2014»12th Porec Trophy - Trofej Porec (1.2)

2014  One day race  »  Porec  ›  Porec   (149k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project 28Synergy Baku Cycling Project40153:32:223:32:22
2 Biedermann DanielTeam Gourmetfein Simplon Wels 20Team Gourmetfein Simplon Wels3010,,0:00
3 Mugerli MatejAdria Mobil 32Adria Mobil167,,0:00
4 Edmüller BenjaminGebrüder Weiss - Oberndorfer 26Gebrüder Weiss - Oberndorfer124,,0:00
5 Rajsp AndrejRadenska 21Radenska102,,0:00
6 Tratnik JanAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC81,,0:00
7 Bauhaus PhilTeam Stölting  19Team Stölting 6,,0:00
8 Nikolaev SergeyItera - Katusha 26Itera - Katusha3,,0:00
9 Kalojíros TomášBauknecht - Author 19Bauknecht - Author,,0:00
10 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 27Meridiana Kamen Team,,0:00
11 Jensen ChristerMotiv3 Pro-Cycling Team 24Motiv3 Pro-Cycling Team,,0:00
12 Bothe ErikMLP Team Bergstraße 21MLP Team Bergstraße,,0:00
13 Gerts FlorisRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:00
14 Fanger Martin 25,,0:00
15 Katrašnik Gašper 18,,0:00
16 Bajc AndiAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,0:00
17 Mattheis OliverTeam Heizomat  18Team Heizomat ,,0:00
18 Lovassy KrisztiánTeam FixIT.no 25Team FixIT.no,,0:00
19 Kratochvíla JakubGebrüder Weiss - Oberndorfer 25Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
20 Flückiger Lukas 30,,0:00
21 Hatz ChristopherMLP Team Bergstraße 22MLP Team Bergstraße,,0:00
22 Pedersen MadsCult Energy Vital Water 18Cult Energy Vital Water,,0:00
23 Laengen Øystein StakeMotiv3 Pro-Cycling Team 25Motiv3 Pro-Cycling Team,,0:00
24 Røinås FridtjofTeam Sparebanken Sør 19Team Sparebanken Sør,,0:00
25 Gazvoda GregorGebrüder Weiss - Oberndorfer 32Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
26 Erland AndreasTeam Sparebanken Sør 21Team Sparebanken Sør,,0:00
27 Knauer FlorenzTeam Heizomat  25Team Heizomat ,,0:00
28 Jenko RobertAmplatz - BMC 23Amplatz - BMC,,0:00
29 Gujan Martin ,,0:00
30 Forberger Sven 29,,0:00
31 Zekavica Jovan 23,,0:00
32 Selvi TimurMLP Team Bergstraße 23MLP Team Bergstraße,,0:00
33 Bosman PatrickTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,0:00
34 Kováč MarošDukla Trencin Trek 36Dukla Trencin Trek,,0:00
35 Boubal Martin 29,,0:00
36 Frolov IgorItera - Katusha 24Itera - Katusha,,0:00
37 Eidsheim FilipTeam FixIT.no 24Team FixIT.no,,0:00
38 Bissinger FlorianWSA-Greenlife 26WSA-Greenlife,,0:00
39 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 28LKT Team Brandenburg,,0:00
40 Kasa GaborKastro Team 25Kastro Team,,0:00
41 Grigoryev AlexanderRussian Helicopters 21Russian Helicopters,,0:00
42 Hofstede LennardRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,0:00
43 Danilović Marko 20,,0:00
44 Viola AntonioVini Fantini Nippo  23Vini Fantini Nippo ,,0:00
45 Koch JonasLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,0:00
46 Svorada JanBauknecht - Author 22Bauknecht - Author,,0:00
47 Holomek MilanEPIC Janom Greenway  18EPIC Janom Greenway ,,0:00
48 Frankovic Mateo 19,,0:00
49 Baška ErikDukla Trencin Trek 20Dukla Trencin Trek,,0:00
50 Shaymuratov ArturTeam 21 20Team 21,,0:00
51 Gareyshin AydarTeam 21 19Team 21,,0:00
52 Wormsen KristofferTeam Ringeriks - Kraft  22Team Ringeriks - Kraft ,,0:00
53 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team,,0:00
54 Wachter AlexanderTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,0:00
55 Auer DanielWSA-Greenlife 19WSA-Greenlife,,0:00
56 Vangstad AndreasTeam Sparebanken Sør 21Team Sparebanken Sør,,0:00
57 Lechner PetrGebrüder Weiss - Oberndorfer 29Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
58 Jurčo MatejDukla Trencin Trek 29Dukla Trencin Trek,,0:00
59 Lavery PhilipSynergy Baku Cycling Project 23Synergy Baku Cycling Project,,0:00
60 Nych ArtemRussian Helicopters 18Russian Helicopters,,0:00
61 Paulus DanielVini Fantini Nippo  20Vini Fantini Nippo ,,0:00
62 Giger Fabian 26,,0:00
63 Katyrin RomanItera - Katusha 22Itera - Katusha,,0:00
64 Olsson MichaelTeam Ringeriks - Kraft  28Team Ringeriks - Kraft ,,0:00
65 Fiek Arnold 20,,0:00
66 Hurum Sondre MoenMotiv3 Pro-Cycling Team 25Motiv3 Pro-Cycling Team,,0:00
67 Gaubitzer MichaelAmplatz - BMC 30Amplatz - BMC,,0:00
68 Borisavljevic Miloš 20,,0:00
69 Aakvik NiklasMotiv3 Pro-Cycling Team 24Motiv3 Pro-Cycling Team,,0:00
70 Gogl MichaelGebrüder Weiss - Oberndorfer 20Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
71 Zhuykov DenisTeam 21 20Team 21,,0:00
72 Kovacic Luka 18,,0:00
73 Grad AlexanderTeam Heizomat  24Team Heizomat ,,0:00
74 Kasperkiewicz PrzemysławBauknecht - Author 20Bauknecht - Author,,0:00
75 Chursin PavelRussian Helicopters 18Russian Helicopters,,0:00
76 Dolfsma EmielRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:00
77 Mcconvey ConnorSynergy Baku Cycling Project 25Synergy Baku Cycling Project,,0:00
78 Sørtveit Sondre GjerdevikTeam FixIT.no 25Team FixIT.no,,0:00
79 Mühlberger GregorTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,0:00
80 van Empel EtienneRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,0:00
81 Kovacik JurajEPIC Janom Greenway  19EPIC Janom Greenway ,,0:00
82 Testa AntonioRadenska 29Radenska,,0:00
83 Pibernik LukaRadenska 20Radenska,,0:00
84 Kuen MaximilianGebrüder Weiss - Oberndorfer 21Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
85 Surutkovych OleksandrSynergy Baku Cycling Project 30Synergy Baku Cycling Project,,0:00
86 Per DavidAdria Mobil 19Adria Mobil,,0:00
87 Hocevar AljažAdria Mobil 22Adria Mobil,,0:00
88 Zechmeister TomasBauknecht - Author 20Bauknecht - Author,,0:00
89 Gotz MarkusWSA-Greenlife 29WSA-Greenlife,,0:00
90 Imhof Claudio 23,,0:00
91 Razingar Matej 19,,0:00
92 Grošelj Žiga 20,,0:00
93 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team,,0:00
94 Honigh NinoRabobank Development Team 19Rabobank Development Team,,0:00
95 Čanecký MarekAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,0:00
96 Kustadinchev RomanRussian Helicopters 18Russian Helicopters,,0:00
97 Aasvold KristianTeam Sparebanken Sør 18Team Sparebanken Sør,,0:00
98 Fløtten Audun BrekkeMotiv3 Pro-Cycling Team 23Motiv3 Pro-Cycling Team,,0:00
99 Rohde LeonLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg10:2210:22
100 Dvorsky DavidBauknecht - Author 21Bauknecht - Author0:000:00
101 Kvasina MatijaTeam Gourmetfein Simplon Wels 32Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
102 Fåglum Karlsson MarcusTeam Ringeriks - Kraft  19Team Ringeriks - Kraft ,,0:00
103 Mørland MortenTeam Sparebanken Sør 27Team Sparebanken Sør,,0:00
104 Logar Tadej 20,,0:00
105 Dinkler Jonathan 18,,0:00
106 Weiss MartinTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:00
107 Tybor PatrikDukla Trencin Trek 26Dukla Trencin Trek,,0:00
108 Schulze JulianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
109 Ignatiev DmitriyItera - Katusha 25Itera - Katusha,,0:00
110 Remme StianTeam FixIT.no 31Team FixIT.no,,0:00
111 Zubov MatveyRussian Helicopters 23Russian Helicopters,,0:00
112 Stepanov AlexandrTeam 21 19Team 21,,0:00
113 Stokkenes TorsteinTeam FixIT.no 20Team FixIT.no,,0:00
114 Kørner Max EmilTeam Ringeriks - Kraft  22Team Ringeriks - Kraft ,,0:00
115 Pöstlberger LukasTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:00
116 Mamykin MatveyTeam 21 19Team 21,,0:00
117 Rogina RadoslavAdria Mobil 35Adria Mobil,,0:00
118 Egger MikeMLP Team Bergstraße 21MLP Team Bergstraße,,0:00
119 Kolsung Erik 20,,0:00
120 Pavlič MarkoRadenska 21Radenska,,0:00
121 Rabitsch StephanAmplatz - BMC 22Amplatz - BMC,,0:00
122 Foliforov AlexanderItera - Katusha 22Itera - Katusha,,0:00
123 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
124 Pfeifer Ron 22,,0:00
125 Essers JulienTeam Heizomat  21Team Heizomat ,,0:00
126 Förster Peter 18,,0:00
127 Lajcha JurajEPIC Janom Greenway  20EPIC Janom Greenway ,,0:00
128 Yamamoto GenkiVini Fantini Nippo  22Vini Fantini Nippo ,,0:00
129 Koep ThomasTeam Stölting  23Team Stölting ,,0:00
130 Schoffmann MartinWSA-Greenlife 26WSA-Greenlife,,0:00
131 Herklotz SilvioTeam Stölting  19Team Stölting ,,0:00
132 Saggiorato MircoTeam Stölting  25Team Stölting ,,0:00
133 Mahďar MartinDukla Trencin Trek 24Dukla Trencin Trek10:2210:22
134 Broniš RomanDukla Trencin Trek 37Dukla Trencin Trek0:000:00
135 Schoibl MarioTeam Gourmetfein Simplon Wels 23Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
136 Kosyakov DmitriyItera - Katusha 28Itera - Katusha,,0:00
137 Bajt DejanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC,,0:00
138 Lehner DanielTeam Gourmetfein Simplon Wels 19Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
139 Novak DomenAdria Mobil 18Adria Mobil,,0:00
140 Sterobo RasmusCult Energy Vital Water 22Cult Energy Vital Water,,0:00
141 Marin MatejTeam Gourmetfein Simplon Wels 33Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
142 Christensen MadsCult Energy Vital Water 29Cult Energy Vital Water,,0:00
143 Steensen AndréCult Energy Vital Water 26Cult Energy Vital Water,,0:00
144 Marchetti AlessioRadenska 25Radenska,,0:00
145 Baldauf SebastianMLP Team Bergstraße 25MLP Team Bergstraße,,0:00
146 Cort MagnusCult Energy Vital Water 21Cult Energy Vital Water,,0:00
147 Bøchmann LasseCult Energy Vital Water 30Cult Energy Vital Water,,0:00
148 Meijers JeroenRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:00
149 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat ,,0:00
150 Duben MartinEPIC Janom Greenway  18EPIC Janom Greenway ,,0:00
151 Jessenberger Marius 22,,0:00
152 Brus AlexanderWSA-Greenlife 19WSA-Greenlife,,0:00
153 Illenberger PaulTeam Gourmetfein Simplon Wels 22Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
154 Vasyliv YuriyTeam Stölting  20Team Stölting 1:301:30
155 Benetseder JosefTirol Cycling Team 31Tirol Cycling Team2:132:13
156 Schlichenmaier TimMLP Team Bergstraße 22MLP Team Bergstraße2:242:24
157 Werda MaximilianTeam Stölting  22Team Stölting 3:223:22
158 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,3:22
159 Hafsås Marius AndréTeam FixIT.no 22Team FixIT.no5:355:35
160 Akimaru YuyaVini Fantini Nippo  22Vini Fantini Nippo ,,5:35
161 Klemenčič Blaž 21,,5:35
162 Sirol EndiMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team7:337:33
163 Schormair FabianTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,7:33
164 Stanković Marko 258:258:25
165 Markaskard Frans LeonardMotiv3 Pro-Cycling Team 23Motiv3 Pro-Cycling Team,,8:25
166 Stefanović Stefan 19,,8:25
167 Halvorsen Eirik 219:399:39
168 Lukkedahl ØivindTeam Ringeriks - Kraft  19Team Ringeriks - Kraft ,,9:39
169 Wilmann FrederikTeam Ringeriks - Kraft  28Team Ringeriks - Kraft 10:2210:22
170 Kaindl Manuel 18,,10:22
DNF Fieschi Ulisse --
DNF Diemar Pascal 21,,-
DNF Foss Marius 18,,-
DNF Hodnebrog Jorgen RydlandTeam Sparebanken Sør 23Team Sparebanken Sør,,-
DNF Prepadnik Franjo 36,,-
DNF Benger Janko 21,,-
DNF Gaugl FlorianWSA-Greenlife 23WSA-Greenlife,,-
DNF Alakbarov MahhammadSynergy Baku Cycling Project 28Synergy Baku Cycling Project,,-
DNF Geßner Konrad 18,,-
DNF Knutsen Odin Hallvard 19,,-
DNF Roglič PrimožAdria Mobil 24Adria Mobil,,-
DNF Prenkpalaj Patrick 26,,-
DNF Wachter Patrick 20,,-
DNF Otonicar MartinRadenska 19Radenska,,-
DNF Potocki Pavel 20,,-
DNF HØiseth Vegard ,,-
DNF Kozlovic PeterMeridiana Kamen Team 18Meridiana Kamen Team,,-
DNF Sazanov AndreyRussian Helicopters 20Russian Helicopters,,-
DNF HruŠka MarianEPIC Janom Greenway  20EPIC Janom Greenway ,,-
DNF Krause Robert 18,,-
DNF Domancic Jadran 22,,-
DNF Chalupcik JanEPIC Janom Greenway  21EPIC Janom Greenway ,,-
DNF Rudan IgorMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team,,-
DNF Eidsli Andreas ,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 9th March 2014
Avg. speed winner: 42.1 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: PorecPorec
Porec Trophy - Trofej Porec logo

Race profile