2018
2020
2019»52nd

Paris-Roubaix Espoirs

(1.2U)
2019»One day race» Péronne Roubaix(170.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
10 PIDCOCK ThomasTeam Wiggins Le Col19Team Wiggins Le Col30153:58:36
20 JACOBS Johan2225100:30
0:30
30 REYNDERS JensWallonie-Bruxelles Development Team21Wallonie-Bruxelles Development Team2072:01
2:01
40 VANHOOF Ward201542:36
2:36
50 CARVALHO AndreHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon1022:47
2:47
60 VAN MOER Brent21513:31
3:31
70 VERGER Simon203,,
3:31
80 STEWART JakeEquipe continentale Groupama-FDJ19Equipe continentale Groupama-FDJ14:26
4:26
90 JERMAN ŽigaEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ14:34
4:34
100 HVIDEBERG Jonas IversbyUno-X Norwegian Development Team20Uno-X Norwegian Development Team14:38
4:38
110 HOOLE DaanSEG Racing Academy20SEG Racing Academy4:51
4:51
120 SLEEN TorjusUno-X Norwegian Development Team22Uno-X Norwegian Development Team5:32
5:32
130 DAVY ClémentEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ5:38
5:38
140 FOUCHÉ JamesTeam Wiggins Le Col21Team Wiggins Le Col5:51
5:51
150 BERNARD Enzo21,,
5:51
160 BENOIST Antoine19,,
5:51
170 WALLS Matthew216:01
6:01
180 MEEUS JordiSEG Racing Academy20SEG Racing Academy,,
6:01
190 DEBEAUMARCHÉ Nicolas21,,
6:01
200 VERHULST Lothar20,,
6:01
210 DELACROIX Theo206:13
6:13
220 SKAARSETH IverUno-X Norwegian Development Team21Uno-X Norwegian Development Team,,
6:13
230 SAUGSTAD LarsUno-X Norwegian Development Team22Uno-X Norwegian Development Team6:16
6:16
240 DESAL Ceriel196:47
6:47
250 VANDEPITTE NathanWallonie-Bruxelles Development Team19Wallonie-Bruxelles Development Team,,
6:47
260 ARENSMAN ThymenSEG Racing Academy19SEG Racing Academy7:47
7:47
270 BROWN JonnyHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon,,
7:47
280 VERMAERKE KevinHagens Berman Axeon18Hagens Berman Axeon9:21
9:21
290 RENARD Alexis209:56
9:56
300 BORRA Gilles20,,
9:56
310 GROVES KadenSEG Racing Academy20SEG Racing Academy10:42
10:42
320 ROUSSEL Hugo2011:54
11:54
330 MONTAUBAN Jeremy20,,
11:54
340 DAUSCHY Guillaume2012:27
12:27
350 SAUVAGNARGUES JacquesTeam Wiggins Le Col19Team Wiggins Le Col12:32
12:32
360 VERMEERSCH Florian2012:36
12:36
370 THIJSSEN Gerben2013:29
13:29
380 VAN TRICHT Stan19,,
13:29
390 GRONDIN Donavan1813:56
13:56
400 CHARRIN Aloïs18,,
13:56
410 RAUGEL Antoine20,,
13:56
420 MOBACH JarnoDevelopment Team Sunweb20Development Team Sunweb,,
13:56
430 MULUBRHAN Henok19,,
13:56
440 VERHOFSTADT Thibau20,,
13:56
450 BOMBOI Davide1914:26
14:26
460 FIVÉ Trystan20,,
14:26
470 VANOVERBERGHE Jens19,,
14:26
480 GHIRMAY HAILU Biniam1914:29
14:29
490 DAUPHIN Florian2015:07
15:07
500 EEKHOFF NilsDevelopment Team Sunweb21Development Team Sunweb,,
15:07
510 VERBOOM MinneSEG Racing Academy19SEG Racing Academy15:12
15:12
520 RIGOLLOT Mathieu2216:14
16:14
530 DAINESE AlbertoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy17:59
17:59
540 WRIGHT Fred19,,
17:59
550 BOSTOCK MatthewCanyon dhb p/b Bloor Homes 21Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,
17:59
560 FROIDEVAUX RobinAKROS - Thömus20AKROS - Thömus,,
17:59
570 JONES Harrison22,,
17:59
580 NAVARRO GauthierInterpro Cycling Academy19Interpro Cycling Academy,,
17:59
590 DE WILDE Gilles19,,
17:59
600 BEULLENS Cédric22,,
17:59
610 ZIJLAARD MaikelHagens Berman Axeon20Hagens Berman Axeon,,
17:59
DNF0 NEVENS Tibo20-
DNF0 THIBAUD Samuel19-
DNF0 WALSH Ben19-
DNF0 BACHMANN LaurinAKROS - Thömus19AKROS - Thömus-
DNF0 TULETT DanielTeam Wiggins Le Col19Team Wiggins Le Col-
DNF0 RENAULT Marie-Ange21-
DNF0 CARLOT Mateo18-
DNF0 JONES SimonInterpro Cycling Academy19Interpro Cycling Academy-
DNF0 DE SCHRIJVER Dries20-
DNF0 JORGENSON Matteo19-
DNF0 GUICHETEAU Quentin22-
DNF0 VAN VUCHELEN TomWallonie-Bruxelles Development Team19Wallonie-Bruxelles Development Team-
DNF0 VERCAMST Wesley19-
DNF0 MENANT Théo21-
DNF0 TIDBALL William19-
DNF0 TESSON Jason21-
DNF0 NAVARRO CorentinTeam Wiggins Le Col21Team Wiggins Le Col-
DNF0 KULSET SindreUno-X Norwegian Development Team20Uno-X Norwegian Development Team-
DNF0 DUVIVIER Alexis19-
DNF0 CHRÉTIEN Charles-ÉtienneInterpro Cycling Academy19Interpro Cycling Academy-
DNF0 D'HEYGERE Gil21-
DNF0 RICHARD Maxime19-
DNF0 NALLY Joe19-
DNF0 REX LaurenzWallonie-Bruxelles Development Team19Wallonie-Bruxelles Development Team-
DNF0 HUENS Remi20-
DNF0 LAUK Karl PatrickEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF0 DORIGONI JakobTeam Colpack21Team Colpack-
DNF0 LE NY Jean-Louis21-
DNF0 WACKER Ludvig AntonDevelopment Team Sunweb18Development Team Sunweb-
DNF0 CASCARO Arnaud19-
DNF0 MACRON Anthony20-
DNF0 JUSSELIN Théo19-
DNF0 CLOUSE EvanInterpro Cycling Academy19Interpro Cycling Academy-
DNF0 BACCIO PaoloTeam Colpack21Team Colpack-
DNF0 BILLON Gaetan21-
DNF0 HANSART Phileas19-
DNF0 BRUNEL AlexysEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF0 HOLEC RichardTeam Colpack20Team Colpack-
DNF0 LAGREE Adrien22-
DNF0 DELBOVE Joris18-
DNF0 MÄRKL NiklasDevelopment Team Sunweb20Development Team Sunweb-
DNF0 MONCASSIN Maxence22-
DNF0 WATRELOT Jean Lou21-
DNF0 VAN DE PAAR Jarne18-
DNF0 COLNAGHI LucaTeam Colpack20Team Colpack-
DNF0 ARDOUIN Tom21-
DNF0 BRULE Louis18-
DNF0 EGHOLM JakobHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon-
DNF0 MASOTTO GiulioTeam Colpack20Team Colpack-
DNF0 GUÉGAN Maël21-
DNF0 VAN DEN PLAS Jasper18-
DNF0 MAAS EdoDevelopment Team Sunweb19Development Team Sunweb-
DNF0 JUNTUNEN Antti-Jussi20-
DNF0 BRAET Vito18-
DNF0 SCOTT RobertTeam Wiggins Le Col20Team Wiggins Le Col-
DNF0 ROCHE Alexis20-
DNF0 ZOBRIST ManuelAKROS - Thömus22AKROS - Thömus-
DNF0 JOLLY Maxime18-
DNF0 VAN BOVEN Luca19-
DNF0 QUINN SeanHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon-
DNF0 AULNETTE Clement19-
DNF0 FREHEN JeremyWallonie-Bruxelles Development Team19Wallonie-Bruxelles Development Team-
OTL0 BARRÉ Louis1922:22
22:22
OTL0 JULLIEN Anthony21,,
22:22
OTL0 CLAEYS Arno1922:46
22:46
OTL0 BRIDIER Sonny22,,
22:46
OTL0 BENECH Pierre19,,
22:46
OTL0 DOURLENS Charles Antoine2223:31
23:31
OTL0 CASTRIQUE JonasWallonie-Bruxelles Development Team22Wallonie-Bruxelles Development Team24:36
24:36
OTL0 ISHIHARA YukiInterpro Cycling Academy22Interpro Cycling Academy,,
24:36
OTL0 CHAMPION Thomas1925:12
25:12
OTL0 BEN MOSHE Yuval20,,
25:12
OTL0 FOURNIER Quentin2026:55
26:55
OTL0 SEDLACEK Vojtěch20,,
26:55
OTL0 URIANSTAD MartinUno-X Norwegian Development Team20Uno-X Norwegian Development Team27:08
27:08
OTL0 KELEMEN Petr18,,
27:08
OTL0 PROVOST Maximilien1927:11
27:11
OTL0 NABERMAN TimDevelopment Team Sunweb20Development Team Sunweb27:43
27:43
OTL0 SHAUCHENKA Siarhei21,,
27:43
OTL0 SEKKAK Imad19,,
27:43
OTL0 MILLER Alex1829:17
29:17
OTL0 DÖRING JonasAKROS - Thömus20AKROS - Thömus,,
29:17
OTL0 FERRON Valentin2129:27
29:27
OTL0 CANAL Émile2131:43
31:43
OTL0 POISSON Damien2134:54
34:54
OTL0 MARIEN Clement1937:29
37:29
OTL0 BURCZAK Dawid2037:35
37:35
OTL0 TURNER Ben2037:39
37:39
OTL0 LEFAURE Paul1939:39
39:39
OTL0 BOUVIER Léo21,,
39:39
OTL0 WAREE Mathieu20,,
39:39
OTL0 PLUSQUELLEC Yann1940:00
40:00
OTL0 CAMPIONI Luca1940:30
40:30
OTL0 RIDEL Damien19,,
40:30
OTL0 GOURGUECHON Baptiste2042:04
42:04
OTL0 DUFAUX LoisAKROS - Thömus21AKROS - Thömus,,
42:04
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    02 June 2019
  • Avg. speed winner:
    42.875 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Departure:
  • Arrival:
  • Distance:
    170.5 km
  • Race ranking:
    11
  • Points scale:
  • Won how:

Race profile

    Sites