2020»31st Trofej Poreč - Poreč Trophy (1.2)

2020  One day race  »  Poreč  ›  Tar   (156k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
194 Kooij OlavJumbo-Visma Development Team 18Jumbo-Visma Development Team40153:28:323:28:32
222 Katrašnik GašperAdria Mobil 24Adria Mobil3010,,0:00
3111 Finkšt TilenLjubljana Gusto Santic 22Ljubljana Gusto Santic257,,0:00
465 Soto Nelson AndrésColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 25Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas204,,0:00
5151 Bajc AndiTeam Felbermayr - Simplon Wels 31Team Felbermayr - Simplon Wels152,,0:00
6241 Cotar LukaKK Kranj 23KK Kranj1010:040:04
781 Heinschke LeonDevelopment Team Sunweb 20Development Team Sunweb5,,0:04
82 Jerman ŽigaEquipe continentale Groupama-FDJ 21Equipe continentale Groupama-FDJ3,,0:04
9135 Mandrysch JohnP&S Metalltechnik 23P&S Metalltechnik3,,0:04
1082 Märkl NiklasDevelopment Team Sunweb 21Development Team Sunweb3,,0:04
1111 Rebellin DavideMeridiana Kamen Team 48Meridiana Kamen Team,,0:04
12163 Juntunen Antti-JussiTartu 2024 - Balticchaincycling.com 20Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,0:04
13233 Rojus AdomaitisKlaipeda Cycling Team  21Klaipeda Cycling Team ,,0:04
14256 Ručigaj ŽigamebloJOGI Pro-concrete 24mebloJOGI Pro-concrete,,0:04
15176 Petruš JiříTopforex Lapierre Pro Cycling Team 23Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,0:04
16121 Banusch RichardLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,0:04
17201 Kaňkovský AloisElkov - Kasper 36Elkov - Kasper,,0:04
18213 Nesi NicolasD'Amico - UM Tools 22D'Amico - UM Tools,,0:04
19282 Stenzel JakobVeloclub Ratisbona 26Veloclub Ratisbona,,0:04
204 Page HugoEquipe continentale Groupama-FDJ 18Equipe continentale Groupama-FDJ,,0:04
21114 Potočki ViktorLjubljana Gusto Santic 20Ljubljana Gusto Santic,,0:04
22143 Pakalski HenrikRad - Net Rose Team 20Rad - Net Rose Team,,0:04
23271 Hampl PetrTeam TJ Favorit Brno 27Team TJ Favorit Brno,,0:04
24225 Sidorov IgorGazprom-Rusvelo U23 20Gazprom-Rusvelo U23,,0:04
2545 Bayer TobiasTirol KTM Cycling Team 20Tirol KTM Cycling Team,,0:04
26222 Vtiurin AntonGazprom-Rusvelo U23 19Gazprom-Rusvelo U23,,0:04
27204 Schlegel MichalElkov - Kasper 24Elkov - Kasper,,0:04
2851 Abenante PasqualeCasillo - Petroli Firenze - Hopplà 22Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,0:04
29104 Ropero AlejandroKometa Xstra Cycling Team 21Kometa Xstra Cycling Team,,0:04
3033 Maestri MircoBardiani-CSF-Faizanè 28Bardiani-CSF-Faizanè,,0:04
3146 Kierner FlorianTirol KTM Cycling Team 20Tirol KTM Cycling Team,,0:04
3273 Mugerli MatejContinental Team Sport.Land. Niederösterreich 38Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,0:04
3312 Barać AntonioMeridiana Kamen Team 23Meridiana Kamen Team,,0:04
34175 Řepa VojtěchTopforex Lapierre Pro Cycling Team 19Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,0:04
35223 Kugaevski GlebGazprom-Rusvelo U23 20Gazprom-Rusvelo U23,,0:04
36245 Repše UrošKK Kranj 26KK Kranj,,0:04
375 Petrucci MattiaEquipe continentale Groupama-FDJ 19Equipe continentale Groupama-FDJ,,0:04
38242 Čemažar NikKK Kranj 20KK Kranj,,0:04
39123 Taebling PaulLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,0:04
40205 Sisr FrantišekElkov - Kasper 26Elkov - Kasper,,0:04
41184 Meiler MartinTeam Vorarlberg Santic 21Team Vorarlberg Santic,,0:04
42244 Primožič JakaKK Kranj 21KK Kranj,,0:04
43273 Prochazka MichalTeam TJ Favorit Brno 20Team TJ Favorit Brno,,0:04
44272 Rotter MichalTeam TJ Favorit Brno 19Team TJ Favorit Brno,,0:04
45243 Pirih AlesKK Kranj 20KK Kranj,,0:04
46226 Popov AntonGazprom-Rusvelo U23 21Gazprom-Rusvelo U23,,0:04
47224 Fatkullin ValeriiGazprom-Rusvelo U23 21Gazprom-Rusvelo U23,,0:04
48166 Pajur MarkusTartu 2024 - Balticchaincycling.com 19Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,0:04
49196 Salzmann JodokWSA KTM Graz 24WSA KTM Graz,,0:04
50116 Jurisevic CarloLjubljana Gusto Santic 18Ljubljana Gusto Santic,,0:04
5161 Casallas Rincon Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,0:04
5264 Quiroz Óscar AdalbertoColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 25Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,0:04
53252 Govekar MatevzmebloJOGI Pro-concrete 19mebloJOGI Pro-concrete,,0:04
54171 Blasko MatejTopforex Lapierre Pro Cycling Team 19Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,0:04
55182 Burke JackTeam Vorarlberg Santic 24Team Vorarlberg Santic,,0:04
56183 Kockelmann RaphaelTeam Vorarlberg Santic 20Team Vorarlberg Santic,,0:04
5741 Engelhardt FelixTirol KTM Cycling Team 19Tirol KTM Cycling Team,,0:04
5872 Kolb StefanContinental Team Sport.Land. Niederösterreich 22Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,0:04
59174 Habermann RichardTopforex Lapierre Pro Cycling Team 20Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,0:04
60185 Meo Felix JamesTeam Vorarlberg Santic 22Team Vorarlberg Santic,,0:04
61173 Gajdula MarekTopforex Lapierre Pro Cycling Team 18Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,0:04
62206 Zahálka MatějElkov - Kasper 26Elkov - Kasper,,0:04
63202 Hník KarelElkov - Kasper 28Elkov - Kasper,,0:04
64186 Schinnagel JohannesTeam Vorarlberg Santic 23Team Vorarlberg Santic,,0:04
65231 Bagdonas GediminasKlaipeda Cycling Team  34Klaipeda Cycling Team ,,0:04
661 Balmer AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ 19Equipe continentale Groupama-FDJ,,0:04
67274 Gruber PavelTeam TJ Favorit Brno 23Team TJ Favorit Brno,,0:04
6863 Atapuma DarwinColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 32Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,0:04
6962 Aguirre Hernán RicardoColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,0:04
703 Moniquet SylvainEquipe continentale Groupama-FDJ 22Equipe continentale Groupama-FDJ,,0:04
71251 Naglic RokmebloJOGI Pro-concrete 23mebloJOGI Pro-concrete,,0:04
72154 Grošelj ŽigaTeam Felbermayr - Simplon Wels 26Team Felbermayr - Simplon Wels,,0:04
7343 Gamper FlorianTirol KTM Cycling Team 20Tirol KTM Cycling Team,,0:04
7444 Lipowitz FlorianTirol KTM Cycling Team 19Tirol KTM Cycling Team,,0:04
7542 Friedrich MarcoTirol KTM Cycling Team 22Tirol KTM Cycling Team,,0:04
76101 Fetter ErikKometa Xstra Cycling Team 19Kometa Xstra Cycling Team,,0:04
77262 Dauge LucasTeam Novo Nordisk Development 23Team Novo Nordisk Development,,0:04
78164 Kazis DanielsTartu 2024 - Balticchaincycling.com 18Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,0:04
7956 Zurlo MatteoCasillo - Petroli Firenze - Hopplà 21Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,0:04
80215 Raggio LucaD'Amico - UM Tools 24D'Amico - UM Tools,,0:04
81221 Kurianov SergeiGazprom-Rusvelo U23 19Gazprom-Rusvelo U23,,0:04
8231 Benfatto MarcoBardiani-CSF-Faizanè 32Bardiani-CSF-Faizanè,,0:04
83203 Kukrle MichaelElkov - Kasper 25Elkov - Kasper,,0:04
84214 Pitzanti OrlandoD'Amico - UM Tools 19D'Amico - UM Tools,,0:04
85246 Kvasina FilipKK Kranj 21KK Kranj,,0:04
86125 Werner FranzLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:04
8725 Omrzel AljažAdria Mobil 19Adria Mobil,,0:04
8815 Kalaba DušanMeridiana Kamen Team 23Meridiana Kamen Team,,0:04
8934 Orsini UmbertoBardiani-CSF-Faizanè 25Bardiani-CSF-Faizanè,,0:04
90112 Grošelj MaticLjubljana Gusto Santic 23Ljubljana Gusto Santic,,0:04
91275 Dolezal AdamTeam TJ Favorit Brno 19Team TJ Favorit Brno,,0:04
92133 Nolde TobiasP&S Metalltechnik 21P&S Metalltechnik,,0:04
93155 Krizek MatthiasTeam Felbermayr - Simplon Wels 31Team Felbermayr - Simplon Wels,,0:04
94113 Korošec RokLjubljana Gusto Santic 26Ljubljana Gusto Santic,,0:04
95153 Fortin FilippoTeam Felbermayr - Simplon Wels 31Team Felbermayr - Simplon Wels,,0:04
96162 Ärm RaitTartu 2024 - Balticchaincycling.com 19Tartu 2024 - Balticchaincycling.com0:400:40
9735 Pessot AlessandroBardiani-CSF-Faizanè 24Bardiani-CSF-Faizanè,,0:40
98103 Puppio AntonioKometa Xstra Cycling Team 20Kometa Xstra Cycling Team,,0:40
99165 Peltonen Ukko IisakkiTartu 2024 - Balticchaincycling.com 21Tartu 2024 - Balticchaincycling.com,,0:40
100281 Giessibl SeverinVeloclub Ratisbona 20Veloclub Ratisbona,,0:40
101152 Bosch ManuelTeam Felbermayr - Simplon Wels 30Team Felbermayr - Simplon Wels,,0:40
102144 Peter JannisRad - Net Rose Team 19Rad - Net Rose Team,,0:40
103145 Rosner LinusRad - Net Rose Team 18Rad - Net Rose Team,,0:40
104126 Zetzsche TheoLKT Team Brandenburg 18LKT Team Brandenburg,,0:40
10576 Saltzman JasonContinental Team Sport.Land. Niederösterreich 22Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,0:40
106264 Phippen LoganTeam Novo Nordisk Development 27Team Novo Nordisk Development,,0:40
107283 Greenberg CoryVeloclub Ratisbona 32Veloclub Ratisbona,,0:40
108232 Lašinis VenantasKlaipeda Cycling Team  23Klaipeda Cycling Team ,,0:40
109263 Kotulski PrzemyslawTeam Novo Nordisk Development 20Team Novo Nordisk Development,,0:40
11036 Monaco AlessandroBardiani-CSF-Faizanè 22Bardiani-CSF-Faizanè,,0:40
111211 Bresciani MichaelD'Amico - UM Tools 25D'Amico - UM Tools,,0:40
112134 Oelke TimP&S Metalltechnik 19P&S Metalltechnik,,0:40
11353 Cervellera AndreaCasillo - Petroli Firenze - Hopplà 21Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,0:40
11421 Jarc AljažAdria Mobil 20Adria Mobil,,0:40
115254 Hočevar KristjanmebloJOGI Pro-concrete 20mebloJOGI Pro-concrete,,0:40
11655 Marchetti MorenoCasillo - Petroli Firenze - Hopplà 21Casillo - Petroli Firenze - Hopplà0:520:52
11726 Per DavidAdria Mobil 25Adria Mobil,,0:52
11823 Kump MarkoAdria Mobil 31Adria Mobil,,0:52
119181 Amann DominikTeam Vorarlberg Santic 21Team Vorarlberg Santic0:570:57
120265 Bietry SachaTeam Novo Nordisk Development 19Team Novo Nordisk Development,,0:57
121255 Pavlič MarkomebloJOGI Pro-concrete 27mebloJOGI Pro-concrete,,0:57
122276 Kminek VojtechTeam TJ Favorit Brno 19Team TJ Favorit Brno,,0:57
123106 Verza RiccardoKometa Xstra Cycling Team 22Kometa Xstra Cycling Team,,0:57
124172 Capek TomasTopforex Lapierre Pro Cycling Team 21Topforex Lapierre Pro Cycling Team,,0:57
125195 Ritzinger FelixWSA KTM Graz 23WSA KTM Graz,,0:57
126105 Sevilla Diego PabloKometa Xstra Cycling Team 24Kometa Xstra Cycling Team1:091:09
127236 Kmieliauskas RokasKlaipeda Cycling Team  19Klaipeda Cycling Team 1:141:14
128253 Jenko RobertmebloJOGI Pro-concrete 29mebloJOGI Pro-concrete1:261:26
12993 Hessmann MichelJumbo-Visma Development Team 18Jumbo-Visma Development Team1:301:30
13084 Naberman TimDevelopment Team Sunweb 20Development Team Sunweb,,1:30
13195 van der Tuuk AxelJumbo-Visma Development Team 18Jumbo-Visma Development Team,,1:30
13292 Fisher-Black FinnJumbo-Visma Development Team 18Jumbo-Visma Development Team,,1:30
13386 Wilksch HannesDevelopment Team Sunweb 18Development Team Sunweb,,1:30
134115 Avbelj BlazLjubljana Gusto Santic 18Ljubljana Gusto Santic,,1:30
13596 van Veenendaal HiddeJumbo-Visma Development Team 19Jumbo-Visma Development Team,,1:30
136192 Köck DanielWSA KTM Graz 20WSA KTM Graz,,1:30
13791 Ballerstedt MauriceJumbo-Visma Development Team 19Jumbo-Visma Development Team,,1:30
13854 Coati LucaCasillo - Petroli Firenze - Hopplà 20Casillo - Petroli Firenze - Hopplà,,1:30
139284 Kaspera ChristophVeloclub Ratisbona 25Veloclub Ratisbona1:461:46
140285 Burghardt LuisVeloclub Ratisbona 19Veloclub Ratisbona,,1:46
141132 Lindner TomP&S Metalltechnik 18P&S Metalltechnik,,1:46
142131 Aschenbrenner MichelP&S Metalltechnik 20P&S Metalltechnik,,1:46
143142 Geßner JakobRad - Net Rose Team 20Rad - Net Rose Team,,1:46
144216 Rinaldi NicholasD'Amico - UM Tools 23D'Amico - UM Tools,,1:46
145136 Röber DominikP&S Metalltechnik 20P&S Metalltechnik,,1:46
14674 Pöll StefanContinental Team Sport.Land. Niederösterreich 33Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,1:46
147141 Frahm JasperRad - Net Rose Team 24Rad - Net Rose Team,,1:46
148234 Beniušis JustasKlaipeda Cycling Team  22Klaipeda Cycling Team 1:591:59
14924 Murn BostjanAdria Mobil 19Adria Mobil,,1:59
150161 Livintsev AntonTartu 2024 - Balticchaincycling.com 19Tartu 2024 - Balticchaincycling.com2:082:08
15152 Cataldo LorenzoCasillo - Petroli Firenze - Hopplà 20Casillo - Petroli Firenze - Hopplà2:102:10
152194 Schlemmer LukasWSA KTM Graz 25WSA KTM Graz2:202:20
153191 Auer DanielWSA KTM Graz 25WSA KTM Graz,,2:20
15475 Reiter JakobContinental Team Sport.Land. Niederösterreich 19Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,2:20
155193 Maier FlorianWSA KTM Graz 19WSA KTM Graz,,2:20
156235 Masiulis DenasKlaipeda Cycling Team  20Klaipeda Cycling Team ,,2:20
157102 Garavaglia GiacomoKometa Xstra Cycling Team 23Kometa Xstra Cycling Team,,2:20
15885 Wacker Ludvig AntonDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb2:302:30
15983 Mayrhofer MariusDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb,,2:30
160122 Schmiedel SebastianLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,2:30
161124 Weber PhilipLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg4:004:00
16213 Lojen MatijaMeridiana Kamen Team 18Meridiana Kamen Team6:006:00
DNF16 Samardzic BernardMeridiana Kamen Team 24Meridiana Kamen Team--
DNF261 De Sota NigelTeam Novo Nordisk Development 24Team Novo Nordisk Development,,-
DNF14 Marenzi LorenzoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team,,-
DNF212 Amadio EmanueleD'Amico - UM Tools 21D'Amico - UM Tools,,-
DNF71 Gruber JulianContinental Team Sport.Land. Niederösterreich 22Continental Team Sport.Land. Niederösterreich,,-
DNF66 Camargo Diego AndresColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,-
DNS32 Dalla Valle NicolasBardiani-CSF-Faizanè 22Bardiani-CSF-Faizanè,,-
DNS156 Umhaller ThomasTeam Felbermayr - Simplon Wels 24Team Felbermayr - Simplon Wels,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 8th March 2020
Avg. speed winner: 44.88 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: PorečTar
Trofej Poreč - Poreč Trophy logo

Race profile



Race ranking position
270th
20 pnt
rankingbreakdown
Position and points as on startdate of race.