The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | LIEPIŅŠ Emīls One Pro Cycling | One Pro Cycling | 40 | 15 | 3:23:33 |
2 | KRAGH ANDERSEN Asbjørn Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | 30 | 10 | ,, 0:00 |
3 | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | 25 | 7 | ,, 0:00 |
4 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 20 | 4 | ,, 0:00 |
5 | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | 15 | 2 | ,, 0:00 |
6 | HAGEN Krister Team Coop | Team Coop | 10 | 1 | ,, 0:00 |
7 | STALLAERT Joeri Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 5 | ,, 0:00 | |
8 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 3 | ,, 0:00 | |
9 | STEWART Thomas JLT Condor | JLT Condor | 3 | ,, 0:00 | |
10 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 3 | ,, 0:00 | |
11 | POLNICKÝ Jiří Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | ||
12 | ,, 0:00 | ||||
13 | ,, 0:00 | ||||
14 | EEKHOFF Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
15 | ,, 0:00 | ||||
16 | SCHLEMMER Lukas Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||
17 | RUMAC Josip Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | ||
18 | ,, 0:00 | ||||
19 | KOROŠEC Rok My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:00 | ||
20 | ,, 0:00 | ||||
21 | LUKKEDAHL Øivind Team Coop | Team Coop | ,, 0:00 | ||
22 | ,, 0:00 | ||||
23 | SALZMANN Jodok WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | ||
24 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | ||
25 | ASGREEN Kasper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | ||
26 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | ||
27 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||
28 | DOMAGALSKI Karol One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | ||
29 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | ||
30 | ,, 0:00 | ||||
31 | ,, 0:00 | ||||
32 | HONORÉ Mikkel Frølich Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | ||
33 | WILDAUER Markus Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
34 | KONWA Piotr Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | ||
35 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | ||
36 | SCHULTZ Jesper Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:00 | ||
37 | SLATER Alistair JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | ||
38 | ,, 0:00 | ||||
39 | ,, 0:00 | ||||
40 | ,, 0:00 | ||||
41 | ,, 0:00 | ||||
42 | KOVÁCS Máté Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:00 | ||
43 | MUGERLI Matej My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:00 | ||
44 | MÄRKL Niklas Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
45 | ,, 0:00 | ||||
46 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | ||
47 | ,, 0:00 | ||||
48 | ,, 0:00 | ||||
49 | GIBSON Matthew JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:00 | ||
50 | ,, 0:00 | ||||
51 | SCHELLING Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | ||
52 | RABOTTINI Matteo Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | ||
53 | ,, 0:00 | ||||
54 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | ||
55 | ,, 0:00 | ||||
56 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | ||
57 | PENKO Izidor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | ||
58 | ADAMIETZ Johannes Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
59 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
60 | KUSZTOR Péter My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 0:00 | ||
61 | VAN VUCHELEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | ||
62 | ,, 0:00 | ||||
63 | ,, 0:00 | ||||
64 | ,, 0:00 | ||||
65 | KIŠERLOVSKI Emanuel Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 0:00 | ||
66 | ,, 0:00 | ||||
67 | ,, 0:00 | ||||
68 | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | ||
69 | ROGINA Radoslav Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
70 | BOUBAL Martin CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:00 | ||
71 | KNAPP Daniel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
72 | ,, 0:00 | ||||
73 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 0:00 | ||
74 | SZATMARY Andras Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 0:00 | ||
75 | HORVAT Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
76 | GROŠELJ Žiga Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:00 | ||
77 | ,, 0:00 | ||||
78 | TRETTWER Helmut WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 0:00 | ||
79 | PORZNER Manuel Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
80 | TAEBLING Paul LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 0:00 | ||
81 | BAYER Tobias Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:00 | ||
82 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | ||
83 | ,, 0:00 | ||||
84 | ,, 0:00 | ||||
85 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | ||
86 | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | ||
87 | BAYLIS Tom One Pro Cycling | One Pro Cycling | ,, 0:00 | ||
88 | 0:43 0:43 | ||||
89 | FILUTÁS Viktor Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | 0:47 0:47 | ||
90 | ,, 0:47 | ||||
91 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:47 | ||
92 | BURTON Germain JLT Condor | JLT Condor | ,, 0:47 | ||
93 | GRUBER Pavel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | ,, 0:47 | ||
94 | ,, 0:47 | ||||
95 | VEYHE Torkil Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | ,, 0:47 | ||
96 | TUNSET Anton Team Coop | Team Coop | ,, 0:47 | ||
97 | HÖÖG Gustav Team Coop | Team Coop | ,, 0:47 | ||
98 | 1:00 1:00 | ||||
99 | ,, 1:00 | ||||
100 | BUCHÁČEK Tomáš Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:00 | ||
101 | HAČECKÝ Vojtěch Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:00 | ||
102 | KAŇKOVSKÝ Alois Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:00 | ||
103 | ,, 1:00 | ||||
104 | BAJC Andi My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | ,, 1:00 | ||
105 | BANICEK Deni Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | 1:25 1:25 | ||
106 | MALTAR Bruno Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | ,, 1:25 | ||
107 | FIDLER Gerd My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 1:30 1:30 | ||
108 | BENDIXEN Louis Team Coop | Team Coop | 1:35 1:35 | ||
109 | BEKKEN Jon-Anders Team Coop | Team Coop | ,, 1:35 | ||
110 | VANOVERBERGHE Jens Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:46 1:46 | ||
111 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 1:46 | ||
112 | KOPFAUF Markus WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | ,, 1:46 | ||
113 | GALL Felix Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 1:46 | ||
114 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 1:46 | ||
115 | MCCARTHY Robert-Jon JLT Condor | JLT Condor | 2:02 2:02 | ||
116 | 2:05 2:05 | ||||
117 | SCOTT Jacob One Pro Cycling | One Pro Cycling | 2:27 2:27 | ||
118 | JÜRß Malte LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | ,, 2:27 | ||
119 | TRACZ Szymon One Pro Cycling | One Pro Cycling | 2:35 2:35 | ||
120 | KELLY Jake One Pro Cycling | One Pro Cycling | 2:44 2:44 | ||
121 | 2:58 2:58 | ||||
122 | BADILATTI Matteo Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 2:58 | ||
123 | ,, 2:58 | ||||
124 | 3:05 3:05 | ||||
125 | ,, 3:05 | ||||
126 | ,, 3:05 | ||||
127 | ,, 3:05 | ||||
128 | 3:11 3:11 | ||||
129 | ,, 3:11 | ||||
130 | HOLLO Botond Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | ,, 3:11 | ||
131 | ,, 3:11 | ||||
132 | 3:26 3:26 | ||||
133 | ,, 3:26 | ||||
134 | 3:39 3:39 | ||||
135 | 3:55 3:55 | ||||
136 | ,, 3:55 | ||||
137 | 4:28 4:28 | ||||
138 | UMHALLER Thomas My Bike - Stevens | My Bike - Stevens | 4:44 4:44 | ||
139 | MALIK Robert CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | 4:50 4:50 | ||
140 | HÄHNEL Frederik LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 7:21 7:21 | ||
141 | 8:28 8:28 | ||||
142 | TU Sergio Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | ,, 8:28 | ||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | APPELT Leo LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | WEBER Philip LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | - | ||
DNF | PUGLIESE Antonino Meridiana Kamen Team | Meridiana Kamen Team | - | ||
DNF | BRIGGS Graham JLT Condor | JLT Condor | - | ||
DNF | KAMP Alexander Team Virtu Cycling | Team Virtu Cycling | - | ||
DNF | JAKOUBEK Tomáš CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | ||
DNF | KUBA Karel CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | ||
DNF | MODLITBA Vojtěch CK Pribram Fany Gastro | CK Pribram Fany Gastro | - | ||
DNF | OROSZ Gergő Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | - | ||
DNF | ZATHURECZKY Mark Pannon Cycling Team | Pannon Cycling Team | - | ||
DNF | AUER Daniel WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | - | ||
DNF | KOLB Stefan WSA Pushbikers | WSA Pushbikers | - | ||
DNS | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | - | ||
DNS | DOBBS Sam Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:03 March 2018
- Start time:11:00
- Avg. speed winner:45.98 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:156 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:36
- Vert. meters:1599
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: