2021»18th

Paris - Roubaix Juniors

(1.1)
2021»One day race»LecellesRoubaix(119.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
1218Norway752:38:23
231
SEGAERT AlecGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay55,,
0:00
3118Norway40,,
0:00
4111
VAN MECHELEN VladCannibal Team
17Cannibal Team321:02
1:02
521
GRÉGOIRE RomainAc Bisontine
18Ac Bisontine281:18
1:18
681
SVRČEK MartinTeam Franco Ballerini
18Team Franco Ballerini241:21
1:21
7182
POOLE MaxFensham Howes-MAS Design
18Fensham Howes-MAS Design204:48
4:48
864
PEATFIELD BenjaminAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team18,,
4:48
965
SEGUIN YanisAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team164:49
4:49
1053
LE HUITOUZE EddyClub Bretagne Juniors
18Club Bretagne Juniors14,,
4:49
1163
LOZOUET LéandreAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team124:50
4:50
12186
GIDDINGS JoshuaFensham Howes-MAS Design
18Fensham Howes-MAS Design105:02
5:02
1391
TARLING JoshuaFlanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team85:03
5:03
1432
HARTEEL JelleGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay75:39
5:39
15185
BROUGH JackFensham Howes-MAS Design
18Fensham Howes-MAS Design65:53
5:53
1635
DELRUE MaximGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay56:24
6:24
17318Norway46:28
6:28
18517Norway36:42
6:42
19134
DE SCHAMPHELEIRE JonasOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike2,,
6:42
20125
ROUFFAER LarsWillebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit16:51
6:51
21103
GUIDEC RaphaelOC Locminé Junior
18OC Locminé Junior6:52
6:52
22102
GLON GaeligOC Locminé Junior
18OC Locminé Junior6:53
6:53
23131
BEIRLAEN JakovOnder Ons Parike
18Onder Ons Parike6:54
6:54
24154
WIENKE BrooksHot Tubes Development Cycling Team
18Hot Tubes Development Cycling Team6:55
6:55
25126
DE VOS YoupWillebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit6:56
6:56
2633
VAN DYCK JanGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay7:04
7:04
2772
DETALLE NoahTeam Wallonie Juniors
18Team Wallonie Juniors8:02
8:02
2814
HOLZER RomanSwitzerland
18Switzerland8:17
8:17
29174
BONILLA PabloStart Junior Team by Java
16Start Junior Team by Java8:19
8:19
30141
JACOBSSON LeoSvealand Cycling Team
18Svealand Cycling Team8:23
8:23
3193
EECKHOUT SanderFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team8:35
8:35
32193
DOCKX AaronWAC Team
17WAC Team9:43
9:43
33124
VAN KRIMPEN ArnoWillebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit,,
9:43
3461
GAUTHERAT PierreAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team10:02
10:02
3574
LOWIE ThéoTeam Wallonie Juniors
17Team Wallonie Juniors10:13
10:13
3619518WAC Team10:53
10:53
37121
ABMA ElmarWillebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit11:58
11:58
DNF11
CHRISTEN JanSwitzerland
17Switzerland-
DNF44
GRARD HugoComté Hauts-de-France
17Comté Hauts-de-France-
DNF56
CARIOU JulianClub Bretagne Juniors
18Club Bretagne Juniors-
DNF66
TACHOT ThomasAG2R Citroën U19 Team
18AG2R Citroën U19 Team-
DNF76
WERTZ HugoTeam Wallonie Juniors
17Team Wallonie Juniors-
DNF83
COPPINI GianmarcoTeam Franco Ballerini
17Team Franco Ballerini-
DNF94
SZKANDERA ThomasFlanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team-
DNF104
DELALANDE BasileOC Locminé Junior
16OC Locminé Junior-
DNF106
BERTIN LucasOC Locminé Junior
17OC Locminé Junior-
DNF113
STOLIĆ MihajloCannibal Team
17Cannibal Team-
DNF122
HUITEMA JasperWillebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit-
DNF132
BORREMANS TysonOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike-
DNF142
LOVIDIUS GustavSvealand Cycling Team
17Svealand Cycling Team-
DNF155
SMITH BrocktonHot Tubes Development Cycling Team
17Hot Tubes Development Cycling Team-
DNF163
BURGER DanielU19 Cycling Project
17U19 Cycling Project-
DNF165
GARDY JulienU19 Cycling Project
17U19 Cycling Project-
DNF176
ARRIETA Yan LuisStart Junior Team by Java
18Start Junior Team by Java-
DNF19118WAC Team-
DNF203
DUFOUR NicolasMixte Cours-la-Ville Cyclisme
17Mixte Cours-la-Ville Cyclisme-
DNF25
BLANC BaptisteAc Bisontine
18Ac Bisontine-
DNF55
LEGRAS HugoClub Bretagne Juniors
16Club Bretagne Juniors-
DNF62
KRAEMER LéoAG2R Citroën U19 Team
17AG2R Citroën U19 Team-
DNF71
DERREVEAUX TomTeam Wallonie Juniors
16Team Wallonie Juniors-
DNF82
IACCHI LorenzoTeam Franco Ballerini
18Team Franco Ballerini-
DNF84
BUCONI DavideTeam Franco Ballerini
16Team Franco Ballerini-
DNF101
THIERRY PierreOC Locminé Junior
18OC Locminé Junior-
DNF105
DREANO VictorOC Locminé Junior
18OC Locminé Junior-
DNF112
RAGILO Frank AronCannibal Team
17Cannibal Team-
DNF11417Cannibal Team-
DNF123
KÄLLBERG AxelWillebrord Wil Vooruit
17Willebrord Wil Vooruit-
DNF136
VAN PETEGEM MauritsOnder Ons Parike
16Onder Ons Parike-
DNF144
DAHLBLOM AckeSvealand Cycling Team
16Svealand Cycling Team-
DNF161
RÉMY BaptisteU19 Cycling Project
17U19 Cycling Project-
DNF164
BAZIN NicolasU19 Cycling Project
38U19 Cycling Project-
DNF173
TAPIA FabiánStart Junior Team by Java
18Start Junior Team by Java-
DNF183
NERURKAR LukasFensham Howes-MAS Design
17Fensham Howes-MAS Design-
DNF202
BOIVIN AdrienMixte Cours-la-Ville Cyclisme
17Mixte Cours-la-Ville Cyclisme-
DNF172
PITA Sebastián AlexanderStart Junior Team by Java
17Start Junior Team by Java-
DNS146
SÖDERQVIST JakobSvealand Cycling Team
18Svealand Cycling Team-
OTL116
NIEMI Tomas-CasimirCannibal Team
17Cannibal Team,,
-3:0-39:0-23
OTL22
LETHIER MelvynAc Bisontine
18Ac Bisontine,,
-3:0-39:0-23
OTL418Norway,,
-3:0-39:0-23
OTL23
CHOUFFE LennyAc Bisontine
18Ac Bisontine,,
-3:0-39:0-23
OTL26
PEPIOT BaptisteAc Bisontine
17Ac Bisontine,,
-3:0-39:0-23
OTL115
LYKKE FrederikCannibal Team
17Cannibal Team,,
-3:0-39:0-23
OTL153
SCURIATTI LucaHot Tubes Development Cycling Team
18Hot Tubes Development Cycling Team,,
-3:0-39:0-23
OTL54
PLUSQUELLEC QuentinClub Bretagne Juniors
18Club Bretagne Juniors,,
-3:0-39:0-23
OTL24
SAVONET MartinAc Bisontine
17Ac Bisontine,,
-3:0-39:0-23
OTL204
RUET SimonMixte Cours-la-Ville Cyclisme
Mixte Cours-la-Ville Cyclisme,,
-3:0-39:0-23
OTL95
BIGGS CallumFlanderscolor - Galloo Team
18Flanderscolor - Galloo Team,,
-3:0-39:0-23
OTL34
DEWINTER GerbenGaverzicht - Be Okay
18Gaverzicht - Be Okay,,
-3:0-39:0-23
OTL41
DELATTRE HugoComté Hauts-de-France
17Comté Hauts-de-France,,
-3:0-39:0-23
OTL42
DUTOMBOIS MathéoComté Hauts-de-France
18Comté Hauts-de-France,,
-3:0-39:0-23
OTL19417WAC Team,,
-3:0-39:0-23
OTL6
KVAM KalleNorway
18Norway,,
-3:0-39:0-23
OTL16
REY TimSwitzerland
17Switzerland,,
-3:0-39:0-23
OTL46
POUCET TristanComté Hauts-de-France
17Comté Hauts-de-France,,
-3:0-39:0-23
OTL135
DESMET TylerOnder Ons Parike
17Onder Ons Parike,,
-3:0-39:0-23
OTL52
GLOUX SwannClub Bretagne Juniors
17Club Bretagne Juniors,,
-3:0-39:0-23
OTL12
CONSTANT MatteoSwitzerland
18Switzerland,,
-3:0-39:0-23
OTL73
JACQUES LucasTeam Wallonie Juniors
18Team Wallonie Juniors,,
-3:0-39:0-23
OTL36
PAUWELS ThibautGaverzicht - Be Okay
16Gaverzicht - Be Okay,,
-3:0-39:0-23
OTL196
KUYPERS MilanWAC Team
18WAC Team,,
-3:0-39:0-23
OTL133
CRISTOFANO IyenOnder Ons Parike
18Onder Ons Parike,,
-3:0-39:0-23
OTL184
LAWRENCE AidanFensham Howes-MAS Design
18Fensham Howes-MAS Design,,
-3:0-39:0-23
OTL181
PICKERING FinlayFensham Howes-MAS Design
18Fensham Howes-MAS Design,,
-3:0-39:0-23
OTL143
WARRÉN JoelSvealand Cycling Team
18Svealand Cycling Team,,
-3:0-39:0-23
OTL162
FINCKBOHNER AnaëlU19 Cycling Project
17U19 Cycling Project,,
-3:0-39:0-23
OTL156
WEAVER GrahamHot Tubes Development Cycling Team
17Hot Tubes Development Cycling Team,,
-3:0-39:0-23
OTL96
DEKIEN JasperFlanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team,,
-3:0-39:0-23
OTL166
LEOPOLD JérémyU19 Cycling Project
18U19 Cycling Project,,
-3:0-39:0-23
OTL205
CARDOSO LouisMixte Cours-la-Ville Cyclisme
18Mixte Cours-la-Ville Cyclisme,,
-3:0-39:0-23
OTL206
SMITH SamuelMixte Cours-la-Ville Cyclisme
Mixte Cours-la-Ville Cyclisme,,
-3:0-39:0-23
OTL19218WAC Team,,
-3:0-39:0-23
OTL145
KÄLL RasmusSvealand Cycling Team
17Svealand Cycling Team,,
-3:0-39:0-23
OTL171
MACIAS CesarStart Junior Team by Java
18Start Junior Team by Java,,
-3:0-39:0-23
OTL92
SCHNABEL JacobFlanderscolor - Galloo Team
17Flanderscolor - Galloo Team,,
-3:0-39:0-23
OTL45
MEQUINION ThéoComté Hauts-de-France
Comté Hauts-de-France,,
-3:0-39:0-23
OTL43
ENGELS JulesComté Hauts-de-France
17Comté Hauts-de-France,,
-3:0-39:0-23
OTL75
SNOEKS BaptisteTeam Wallonie Juniors
17Team Wallonie Juniors,,
-3:0-39:0-23
OTL175
SANCHEZ MatiasStart Junior Team by Java
17Start Junior Team by Java,,
-3:0-39:0-23
OTL51
GILLET BaptisteClub Bretagne Juniors
16Club Bretagne Juniors,,
-3:0-39:0-23
OTL201
GALOCHE ThomasMixte Cours-la-Ville Cyclisme
18Mixte Cours-la-Ville Cyclisme,,
-3:0-39:0-23
OTL152
JULIEN MatisseHot Tubes Development Cycling Team
18Hot Tubes Development Cycling Team,,
-3:0-39:0-23
OTL151
SHMIDT ArtemHot Tubes Development Cycling Team
17Hot Tubes Development Cycling Team,,
-3:0-39:0-23
OTL13
DONZÉ RobinSwitzerland
17Switzerland,,
-3:0-39:0-23
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    03 October 2021
  • Avg. speed winner:
    45.27 km/h
  • Race category:
    MJ - Men Juniors
  • Distance:
    119.5 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
    253
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    Sprint of small group

Race profile

Sites