-
2019
»
«

2020»La Philippe Gilbert juniors (2.1)

2020  Stage 2  »  Harzé  ›  La Redoute   (118k)

Clear filter
RnkGCGC-TimeBIBRiderAgeTeamPntTime
13+0:42148 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale202:55:272:55:27
22+0:38146 Gregoire Romain Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale120:040:04
34+0:5445 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design70:080:08
41+0:008 de Lie ArnaudCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY50:100:10
57+1:2243 Pidcock JosephFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design40:360:36
610+1:33150 Tronchon BastienVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale30:470:47
79+1:3319 de Jaeger ArthurOlympia Tienen 18Olympia Tienen2,,0:47
88+1:3347 Stockwell OliverFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design1,,0:47
911+1:35145 Tachot Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale0:490:49
1012+1:38133 Gelders GilOnder Ons Parike 17Onder Ons Parike0:520:52
1113+1:4449 Declerck JelleGAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS0:580:58
1215+1:4627 Dewachter LucasCANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 18CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT1:001:00
1316+1:48100 Sanchez PabloMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA1:021:02
146+1:2220 Ladang MiguelOlympia Tienen 18Olympia Tienen1:041:04
1514+1:4698 Vinokurov NicolasMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA,,1:04
165+0:556 Debruyne RamsesACROG-Tormans 18ACROG-Tormans,,1:04
1717+1:502 Reinderink Joris ACROG-Tormans ACROG-Tormans,,1:04
1818+1:50136 Kino Jan Onder Ons Parike Onder Ons Parike,,1:04
1919+1:505 Uijtdebroeks CianACROG-Tormans 17ACROG-Tormans,,1:04
2020+1:55105 Potter JamesUWTC De Volharding 18UWTC De Volharding1:091:09
2121+1:5525 Vandenstorme DylanCANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 18CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT,,1:09
2222+1:571 De Pooter DriesACROG-Tormans 17ACROG-Tormans1:111:11
2323+2:0782 Kiely JoeUVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR 17UVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR1:211:21
2424+2:0992 Hougaard Mads-EmilTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR1:231:23
2525+2:1348 Sutton Louis Fensham Howes-MAS Design Fensham Howes-MAS Design1:271:27
2626+2:1612 Verriest NoahCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY1:301:30
2727+2:19128 van Hautegem Leander Onder Ons Parike Onder Ons Parike1:331:33
2829+2:2246 Lawrence AidanFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design1:361:36
2928+2:22115 Detalle Noah VC ARDENNES JUNIOR 17VC ARDENNES JUNIOR,,1:36
3030+2:2595 Dalby SimonTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR1:391:39
3131+2:29129 Verlinden JordiWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 17WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR1:431:43
3233+2:454 Reinderink PepijnACROG-Tormans 18ACROG-Tormans1:591:59
3332+2:4585 Wolfs Gert-JanSPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS 18SPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS,,1:59
3434+2:5094 Søndergaard OliverTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR2:042:04
3536+2:5265 Verstappen Dries MAES CT GLABBEEK MAES CT GLABBEEK2:062:06
3635+2:5218 van Raemdonck CédricAVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM 17AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM,,2:06
3737+2:5813 Delahaye JensAVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM 18AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM2:122:12
3838+3:1757 Stalpaert LawrenceCT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 18CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS2:312:31
3939+3:3655 Van Ryckeghem LarsCT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 18CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS2:502:50
4040+3:41112 Deman BremVAN MOER LOGISTICS CT 18VAN MOER LOGISTICS CT2:552:55
4141+3:4391 Lund Sørensen LukasTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR2:572:57
4244+5:3744 Kingston MatthewFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design3:323:32
4342+4:24109 Luiten NielsVAN MOER LOGISTICS CT 17VAN MOER LOGISTICS CT3:383:38
4443+4:3193 Nielsen Magnus Lorents TEAM MASCOT WORKWEAR TEAM MASCOT WORKWEAR3:453:45
4546+6:1654 Hashikawa Jo GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS4:494:49
4645+5:5861 Deweirdt SiebeMAES CT GLABBEEK 18MAES CT GLABBEEK5:125:12
4747+6:25128 Van Looveren ThijsWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 18WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR5:395:39
4848+7:08127 van Gils YannickWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR6:226:22
4949+7:3650 Segaert Alec GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS6:506:50
5051+8:3497 Vinokurov AlexandreMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA7:487:48
5150+8:3479 Gabriel TimothéUVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR 18UVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR,,7:48
5252+8:58131 Janssen Wout WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR8:048:04
5365+15:08120 Meeckers Robin VC ARDENNES JUNIOR VC ARDENNES JUNIOR8:118:11
5453+9:1463 Beeckman GauthierMAES CT GLABBEEK 17MAES CT GLABBEEK8:288:28
5554+9:41147 Kraemer LéoVan Rysel-AG2R La Mondiale Van Rysel-AG2R La Mondiale8:558:55
5655+9:5056 Claus BenoîtCT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 17CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS9:049:04
5756+10:0016 Heremans Joppe AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM9:149:14
5869+23:11111 van Laer LarsVAN MOER LOGISTICS CT 18VAN MOER LOGISTICS CT9:239:23
5957+11:18132 Belmans LennertWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 18WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR10:3210:32
6058+11:3651 Dewinter Gerben GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS10:5010:50
6166+16:1587 Geerinckx Wout SPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS 16SPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS10:5910:59
6259+12:4571 Szymacha KamilPoland 18Poland11:5911:59
6367+17:1730 Dhooge Thibau CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 17CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT12:0212:02
6460+13:0210 van Hout LucasCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY12:1612:16
6561+13:0211 Stevens DaanCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY,,12:16
6662+13:0638 de Doncker LéoCC CAMBRESIEN JUNIOR 18CC CAMBRESIEN JUNIOR12:2012:20
6768+17:37103 Swenne DelanoUWTC De Volharding 18UWTC De Volharding12:2612:26
6863+13:3678 van Rillaer DayanEquipe Wallonie 18Equipe Wallonie12:5012:50
6964+13:4264 Stalmans JasperMAES CT GLABBEEK 18MAES CT GLABBEEK12:5612:56
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkBIBRiderAgeTeamPntTimeTime won/lost
18 de Lie ArnaudCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY1004:47:224:47:22..
2146 Gregoire Romain Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale700:380:38..
3148 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale500:420:42..
445 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design360:540:54..
56 Debruyne RamsesACROG-Tormans 18ACROG-Tormans280:550:55..
620 Ladang MiguelOlympia Tienen 18Olympia Tienen241:221:22..
743 Pidcock JosephFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design20,,1:22..
847 Stockwell OliverFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design181:331:33..
919 de Jaeger ArthurOlympia Tienen 18Olympia Tienen16,,1:33..
10150 Tronchon BastienVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale14,,1:33..
11145 Tachot Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale121:351:35..
12133 Gelders GilOnder Ons Parike 17Onder Ons Parike101:381:38..
1349 Declerck JelleGAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS81:441:44..
1498 Vinokurov NicolasMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA71:461:46..
1527 Dewachter LucasCANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 18CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT6,,1:46..
16100 Sanchez PabloMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA51:481:48..
172 Reinderink Joris ACROG-Tormans ACROG-Tormans41:501:50..
18136 Kino Jan Onder Ons Parike Onder Ons Parike3,,1:50..
195 Uijtdebroeks CianACROG-Tormans 17ACROG-Tormans2,,1:50..
20105 Potter JamesUWTC De Volharding 18UWTC De Volharding11:551:55..
2125 Vandenstorme DylanCANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 18CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT,,1:55..
221 De Pooter DriesACROG-Tormans 17ACROG-Tormans1:571:57..
2382 Kiely JoeUVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR 17UVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR2:072:07..
2492 Hougaard Mads-EmilTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR2:092:09..
2548 Sutton Louis Fensham Howes-MAS Design Fensham Howes-MAS Design2:132:13..
2612 Verriest NoahCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY2:162:16..
27128 van Hautegem Leander Onder Ons Parike Onder Ons Parike2:192:19..
28115 Detalle Noah VC ARDENNES JUNIOR 17VC ARDENNES JUNIOR2:222:22..
2946 Lawrence AidanFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design,,2:22..
3095 Dalby SimonTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR2:252:25..
31129 Verlinden JordiWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 17WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR2:292:29..
3285 Wolfs Gert-JanSPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS 18SPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS2:452:45..
334 Reinderink PepijnACROG-Tormans 18ACROG-Tormans,,2:45..
3494 Søndergaard OliverTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR2:502:50..
3518 van Raemdonck CédricAVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM 17AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM2:522:52..
3665 Verstappen Dries MAES CT GLABBEEK MAES CT GLABBEEK,,2:52..
3713 Delahaye JensAVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM 18AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM2:582:58..
3857 Stalpaert LawrenceCT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 18CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS3:173:17..
3955 Van Ryckeghem LarsCT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 18CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS3:363:36..
40112 Deman BremVAN MOER LOGISTICS CT 18VAN MOER LOGISTICS CT3:413:41..
4191 Lund Sørensen LukasTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR3:433:43..
42109 Luiten NielsVAN MOER LOGISTICS CT 17VAN MOER LOGISTICS CT4:244:24..
4393 Nielsen Magnus Lorents TEAM MASCOT WORKWEAR TEAM MASCOT WORKWEAR4:314:31..
4444 Kingston MatthewFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design5:375:37..
4561 Deweirdt SiebeMAES CT GLABBEEK 18MAES CT GLABBEEK5:585:58..
4654 Hashikawa Jo GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS6:166:16..
47128 Van Looveren ThijsWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 18WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR6:256:25..
48127 van Gils YannickWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR7:087:08..
4950 Segaert Alec GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS7:367:36..
5079 Gabriel TimothéUVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR 18UVC CHARLEVILLE-MÉZIÈRES JUNIOR8:348:34..
5197 Vinokurov AlexandreMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA,,8:34..
52131 Janssen Wout WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR8:588:58..
5363 Beeckman GauthierMAES CT GLABBEEK 17MAES CT GLABBEEK9:149:14..
54147 Kraemer LéoVan Rysel-AG2R La Mondiale Van Rysel-AG2R La Mondiale9:419:41..
5556 Claus BenoîtCT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 17CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS9:509:50..
5616 Heremans Joppe AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM10:0010:00..
57132 Belmans LennertWAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 18WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR11:1811:18..
5851 Dewinter Gerben GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS11:3611:36..
5971 Szymacha KamilPoland 18Poland12:4512:45..
6010 van Hout LucasCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY13:0213:02..
6111 Stevens DaanCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY,,13:02..
6238 de Doncker LéoCC CAMBRESIEN JUNIOR 18CC CAMBRESIEN JUNIOR13:0613:06..
6378 van Rillaer DayanEquipe Wallonie 18Equipe Wallonie13:3613:36..
6464 Stalmans JasperMAES CT GLABBEEK 18MAES CT GLABBEEK13:4213:42..
65120 Meeckers Robin VC ARDENNES JUNIOR VC ARDENNES JUNIOR15:0815:08..
6687 Geerinckx Wout SPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS 16SPORT EN STEUN LEOPOLDSBURG JUNIORS16:1516:15..
6730 Dhooge Thibau CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 17CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT17:1717:17..
68103 Swenne DelanoUWTC De Volharding 18UWTC De Volharding17:3717:37..
69111 van Laer LarsVAN MOER LOGISTICS CT 18VAN MOER LOGISTICS CT23:1123:11..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBRiderAgeTeamPntToday
11-8 de Lie ArnaudCRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 18CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY20+10
2-50 Segaert Alec GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 17GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS15+15
3-148 Labrosse JordanVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale10+10
4-128 van Hautegem Leander Onder Ons Parike Onder Ons Parike7+7
52▼395 Dalby SimonTEAM MASCOT WORKWEAR 17TEAM MASCOT WORKWEAR6+3
6-44 Kingston MatthewFensham Howes-MAS Design 18Fensham Howes-MAS Design6+6
75▼2150 Tronchon BastienVan Rysel-AG2R La Mondiale 18Van Rysel-AG2R La Mondiale4+2
8-146 Gregoire Romain Van Rysel-AG2R La Mondiale 17Van Rysel-AG2R La Mondiale3+3
93▼6109 Luiten NielsVAN MOER LOGISTICS CT 17VAN MOER LOGISTICS CT3-
10-45 Poole MaxFensham Howes-MAS Design 17Fensham Howes-MAS Design2+2
11-100 Sanchez PabloMONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 18MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA2+2
124▼878 van Rillaer DayanEquipe Wallonie 18Equipe Wallonie2-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

RnkPrev▼▲BIBTeamTime
11- Van Rysel-AG2R La Mondiale  14:24:03 14:24:03
26▲4 Fensham Howes-MAS Design 1:521:52
33- ACROG-Tormans 2:382:38
417▲13 Onder Ons Parike 3:503:50
57▲2 TEAM MASCOT WORKWEAR 5:275:27
65▼1 MONACO JUNIOR TEAM BY ASTANA 10:1110:11
710▲3 GAVERZICHT-BE OKAY JUNIORS 12:5812:58
82▼6 CRABBE TOITURE-CC CHEVIGNY 13:2113:21
98▼1 AVIA-RUDYCO JANATRANS CYCLING TEAM 13:5313:53
1011▲1 WAC TEAM HOBOKEN JUNIOR 14:0514:05
1113▲2 CANGURU-QTS-AIR COLLEGE CT 14:3214:32
1212- CT LUC WALLAYS-JONGE RENNERS 14:4614:46
139▼4 MAES CT GLABBEEK 16:0716:07
1416▲2 VAN MOER LOGISTICS CT 16:1716:17
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 3rd October 2020
Avg. speed winner: 40.35 km/h
Race category:
Parcours type: 0*
PCS point scale: J-2.1.Stage
Start/finish: Harzé › La Redoute

Race profile



Websites:
www.philippegilbert.com