEVI Carl Motala AIF Serneke Allebike
21Motala AIF Serneke Allebike29:53
29:53
..
4346▲396
Sprint
ANDREASSON Sebastian BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm31:30
31:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 LEIJNSE EnzoDevelopment Team DSM3:59:11
2 BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team0:49
3 HOOGENDOORN RoyMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
4 VAN MECHELEN VladDevelopment Team DSM,,
5 LØLAND Sakarias KollerUno-X Dare Development Team,,
6 PICKRELL RileyIsrael Premier Tech Academy,,
7 MOURIS WesselScorpions Racing Team,,
8 KRAMER JesseJumbo-Visma Development Team,,
9 POLLEFLIET GianlucaLotto Dstny Development Team,,
10 LARSEN Sebastian KirkedamUno-X Dare Development Team,,
11 ROOTKIN-GRAY JackSaint Piran,,
12 SCHRAG DanielTeam Lotto - Kern Haus,,
13 SIMMONS ColbyJumbo-Visma Development Team,,
14 TEUTENBERG Tim TornLeopard TOGT Pro Cycling,,
15 HOHMANN LarsMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
16 PORTSMOUTH TomBingoal WB Development Team1:12
17 MADSEN ErikUno-X Dare Development Team1:43
18 VAN DE WYNKELE LorenzLotto Dstny Development Team,,
19 HEZEMAN RickSensa - Kanjers voor Kanjers,,
20 ADOMAITIS RokasTartu2024 Cycling Team,,
21 REDMANN SvenRad-Net Oßwald2:12
22 LAMBRECHT MichielBingoal WB Development Team5:00
23 EGHOLM KristianRestaurant Suri - Carl Ras5:13
24 PAJUR RometTeam Lotto - Kern Haus5:33
25 LUBBERS ChristiaanSensa - Kanjers voor Kanjers6:34
26 NORDHAGEN TrulsUno-X Dare Development Team6:36
27 WOETS MattanjaMonda Vakantieparken - IJsselstreek,,
28 AAGAARD HANSEN TobiasLeopard TOGT Pro Cycling,,
29 LOUWERENSEN TijnMonda Vakantieparken - IJsselstreek,,
30 VAN DER WAL RikSensa - Kanjers voor Kanjers9:55
31 FLEDDERUS JoeriRegioteam Noord-Nederland,,
32 JOCHUM Ben FelixTeam Lotto - Kern Haus,,
33 DEL GROSSO TiborMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
34 ABMA ElmarAllinq Continental Cycling Team,,
35 GIDDINGS JoshuaLotto Dstny Development Team,,
36 ROUFFAER LarsAllinq Continental Cycling Team,,
37 SEEMAN AdamDevelopment Team DSM,,
38 VERLEYEN GaëtanBingoal WB Development Team,,
39 EDDY PatrickDevelopment Team DSM,,
40 KAGEVI CarlMotala AIF Serneke Allebike,,
41 ANDREASSON SebastianBHS - PL Beton Bornholm,,
42 GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team,,
43 DIJKMAN RedmarKuil Groenoord Cycling Team - NWVG,,
DNF DROST MelvinMonda Vakantieparken - IJsselstreek-
DNF LEERKES BramSensa - Kanjers voor Kanjers-
DNF GRENAAE AlfredUno-X Dare Development Team-
DNF BIRCHILL HarrySaint Piran-
DNF MENGEL NikolajBHS - PL Beton Bornholm-
DNF BRONSWIJK MikeAllinq Continental Cycling Team-
DNF TAMM LauriTartu2024 Cycling Team-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Leopard TOGT Pro CyclingCT 34:31:59..
22- Jumbo-Visma Development TeamCT0:15
0:15
..
33- Metec - SOLARWATT p/b MantelCT0:17
0:17
..
46▲2 ABLOC CTCT0:54
0:54
..
57▲2 VolkerWessels Cycling TeamCT1:09
1:09
..
68▲2 Restaurant Suri - Carl RasCT5:45
5:45
..
713▲6 Uno-X Dare Development TeamCT11:11
11:11
..
814▲6 BEAT Cycling ClubCT12:23
12:23
..
910▲1 Team Lotto - Kern HausCT12:41
12:41
..
104▼6 Saint PiranCT15:33
15:33
..
1112▲1 Development Team DSMCT16:15
16:15
..
1216▲4 Lotto Dstny Development TeamCT18:06
18:06
..
139▼4 Allinq Continental Cycling TeamCT21:01
21:01
..
1411▼3 Scorpions Racing TeamCT22:47
22:47
..
155▼10 TDT - Unibet Cycling TeamCT28:02
28:02
..
1615▼1 Sensa - Kanjers voor KanjersCLUB32:23
32:23
..
1718▲1 Bingoal WB Development TeamCT38:29
38:29
..
1817▼1 Tartu2024 Cycling TeamCT43:19
43:19
..
1919- Rad-Net OßwaldCT1:01:54
1:01:54
..
2021▲1 Monda Vakantieparken - IJsselstreekCLUB1:07:46
1:07:46
..
2122▲1 Kuil Groenoord Cycling Team - NWVGCLUB1:29:19
1:29:19
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    25 March 2023
  • Start time:
    12:00
  • Avg. speed winner:
    40.463 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    161.3 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    4
  • Vertical meters:
    540
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    2.5 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile