2021»79th

Paris - Tours Espoirs

(1.2U)
2021»One day race»Bonneval Tours(177km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
131
HVIDEBERG Jonas IversbyUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team30153:57:32
285
VAN UDEN CasperDevelopment Team DSM
20Development Team DSM25100:28
0:28
345
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ207,,
0:28
454
PARET-PEINTRE ValentinAG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team154,,
0:28
5301
COTARD ThéoWB-Fybolia Locminé
22WB-Fybolia Locminé102,,
0:28
633
JOHANSEN JuliusUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team51,,
0:28
7111
DAUPHIN FlorianVC Pays de Loudeac
22VC Pays de Loudeac3,,
0:28
8141
VAN VEENENDAAL HiddeJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team1,,
0:28
991
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U231,,
0:28
1073
DE MEESTER LucaEFC-L&R Vulsteke
21EFC-L&R Vulsteke1,,
0:28
11101
BENZ PirminGermany
20Germany,,
0:28
1234
URIANSTAD MartinUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team,,
0:28
13103
KNOLLE JonGermany
22Germany,,
0:28
14231
LECLAINCHE GwenCC Etupes
21CC Etupes,,
0:28
1563
JEGAT JordanTeam U Nantes Atlantique
22Team U Nantes Atlantique,,
0:28
16143
PLUIMERS RickJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team,,
0:28
1792
DEBRUYNE RamsesLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
0:28
1844
PALENI EnzoEquipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:28
195
VANGHELUWE WarreHome Solution-Soenens
20Home Solution-Soenens0:32
0:32
2042
ÄRM RaitEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ0:34
0:34
21142
GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team0:37
0:37
22145
VAN DIJKE TimJumbo-Visma Development Team
21Jumbo-Visma Development Team0:46
0:46
2343
ASKEY LewisEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ0:52
0:52
244
VAN DE WYNKELE LorenzHome Solution-Soenens
20Home Solution-Soenens1:30
1:30
25234
PIERRE EliottCC Etupes
20CC Etupes,,
1:30
2683
BITTNER PavelDevelopment Team DSM
18Development Team DSM1:33
1:33
27181
HEIDUK KimTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
1:33
2884
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
19Development Team DSM1:35
1:35
29185
TARLTON AlexanderTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
1:35
30214
RIO MaximeCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U1:39
1:39
3164
LABBE BenjaminTeam U Nantes Atlantique
20Team U Nantes Atlantique,,
1:39
32193
KONIJN AlexanderAVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
1:39
33291
AVADANIAN LucasVelo Club Villefranche Beaujolais
22Velo Club Villefranche Beaujolais,,
1:39
3424
LAVENANT ThibaultSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
1:39
353
FIVÉ TrystanHome Solution-Soenens
22Home Solution-Soenens,,
1:39
362
DEWEIRDT SiebeHome Solution-Soenens
19Home Solution-Soenens,,
1:39
37274
VERCHER MattéoTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
1:39
3894
VAN DE PAAR JarneLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
1:39
3941
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
1:39
4021
BODARD DamienSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
1:39
4193
FRETIN MilanLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
1:39
4235
WÆRENSKJOLD SørenUno-X Pro Cycling Team
21Uno-X Pro Cycling Team,,
1:39
4365
PROVOST MaximilienTeam U Nantes Atlantique
21Team U Nantes Atlantique,,
1:39
4475
VANOVERBERGHE JensEFC-L&R Vulsteke
22EFC-L&R Vulsteke,,
1:39
45282
HUENS AxelVC Rouen 76
20VC Rouen 76,,
1:39
4652
LACROIX BaptisteAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
1:39
47265
SOUCHON AntoninOcéane Top 16
19Océane Top 16,,
1:39
48123
BENETEAU LucasSCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
19SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com,,
1:39
49213
GUENNEUGUES ErwannCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U,,
1:39
50212
D' HERVEZ ThibaultCôtes d'Armor-Marie Morin-U
19Côtes d'Armor-Marie Morin-U,,
1:39
5122
DUBOIS Pierre-emmanuelSojasun espoir - ACNC
21Sojasun espoir - ACNC,,
1:39
5262
GUILLE LucasTeam U Nantes Atlantique
19Team U Nantes Atlantique,,
1:39
53201
BAUDIS AnthonyCharvieu Chavagneux Isère Cyclisme
21Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
1:39
5482
ANDRESEN Tobias LundDevelopment Team DSM
19Development Team DSM,,
1:39
55251
MILLON SimonGuidon Chalettois
21Guidon Chalettois,,
1:39
56323
BULLER JohnAc Bisontine
22Ac Bisontine,,
1:39
57195
ROGER GabrielAVC Aix-en-Provence
21AVC Aix-en-Provence,,
1:39
58133
GROLIER LucasVendée U
21Vendée U ,,
1:39
59105
THEILER OleGermany
19Germany,,
1:39
60285
VAUQUELIN KevinVC Rouen 76
20VC Rouen 76,,
1:39
61235
RICHARD MaximeCC Etupes
21CC Etupes,,
1:39
62112
JOLLY MaximeVC Pays de Loudeac
20VC Pays de Loudeac,,
1:39
6310221Germany,,
1:39
64115
MAHOUDO NolannVC Pays de Loudeac
18VC Pays de Loudeac,,
1:39
6512
DAY ThomasSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy,,
1:39
66144
VAN BELLE LoeJumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
1:39
67131
BONIFACE LucasVendée U
20Vendée U ,,
1:39
68243
LANGELLA LilianGSC Blagnac Vélo Sport 31
21GSC Blagnac Vélo Sport 311:46
1:46
69172
FLØTTEN Øyvind BrekkeTeam Ringerikskraft
22Team Ringerikskraft,,
1:46
7095
VAN RYCKEGHEM LarsLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U231:51
1:51
7161
BARRÉ LouisTeam U Nantes Atlantique
21Team U Nantes Atlantique,,
1:51
72154
RAMBAULT AxelCentre Val De Loire
19Centre Val De Loire 1:56
1:56
7332
ANDERSEN IdarUno-X Pro Cycling Team
22Uno-X Pro Cycling Team2:02
2:02
74174
SKRETTEBERG MathiasTeam Ringerikskraft
21Team Ringerikskraft3:28
3:28
75264
LE BOETEZ ClementOcéane Top 16
21Océane Top 164:12
4:12
76183
KEUP Pierre-PascalTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus5:03
5:03
77113
LAURANCE AxelVC Pays de Loudeac
20VC Pays de Loudeac,,
5:03
78312
RØNHEDE ThorolfTeam IBT - BH Carl Ras
20Team IBT - BH Carl Ras5:19
5:19
7928322VC Rouen 765:44
5:44
80223
MATTHYS LoukaDunkerque Grand Littoral-Cofidis
21Dunkerque Grand Littoral-Cofidis5:49
5:49
8123221CC Etupes5:56
5:56
82224
ROUSSEL HugoDunkerque Grand Littoral-Cofidis
22Dunkerque Grand Littoral-Cofidis6:26
6:26
83184
KUHN JanTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
6:26
84302
CHUZEVILLE VolodiaWB-Fybolia Locminé
19WB-Fybolia Locminé,,
6:26
8511
STRONG CorbinSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy8:10
8:10
86175
TJØTTA MartinTeam Ringerikskraft
20Team Ringerikskraft8:17
8:17
8714
ZIJLAARD MaikelSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy9:21
9:21
88295
PAGNIER LoukaVelo Club Villefranche Beaujolais
20Velo Club Villefranche Beaujolais,,
9:21
8925
ROME AxelSojasun espoir - ACNC
20Sojasun espoir - ACNC,,
9:21
90134
MARCEROU NicolaVendée U
19Vendée U ,,
9:21
91303
LAURANS ThéoWB-Fybolia Locminé
19WB-Fybolia Locminé,,
9:21
92314
WALLINDER WillhelmTeam IBT - BH Carl Ras
20Team IBT - BH Carl Ras,,
9:21
93135
VADIC BaptisteVendée U
19Vendée U ,,
9:21
9413
DRAKOS NikolasSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy,,
9:21
95311
NJOR MarckusTeam IBT - BH Carl Ras
20Team IBT - BH Carl Ras,,
9:21
96253
SOLUCH BaptisteGuidon Chalettois
21Guidon Chalettois,,
9:21
97233
JOALLAND YaelCC Etupes
21CC Etupes,,
9:21
98114
LIMOUSIN MaximeVC Pays de Loudeac
22VC Pays de Loudeac,,
9:21
99304
POIRIER ClementWB-Fybolia Locminé
21WB-Fybolia Locminé9:56
9:56
100182
DREßLER LucaTeam Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus10:55
10:55
101173
KORSNES MarcusTeam Ringerikskraft
19Team Ringerikskraft,,
10:55
102164
DRAPIER LukasNouvelle Aquitaine
20Nouvelle Aquitaine,,
10:55
103261
BACCO TheoOcéane Top 16
20Océane Top 16,,
10:55
104121
BOSONI VictorSCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
20SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com11:16
11:16
10513220Vendée U ,,
11:16
106322
BOLOT SimonAc Bisontine
22Ac Bisontine11:23
11:23
107325
MERMET RémiAc Bisontine
19Ac Bisontine13:19
13:19
108155
VOISIN ClementCentre Val De Loire
21Centre Val De Loire ,,
13:19
10955
TRASTOUR LorisAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team13:28
13:28
110263
LACHENY RayannOcéane Top 16
20Océane Top 1615:07
15:07
111222
CORDENOS Clément Dunkerque Grand Littoral-Cofidis
19Dunkerque Grand Littoral-Cofidis,,
15:07
112241
BERTRAND CorentinGSC Blagnac Vélo Sport 31
22GSC Blagnac Vélo Sport 31,,
15:07
113294
LAHAYE HugoVelo Club Villefranche Beaujolais
19Velo Club Villefranche Beaujolais,,
15:07
114194
MCCAMBRIDGE KevinAVC Aix-en-Provence
19AVC Aix-en-Provence,,
15:07
115192
ARCANGELI RomainAVC Aix-en-Provence
22AVC Aix-en-Provence,,
15:07
116104
REDMANN SvenGermany
20Germany15:52
15:52
117191
DI STEFANO SébastienAVC Aix-en-Provence
20AVC Aix-en-Provence,,
15:52
118273
DEGACHE ThéoTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
19Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin16:30
16:30
119272
COSS LorisTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
21Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
16:30
120122
BATHIARD RémySCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
19SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com,,
16:30
12123
JOUANJAN LilianSojasun espoir - ACNC
19Sojasun espoir - ACNC,,
16:30
122151
FOUQUET ArnaudCentre Val De Loire
19Centre Val De Loire ,,
16:30
123152
HERISSE JosephCentre Val De Loire
21Centre Val De Loire ,,
16:30
OTL242
BIBET ThomasGSC Blagnac Vélo Sport 31
19GSC Blagnac Vélo Sport 31-4:0-58:0-32
-4:0-58:0-32
OTL292
CHANUT LucasVelo Club Villefranche Beaujolais
21Velo Club Villefranche Beaujolais,,
-4:0-58:0-32
OTL255
TRICOT CorentinGuidon Chalettois
19Guidon Chalettois,,
-4:0-58:0-32
OTL271
BONHOMME ArthurTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
18Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
-4:0-58:0-32
OTL28119VC Rouen 76,,
-4:0-58:0-32
OTL262
FIEFVEZ JordanOcéane Top 16
21Océane Top 16,,
-4:0-58:0-32
OTL275
VIGNARD LucasTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
-4:0-58:0-32
DNF203
MARTIN LouisonCharvieu Chavagneux Isère Cyclisme
19Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme-
DNF211
COSTIOU EwenCôtes d'Armor-Marie Morin-U
18Côtes d'Armor-Marie Morin-U-
DNF225
SENICOURT KylianDunkerque Grand Littoral-Cofidis
20Dunkerque Grand Littoral-Cofidis-
DNF245
WARMERDAM MaxGSC Blagnac Vélo Sport 31
21GSC Blagnac Vélo Sport 31-
DNF254
SUZZONI ClémentGuidon Chalettois
19Guidon Chalettois-
DNF293
DUVERGER Pierre-BaptisteVelo Club Villefranche Beaujolais
21Velo Club Villefranche Beaujolais-
DNF313
THORØE-HANSEN NicholasTeam IBT - BH Carl Ras
20Team IBT - BH Carl Ras-
DNF324
CAMPIONI MatéoAc Bisontine
18Ac Bisontine-
DNF321
BARTHOULOT RomainAc Bisontine
19Ac Bisontine-
DNF125
NAVARRO GauthierSCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
21SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com-
DNF51
ERRINGSØ FrederikAG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team-
DNF71
DESAL CerielEFC-L&R Vulsteke
21EFC-L&R Vulsteke-
DNF202
KNECHT NoahCharvieu Chavagneux Isère Cyclisme
20Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme-
DNF204
REINA NathanCharvieu Chavagneux Isère Cyclisme
20Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme-
DNF161
HAMON NicolasNouvelle Aquitaine
21Nouvelle Aquitaine-
DNF163
DARTHAYETTE PatxiNouvelle Aquitaine
22Nouvelle Aquitaine-
DNF74
NUYTTEN MichielEFC-L&R Vulsteke
20EFC-L&R Vulsteke-
DNF305
RUAULT NathanWB-Fybolia Locminé
20WB-Fybolia Locminé-
DNF215
VEZIE ValentinCôtes d'Armor-Marie Morin-U
22Côtes d'Armor-Marie Morin-U-
DNF244
THOUEIL AlexisGSC Blagnac Vélo Sport 31
19GSC Blagnac Vélo Sport 31-
DNF252
DUC MaxenceGuidon Chalettois
18Guidon Chalettois-
DNF205
SOLER VictorCharvieu Chavagneux Isère Cyclisme
19Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme-
DNF165
WEINGARTEN LucNouvelle Aquitaine
18Nouvelle Aquitaine-
DNF315
WALLINDER WincentTeam IBT - BH Carl Ras
20Team IBT - BH Carl Ras-
DNF221
FRANCOME AlexandreDunkerque Grand Littoral-Cofidis
19Dunkerque Grand Littoral-Cofidis-
DNF284
VALOGNES ThibaultVC Rouen 76
21VC Rouen 76-
DNF1
CLAEYS ArnoHome Solution-Soenens
21Home Solution-Soenens-
DNF53
LAWTON HenryAG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team-
DNF72
CAETHOVEN KennethEFC-L&R Vulsteke
22EFC-L&R Vulsteke-
DNF81
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
21Development Team DSM-
DNF153
JOUANNIN ThomasCentre Val De Loire
20Centre Val De Loire -
DNF162
CAILLIAU TaïnoNouvelle Aquitaine
19Nouvelle Aquitaine-
DNF171
SØRBØ MagnusTeam Ringerikskraft
19Team Ringerikskraft-
DNS124
CAMPIONI LucaSCO Dijon - Team Matériel - Velo.com
21SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    10 October 2021, 11:35
  • Avg. speed winner:
    44.71 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    177 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    31
  • Vert. meters:
    1123
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    7
  • Won how:
    0 km solo

Race profile

Sites