Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2017
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2019
- stage -
Stage 1 | Le Cateau-Cambrésis - Villers-lès-Cagnicourt
Stage 2 | Lens - Liévin
Stage 3 | Hermies - Arras
Statistics
GO TO
Stage 3 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
A Travers les Hauts de France
»
2018
»
Startlist
menu
2018
»
A Travers les Hauts de France
(2.2)
2018
»
3 Stages
»
Le Cateau-Cambrésis
›
Arras
(503.9km)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
125
riders
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
BARAĆ Antonio
UCI WCC Men's Team
2
-
BATSAIKHAN Tegsh-bayar
UCI WCC Men's Team
3
-
CHZHAN Igor
UCI WCC Men's Team
4
-
KALABA Dušan
UCI WCC Men's Team
5
-
PEÁK Barnabás
UCI WCC Men's Team
6
-
STOJNIĆ Veljko
UCI WCC Men's Team
7
-
GAREZ Raphael
Dunkerque Cofidis
8
-
GOURGUECHON Baptiste
Dunkerque Cofidis
9
-
MONCOMBLE Nicolas
Dunkerque Cofidis
10
-
VAN HAVERBEKE Julien
Dunkerque Cofidis
11
-
VANDERMEERSCH Emilien
Dunkerque Cofidis
12
-
WATRELOT Jean Lou
Dunkerque Cofidis
13
-
BILLE Gaëtan
Sovac - Natura4Ever
14
-
DEGUIDE Louis
Sovac - Natura4Ever
15
-
DERIAUX Florian
Sovac - Natura4Ever
16
-
EVRARD Laurent
Sovac - Natura4Ever
17
-
GEUENS Alexander
Sovac - Natura4Ever
18
-
STENUIT Robin
Sovac - Natura4Ever
19
-
CARPENTIER Adrien
CC Nogent-sur-Oise
20
-
DASSONVILLE Flavien
CC Nogent-sur-Oise
21
-
HUENS Rémi
CC Nogent-sur-Oise
22
-
MAFFEÏS Dany
CC Nogent-sur-Oise
23
-
NONNEZ Théo
CC Nogent-sur-Oise
24
-
SAGNIER Théo
CC Nogent-sur-Oise
25
-
BI Wenhui
Mitchelton - BikeExchange
26
-
CHAVES Brayan
Mitchelton - BikeExchange
27
-
JIANG Zhi Hui
Mitchelton - BikeExchange
28
-
SCOTSON Callum
Mitchelton - BikeExchange
29
-
SUN Xiaolong
Mitchelton - BikeExchange
30
-
SWEENY Harry
Mitchelton - BikeExchange
31
-
BLAMPAIN Maxime
Sojasun Espoir - ACNC
32
-
DAVY Clément
Sojasun Espoir - ACNC
33
-
FARANTAKIS Stylianos
Sojasun Espoir - ACNC
34
-
HUREL Tony
Sojasun Espoir - ACNC
35
-
LAGRÉE Adrien
Sojasun Espoir - ACNC
36
-
MORIN Emmanuel
Sojasun Espoir - ACNC
37
-
INNOCENTI Simone
Dimension Data for Qhubeka
38
-
JONES Ollie
Dimension Data for Qhubeka
39
-
MAIN Kent
Dimension Data for Qhubeka
40
-
MOZZATO Luca
Dimension Data for Qhubeka
41
-
MUGISHA Samuel
Dimension Data for Qhubeka
42
-
VISSER Louis
Dimension Data for Qhubeka
43
-
CULLAIGH Gabriel
Team Wiggins
44
-
DOWNEY Mark
Team Wiggins
45
-
KERFOOT-ROBSON Dylan
Team Wiggins
46
-
NAVARRO Corentin
Team Wiggins
47
-
PIDCOCK Thomas
Team Wiggins
48
-
TEGGART Matthew
Team Wiggins
49
-
ARISTI Mikel
Euskadi - Murias
50
-
BARRENETXEA Ander
Euskadi - Murias
51
-
RODRÍGUEZ Sergio
Euskadi - Murias
52
-
SANZ Enrique
Euskadi - Murias
53
-
TXOPERENA Beñat
Euskadi - Murias
54
-
UDONDO Gotzon
Euskadi - Murias
55
-
KLARIS Magnus Bak
BHS - Almeborg-Bornholm
56
-
LISSON Christoffer
BHS - Almeborg-Bornholm
57
-
NIKOLAJSEN Eigil
BHS - Almeborg-Bornholm
58
-
PEDERSEN Nicklas Amdi
BHS - Almeborg-Bornholm
59
-
QUAADE Rasmus
BHS - Almeborg-Bornholm
60
-
TOUDAL Emil
BHS - Almeborg-Bornholm
61
-
BAKKER Stephan
Monkey Town Continental Team
62
-
KLEIMAN Wim
Monkey Town Continental Team
63
-
LOOIJ André
Monkey Town Continental Team
64
-
PLUTO Mārtiņš
Monkey Town Continental Team
65
-
VAN DER VEEKENS Mel
Monkey Town Continental Team
66
-
VAN RHEE Joey
Monkey Town Continental Team
67
-
AEBI Antoine
Akros - Renfer SA
68
-
BISSEGGER Stefan
Akros - Renfer SA
69
-
DÖRING Jonas
Akros - Renfer SA
70
-
DUFAUX Lois
Akros - Renfer SA
71
-
FROIDEVAUX Robin
Akros - Renfer SA
72
-
SUTER Joel
Akros - Renfer SA
73
-
CASTRIQUE Jonas
Lotto - Soudal U23
74
-
COLMAN Alex
Lotto - Soudal U23
75
-
DE DECKER Alfdan
Lotto - Soudal U23
76
-
DEWULF Stan
Lotto - Soudal U23
77
-
MARIT Arne
Lotto - Soudal U23
78
-
VAUGHAN Jacob
Lotto - Soudal U23
79
-
BORRA Gilles
EFC-L&R Vulsteke
80
-
DE POORTER Maxime
EFC-L&R Vulsteke
81
-
LOY Antoine
EFC-L&R Vulsteke
82
-
SEYE Guillaume
EFC-L&R Vulsteke
83
-
VERHULST Lothar
EFC-L&R Vulsteke
84
-
WEEMAES Sasha
EFC-L&R Vulsteke
85
-
AMANN Dominik
Team Vorarlberg Santic
86
-
FRIESECKE Gian
Team Vorarlberg Santic
87
-
GEISMAYR Daniel
Team Vorarlberg Santic
88
-
JÄGER Patrick
Team Vorarlberg Santic
89
-
ORRICO Davide
Team Vorarlberg Santic
90
-
STEIMLE Jannik
Team Vorarlberg Santic
91
-
FOLSACH Casper
Team ColoQuick
92
-
JOHANSEN Julius
Team ColoQuick
93
-
LARSEN Mathias
Team ColoQuick
94
-
VINJEBO Emil Mielke
Team ColoQuick
95
-
WALLIN Rasmus Bøgh
Team ColoQuick
96
-
BARBIER Pierre
Roubaix Lille Métropole
97
-
CABOT Jérémy
Roubaix Lille Métropole
98
-
KNEISKY Morgan
Roubaix Lille Métropole
99
-
LEROUX Samuel
Roubaix Lille Métropole
100
-
SEYNAEVE Lander
Roubaix Lille Métropole
101
-
TRONET Steven
Roubaix Lille Métropole
102
-
FORTIN Filippo
Team Felbermayr - Simplon Wels
103
-
KIERNER Florian
Team Felbermayr - Simplon Wels
104
-
KRIZEK Matthias
Team Felbermayr - Simplon Wels
105
-
LEHNER Daniel
Team Felbermayr - Simplon Wels
106
-
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
107
-
SCHLEMMER Lukas
Team Felbermayr - Simplon Wels
108
-
BUCHÁČEK Tomáš
Elkov - Author Cycling Team
109
-
ČERNÝ Josef
Elkov - Author Cycling Team
110
-
HAČECKÝ Vojtěch
Elkov - Author Cycling Team
111
-
KAŇKOVSKÝ Alois
Elkov - Author Cycling Team
112
-
POLNICKÝ Jiří
Elkov - Author Cycling Team
113
-
ZAHÁLKA Matěj
Elkov - Author Cycling Team
114
-
AVOINE Kévin
115
-
BOSTOCK Matthew
116
-
FACHE Florent
117
-
FLET Axel
118
-
HAYTER Ethan
119
-
HOLT Joe
120
-
HUYGENS Maxime
121
-
NALLY Joe
122
-
VAN BEETHOVEN Matthias
123
-
VAN ESLANDER Florian
124
-
WALLS Matthew
125
-
WRIGHT Fred
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
National startlist quality
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)