2019»30th Trofej Poreč - Poreč Trophy (1.2)

2019  One day race  »  Poreč  ›  Tar   (147k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Lienhard Fabian 2540153:18:553:18:55
2 Gamper PatrickTirol KTM Cycling Team 22Tirol KTM Cycling Team3010,,0:00
3 Stork FlorianDevelopment Team Sunweb 21Development Team Sunweb257,,0:00
4 Hatz ChristopherHerrmann Radteam 27Herrmann Radteam204,,0:00
5 Maronese MarcoBardiani - CSF 24Bardiani - CSF1520:550:55
6 Korošec RokLjubljana Gusto Santic 25Ljubljana Gusto Santic101,,0:55
7 Oldani StefanoKometa Cycling Team 21Kometa Cycling Team5,,0:55
8 Stacchiotti RiccardoGiotti Victoria - Palomar 27Giotti Victoria - Palomar3,,0:55
9 Katrašnik GašperAdria Mobil 23Adria Mobil3,,0:55
10 Bajc AndiTeam Felbermayr - Simplon Wels  30Team Felbermayr - Simplon Wels 3,,0:55
11 Trondsen TrondTeam Coop  24Team Coop ,,0:55
12 Neuman DominikElkov - Author Cycling Team 23Elkov - Author Cycling Team,,0:55
13 Haller PatrickHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net,,0:55
14 Salzmann JodokMaloja Pushbikers 23Maloja Pushbikers,,0:55
15 Hill BenjaminLjubljana Gusto Santic 29Ljubljana Gusto Santic,,0:55
16 Sisr FrantišekElkov - Author Cycling Team 25Elkov - Author Cycling Team,,0:55
17 Carbel MichaelTeam Waoo 24Team Waoo,,0:55
18 Zurlo FedericoGiotti Victoria - Palomar 25Giotti Victoria - Palomar,,0:55
19 Echtermann LeonHerrmann Radteam 21Herrmann Radteam,,0:55
20 Bramati TommasoBiesse Carrera 20Biesse Carrera,,0:55
21 Brandlmeier Stefan 26,,0:55
22 Rivi SamueleTirol KTM Cycling Team 20Tirol KTM Cycling Team,,0:55
23 Boubal Martin 34,,0:55
24 Aasvold KristianTeam Coop  23Team Coop ,,0:55
25 Bresciani MichaelBardiani - CSF 24Bardiani - CSF,,0:55
26 Vulcan Denis MarianGiotti Victoria - Palomar 19Giotti Victoria - Palomar,,0:55
27 Veber Matic 22,,0:55
28 Dalla Valle NicolasTirol KTM Cycling Team 21Tirol KTM Cycling Team,,0:55
29 Sagadin Luka 19,,0:55
30 Barać AntonioMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,0:55
31 Schlemmer LukasMaloja Pushbikers 24Maloja Pushbikers,,0:55
32 Pajek Luka 22,,0:55
33 Hampl Petr 26,,0:55
34 Finkšt TilenLjubljana Gusto Santic 21Ljubljana Gusto Santic,,0:55
35 Schultz JesperTeam Waoo 23Team Waoo,,0:55
36 Gamper FlorianTirol KTM Cycling Team 19Tirol KTM Cycling Team,,0:55
37 Maestri MircoBardiani - CSF 27Bardiani - CSF,,0:55
38 Bellia MatteoBiesse Carrera 21Biesse Carrera,,0:55
39 Flückiger Lukas 35,,0:55
40 Simion PaoloBardiani - CSF 26Bardiani - CSF,,0:55
41 Aniołkowski StanisławCCC Development Team 22CCC Development Team,,0:55
42 Onesti EmanueleGiotti Victoria - Palomar 23Giotti Victoria - Palomar,,0:55
43 Repše Uroš 25,,0:55
44 Heinschke LeonDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb,,0:55
45 Mandrysch JohnP&S Metalltechnik 22P&S Metalltechnik,,0:55
46 Hjemsæter OlavTeam Coop  19Team Coop ,,0:55
47 Potočki ViktorLjubljana Gusto Santic 19Ljubljana Gusto Santic,,0:55
48 Adamietz JohannesHerrmann Radteam 20Herrmann Radteam,,0:55
49 Flückiger Mathias 30,,0:55
50 Förster Peter 23,,0:55
51 Pekala PiotrCCC Development Team 20CCC Development Team,,0:55
52 Gruber Pavel 22,,0:55
53 Krizek MatthiasTeam Felbermayr - Simplon Wels  30Team Felbermayr - Simplon Wels ,,0:55
54 Rabottini MatteoMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team,,0:55
55 Pirih Ales 191:081:08
56 Loderer TimonTeam Hrinkow Advarics Cycleang 27Team Hrinkow Advarics Cycleang,,1:08
57 Primožič Jaka 20,,1:08
58 Jakoubek Tomáš 19,,1:08
59 Kaňkovský AloisElkov - Author Cycling Team 35Elkov - Author Cycling Team,,1:08
60 Engelhardt FelixTirol KTM Cycling Team 18Tirol KTM Cycling Team,,1:08
61 Cantón IsaacKometa Cycling Team 22Kometa Cycling Team,,1:08
62 Katerberg BenDevelopment Team Sunweb 18Development Team Sunweb,,1:08
63 Hník KarelElkov - Author Cycling Team 27Elkov - Author Cycling Team,,1:08
64 Hollmann JuriHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,1:08
65 Sekanina Adam 23,,1:08
66 Giger Fabian 31,,1:08
67 Jägeler RobertP&S Metalltechnik 22P&S Metalltechnik,,1:08
68 Kulhánek David 18,,1:08
69 Viegas DanielKometa Cycling Team 21Kometa Cycling Team,,1:08
70 Imhof Claudio 28,,1:08
71 Friedl Nils 21,,1:08
72 Otruba JakubElkov - Author Cycling Team 21Elkov - Author Cycling Team,,1:08
73 Hammerschmid MarvinSPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich  23SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich ,,1:08
74 Dinkler JonathanP&S Metalltechnik 23P&S Metalltechnik,,1:08
75 Vlčák Martin 20,,1:08
76 Oros Samuel 20,,1:08
77 Eichinger DanielTeam Hrinkow Advarics Cycleang 23Team Hrinkow Advarics Cycleang,,1:08
78 Märkl NiklasDevelopment Team Sunweb 20Development Team Sunweb,,1:08
79 Wacker Ludvig AntonDevelopment Team Sunweb 18Development Team Sunweb,,1:08
80 Hočevar Kristjan 19,,1:08
81 Kvasina Filip 20,,1:08
82 L'Homme Léo 23,,1:08
83 Eriksson JacobTeam Coop  19Team Coop ,,1:08
84 Prochazka Michal 19,,1:08
85 Clemmensen Silas ZachariasTeam Waoo 22Team Waoo,,1:08
86 Lakota Luka 20,,1:08
87 Taglietti StefanoBiesse Carrera 19Biesse Carrera,,1:08
88 Heidemann MiguelHerrmann Radteam 21Herrmann Radteam,,1:08
89 Frosch Leon 22,,1:08
90 Gratzer Alexander 19,,1:08
91 Stabentheiner Riccardo 26,,1:08
92 Bokeloh JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang 22Team Hrinkow Advarics Cycleang,,1:08
93 Colleoni KevinBiesse Carrera 19Biesse Carrera,,1:08
94 Kukrle MichaelElkov - Author Cycling Team 24Elkov - Author Cycling Team,,1:08
95 Ilić Ognjen 20,,1:08
96 Amezawa TakeakiLjubljana Gusto Santic 24Ljubljana Gusto Santic,,1:08
97 Pokorny Jiri 21,,1:08
98 Gruber JulianSPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich  21SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich ,,1:08
99 Malik Robert 25,,1:08
100 Jitaru CiprianGiotti Victoria - Palomar 18Giotti Victoria - Palomar,,1:08
101 Frick BastianMaloja Pushbikers 18Maloja Pushbikers,,1:08
102 Böke Dominic 28,,1:08
103 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 34Meridiana Kamen Team,,1:08
104 Ritzinger FelixMaloja Pushbikers 22Maloja Pushbikers,,1:08
105 Liska Andrej 18,,1:08
106 Müller Robert 32,,1:08
107 Langballe JohanTeam Waoo 20Team Waoo,,1:08
108 Voneš Jan 18,,1:08
109 Cerne Gregor Matija 20,,1:08
110 Porzner ManuelHerrmann Radteam 23Herrmann Radteam,,1:08
111 Cotar Luka 22,,1:08
112 Camacho JuanKometa Cycling Team 23Kometa Cycling Team,,1:08
113 Kminek Vojtech 18,,1:08
114 Sotberg AndreTeam Coop  21Team Coop ,,1:08
115 Obersteiner FlorianHerrmann Radteam 23Herrmann Radteam,,1:08
116 Reckendorfer LukasTeam Hrinkow Advarics Cycleang 21Team Hrinkow Advarics Cycleang1:431:43
117 Mahmic Nedzad 21,,1:43
118 Per DavidAdria Mobil 24Adria Mobil,,1:43
119 Piccot MichelBiesse Carrera 22Biesse Carrera,,1:43
120 Grošelj MaticLjubljana Gusto Santic 22Ljubljana Gusto Santic1:491:49
121 Naglic Rok 23,,1:49
122 Božič JonAdria Mobil 22Adria Mobil,,1:49
123 Čemažar Nik 19,,1:49
124 Cibej Simon 21,,1:49
125 Schormair FabianP&S Metalltechnik 24P&S Metalltechnik,,1:49
126 Pessot AlessandroBardiani - CSF 23Bardiani - CSF,,1:49
127 Jenko Robert 28,,1:49
128 Omrzel AljažAdria Mobil 18Adria Mobil,,1:49
129 Franz MarcelHeizomat Rad-Net 23Heizomat Rad-Net,,1:49
130 Larsen MathiasTeam Waoo 19Team Waoo,,1:49
131 Treubel PascalHeizomat Rad-Net 22Heizomat Rad-Net,,1:49
132 Retschke RobertP&S Metalltechnik 38P&S Metalltechnik,,1:49
133 Hammerschmid RaphaelSPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich  23SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich ,,1:49
134 Hrinkow DominikTeam Hrinkow Advarics Cycleang 30Team Hrinkow Advarics Cycleang2:032:03
135 Papierski DamianCCC Development Team 19CCC Development Team,,2:03
136 Walkowiak KacperCCC Development Team 19CCC Development Team,,2:03
137 Wawrzyniak KarolCCC Development Team 18CCC Development Team,,2:03
138 Holland MichaelSPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich  18SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich ,,2:03
139 Aalrust HakonTeam Coop  21Team Coop ,,2:03
140 Puppio AntonioKometa Cycling Team 19Kometa Cycling Team2:142:14
141 Auer DanielMaloja Pushbikers 24Maloja Pushbikers,,2:14
142 Guardini AndreaBardiani - CSF 29Bardiani - CSF2:202:20
143 Dik CalvinHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net2:372:37
144 Mayer Yannick 28,,2:37
145 Aschenbrenner MichelP&S Metalltechnik 19P&S Metalltechnik2:512:51
146 Thomsen FrederikTeam Waoo 18Team Waoo2:582:58
147 Maas EdoDevelopment Team Sunweb 18Development Team Sunweb,,2:58
148 Sevilla Diego PabloKometa Cycling Team 23Kometa Cycling Team3:023:02
149 Grošelj ŽigaAdria Mobil 25Adria Mobil3:213:21
150 Kump MarkoAdria Mobil 30Adria Mobil6:086:08
151 Szabo Miklos 206:386:38
152 Tschernoster JanHeizomat Rad-Net 22Heizomat Rad-Net,,6:38
153 Koller JanTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels 8:408:40
154 Budimir KristijanMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team8:558:55
155 Pacurar VladGiotti Victoria - Palomar 19Giotti Victoria - Palomar,,8:55
156 Steininger FabianTeam Felbermayr - Simplon Wels  18Team Felbermayr - Simplon Wels 10:0010:00
157 Kierner FlorianTeam Felbermayr - Simplon Wels  19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,10:00
DNF Homan Gregor 24--
DNF Bleyer PaulTeam Felbermayr - Simplon Wels  18Team Felbermayr - Simplon Wels ,,-
DNF Marenzi LorenzoMeridiana Kamen Team 20Meridiana Kamen Team,,-
DNF Šmid Jakob 23,,-
DNF Leopold Hans-JörgMaloja Pushbikers 35Maloja Pushbikers,,-
DNF Kala Jiri 31,,-
DNF Viehberger LukasSPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich  18SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich ,,-
DNF Grick Matthias 28,,-
DNF Umhaller ThomasSPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich  23SPORT.LAND. Niederösterreich Selle SMP - St. Rich ,,-
DNF Gavenda Martin 18,,-
DNF Kasko David 21,,-
DNF Matek LovroMeridiana Kamen Team 18Meridiana Kamen Team,,-
DNS Rapp JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang 24Team Hrinkow Advarics Cycleang,,-
DNS Friedrich MarcoTirol KTM Cycling Team 21Tirol KTM Cycling Team,,-
DNS Messner Martin 19,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 9th March 2019
Avg. speed winner: 44.34 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: PorečTar
Trofej Poreč - Poreč Trophy logo

Race ranking position
237th
18 pnt
rankingbreakdown
Position and points as on startdate of race.