2016»14th Porec Trophy - Trofej Porec (1.2)

2016  One day race  »  Porec  ›  Tar   (156.5k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Mugerli MatejSynergy Baku Cycling Project 34Synergy Baku Cycling Project40153:23:253:23:25
2 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC30100:010:01
3 Auer DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels 2570:070:07
4 Bokeloh JonasKlein Constantia 19Klein Constantia204,,0:07
5 Turek DanielCycling Academy Team 23Cycling Academy Team1520:110:11
6 Eibegger MarkusTeam Felbermayr - Simplon Wels  31Team Felbermayr - Simplon Wels 101,,0:11
7 Pedersen MadsStölting Service Group 20Stölting Service Group5,,0:11
8 García Cortina IvánKlein Constantia 20Klein Constantia30:160:16
9 Kvasina MatijaSynergy Baku Cycling Project 34Synergy Baku Cycling Project3,,0:16
10 Bissinger FlorianWSA-Greenlife 28WSA-Greenlife3,,0:16
11 Schelling PatrickTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg0:230:23
12 Habeaux GrégoryWallonie - Bruxelles 33Wallonie - Bruxelles,,0:23
13 Fajt KristjanAdria Mobil 33Adria Mobil,,0:23
14 Schlegel MichalKlein Constantia 20Klein Constantia0:300:30
15 Warnier AntoineWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles,,0:30
16 Sousa Sérgio FerreiraTeam Vorarlberg 32Team Vorarlberg,,0:30
17 Sisr FrantišekKlein Constantia 22Klein Constantia,,0:30
18 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC0:350:35
19 Fortin FilippoGM Europa Ovini 27GM Europa Ovini0:510:51
20 Paluta MichałCCC Sprandi Polkowice  20CCC Sprandi Polkowice 0:570:57
21 Buts VitaliyKolss BDC Team 29Kolss BDC Team,,0:57
22 Räim MihkelCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,0:57
23 Bosman PatrickTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,0:57
24 Tusveld MartijnRabobank Development Team 22Rabobank Development Team,,0:57
25 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo,,0:57
26 Piaskowy EmanuelCycling Academy Team 25Cycling Academy Team1:071:07
27 Stash MamyrGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo1:161:16
28 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil,,1:16
29 Tamouridis IoannisSynergy Baku Cycling Project 35Synergy Baku Cycling Project,,1:16
30 Dernies TomWallonie - Bruxelles 25Wallonie - Bruxelles,,1:16
31 Deruette ThomasWallonie - Bruxelles 20Wallonie - Bruxelles1:281:28
32 Kasperkiewicz PrzemysławKlein Constantia 22Klein Constantia,,1:28
33 Wertz ThomasWallonie - Bruxelles 23Wallonie - Bruxelles,,1:28
34 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team,,1:28
35 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana,,1:28
36 Rogina RadoslavAdria Mobil 37Adria Mobil2:052:05
37 Carbel MichaelStölting Service Group 21Stölting Service Group,,2:05
38 Kirsch AlexStölting Service Group 23Stölting Service Group,,2:05
39 Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project 30Synergy Baku Cycling Project,,2:05
40 Koch ChristianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,2:05
41 Kopfauf MarkusWSA-Greenlife 19WSA-Greenlife,,2:05
42 Raileanu Cristian 23,,2:05
43 Rumac JosipSynergy Baku Cycling Project 21Synergy Baku Cycling Project,,2:05
44 Svab Jernej 20,,2:05
45 Bøje NicklasTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,2:05
46 Jenko RobertRadenska Ljubljana 25Radenska Ljubljana,,2:05
47 Balykin IvanGM Europa Ovini 25GM Europa Ovini,,2:05
48 Grošelj Matic 19,,2:05
49 Migdał WojciechCycling Academy Team 24Cycling Academy Team,,2:05
50 Schormair FabianLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,2:05
51 Umhaller AndreasAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC,,2:05
52 Crista DanielTusnad Cycling Team 25Tusnad Cycling Team,,2:05
53 Maas JanRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,2:05
54 Dinkler Jonathan 20,,2:05
55 Korošec RokRadenska Ljubljana 22Radenska Ljubljana,,2:05
56 Kustadinchev RomanGazprom-RusVelo 20Gazprom-RusVelo,,2:05
57 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 23Meridiana Kamen Team,,2:05
58 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil,,2:05
59 Spreafico MatteoKolss BDC Team 23Kolss BDC Team,,2:05
60 Rikunov Petr 19,,2:05
61 Bucháček TomášWhirlpool Author  37Whirlpool Author ,,2:05
62 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana,,2:05
63 Vinjebo EmilTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,2:05
64 Zurita FrancescTeam Vorarlberg 24Team Vorarlberg,,2:05
65 Leopold Hans-JörgWSA-Greenlife 32WSA-Greenlife,,2:05
66 Der ŽoltTeam Vorarlberg 32Team Vorarlberg,,2:05
67 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana,,2:05
68 Kononenko MykhayloKolss BDC Team 28Kolss BDC Team,,2:05
69 Lehky RomanKlein Constantia 19Klein Constantia,,2:05
70 Klimiankou KanstantsinMinsk Cycling Club 26Minsk Cycling Club,,2:05
71 Koudela TomasSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov,,2:05
72 Asadov ElchinSynergy Baku Cycling Project 29Synergy Baku Cycling Project,,2:05
73 Suzuki RyuBridgestone Anchor Cycling Team 23Bridgestone Anchor Cycling Team,,2:05
74 Moses ThomasJLT Condor 23JLT Condor,,2:05
75 Franz MarcelLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,2:05
76 Polivoda OleksandrKolss BDC Team 28Kolss BDC Team,,2:05
77 Reutter SvenStölting Service Group 19Stölting Service Group,,2:05
78 Therkildsen MariusTeam Giant Scatto U23 19Team Giant Scatto U23,,2:05
79 Steimle JannikTeam Felbermayr - Simplon Wels  19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,2:05
80 Schorn DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  27Team Felbermayr - Simplon Wels ,,2:05
81 Biedermann DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  22Team Felbermayr - Simplon Wels ,,2:05
82 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil,,2:05
83 Kuen MaximilianAmplatz - BMC 23Amplatz - BMC,,2:05
84 Trettwer HelmutWSA-Greenlife 32WSA-Greenlife,,2:05
85 Frahm JasperLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,2:05
86 Lagkuti SergiyKolss BDC Team 30Kolss BDC Team,,2:05
87 Boivin GuillaumeCycling Academy Team 26Cycling Academy Team,,2:05
88 Mould JonJLT Condor 24JLT Condor,,2:05
89 Banaszek AlanCCC Sprandi Polkowice  18CCC Sprandi Polkowice ,,2:05
90 Taciak MateuszCCC Sprandi Polkowice  31CCC Sprandi Polkowice ,,2:05
91 Logar Tadej 22,,2:05
92 Warchoł BartoszWhirlpool Author  24Whirlpool Author ,,2:05
93 Hatsuyama ShoBridgestone Anchor Cycling Team 27Bridgestone Anchor Cycling Team,,2:05
94 Vasylyuk AndriyKolss BDC Team 28Kolss BDC Team,,2:05
95 Brożyna PiotrCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice ,,2:05
96 Berger LeonLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,2:05
97 Kessler RobertLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,2:05
98 Maguolo Enrico ,,2:05
99 Rabitsch StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels  24Team Felbermayr - Simplon Wels ,,2:05
100 Rajović DušanAdria Mobil 18Adria Mobil,,2:05
101 Kobernyak Evgeny 21,,2:05
102 Geßner Konrad 20,,2:05
103 Corell MadsTeam Giant Scatto U23 20Team Giant Scatto U23,,2:05
104 Olieslagers BobRabobank Development Team 18Rabobank Development Team,,2:05
105 Kaňkovský AloisWhirlpool Author  32Whirlpool Author ,,2:05
106 Tenbrock JonasStölting Service Group 20Stölting Service Group,,2:05
107 Cotar Luka 19,,2:05
108 Valognes Quentin 19,,2:05
109 Giger Fabian 28,,2:05
110 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 26Meridiana Kamen Team,,2:05
111 Papok SiarheiMinsk Cycling Club 28Minsk Cycling Club,,2:05
112 Flückiger Mathias 27,,2:05
113 Sorm JiriWhirlpool Author  18Whirlpool Author ,,2:05
114 Sokol JanWSA-Greenlife 25WSA-Greenlife,,2:05
115 Stosz PatrykCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice ,,2:05
116 Kukrle MichaelWhirlpool Author  21Whirlpool Author ,,2:05
117 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana,,2:05
118 Medek TomášSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov,,2:05
119 Slater AlistairJLT Condor 23JLT Condor,,2:05
120 Tsubaki HiroshiBridgestone Anchor Cycling Team 24Bridgestone Anchor Cycling Team,,2:05
121 Kusztor PéterAmplatz - BMC 31Amplatz - BMC,,2:05
122 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team,,2:05
123 Paulus DennisTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,2:05
124 Nechita AndreiTusnad Cycling Team 27Tusnad Cycling Team,,2:05
125 Gnan Alessio 7:207:20
126 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov,,7:20
127 Briggs GrahamJLT Condor 32JLT Condor10:1910:19
OTL Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team--
OTL Schreiber ManuelTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,-
DNF Delfosse FlorentWallonie - Bruxelles 22Wallonie - Bruxelles--
DNF Lebas ThomasBridgestone Anchor Cycling Team 30Bridgestone Anchor Cycling Team,,-
DNF Stević IvanStart - Vaxes Cycling Team  35Start - Vaxes Cycling Team ,,-
DNF Cerkez JosipMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,-
DNF Gaal SimonTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,-
DNF Grošelj Žiga 22,,-
DNF Renger Paul ,,-
DNF Mcquerry Justin 20,,-
DNF Kuhmel Sandro 35,,-
DNF Kozomara Nikola 24,,-
DNF Lawless ChrisJLT Condor 20JLT Condor,,-
DNF Stock MarioTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,-
DNF Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Borella FedericoGM Europa Ovini 26GM Europa Ovini,,-
DNF Mini Emanuel 29,,-
DNF Małecki KamilCCC Sprandi Polkowice  20CCC Sprandi Polkowice ,,-
DNF Szabo NorbertTusnad Cycling Team 22Tusnad Cycling Team,,-
DNF Ruscetta AndreaGM Europa Ovini 26GM Europa Ovini,,-
DNF Giliazov Ruslan 21,,-
DNF Muche Christopher 24,,-
DNF Fieschi Ulisse ,,-
DNF Ivashkin AntonMinsk Cycling Club 19Minsk Cycling Club,,-
DNF Kalaba DušanStart - Vaxes Cycling Team  19Start - Vaxes Cycling Team ,,-
DNF Kucher MichaelTeam Vorarlberg 22Team Vorarlberg,,-
DNF Weiss MartinTirol Cycling Team 24Tirol Cycling Team,,-
DNF Hampl PetrSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Sebestyén SzabolcsTusnad Cycling Team 23Tusnad Cycling Team,,-
DNF Carratala Francisco 18,,-
DNF Franz Toni 19,,-
DNF Muzychkin AntonMinsk Cycling Club 21Minsk Cycling Club,,-
DNF Burchio FedericoGM Europa Ovini 19GM Europa Ovini,,-
DNF Genuin Nicola 18,,-
DNF Hocheder Michael 20,,-
DNF Hertling Arnaud ,,-
DNF Piashkun AndreiMinsk Cycling Club 23Minsk Cycling Club,,-
DNF Inoue KazuoBridgestone Anchor Cycling Team 35Bridgestone Anchor Cycling Team,,-
DNF Stefanović Stefan 21,,-
DNF Schipflinger FlorianTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,-
DNF Kovar JanWhirlpool Author  19Whirlpool Author ,,-
DNF Novak Carol EduardTusnad Cycling Team 39Tusnad Cycling Team,,-
DNF Hofstede LennardRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,-
DNF Calabria Fabio 28,,-
DNF Stehlin Yannik 19,,-
DNF Ahiyevich AlehMinsk Cycling Club 22Minsk Cycling Club,,-
DNF Taferner MichaelWSA-Greenlife 22WSA-Greenlife,,-
DNF Baronti Fabio ,,-
DNF Sauter Nathan-maxim 21,,-
DNF L'Homme Léo 20,,-
DNF Monier DamienBridgestone Anchor Cycling Team 33Bridgestone Anchor Cycling Team,,-
DNF Danilović Marko 22,,-
DNF Neuhauser MarcelTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,-
DNF Bukdal JoakimTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,-
DNF Poljanec Miha 20,,-
DNF Malovec ĽubošCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,-
DNF McClure Reid 20,,-
DNF Schommartz Halvard 21,,-
DNF Pelikán JánosAmplatz - BMC 20Amplatz - BMC,,-
DNF Chenaux Florian 23,,-
DNF Calza Andrea 22,,-
DNF Spudil MartinSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov,,-
DNS Meijers JeroenRabobank Development Team 23Rabobank Development Team,,-
DNS Novak DomenAdria Mobil 20Adria Mobil,,-
DNS Rotondi MatteoGM Europa Ovini 19GM Europa Ovini,,-
DNS Dobre Vlad-nicolaeTusnad Cycling Team 20Tusnad Cycling Team,,-
DNS Atkins GeorgeJLT Condor 24JLT Condor,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 5th March 2016
Avg. speed winner: 46.16 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: PorecTar
Porec Trophy - Trofej Porec logo

Race profile