- KM to go0
- Racetime3:09:18
- Finish+..
- KM done119.2
- Avg. speed37.8
- Start11:45
- Autosyncoff
- #Online3071
2
Côte de Gilette
2
Col de la Sigale
2
Côte de Saint-Antonin
S
Tournefort
S
La Roche
1
Valdeblore La Colmiane
1239
687
135
0
10
20
30
40
50
60
70
80
90
100
110
Situation
Keypoints
KM | To go | Type | Keypoint | |
---|---|---|---|---|
6.8 | 0 | climb | Côte de Gilette (6.7 km à 4.8%) | 2 |
35.1 | 0 | climb | Col de la Sigale (7.2 km à 4.3%) | 2 |
47.4 | 0 | climb | Côte de Saint-Antonin (7.5 km à 4.7%) | 2 |
89.3 | 0 | Tournefort | ||
113.9 | 0 | La Roche | ||
119.2 | 0 | climb | Valdeblore La Colmiane (16.2 km à 6.2%) | 1 |
Timeline
- ..Thanks for following our LiveStats!
- ..We will be back tomorrow.
- ..The young riders general classification.
show moreRnk. Rider Time Team 1 VLASOV Aleksandr 26:33:12 Astana - Premier Tech 2 HAMILTON Lucas 0:23 Team BikeExchange 3 JORGENSON Matteo 1:10 Movistar Team 4 MÄDER Gino 1:13 Bahrain - Victorious 5 PARET-PEINTRE Aurélien 1:15 AG2R Citroën Team - ..The king of mountain (KOM) classification.
show moreRnk. Rider Points Team 1 PEREZ Anthony 67 Cofidis, Solutions Crédits 2 BERNARD Julien 26 Trek - Segafredo 3 ROGLIČ Primož 20 Team Jumbo-Visma 4 DOUBEY Fabien 20 Team Total Direct Energie 5 ELISSONDE Kenny 15 Trek - Segafredo - ..The points classification.
show moreRnk. Rider Points Team 1 ROGLIČ Primož 57 Team Jumbo-Visma 2 BENNETT Sam 39 Deceuninck - Quick Step 3 MATTHEWS Michael 28 Team BikeExchange 4 SCHACHMANN Maximilian 25 BORA - hansgrohe 5 LAPORTE Christophe 22 Cofidis, Solutions Crédits - advertisement
- ..General classification after stage .
show moreRnk. Rider Team Time 1 ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma 26:32:01 2 SCHACHMANN Maximilian BORA - hansgrohe 0:52 3 VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech 1:11 4 IZAGIRRE Ion Astana - Premier Tech 1:15 5 BENOOT Tiesj Team DSM 1:34 - ..Rider(s) with the most stage wins per edition.
show moreYear Rider(s) #Stage wins 2021 Roglič 3 2020 Schachmann, Benoot, García Cortina, Nizzolo,Kragh Andersen, Quintana, Bonifazio 1 2019 Bennett, Groenewegen 2 2018 Groenewegen, Poels, Molard, Hivert,de la Cruz, Yates, Cousin, Démare 1 2017 Porte,de la Cruz, Yates, Colbrelli, Démare, Bennett, Greipel, Alaphilippe 1 - ..Preliminary results.
Rnk. Rider Time Team 1 ROGLIČ Primož 3:09:18 Team Jumbo-Visma 2 MÄDER Gino 0:02 Bahrain - Victorious 3 SCHACHMANN Maximilian 0:05 BORA - hansgrohe 4 HAMILTON Lucas 0:08 Team BikeExchange 5 VLASOV Aleksandr 0:10 Astana - Premier Tech 6 BENOOT Tiesj 0:10 Team DSM 7 MARTIN Guillaume 0:15 Cofidis, Solutions Crédits 8 IZAGIRRE Ion 0:15 Astana - Premier Tech 9 VANHOUCKE Harm 0:22 Lotto Soudal 10 HINDLEY Jai 0:27 Team DSM - ..Third place for Schachmann Maximilian (BORA - hansgrohe).
- ..Mäder Gino (Bahrain - Victorious) comes in second place.
- ..Roglič Primož (Team Jumbo-Visma) wins!
- ..Attack by Roglič Primož (Team Jumbo-Visma)
- ..Schachmann Maximilian (BORA - hansgrohe) goes along.
- ..Attack by Roglič Primož (Team Jumbo-Visma)
- ..Attack by Benoot Tiesj (Team DSM)
- ..Final kilometre!
- ..Attack by Schachmann Maximilian (BORA - hansgrohe)
- ..Roglič Primož (Team Jumbo-Visma) pulling
- ..Acceleration in peloton by Kruijswijk Steven (Team Jumbo-Visma)
- ..Powless Neilson (EF Education - Nippo) caught by peloton
- ..3 km to finish!
- ..Bennett George (Team Jumbo-Visma) pulling in peloton
- ..Sánchez Luis León (Astana - Premier Tech) on the wheel of Fraile Omar (Astana - Premier Tech)
- ..Fraile Omar (Astana - Premier Tech) pulling in peloton
- ..Powless Neilson (EF Education - Nippo) is dropped from group 1
- ..Elissonde Kenny (Trek - Segafredo) caught by peloton
- ..Bennett George (Team Jumbo-Visma) pulling in peloton
- ..Gaudu David (Groupama - FDJ) is dropped from peloton
- ..Results of the intermediate sprint La Roche.
# Rider Points Bonis 1 MÄDER Gino 3 3'' 2 POWLESS Neilson 2 2'' 3 ELISSONDE Kenny 1 1''