2014»7th Garmin Velothon Berlin (1.1)

2014  One day race  »  Berlin  ›  Berlin   (175.1k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
12 Kreder RaymondGarmin Sharp 24Garmin Sharp80753:52:483:52:48
221 Bennett SamTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura5655,,0:00
313 Porsev AlexanderTeam Katusha  28Team Katusha 3240,,0:00
495 Papok SiarheiRietumu - Delfin 26Rietumu - Delfin2432,,0:00
551 Van Staeyen MichaelTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise2028,,0:00
6133 Willwohl WilliLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg1624,,0:00
7121 Bauhaus PhilTeam Stölting  19Team Stölting 1220,,0:00
873 Frame AlexDevelopment Team Giant-Shimano  20Development Team Giant-Shimano 818,,0:00
942 Stauff AndreasMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka716,,0:00
1034 Marycz JarosławCCC Polsat Polkowice 27CCC Polsat Polkowice614,,0:00
11173 Bothe ErikMLP Team Bergstraße 21MLP Team Bergstraße512,,0:00
1294 Liepiņš EmīlsRietumu - Delfin 21Rietumu - Delfin310,,0:00
136 Von Hoff SteeleGarmin Sharp 26Garmin Sharp8,,0:00
14114 Schnaidt FabianTeam Vorarlberg 23Team Vorarlberg7,,0:00
15101 Müller AndreasGebrüder Weiss - Oberndorfer 34Gebrüder Weiss - Oberndorfer6,,0:00
1653 Vanspeybrouck PieterTopsport Vlaanderen - Baloise 27Topsport Vlaanderen - Baloise5,,0:00
17181 Bommel HenningRad-Net Rose Team 31Rad-Net Rose Team4,,0:00
18154 Knauer FlorenzTeam Heizomat  25Team Heizomat 3,,0:00
19124 Vasyliv YuriyTeam Stölting  20Team Stölting 2,,0:00
20214 Bekmanis IndulisAlpha Baltic - Unitymarathons.com 25Alpha Baltic - Unitymarathons.com1,,0:00
21226 Schweizer MichaelGermany 30Germany,,0:00
22201 Dabkowski KonradActiveJet Team 25ActiveJet Team,,0:00
2372 Biermans JentheDevelopment Team Giant-Shimano  18Development Team Giant-Shimano ,,0:00
2461 Okrouhlicky TomasAC Sparta Praha 28AC Sparta Praha,,0:00
2581 Biedermann DanielTeam Gourmetfein Simplon Wels 21Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
26193 Monreal FlorianTeam Kuota 27Team Kuota,,0:00
27186 Weinstein DomenicRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team,,0:00
28175 SÜßemilch EricMLP Team Bergstraße 19MLP Team Bergstraße,,0:00
29161 Thömel TinoTeam Stuttgart 25Team Stuttgart,,0:00
3063 Stöhr JánAC Sparta Praha 23AC Sparta Praha,,0:00
31144 Mayer YannickBike Aid - Ride for Help 23Bike Aid - Ride for Help,,0:00
32155 Mattheis OliverTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,0:00
3376 Schachmann MaximilianDevelopment Team Giant-Shimano  20Development Team Giant-Shimano ,,0:00
34213 Bogdanovics MarisAlpha Baltic - Unitymarathons.com 22Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,0:00
35142 Amanuel MeronBike Aid - Ride for Help 23Bike Aid - Ride for Help,,0:00
36165 Kautz KaiTeam Stuttgart 26Team Stuttgart,,0:00
37104 Edmüller BenjaminGebrüder Weiss - Oberndorfer 26Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
38111 Springer ChristophTeam Vorarlberg 28Team Vorarlberg,,0:00
39192 Müller NathanTeam Kuota 19Team Kuota,,0:00
40105 Meier AlexanderGebrüder Weiss - Oberndorfer 22Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,0:00
41116 Wauch TobiasTeam Vorarlberg 19Team Vorarlberg,,0:00
4271 Brockhoff JanDevelopment Team Giant-Shimano  19Development Team Giant-Shimano ,,0:00
43176 Egger MikeMLP Team Bergstraße 21MLP Team Bergstraße,,0:00
44162 Cummings JackTeam Stuttgart 20Team Stuttgart,,0:00
4516 Smukulis GatisTeam Katusha  27Team Katusha ,,0:00
46211 Bernatonis MariusAlpha Baltic - Unitymarathons.com 27Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,0:00
47205 Podlaski MichałActiveJet Team 26ActiveJet Team,,0:00
4882 Illenberger PaulTeam Gourmetfein Simplon Wels 22Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
49185 Vogt MarioRad-Net Rose Team 22Rad-Net Rose Team,,0:00
50191 Braun JulianTeam Kuota 18Team Kuota,,0:00
51164 Loef GeorgTeam Stuttgart 19Team Stuttgart,,0:00
5232 Charucki PawelCCC Polsat Polkowice 25CCC Polsat Polkowice,,0:00
53145 Lechner PatrickBike Aid - Ride for Help 25Bike Aid - Ride for Help,,0:00
5454 Salomein JarlTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise,,0:00
5565 Cervenka MartinAC Sparta Praha 30AC Sparta Praha,,0:00
5692 Smirnovs AndrisRietumu - Delfin 24Rietumu - Delfin,,0:00
5785 Schoibl MarioTeam Gourmetfein Simplon Wels 23Team Gourmetfein Simplon Wels,,0:00
5835 Gawronski PiotrCCC Polsat Polkowice 24CCC Polsat Polkowice,,0:00
5941 Reimer MartinMTN - Qhubeka 26MTN - Qhubeka,,0:00
6052 Steels StijnTopsport Vlaanderen - Baloise 24Topsport Vlaanderen - Baloise,,0:00
61115 Wauch DennisTeam Vorarlberg 21Team Vorarlberg,,0:00
625 Vansummeren JohanGarmin Sharp 33Garmin Sharp,,0:00
6374 van der Haar LarsDevelopment Team Giant-Shimano  22Development Team Giant-Shimano ,,0:00
6422 Jarc BlažTeam NetApp – Endura 25Team NetApp – Endura,,0:00
6555 Van Hoecke GijsTopsport Vlaanderen - Baloise 22Topsport Vlaanderen - Baloise,,0:00
66135 Rohde LeonLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
6715 Selig RüdigerTeam Katusha  25Team Katusha ,,0:00
68183 Buchmann EmanuelRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team,,0:00
69202 Mickiewicz TomaszActiveJet Team 20ActiveJet Team,,0:00
7075 Pölder RobertDevelopment Team Giant-Shimano  22Development Team Giant-Shimano ,,0:00
7136 Samoilau BranislauCCC Polsat Polkowice 28CCC Polsat Polkowice,,0:00
72163 Nowak FlorianTeam Stuttgart 19Team Stuttgart,,0:00
73203 Bodnar ŁukaszActiveJet Team 32ActiveJet Team,,0:00
74223 Förster RobertGermany 36Germany,,0:00
75151 Droste Jan NiklasTeam Heizomat  23Team Heizomat 0:150:15
76195 Rapp JonasTeam Kuota 19Team Kuota,,0:15
77215 Sergis KasparsAlpha Baltic - Unitymarathons.com 21Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,0:15
783 Nuyens NickGarmin Sharp 34Garmin Sharp,,0:15
7956 Wallays JelleTopsport Vlaanderen - Baloise 25Topsport Vlaanderen - Baloise,,0:15
80126 Liß LucasTeam Stölting  22Team Stölting ,,0:15
8196 Pruus PeeterRietumu - Delfin 24Rietumu - Delfin,,0:15
8291 Flaksis AndžsRietumu - Delfin 23Rietumu - Delfin,,0:15
8331 Mihaylov NikolayCCC Polsat Polkowice 26CCC Polsat Polkowice,,0:15
84194 Retschke RobertTeam Kuota 33Team Kuota,,0:15
851 Hansen Lasse NormanGarmin Sharp 22Garmin Sharp,,0:15
86206 Brylowski PawelActiveJet Team 24ActiveJet Team,,0:15
87166 Walsleben MaxTeam Stuttgart 23Team Stuttgart,,0:15
8814 Rybakov AlexanderTeam Katusha  26Team Katusha ,,0:15
8943 Ciolek GeraldMTN - Qhubeka 27MTN - Qhubeka,,0:15
9033 Stępniak GrzegorzCCC Polsat Polkowice 25CCC Polsat Polkowice0:190:19
91222 Kluge RogerGermany 28Germany0:240:24
92196 Westmattelmann DanielTeam Kuota 26Team Kuota0:310:31
9345 Jim SongezoMTN - Qhubeka 23MTN - Qhubeka,,0:31
94136 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 28LKT Team Brandenburg0:350:35
9593 Vosekalns AndrisRietumu - Delfin 21Rietumu - Delfin,,0:35
9611 Haller MarcoTeam Katusha  23Team Katusha ,,0:35
97125 Politt NilsTeam Stölting  20Team Stölting ,,0:35
98182 Reinhardt TheoRad-Net Rose Team 23Rad-Net Rose Team0:530:53
99113 Janorschke GrischaTeam Vorarlberg 26Team Vorarlberg,,0:53
10066 Viktorín VáclavAC Sparta Praha 20AC Sparta Praha,,0:53
10126 Schwarzmann MichaelTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura1:321:32
10225 Rowsell ErickTeam NetApp – Endura 23Team NetApp – Endura,,1:32
103146 Schnapka MatthiasBike Aid - Ride for Help 33Bike Aid - Ride for Help,,1:32
10412 Kuschynski AleksandrTeam Katusha  34Team Katusha ,,1:32
10546 Thomson Jay RobertMTN - Qhubeka 28MTN - Qhubeka,,1:32
10624 McEvoy JonathanTeam NetApp – Endura 24Team NetApp – Endura,,1:32
107221 Wagner RobertGermany 31Germany,,1:32
108143 Hümbert MichaelBike Aid - Ride for Help 24Bike Aid - Ride for Help,,1:32
10964 Nesveda JiříAC Sparta Praha 29AC Sparta Praha,,1:32
11023 Matzka RalfTeam NetApp – Endura 24Team NetApp – Endura,,1:32
111134 Soballa CarlLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,1:32
112225 Wotschke SebastianGermany 22Germany,,1:32
113123 Roberts LukeTeam Stölting  37Team Stölting ,,1:32
114204 Franczak PawełActiveJet Team 22ActiveJet Team2:092:09
115152 Essers JulienTeam Heizomat  21Team Heizomat 2:132:13
116122 Gebauer TimTeam Stölting  25Team Stölting ,,2:13
117171 Nappa FabioMLP Team Bergstraße 22MLP Team Bergstraße2:212:21
118172 Hatz ChristopherMLP Team Bergstraße 22MLP Team Bergstraße,,2:21
119153 Grad AlexanderTeam Heizomat  24Team Heizomat 2:412:41
120141 Schäfer TimoBike Aid - Ride for Help 31Bike Aid - Ride for Help,,2:41
121132 Schiewer FranzLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg2:502:50
122224 Beyer MaximilianGermany 20Germany,,2:50
123174 Schlichenmaier TimMLP Team Bergstraße 23MLP Team Bergstraße4:394:39
124184 Thiele KerstenRad-Net Rose Team 21Rad-Net Rose Team6:106:10
12583 Umhaller ThomasTeam Gourmetfein Simplon Wels 18Team Gourmetfein Simplon Wels8:498:49
NQ212 Spillers LaurisAlpha Baltic - Unitymarathons.com 40Alpha Baltic - Unitymarathons.com -3:52:48 -3:52:48
DNF103 Reiter DanielGebrüder Weiss - Oberndorfer 22Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,-
DNF216 Savickis MartinsAlpha Baltic - Unitymarathons.com 21Alpha Baltic - Unitymarathons.com,,-
DNF62 Stöhr PavelAC Sparta Praha 23AC Sparta Praha,,-
DNF156 Rapps DarioTeam Heizomat  19Team Heizomat ,,-
DNS131 Deckert SebastianLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,-
DNS102 Kendler BenediktGebrüder Weiss - Oberndorfer 21Gebrüder Weiss - Oberndorfer,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 18th May 2014
Avg. speed winner: 45.13 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.1
Start/finish: BerlinBerlin

Race profile



Websites:
www.garmin-velothon-berlin.de/