Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (3) Côte de Cheval Rigon (18.0 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Hernández Aitor | Euskaltel - Euskadi | 4 |
2 | Augé Stéphane | Cofidis, le Crédit en Ligne | 2 |
3 | Gilbert Philippe | Silence - Lotto | 1 |
KOM Sprint (3) Col du Beau Louis (30.0 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Moncoutié David | Cofidis, le Crédit en Ligne | 4 |
2 | Burghardt Marcus | Team Columbia | 2 |
3 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 1 |
Sprint | Saint-Galmier (109.5 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Vande Velde Christian | Team Garmin - Slipstream | 3 | 3'' |
2 | Martin Tony | Team Columbia | 2 | 2'' |
3 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 1 | 1'' |
KOM Sprint (3) Côte de Saint-Bonnet-les-Oules (119.0 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 4 |
2 | Moreno Daniel | Caisse d'Epargne | 2 |
3 | Florencio Xavier | Cervelo Test Team | 1 |
KOM Sprint (3) Côte de Saint-Héand (125.5 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 4 |
2 | Vande Velde Christian | Team Garmin - Slipstream | 2 |
3 | Roche Nicolas | AG2R La Mondiale | 1 |
KOM Sprint (3) Côte de la Croix Blanche (142.5 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 4 |
2 | Vande Velde Christian | Team Garmin - Slipstream | 2 |
3 | Kolobnev Alexandr | Saxo Bank | 1 |
Sprint | Saint-Chamond (Souvenir Andreï Kivilev)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Vande Velde Christian | Team Garmin - Slipstream | 3 | 3'' |
2 | Dumoulin Samuel | Cofidis, le Crédit en Ligne | 2 | 2'' |
3 | Martin Tony | Team Columbia | 1 | 1'' |
KOM Sprint (3) Côte de Rochetaillée (167.0 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Vande Velde Christian | Team Garmin - Slipstream | 4 |
2 | Contador Alberto | Astana | 2 |
3 | Sánchez Samuel | Euskaltel - Euskadi | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Vande Velde Christian | Team Garmin - Slipstream | 25 | 10'' |
2 | Hivert Jonathan | Skil - Shimano | 22 | 6'' |
3 | Lorenzetto Mirco | Lampre - NGC | 20 | 4'' |
4 | Moreau Christophe | Agritubel | 18 | |
5 | Voigt Jens | Saxo Bank | 16 | |
6 | Moinard Amaël | Cofidis, le Crédit en Ligne | 15 | |
7 | Fuglsang Jakob | Saxo Bank | 14 | |
8 | Monfort Maxime | Team Columbia | 13 | |
9 | Schleck Fränk | Saxo Bank | 12 | |
10 | Garate Juan Manuel | Rabobank ProTeam | 11 | |
11 | Colom Antonio | Team Katusha | 10 | |
12 | Contador Alberto | Astana | 9 | |
13 | Millar David | Team Garmin - Slipstream | 8 | |
14 | López David | Caisse d'Epargne | 7 | |
15 | Kreuziger Roman | Liquigas | 6 | |
16 | Taaramäe Rein | Cofidis, le Crédit en Ligne | 5 | |
17 | Nocentini Rinaldo | AG2R La Mondiale | 4 | |
18 | Van den Broeck Jurgen | Silence - Lotto | 3 | |
19 | Sánchez Samuel | Euskaltel - Euskadi | 2 | |
20 | Trofimov Yuri | Bbox Bouygues Telecom | 1 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Hivert Jonathan | Skil - Shimano | 4:01:45 |
2 | Fuglsang Jakob | Saxo Bank | ,, |
3 | Kreuziger Roman | Liquigas | ,, |
4 | Taaramäe Rein | Cofidis, le Crédit en Ligne | ,, |
5 | Trofimov Yuri | Bbox Bouygues Telecom | ,, |
6 | Špilak Simon | Lampre - NGC | 0:08 |
7 | Seeldraeyers Kevin | Quickstep - Innergetic | 0:27 |
8 | Bouet Maxime | Agritubel | ,, |
9 | Haussler Heinrich | Cervelo Test Team | ,, |
10 | Perget Mathieu | Caisse d'Epargne | ,, |
11 | Ladagnous Matthieu | Française des Jeux | 1:04 |
12 | Gavazzi Francesco | Lampre - NGC | ,, |
13 | Huguet Yann | Agritubel | ,, |
14 | Timmer Albert | Skil - Shimano | 1:21 |
15 | Peterson Tom | Team Garmin - Slipstream | ,, |
16 | Feillu Romain | Agritubel | 1:52 |
17 | Vanendert Jelle | Silence - Lotto | 2:14 |
18 | Cherel Mikaël | Française des Jeux | 2:33 |
19 | Schär Michael | Astana | ,, |
20 | Rolland Pierre | Bbox Bouygues Telecom | 3:17 |
21 | Turgot Sébastien | Bbox Bouygues Telecom | ,, |
22 | Amador Andrey | Caisse d'Epargne | ,, |
23 | Santaromita Ivan | Liquigas | 3:54 |
24 | Delage Mickaël | Silence - Lotto | 4:28 |
25 | Bodnar Maciej | Liquigas | ,, |
26 | Gautier Cyril | Bbox Bouygues Telecom | ,, |
27 | Sørensen Chris Anker | Saxo Bank | 5:34 |
28 | Roche Nicolas | AG2R La Mondiale | ,, |
29 | Terpstra Niki | Milram | 8:34 |
30 | Bandiera Marco | Lampre - NGC | 9:22 |
31 | Martin Tony | Team Columbia | 9:29 |
32 | Vandenbergh Stijn | Team Katusha | 10:06 |
33 | Veelers Tom | Skil - Shimano | 10:55 |
34 | Velits Martin | Milram | ,, |
35 | Aramendia Javier | Euskaltel - Euskadi | ,, |
36 | Cozza Steven | Team Garmin - Slipstream | ,, |
37 | Roelandts Jürgen | Silence - Lotto | ,, |
38 | Langeveld Sebastian | Rabobank ProTeam | ,, |
39 | Lowe Trent | Team Garmin - Slipstream | ,, |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Saxo Bank | 12:05:15 | 12:05:15 |
2 | Cofidis, le Crédit en Ligne | 12:05:15 | 0:00 |
3 | Caisse d'Epargne | 12:05:42 | 0:27 |
4 | Agritubel | 12:06:09 | 0:54 |
5 | Rabobank ProTeam | 12:06:09 | 0:54 |
6 | Team Katusha | 12:06:19 | 1:04 |
7 | Team Garmin - Slipstream | 12:06:22 | 1:07 |
8 | Lampre - NGC | 12:06:27 | 1:12 |
9 | AG2R La Mondiale | 12:06:46 | 1:31 |
10 | Euskaltel - Euskadi | 12:06:46 | 1:31 |
11 | Astana | 12:07:03 | 1:48 |
12 | Quickstep - Innergetic | 12:07:13 | 1:58 |
13 | Milram | 12:07:13 | 1:58 |
14 | Française des Jeux | 12:07:13 | 1:58 |
15 | Skil - Shimano | 12:07:23 | 2:08 |
16 | Cervelo Test Team | 12:07:50 | 2:35 |
17 | Liquigas | 12:07:57 | 2:42 |
18 | Silence - Lotto | 12:07:57 | 2:42 |
19 | Bbox Bouygues Telecom | 12:09:36 | 4:21 |
20 | Team Columbia | 12:12:10 | 6:55 |