Search:  
topLogin

2014»12th Porec Trophy - Trofej Porec (1.2)

2014  One day race  »  Porec  ›  Porec   (149k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project 28Synergy Baku Cycling Project40153:32:223:32:22
2 Biedermann DanielTeam Gourmetfein Simplon Wels 20Team Gourmetfein Simplon Wels3010,,,,
3 Mugerli MatejAdria Mobil 32Adria Mobil167,,,,
4 Edmüller BenjaminGebrüder Weiss - Oberndorfer 26Gebrüder Weiss - Oberndorfer124,,,,
5 Rajsp AndrejRadenska 21Radenska102,,,,
6 Tratnik JanAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC81,,,,
7 Bauhaus PhilTeam Stölting  19Team Stölting 6,,,,
8 Nikolaev SergeyItera - Katusha 26Itera - Katusha3,,,,
9 Kalojiros TomasBauknecht - Author 19Bauknecht - Author,,,,
10 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 27Meridiana Kamen Team,,,,
11 Jensen ChristerMotiv3 Pro-Cycling Team 24Motiv3 Pro-Cycling Team,,,,
12 Bothe ErikMLP Team Bergstraße 21MLP Team Bergstraße,,,,
13 Gerts FlorisRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,,,
14 Fanger Martin ,,,,
15 Katrašnik Gašper 18,,,,
16 Bajc AndiAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,,,
17 Mattheis OliverTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,,,
18 Lovassy KrisztiánTeam FixIT.no 25Team FixIT.no,,,,
19 Kratochvíla JakubGebrüder Weiss - Oberndorfer 25Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,,,
20 Fluckiger Lukas 30,,,,
21 Hatz ChristopherMLP Team Bergstraße 22MLP Team Bergstraße,,,,
22 Pedersen MadsCult Energy Vital Water 18Cult Energy Vital Water,,,,
23 Laengen Øystein StakeMotiv3 Pro-Cycling Team 25Motiv3 Pro-Cycling Team,,,,
24 Røinås FridtjofTeam Sparebanken Sør 19Team Sparebanken Sør,,,,
25 Gazvoda GregorGebrüder Weiss - Oberndorfer 32Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,,,
26 Erland AndreasTeam Sparebanken Sør 21Team Sparebanken Sør,,,,
27 Knauer FlorenzTeam Heizomat  25Team Heizomat ,,,,
28 Jenko RobertAmplatz - BMC 23Amplatz - BMC,,,,
29 Gujan Martin ,,,,
30 Forberger Sven 29,,,,
31 Zekavica Jovan 23,,,,
32 Selvi TimurMLP Team Bergstraße 23MLP Team Bergstraße,,,,
33 Bosman PatrickTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,,,
34 Kováč MarošDukla Trencin Trek 36Dukla Trencin Trek,,,,
35 Boubal Martin 29,,,,
36 Frolov IgorItera - Katusha 24Itera - Katusha,,,,
37 Eidsheim FilipTeam FixIT.no 24Team FixIT.no,,,,
38 Bissinger FlorianWSA-Greenlife 26WSA-Greenlife,,,,
39 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 28LKT Team Brandenburg,,,,
40 Kazsa GaborKastro Team 25Kastro Team,,,,
41 Grigoryev AlexanderRussian Helicopters 21Russian Helicopters,,,,
42 Hofstede LennardRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,,,
43 Danilović Marko 20,,,,
44 Viola AntonioVini Fantini Nippo  23Vini Fantini Nippo ,,,,
45 Koch JonasLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,,,
46 Svorada JanBauknecht - Author 22Bauknecht - Author,,,,
47 Holomek MilanEPIC Janom Greenway  18EPIC Janom Greenway ,,,,
48 Frankovic Mateo 19,,,,
49 Baška ErikDukla Trencin Trek 20Dukla Trencin Trek,,,,
50 Shaymuratov ArturTeam 21 20Team 21,,,,
51 Gareyshin AydarTeam 21 19Team 21,,,,
52 Wormsen KristofferTeam Ringeriks - Kraft  22Team Ringeriks - Kraft ,,,,
53 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team,,,,
54 Wachter AlexanderTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,,,
55 Auer DanielWSA-Greenlife 19WSA-Greenlife,,,,
56 Vangstad AndreasTeam Sparebanken Sør 21Team Sparebanken Sør,,,,
57 Lechner PetrGebrüder Weiss - Oberndorfer 29Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,,,
58 Jurčo MatejDukla Trencin Trek 29Dukla Trencin Trek,,,,
59 Lavery PhilipSynergy Baku Cycling Project 23Synergy Baku Cycling Project,,,,
60 Nych ArtemRussian Helicopters 18Russian Helicopters,,,,
61 Paulus DanielVini Fantini Nippo  20Vini Fantini Nippo ,,,,
62 Giger Fabian 26,,,,
63 Katyrin RomanItera - Katusha 22Itera - Katusha,,,,
64 Olsson MichaelTeam Ringeriks - Kraft  28Team Ringeriks - Kraft ,,,,
65 Fiek Arnold 20,,,,
66 Hurum Sondre MoenMotiv3 Pro-Cycling Team 25Motiv3 Pro-Cycling Team,,,,
67 Gaubitzer MichaelAmplatz - BMC 30Amplatz - BMC,,,,
68 Borisavljevic Miloš 20,,,,
69 Aakvik NiklasMotiv3 Pro-Cycling Team 24Motiv3 Pro-Cycling Team,,,,
70 Gogl MichaelGebrüder Weiss - Oberndorfer 20Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,,,
71 Zhuykov DenisTeam 21 20Team 21,,,,
72 Kovacic Luka 18,,,,
73 Grad AlexanderTeam Heizomat  24Team Heizomat ,,,,
74 Kasperkiewicz PrzemysławBauknecht - Author 20Bauknecht - Author,,,,
75 Chursin PavelRussian Helicopters 18Russian Helicopters,,,,
76 Dolfsma EmielRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,,,
77 Mcconvey ConnorSynergy Baku Cycling Project 25Synergy Baku Cycling Project,,,,
78 Sørtveit Sondre GjerdevikTeam FixIT.no 25Team FixIT.no,,,,
79 Mühlberger GregorTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,,,
80 van Empel EtienneRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,,,
81 Kovacik JurajEPIC Janom Greenway  19EPIC Janom Greenway ,,,,
82 Testa AntonioRadenska 29Radenska,,,,
83 Pibernik LukaRadenska 20Radenska,,,,
84 Kuen MaximilianGebrüder Weiss - Oberndorfer 21Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,,,
85 Surutkovych OleksandrSynergy Baku Cycling Project 30Synergy Baku Cycling Project,,,,
86 Per DavidAdria Mobil 19Adria Mobil,,,,
87 Hocevar AljažAdria Mobil 22Adria Mobil,,,,
88 Zechmeister TomasBauknecht - Author 20Bauknecht - Author,,,,
89 Gotz MarkusWSA-Greenlife 29WSA-Greenlife,,,,
90 Imhof Claudio 23,,,,
91 Razingar Matej 19,,,,
92 Groselj Ziga 20,,,,
93 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team,,,,
94 Honigh NinoRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,,,
95 Čanecký MarekAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,,,
96 Kustadinchev RomanRussian Helicopters 18Russian Helicopters,,,,
97 Aasvold KristianTeam Sparebanken Sør 18Team Sparebanken Sør,,,,
98 Fløtten Audun BrekkeMotiv3 Pro-Cycling Team 23Motiv3 Pro-Cycling Team,,,,
99 Rohde LeonLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg10:2210:22
100 Dvorsky DavidBauknecht - Author 21Bauknecht - Author0:000:00
101 Kvasina MatijaTeam Gourmetfein Simplon Wels 32Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
102 Fåglum Karlsson MarcusTeam Ringeriks - Kraft  19Team Ringeriks - Kraft ,,0:00
103 Mørland MortenTeam Sparebanken Sør 27Team Sparebanken Sør,,0:00
104 Logar Tadej 20,,0:00
105 Dinkler Jonathan 18,,0:00
106 Weiss MartinTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:00
107 Tybor PatrikDukla Trencin Trek 26Dukla Trencin Trek,,0:00
108 Schulze JulianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
109 Ignatiev DmitriyItera - Katusha 25Itera - Katusha,,0:00
110 Remme StianTeam FixIT.no 31Team FixIT.no,,0:00
111 Zubov MatveyRussian Helicopters 23Russian Helicopters,,0:00
112 Stepanov AlexandrTeam 21 19Team 21,,0:00
113 Stokkenes TorsteinTeam FixIT.no 20Team FixIT.no,,0:00
114 Kørner Max EmilTeam Ringeriks - Kraft  22Team Ringeriks - Kraft ,,0:00
115 Pöstlberger LukasTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:00
116 Mamykin MatveyTeam 21 19Team 21,,0:00
117 Rogina RadoslavAdria Mobil 35Adria Mobil,,0:00
118 Egger MikeMLP Team Bergstraße 21MLP Team Bergstraße,,0:00
119 Kolsung Erik 20,,0:00
120 Pavlič MarkoRadenska 21Radenska,,0:00
121 Rabitsch StephanAmplatz - BMC 22Amplatz - BMC,,0:00
122 Foliforov AlexanderItera - Katusha 22Itera - Katusha,,0:00
123 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
124 Pfeifer Ron 22,,0:00
125 Essers JulienTeam Heizomat  21Team Heizomat ,,0:00
126 Förster Peter 18,,0:00
127 Lajcha JurajEPIC Janom Greenway  20EPIC Janom Greenway ,,0:00
128 Yamamoto GenkiVini Fantini Nippo  22Vini Fantini Nippo ,,0:00
129 Koep ThomasTeam Stölting  23Team Stölting ,,0:00
130 Schoffmann MartinWSA-Greenlife 26WSA-Greenlife,,0:00
131 Herklotz SilvioTeam Stölting  19Team Stölting ,,0:00
132 Saggiorato MircoTeam Stölting  25Team Stölting ,,0:00
133 Mahďar MartinDukla Trencin Trek 24Dukla Trencin Trek10:2210:22
134 Broniš RomanDukla Trencin Trek 37Dukla Trencin Trek0:000:00
135 Schoibl MarioTeam Gourmetfein Simplon Wels 23Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
136 Kosyakov DmitriyItera - Katusha 28Itera - Katusha,,0:00
137 Bajt DejanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC,,0:00
138 Lehner DanielTeam Gourmetfein Simplon Wels 19Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
139 Novak DomenAdria Mobil 18Adria Mobil,,0:00
140 Sterobo RasmusCult Energy Vital Water 22Cult Energy Vital Water,,0:00
141 Marin MatejTeam Gourmetfein Simplon Wels 33Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
142 Christensen MadsCult Energy Vital Water 29Cult Energy Vital Water,,0:00
143 Steensen AndréCult Energy Vital Water 26Cult Energy Vital Water,,0:00
144 Marchetti AlessioRadenska 25Radenska,,0:00
145 Baldauf SebastianMLP Team Bergstraße 25MLP Team Bergstraße,,0:00
146 Cort MagnusCult Energy Vital Water 21Cult Energy Vital Water,,0:00
147 Bøchmann LasseCult Energy Vital Water 30Cult Energy Vital Water,,0:00
148 Meijers JeroenRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:00
149 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat ,,0:00
150 Duben MartinEPIC Janom Greenway  18EPIC Janom Greenway ,,0:00
151 Jessenberger Marius 22,,0:00
152 Brus AlexanderWSA-Greenlife 19WSA-Greenlife,,0:00
153 Illenberger PaulTeam Gourmetfein Simplon Wels 22Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
154 Vasyliv YuriyTeam Stölting  20Team Stölting 1:301:30
155 Benetseder JosefTirol Cycling Team 31Tirol Cycling Team2:132:13
156 Schlichenmaier TimMLP Team Bergstraße 22MLP Team Bergstraße2:242:24
157 Werda MaximilianTeam Stölting  22Team Stölting 3:223:22
158 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,3:22
159 Hafsäs Marius AndreTeam FixIT.no 22Team FixIT.no5:355:35
160 Akimaru YuyaVini Fantini Nippo  22Vini Fantini Nippo ,,5:35
161 Klemenčič Blaž 18,,5:35
162 Sirol EndiMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team7:337:33
163 Schormair FabianTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,7:33
164 Stankovic Marko 258:258:25
165 Markaskard Frans LeonardMotiv3 Pro-Cycling Team 23Motiv3 Pro-Cycling Team,,8:25
166 Stefanovic Stefan 19,,8:25
167 Halvorsen Eirik 219:399:39
168 Lukkedahl ØivindTeam Ringeriks - Kraft  19Team Ringeriks - Kraft ,,9:39
169 Wilmann FrederikTeam Ringeriks - Kraft  28Team Ringeriks - Kraft 10:2210:22
170 Kaindl Manuel 18,,10:22
DNF Krause Robert 18--
DNF Prenkpalaj Patrick 26,,-
DNF Foss Marius 18,,-
DNF HruŠka MarianEPIC Janom Greenway  20EPIC Janom Greenway ,,-
DNF Roglič PrimožAdria Mobil 24Adria Mobil,,-
DNF Diemar Pascal 21,,-
DNF Sazanov AndreyRussian Helicopters 20Russian Helicopters,,-
DNF Knutsen Odin Hallvard 19,,-
DNF Fieschi Ulisse ,,-
DNF Kozlovic PeterMeridiana Kamen Team 18Meridiana Kamen Team,,-
DNF Geßner Konrad 18,,-
DNF Eidsli Andreas ,,-
DNF HØiseth Vegard ,,-
DNF Alakbarov MahhammadSynergy Baku Cycling Project 28Synergy Baku Cycling Project,,-
DNF Rudan IgorMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team,,-
DNF Potocki Pavel 20,,-
DNF Gaugl FlorianWSA-Greenlife 23WSA-Greenlife,,-
DNF Benger Janko 21,,-
DNF Chalupcik JanEPIC Janom Greenway  21EPIC Janom Greenway ,,-
DNF Otonicar MartinRadenska 19Radenska,,-
DNF Prepadnik Franjo 36,,-
DNF Domancic Jadran 22,,-
DNF Wachter Patrick 20,,-
DNF Hodnebrog Jorgen RydlandTeam Sparebanken Sør 23Team Sparebanken Sør,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 9th March 2014
Avg. speed winner: 42.1 km/h
Race category: Men Elite
Start/finish: Porec › Porec
PCS point scale: 1.2

Race profile


All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.08916 sec.