The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 5 | 2:45:07 | |||
2 | 3 | 2 | ,, 0:00 | |||
3 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | ARISTI Mikel Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 0:00 | |||
5 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
6 | LOOIJ André Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
7 | KALABA Dušan UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:00 | |||
8 | WALLIN Rasmus Bøgh Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | CULLAIGH Gabriel Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
11 | JÄGER Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
12 | ,, 0:00 | |||||
13 | SANZ Enrique Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 0:00 | |||
14 | ,, 0:00 | |||||
15 | GEUENS Alexander Sovac - Natura4Ever | Sovac - Natura4Ever | ,, 0:00 | |||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | ,, 0:00 | |||||
19 | BISSEGGER Stefan Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 0:00 | |||
20 | PEDERSEN Nicklas Amdi BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
21 | JIANG Zhi Hui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 0:00 | |||
22 | NAVARRO Corentin Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
23 | LISSON Christoffer BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ČERNÝ Josef Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | BATSAIKHAN Tegsh-bayar UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:00 | |||
31 | TXOPERENA Beñat Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 0:00 | |||
32 | BARAĆ Antonio UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
35 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | VAN RHEE Joey Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
38 | PLUTO Mārtiņš Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
39 | ,, 0:00 | |||||
40 | KERFOOT-ROBSON Dylan Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
41 | FOLSACH Casper Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
42 | PEÁK Barnabás UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:00 | |||
43 | ,, 0:00 | |||||
44 | SUN Xiaolong Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | EVRARD Laurent Sovac - Natura4Ever | Sovac - Natura4Ever | ,, 0:00 | |||
47 | UDONDO Gotzon Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 0:00 | |||
48 | DERIAUX Florian Sovac - Natura4Ever | Sovac - Natura4Ever | ,, 0:00 | |||
49 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
50 | ,, 0:00 | |||||
51 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | LEHNER Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | ,, 0:00 | |||||
56 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
57 | VINJEBO Emil Mielke Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
58 | KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
59 | SEYNAEVE Lander Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | |||
60 | GEISMAYR Daniel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
61 | DEGUIDE Louis Sovac - Natura4Ever | Sovac - Natura4Ever | ,, 0:00 | |||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | ,, 0:00 | |||||
64 | TRONET Steven Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | |||
65 | ,, 0:00 | |||||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | TOUDAL Emil BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
68 | QUAADE Rasmus BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
69 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
70 | ZAHÁLKA Matěj Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
71 | ,, 0:00 | |||||
72 | LEROUX Samuel Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | |||
73 | ,, 0:00 | |||||
74 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | BILLE Gaëtan Sovac - Natura4Ever | Sovac - Natura4Ever | ,, 0:00 | |||
77 | SWEENY Harry Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 0:00 | |||
78 | SUTER Joel Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 0:00 | |||
79 | RODRÍGUEZ Sergio Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 0:00 | |||
80 | LARSEN Mathias Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
81 | BARBIER Pierre Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | |||
82 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
83 | DUFAUX Lois Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 0:00 | |||
84 | ,, 0:00 | |||||
85 | SCOTSON Callum Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 0:00 | |||
86 | CABOT Jérémy Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | ,, 0:00 | |||
87 | FROIDEVAUX Robin Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 0:00 | |||
88 | ,, 0:00 | |||||
89 | STOJNIĆ Veljko UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | ,, 0:00 | |||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | ,, 0:00 | |||||
92 | ,, 0:00 | |||||
93 | ,, 0:00 | |||||
94 | ,, 0:00 | |||||
95 | ,, 0:00 | |||||
96 | ,, 0:00 | |||||
97 | BARRENETXEA Ander Euskadi - Murias | Euskadi - Murias | ,, 0:00 | |||
98 | VAN DER VEEKENS Mel Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | AEBI Antoine Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 0:00 | |||
101 | KLARIS Magnus Bak BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
102 | JOHANSEN Julius Team ColoQuick | Team ColoQuick | ,, 0:00 | |||
103 | NIKOLAJSEN Eigil BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
104 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
105 | STENUIT Robin Sovac - Natura4Ever | Sovac - Natura4Ever | ,, 0:00 | |||
106 | DOWNEY Mark Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
107 | TEGGART Matthew Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
108 | PIDCOCK Thomas Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:00 | |||
109 | 12:14 12:14 | |||||
110 | MOZZATO Luca Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 12:14 | |||
111 | ,, 12:14 | |||||
112 | DÖRING Jonas Akros - Renfer SA | Akros - Renfer SA | ,, 12:14 | |||
113 | VISSER Louis Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 12:14 | |||
114 | BI Wenhui Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 12:14 | |||
115 | ,, 12:14 | |||||
116 | CHZHAN Igor UCI WCC Men's Team | UCI WCC Men's Team | 17:01 17:01 | |||
117 | JONES Ollie Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 17:01 | |||
118 | CHAVES Brayan Mitchelton - BikeExchange | Mitchelton - BikeExchange | ,, 17:01 | |||
119 | MAIN Kent Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | ,, 17:01 | |||
120 | KNEISKY Morgan Roubaix Lille Métropole | Roubaix Lille Métropole | 0:00 0:00 | |||
DNF | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | - | |||
DNF | AMANN Dominik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | - | |||
DNF | BAKKER Stephan Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | - | |||
DNF | INNOCENTI Simone Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | - | |||
DNF | MUGISHA Samuel Dimension Data for Qhubeka | Dimension Data for Qhubeka | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:18 May 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:44.22 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:121.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:14
- Vert. meters:845
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: