The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | +0:23 | 136 | GC | POOLE Max Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 20 | 2:51:52 | |||
2 | 1 | +0:00 | 51 | Climber | PLACE Maxence Sprint 2000 Charleroi | 17 | Sprint 2000 Charleroi | 12 | 0:01 0:01 | |||
3 | 4 | +0:24 | 5 | Sprint | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 7 | ,, 0:01 | |||
4 | 3 | +0:24 | 11 | Sprint | VAN RAEMDONCK Cédric AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 18 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 5 | ,, 0:01 | |||
5 | 5 | +0:28 | 126 | Climber | DALBY Simon Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 4 | 0:05 0:05 | |||
6 | 6 | +0:31 | 113 | Climber | ŻELAZOWSKI Michał SMS Świdnica | 17 | SMS Świdnica | 3 | 0:08 0:08 | |||
7 | 7 | +0:31 | 73 | Climber | ROSADO Abel Odon AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 2 | ,, 0:08 | |||
8 | 8 | +0:33 | 8 | Sprint | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 1 | 0:10 0:10 | |||
9 | 9 | +0:37 | 106 | Sprint | GEERINCKX Wout Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 17 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 0:14 0:14 | ||||
10 | 11 | +1:05 | 129 | Sprint | DUPONT HOUGAARD Mads-Emil Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 0:42 0:42 | ||||
11 | 13 | +1:21 | 7 | Sprint | LAMBRECHT Michiel ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | ,, 0:42 | ||||
12 | 10 | +1:05 | 48 | Sprint | THONNON Senne Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | ,, 0:42 | ||||
13 | 14 | +1:29 | 9 | Sprint | MAES Seppe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 0:45 0:45 | ||||
14 | 12 | +1:15 | 16 | Sprint | VAN CAUWENBERGHE Arne Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | 0:52 0:52 | ||||
15 | 18 | +2:00 | 86 | TT | POUVREAULT Grégory CREF Pays de la Loire | 18 | CREF Pays de la Loire | 1:08 1:08 | ||||
16 | 15 | +1:50 | 35 | TT | MOINET Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 1:27 1:27 | ||||
17 | 17 | +1:59 | 76 | TT | TIPHAIGNE Mathis USSA Pavilly Barentin | 18 | USSA Pavilly Barentin | 1:36 1:36 | ||||
18 | 19 | +2:06 | 23 | TT | EVERTSEN-HEGREBERG Simen Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 17 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 1:43 1:43 | ||||
19 | 22 | +2:09 | 150 | TT | GRENAAE Alfred Team Herning CK Junior | 17 | Team Herning CK Junior | 1:46 1:46 | ||||
20 | 21 | +2:09 | 114 | TT | MACIEJEWSKI Szymon SMS Świdnica | 17 | SMS Świdnica | ,, 1:46 | ||||
21 | 24 | +2:09 | 72 | Climber | DONZÉ Robin AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 1:46 | ||||
22 | 23 | +2:09 | 147 | Climber | LAU Gustav Ferdinand Team Herning CK Junior | 17 | Team Herning CK Junior | ,, 1:46 | ||||
23 | 30 | +2:28 | 87 | Climber | DROMAIN Rémi CREF Pays de la Loire | 18 | CREF Pays de la Loire | 1:49 1:49 | ||||
24 | 33 | +2:41 | 134 | TT | ROUSSET-FAVIER Nicolas Entente Juniors Auvergne | 18 | Entente Juniors Auvergne | ,, 1:49 | ||||
25 | 25 | +2:12 | 13 | TT | VERBRUGGHE Jens AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 17 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | ,, 1:49 | ||||
26 | 26 | +2:12 | 2 | Climber | KINO Jan Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 1:49 | ||||
27 | 37 | +3:00 | 139 | Climber | NERURKAR Lukas Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | 1:52 1:52 | ||||
28 | 27 | +2:15 | 17 | Climber | HUYGHE Stan Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | ,, 1:52 | ||||
29 | 16 | +1:58 | 71 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 1:59 1:59 | ||||
30 | 28 | +2:22 | 137 | Sprint | TOWERS Lucas Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 1:59 | ||||
31 | 29 | +2:24 | 6 | TT | VERVENNE Jonathan ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 2:01 2:01 | ||||
32 | 32 | +2:41 | 105 | TT | SMULDERS Vik District Zuid-Oost Nederland | 18 | District Zuid-Oost Nederland | 2:02 2:02 | ||||
33 | 41 | +3:12 | 124 | TT | BOURDEJEAU Bastien Team 31 Jolly Cycles | 17 | Team 31 Jolly Cycles | 2:04 2:04 | ||||
34 | 31 | +2:29 | 128 | TT | NIELSEN Magnus Lorents Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | 2:06 2:06 | ||||
35 | 20 | +2:08 | 88 | Climber | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 2:09 2:09 | ||||
36 | 38 | +3:03 | 47 | Climber | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 2:11 2:11 | ||||
37 | 39 | +3:05 | 121 | Climber | RAFFERTY Darren Team 31 Jolly Cycles | 18 | Team 31 Jolly Cycles | 2:13 2:13 | ||||
38 | 34 | +2:51 | 21 | Climber | INION Sander Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 2:28 2:28 | ||||
39 | 36 | +3:00 | 99 | Climber | DILLEMA Arjen KNWU Noord-Nederland | 18 | KNWU Noord-Nederland | 2:37 2:37 | ||||
40 | 35 | +3:00 | 74 | Climber | SEGUIN Yanis AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 2:37 | ||||
41 | 40 | +3:06 | 14 | Climber | HEREMANS Joppe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 18 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2:43 2:43 | ||||
42 | 42 | +3:13 | 10 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 2:50 2:50 | ||||
43 | 43 | +3:17 | 66 | Sprint | VAN GILS Yannick Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 18 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 2:54 2:54 | ||||
44 | 63 | +4:31 | 130 | Sprint | LUND SØRENSEN Lukas Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | ,, 2:54 | ||||
45 | 48 | +3:38 | 34 | Sprint | LAURENT Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 2:54 | ||||
46 | 82 | +6:08 | 109 | Sprint | MARTOCCHIA Alessandro Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 18 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | ,, 2:54 | ||||
47 | 44 | +3:17 | 148 | Sprint | MADSEN Jonas Birk Team Herning CK Junior | 18 | Team Herning CK Junior | ,, 2:54 | ||||
48 | 47 | +3:31 | 140 | Climber | BROUGH Jack Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 2:54 | ||||
49 | 45 | +3:24 | 116 | Climber | SCHMIDT Torge Ruben Nordrhein Westfalen | 16 | Nordrhein Westfalen | 3:01 3:01 | ||||
50 | 57 | +4:11 | 32 | Climber | LEDOUX Trystan Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 3:03 3:03 | ||||
51 | 61 | +4:20 | 90 | Climber | RULLIER Hans CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 3:12 3:12 | ||||
52 | 51 | +3:50 | 40 | Climber | DE CLERCK Niels Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 3:27 3:27 | ||||
53 | 52 | +3:50 | 18 | Climber | STIERS Victor Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | ,, 3:27 | ||||
54 | 58 | +4:16 | 28 | Climber | VAN ELSLANDER Simon Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 3:27 | ||||
55 | 69 | +4:53 | 45 | Climber | VANDENDRIESSCHE Jelte Isorex Cycling Team | 18 | Isorex Cycling Team | ,, 3:27 | ||||
56 | 50 | +3:50 | 70 | Climber | DINGEMANS Marijn Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 17 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | ,, 3:27 | ||||
57 | 60 | +4:19 | 39 | Climber | PAUWELS Thibaut Gaverzicht - Be Okay Juniors | 16 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | ,, 3:27 | ||||
58 | 46 | +3:26 | 138 | Climber | LAWRENCE Aidan Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 3:27 | ||||
59 | 49 | +3:50 | 67 | Climber | VAN WAAS Pieter Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 18 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | ,, 3:27 | ||||
60 | 59 | +4:17 | 3 | Climber | MOERMAN Robbe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 3:33 3:33 | ||||
61 | 56 | +4:11 | 12 | Climber | CLAESSENS Robbe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 17 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 3:34 3:34 | ||||
62 | 54 | +3:57 | 79 | Climber | DOUAT Erwan USSA Pavilly Barentin | 18 | USSA Pavilly Barentin | ,, 3:34 | ||||
63 | 53 | +3:57 | 68 | Climber | JORDAENS Ilias Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 17 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | ,, 3:34 | ||||
64 | 62 | +4:30 | 122 | Climber | LAGRAVE Dorian Team 31 Jolly Cycles | 17 | Team 31 Jolly Cycles | 3:38 3:38 | ||||
65 | 55 | +4:01 | 111 | Climber | CHMIELEWSKI Ignacy SMS Świdnica | 18 | SMS Świdnica | ,, 3:38 | ||||
66 | 76 | +5:19 | 26 | Climber | BOLLE Bert Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | ,, 3:38 | ||||
67 | 67 | +4:41 | 41 | Sprint | VERLEYEN Gaëtan Isorex Cycling Team | 18 | Isorex Cycling Team | 3:49 3:49 | ||||
68 | 64 | +4:36 | 46 | Sprint | DE MEIJTS Matis Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 3:52 3:52 | ||||
69 | 89 | +8:02 | 55 | Sprint | DERREVEAUX Tom Sprint 2000 Charleroi | 16 | Sprint 2000 Charleroi | 3:58 3:58 | ||||
70 | 77 | +5:21 | 60 | Sprint | VAN POUCKE Wannes Van Moer Logistics Cycling Team | 18 | Van Moer Logistics Cycling Team | 4:13 4:13 | ||||
71 | 65 | +4:40 | 112 | Sprint | KUSY Karol SMS Świdnica | 17 | SMS Świdnica | 4:17 4:17 | ||||
72 | 73 | +5:09 | 24 | Sprint | DHOOGE Thibau Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | ,, 4:17 | ||||
73 | 66 | +4:40 | 65 | Sprint | SORLI Esteban Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | ,, 4:17 | ||||
74 | 68 | +4:47 | 89 | Sprint | MAINGUENAUD Lucas CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 4:24 4:24 | ||||
75 | 70 | +4:55 | 22 | Sprint | OOSTERLINCK Joes Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 4:32 4:32 | ||||
76 | 71 | +4:55 | 80 | Sprint | SANCHEZ Andrea USSA Pavilly Barentin | 18 | USSA Pavilly Barentin | ,, 4:32 | ||||
77 | 74 | +5:12 | 104 | Sprint | VERMEULEN Rens District Zuid-Oost Nederland | 17 | District Zuid-Oost Nederland | 4:33 4:33 | ||||
78 | 72 | +4:59 | 15 | Sprint | SLAETS Yorick AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 17 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 4:36 4:36 | ||||
79 | 78 | +5:27 | 101 | Sprint | BAUDOIN Bjorn District Zuid-Oost Nederland | 18 | District Zuid-Oost Nederland | 4:38 4:38 | ||||
80 | 75 | +5:14 | 27 | Sprint | LEENKNEGT Yaurick Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 16 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 4:51 4:51 | ||||
81 | 83 | +6:17 | 29 | Sprint | VERMEULEN Rhune Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 5:09 5:09 | ||||
82 | 81 | +5:54 | 33 | Sprint | GOVAERTS Luca Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 5:15 5:15 | ||||
83 | 79 | +5:45 | 53 | Sprint | NEYMAN Julian Sprint 2000 Charleroi | 18 | Sprint 2000 Charleroi | 5:22 5:22 | ||||
84 | 80 | +5:48 | 131 | Sprint | LAMOULINE Sam Entente Juniors Auvergne | 17 | Entente Juniors Auvergne | 5:25 5:25 | ||||
85 | 87 | +6:57 | 107 | Sprint | BOECKX Senne Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 18 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 5:38 5:38 | ||||
86 | 86 | +6:46 | 54 | Sprint | STIEVENART Maxim Sprint 2000 Charleroi | 18 | Sprint 2000 Charleroi | ,, 5:38 | ||||
87 | 84 | +6:20 | 4 | Sprint | VAN RENTERGHEM Stef Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 5:57 5:57 | ||||
88 | 90 | +11:54 | 97 | Sprint | KOOISTRA Jorn KNWU Noord-Nederland | 18 | KNWU Noord-Nederland | 6:01 6:01 | ||||
89 | 85 | +6:45 | 36 | Sprint | BOWER Lewis Gaverzicht - Be Okay Juniors | 16 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 6:22 6:22 | ||||
90 | 88 | +7:40 | 83 | Sprint | DEPIL Louis Mixte Hauts-de-France | 17 | Mixte Hauts-de-France | 7:01 7:01 | ||||
DNF | 1 | Sprint | GOETHALS Thibault Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | - | ||||||
DNF | 144 | Sprint | VAN MARION Brain UWTC De Volharding | 17 | UWTC De Volharding | - | ||||||
DNF | 145 | Sprint | TEEKENS Ofke UWTC De Volharding | 18 | UWTC De Volharding | - | ||||||
DNF | 78 | Sprint | LEMIR Antoine USSA Pavilly Barentin | 17 | USSA Pavilly Barentin | - | ||||||
DNF | 43 | Sprint | TORNEY Artuur Isorex Cycling Team | 18 | Isorex Cycling Team | - | ||||||
DNF | 44 | Sprint | DHAENENS Jitse Isorex Cycling Team | 18 | Isorex Cycling Team | - | ||||||
DNF | 117 | Sprint | KÖCH Silas Nordrhein Westfalen | 18 | Nordrhein Westfalen | - | ||||||
DNF | 119 | Climber | APPELBAUM Henri Johannes Nordrhein Westfalen | 16 | Nordrhein Westfalen | - | ||||||
DNF | 120 | Climber | SENGSTOCK Robin Nordrhein Westfalen | 17 | Nordrhein Westfalen | - | ||||||
DNF | 63 | Climber | TOUSSAINT Mathieu Velo Club Ardennes | 18 | Velo Club Ardennes | - | ||||||
DNF | 64 | Climber | LAVERDEUR Johan Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | - | ||||||
DNF | 31 | TT | BERNARD Thibaut Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | - | ||||||
DNF | 50 | TT | DAS Rune Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | - | ||||||
DNF | 123 | Sprint | WATTELLE Célestin Team 31 Jolly Cycles | 18 | Team 31 Jolly Cycles | - | ||||||
DNF | 125 | GC | GOMEZ Camilo Andres Team 31 Jolly Cycles | 18 | Team 31 Jolly Cycles | - | ||||||
DNF | 82 | GC | DELATTRE Hugo Mixte Hauts-de-France | 17 | Mixte Hauts-de-France | - | ||||||
DNF | 85 | GC | GRARD Hugo Mixte Hauts-de-France | 17 | Mixte Hauts-de-France | - | ||||||
DNF | 38 | GC | DUCHI Natan Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | - | ||||||
DNF | 30 | GC | VLEIRICK Warre Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | - | ||||||
DNF | 127 | GC | SØRENSEN Anders Vos Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | - | ||||||
DNF | 58 | GC | VERMEULEN Arthur Van Moer Logistics Cycling Team | 17 | Van Moer Logistics Cycling Team | - | ||||||
DNF | 56 | GC | NEIRINCKX Niels Van Moer Logistics Cycling Team | 17 | Van Moer Logistics Cycling Team | - | ||||||
DNF | 57 | GC | DE VALCK Asger Van Moer Logistics Cycling Team | 16 | Van Moer Logistics Cycling Team | - | ||||||
DNF | 75 | GC | TACHOT Thomas AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | - | ||||||
DNF | 102 | GC | JOORE Wout District Zuid-Oost Nederland | 17 | District Zuid-Oost Nederland | - | ||||||
DNF | 103 | TT | SCHELLEKENS Tom District Zuid-Oost Nederland | 18 | District Zuid-Oost Nederland | - | ||||||
DNF | 149 | TT | FONNESBECH Nicklas Team Herning CK Junior | 17 | Team Herning CK Junior | - | ||||||
DNF | 133 | TT | LEDEME Pierre Entente Juniors Auvergne | 17 | Entente Juniors Auvergne | - | ||||||
DNF | 135 | TT | VAN EYCKEN Clément Entente Juniors Auvergne | 18 | Entente Juniors Auvergne | - | ||||||
DNF | 132 | TT | ROUDIER Hugo Entente Juniors Auvergne | 17 | Entente Juniors Auvergne | - | ||||||
DNF | 93 | TT | CARTY Kenny Team Culture Velo U19 | 17 | Team Culture Velo U19 | - | ||||||
DNF | 95 | TT | ROUANET Maël Team Culture Velo U19 | 17 | Team Culture Velo U19 | - | ||||||
DNF | 91 | TT | VILLERONCE Lucas Team Culture Velo U19 | 18 | Team Culture Velo U19 | - | ||||||
DNF | 52 | TT | JACQUES Lucas Sprint 2000 Charleroi | 18 | Sprint 2000 Charleroi | - | ||||||
DNF | 115 | TT | KENDZIA Robert SMS Świdnica | 18 | SMS Świdnica | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Pnt | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | ▲3 | 51 | Climber | PLACE Maxence Sprint 2000 Charleroi | 17 | Sprint 2000 Charleroi | 100 | 4:43:42 | .. | ||
2 | 5 | ▲3 | 136 | GC | POOLE Max Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 70 | 0:23 0:23 | .. | ||
3 | 18 | ▲15 | 11 | GC | VAN RAEMDONCK Cédric AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 18 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 50 | 0:24 0:24 | .. | ||
4 | 28 | ▲24 | 5 | Sprint | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 36 | ,, 0:24 | .. | ||
5 | 12 | ▲7 | 126 | Climber | DALBY Simon Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 28 | 0:28 0:28 | .. | ||
6 | 8 | ▲2 | 113 | Climber | ŻELAZOWSKI Michał SMS Świdnica | 17 | SMS Świdnica | 24 | 0:31 0:31 | .. | ||
7 | 15 | ▲8 | 73 | Climber | ROSADO Abel Odon AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 20 | ,, 0:31 | .. | ||
8 | 7 | ▼1 | 8 | Sprint | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 18 | 0:33 0:33 | .. | ||
9 | 61 | ▲52 | 106 | Sprint | GEERINCKX Wout Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 17 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 16 | 0:37 0:37 | .. | ||
10 | 46 | ▲36 | 48 | Sprint | THONNON Senne Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | 14 | 1:05 1:05 | .. | ||
11 | 62 | ▲51 | 129 | Sprint | DUPONT HOUGAARD Mads-Emil Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 12 | ,, 1:05 | .. | ||
12 | 32 | ▲20 | 16 | Sprint | VAN CAUWENBERGHE Arne Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | 10 | 1:15 1:15 | .. | ||
13 | 72 | ▲59 | 7 | Sprint | LAMBRECHT Michiel ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 8 | 1:21 1:21 | .. | ||
14 | 80 | ▲66 | 9 | Sprint | MAES Seppe ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 7 | 1:29 1:29 | .. | ||
15 | 23 | ▲8 | 35 | Sprint | MOINET Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 6 | 1:50 1:50 | .. | ||
16 | 2 | ▼14 | 71 | Sprint | ISIDORE Noa AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 5 | 1:58 1:58 | .. | ||
17 | 36 | ▲19 | 76 | Sprint | TIPHAIGNE Mathis USSA Pavilly Barentin | 18 | USSA Pavilly Barentin | 4 | 1:59 1:59 | .. | ||
18 | 92 | ▲74 | 86 | TT | POUVREAULT Grégory CREF Pays de la Loire | 18 | CREF Pays de la Loire | 3 | 2:00 2:00 | .. | ||
19 | 49 | ▲30 | 23 | TT | EVERTSEN-HEGREBERG Simen Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 17 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 2 | 2:06 2:06 | .. | ||
20 | 1 | ▼19 | 88 | Climber | GRUEL Thibaud CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 1 | 2:08 2:08 | .. | ||
21 | 6 | ▼15 | 114 | Climber | MACIEJEWSKI Szymon SMS Świdnica | 17 | SMS Świdnica | 2:09 2:09 | .. | |||
22 | 27 | ▲5 | 150 | Climber | GRENAAE Alfred Team Herning CK Junior | 17 | Team Herning CK Junior | ,, 2:09 | .. | |||
23 | 31 | ▲8 | 147 | Climber | LAU Gustav Ferdinand Team Herning CK Junior | 17 | Team Herning CK Junior | ,, 2:09 | .. | |||
24 | 45 | ▲21 | 72 | Climber | DONZÉ Robin AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | ,, 2:09 | .. | |||
25 | 13 | ▼12 | 13 | TT | VERBRUGGHE Jens AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 17 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2:12 2:12 | .. | |||
26 | 43 | ▲17 | 2 | Climber | KINO Jan Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | ,, 2:12 | .. | |||
27 | 50 | ▲23 | 17 | Climber | HUYGHE Stan Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | 2:15 2:15 | .. | |||
28 | 58 | ▲30 | 137 | Climber | TOWERS Lucas Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | 2:22 2:22 | .. | |||
29 | 35 | ▲6 | 6 | TT | VERVENNE Jonathan ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 2:24 2:24 | .. | |||
30 | 76 | ▲46 | 87 | TT | DROMAIN Rémi CREF Pays de la Loire | 18 | CREF Pays de la Loire | 2:28 2:28 | .. | |||
31 | 47 | ▲16 | 128 | TT | NIELSEN Magnus Lorents Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | 2:29 2:29 | .. | |||
32 | 69 | ▲37 | 105 | TT | SMULDERS Vik District Zuid-Oost Nederland | 18 | District Zuid-Oost Nederland | 2:41 2:41 | .. | |||
33 | 94 | ▲61 | 134 | TT | ROUSSET-FAVIER Nicolas Entente Juniors Auvergne | 18 | Entente Juniors Auvergne | ,, 2:41 | .. | |||
34 | 26 | ▼8 | 21 | TT | INION Sander Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 2:51 2:51 | .. | |||
35 | 17 | ▼18 | 74 | TT | SEGUIN Yanis AG2R Citroën U19 Team | 18 | AG2R Citroën U19 Team | 3:00 3:00 | .. | |||
36 | 20 | ▼16 | 99 | TT | DILLEMA Arjen KNWU Noord-Nederland | 18 | KNWU Noord-Nederland | ,, 3:00 | .. | |||
37 | 109 | ▲72 | 139 | Climber | NERURKAR Lukas Fensham Howes-MAS Design | 17 | Fensham Howes-MAS Design | ,, 3:00 | .. | |||
38 | 93 | ▲55 | 47 | Climber | VAN HERCK Simon Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 3:03 3:03 | .. | |||
39 | 95 | ▲56 | 121 | Climber | RAFFERTY Darren Team 31 Jolly Cycles | 18 | Team 31 Jolly Cycles | 3:05 3:05 | .. | |||
40 | 11 | ▼29 | 14 | Climber | HEREMANS Joppe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 18 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 3:06 3:06 | .. | |||
41 | 106 | ▲65 | 124 | Climber | BOURDEJEAU Bastien Team 31 Jolly Cycles | 17 | Team 31 Jolly Cycles | 3:12 3:12 | .. | |||
42 | 9 | ▼33 | 10 | Sprint | HANNES Victor ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 3:13 3:13 | .. | |||
43 | 16 | ▼27 | 66 | Sprint | VAN GILS Yannick Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 18 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 3:17 3:17 | .. | |||
44 | 59 | ▲15 | 148 | Sprint | MADSEN Jonas Birk Team Herning CK Junior | 18 | Team Herning CK Junior | ,, 3:17 | .. | |||
45 | 57 | ▲12 | 116 | Sprint | SCHMIDT Torge Ruben Nordrhein Westfalen | 16 | Nordrhein Westfalen | 3:24 3:24 | .. | |||
46 | 3 | ▼43 | 138 | Sprint | LAWRENCE Aidan Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 3:26 3:26 | .. | |||
47 | 65 | ▲18 | 140 | Climber | BROUGH Jack Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 3:31 3:31 | .. | |||
48 | 81 | ▲33 | 34 | Climber | LAURENT Lucas Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 3:38 3:38 | .. | |||
49 | 38 | ▼11 | 67 | Climber | VAN WAAS Pieter Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 18 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 3:50 3:50 | .. | |||
50 | 51 | ▲1 | 70 | Climber | DINGEMANS Marijn Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 17 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | ,, 3:50 | .. | |||
51 | 56 | ▲5 | 40 | Climber | DE CLERCK Niels Gaverzicht - Be Okay Juniors | 17 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | ,, 3:50 | .. | |||
52 | 60 | ▲8 | 18 | Climber | STIERS Victor Brain² Olympia Tienen | 18 | Brain² Olympia Tienen | ,, 3:50 | .. | |||
53 | 34 | ▼19 | 68 | Climber | JORDAENS Ilias Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 17 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 3:57 3:57 | .. | |||
54 | 48 | ▼6 | 79 | Climber | DOUAT Erwan USSA Pavilly Barentin | 18 | USSA Pavilly Barentin | ,, 3:57 | .. | |||
55 | 64 | ▲9 | 111 | Climber | CHMIELEWSKI Ignacy SMS Świdnica | 18 | SMS Świdnica | 4:01 4:01 | .. | |||
56 | 66 | ▲10 | 12 | Climber | CLAESSENS Robbe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 17 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 4:11 4:11 | .. | |||
57 | 108 | ▲51 | 32 | Climber | LEDOUX Trystan Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 18 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | ,, 4:11 | .. | |||
58 | 87 | ▲29 | 28 | Climber | VAN ELSLANDER Simon Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 4:16 4:16 | .. | |||
59 | 79 | ▲20 | 3 | Climber | MOERMAN Robbe Onder Ons Parike | 17 | Onder Ons Parike | 4:17 4:17 | .. | |||
60 | 91 | ▲31 | 39 | Climber | PAUWELS Thibaut Gaverzicht - Be Okay Juniors | 16 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 4:19 4:19 | .. | |||
61 | 105 | ▲44 | 90 | Climber | RULLIER Hans CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 4:20 4:20 | .. | |||
62 | 89 | ▲27 | 122 | Climber | LAGRAVE Dorian Team 31 Jolly Cycles | 17 | Team 31 Jolly Cycles | 4:30 4:30 | .. | |||
63 | 115 | ▲52 | 130 | Climber | LUND SØRENSEN Lukas Team Mascot Workwear | 18 | Team Mascot Workwear | 4:31 4:31 | .. | |||
64 | 82 | ▲18 | 46 | Climber | DE MEIJTS Matis Maes CT Glabbeek | 17 | Maes CT Glabbeek | 4:36 4:36 | .. | |||
65 | 24 | ▼41 | 112 | Climber | KUSY Karol SMS Świdnica | 17 | SMS Świdnica | 4:40 4:40 | .. | |||
66 | 37 | ▼29 | 65 | Climber | SORLI Esteban Velo Club Ardennes | 17 | Velo Club Ardennes | ,, 4:40 | .. | |||
67 | 98 | ▲31 | 41 | Sprint | VERLEYEN Gaëtan Isorex Cycling Team | 18 | Isorex Cycling Team | 4:41 4:41 | .. | |||
68 | 54 | ▼14 | 89 | Sprint | MAINGUENAUD Lucas CREF Pays de la Loire | 17 | CREF Pays de la Loire | 4:47 4:47 | .. | |||
69 | 113 | ▲44 | 45 | Sprint | VANDENDRIESSCHE Jelte Isorex Cycling Team | 18 | Isorex Cycling Team | 4:53 4:53 | .. | |||
70 | 30 | ▼40 | 22 | Sprint | OOSTERLINCK Joes Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 4:55 4:55 | .. | |||
71 | 29 | ▼42 | 80 | Sprint | SANCHEZ Andrea USSA Pavilly Barentin | 18 | USSA Pavilly Barentin | ,, 4:55 | .. | |||
72 | 25 | ▼47 | 15 | Sprint | SLAETS Yorick AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 17 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 4:59 4:59 | .. | |||
73 | 96 | ▲23 | 24 | Sprint | DHOOGE Thibau Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 18 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | 5:09 5:09 | .. | |||
74 | 68 | ▼6 | 104 | Sprint | VERMEULEN Rens District Zuid-Oost Nederland | 17 | District Zuid-Oost Nederland | 5:12 5:12 | .. | |||
75 | 41 | ▼34 | 27 | Sprint | LEENKNEGT Yaurick Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 16 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 5:14 5:14 | .. | |||
76 | 117 | ▲41 | 26 | Sprint | BOLLE Bert Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 17 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 5:19 5:19 | .. | |||
77 | 110 | ▲33 | 60 | Sprint | VAN POUCKE Wannes Van Moer Logistics Cycling Team | 18 | Van Moer Logistics Cycling Team | 5:21 5:21 | .. | |||
78 | 85 | ▲7 | 101 | Sprint | BAUDOIN Bjorn District Zuid-Oost Nederland | 18 | District Zuid-Oost Nederland | 5:27 5:27 | .. | |||
79 | 40 | ▼39 | 53 | Sprint | NEYMAN Julian Sprint 2000 Charleroi | 18 | Sprint 2000 Charleroi | 5:45 5:45 | .. | |||
80 | 53 | ▼27 | 131 | Sprint | LAMOULINE Sam Entente Juniors Auvergne | 17 | Entente Juniors Auvergne | 5:48 5:48 | .. | |||
81 | 70 | ▼11 | 33 | Sprint | GOVAERTS Luca Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 17 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | 5:54 5:54 | .. | |||
82 | 119 | ▲37 | 109 | Sprint | MARTOCCHIA Alessandro Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 18 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 6:08 6:08 | .. | |||
83 | 107 | ▲24 | 29 | Sprint | VERMEULEN Rhune Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 18 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | 6:17 6:17 | .. | |||
84 | 63 | ▼21 | 4 | Sprint | VAN RENTERGHEM Stef Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 6:20 6:20 | .. | |||
85 | 19 | ▼66 | 36 | Sprint | BOWER Lewis Gaverzicht - Be Okay Juniors | 16 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | 6:45 6:45 | .. | |||
86 | 104 | ▲18 | 54 | Sprint | STIEVENART Maxim Sprint 2000 Charleroi | 18 | Sprint 2000 Charleroi | 6:46 6:46 | .. | |||
87 | 112 | ▲25 | 107 | Sprint | BOECKX Senne Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 18 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 6:57 6:57 | .. | |||
88 | 77 | ▼11 | 83 | Sprint | DEPIL Louis Mixte Hauts-de-France | 17 | Mixte Hauts-de-France | 7:40 7:40 | .. | |||
89 | 121 | ▲32 | 55 | Sprint | DERREVEAUX Tom Sprint 2000 Charleroi | 16 | Sprint 2000 Charleroi | 8:02 8:02 | .. | |||
90 | 122 | ▲32 | 97 | Sprint | KOOISTRA Jorn KNWU Noord-Nederland | 18 | KNWU Noord-Nederland | 11:54 11:54 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | - | 136 | GC | POOLE Max Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 13 | +13 | ||
2 | - | 5 | Sprint | VAN HAUTEGEM Leander Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 12 | +12 | ||
3 | 3 | - | 128 | Sprint | NIELSEN Magnus Lorents Team Mascot Workwear | 17 | Team Mascot Workwear | 8 | +5 | |
4 | - | 121 | Climber | RAFFERTY Darren Team 31 Jolly Cycles | 18 | Team 31 Jolly Cycles | 7 | +7 | ||
5 | 1 | ▼4 | 8 | Sprint | REINDERINK Joris ACROG-Tormans | 17 | ACROG-Tormans | 5 | - | |
6 | - | 48 | Sprint | THONNON Senne Maes CT Glabbeek | 18 | Maes CT Glabbeek | 5 | +5 | ||
7 | 2 | ▼5 | 140 | Climber | BROUGH Jack Fensham Howes-MAS Design | 18 | Fensham Howes-MAS Design | 5 | - | |
8 | 4 | ▼4 | 7 | Sprint | LAMBRECHT Michiel ACROG-Tormans | 18 | ACROG-Tormans | 5 | +2 | |
9 | - | 51 | Climber | PLACE Maxence Sprint 2000 Charleroi | 17 | Sprint 2000 Charleroi | 3 | +3 | ||
10 | - | 73 | Climber | ROSADO Abel Odon AG2R Citroën U19 Team | 17 | AG2R Citroën U19 Team | 3 | +3 | ||
11 | - | 2 | Climber | KINO Jan Onder Ons Parike | 18 | Onder Ons Parike | 2 | +2 | ||
12 | 5 | ▼7 | 14 | Climber | HEREMANS Joppe AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 18 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | Team | Class | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | ▲6 | ACROG-Tormans | CLUB | 14:13:52 | .. |
2 | 8 | ▲6 | Team Mascot Workwear | CLUB | 1:16 1:16 | .. |
3 | 2 | ▼1 | Fensham Howes-MAS Design | 1:50 1:50 | .. | |
4 | 1 | ▼3 | AG2R Citroën U19 Team | CLUB | 1:52 1:52 | .. |
5 | 6 | ▲1 | AVIA - Rudyco - Janatrans CT | 2:56 2:56 | .. | |
6 | 4 | ▼2 | CREF Pays de la Loire | 3:21 3:21 | .. | |
7 | 13 | ▲6 | Onder Ons Parike | CLUB | 3:46 3:46 | .. |
8 | 5 | ▼3 | SMS Świdnica | CLUB | 3:55 3:55 | .. |
9 | 14 | ▲5 | Brain² Olympia Tienen | CLUB | 4:34 4:34 | .. |
10 | 12 | ▲2 | Team Herning CK Junior | CLUB | 4:49 4:49 | .. |
11 | 23 | ▲12 | Maes CT Glabbeek | CLUB | 5:58 5:58 | .. |
12 | 20 | ▲8 | Crabbé Toitures - CC Chevigny Junior | CLUB | 6:24 6:24 | .. |
13 | 18 | ▲5 | Team 31 Jolly Cycles | CLUB | 6:47 6:47 | .. |
14 | 10 | ▼4 | Canguru - QTS - Air College Cycling Team | CLUB | 6:51 6:51 | .. |
15 | 3 | ▼12 | Sprint 2000 Charleroi | CLUB | 7:36 7:36 | .. |
16 | 11 | ▼5 | USSA Pavilly Barentin | CLUB | 8:05 8:05 | .. |
17 | 9 | ▼8 | Mixte WAC Team - Willebrord Wil Vooruit | 8:11 8:11 | .. | |
18 | 19 | ▲1 | District Zuid-Oost Nederland | REG | 10:08 10:08 | .. |
19 | 17 | ▼2 | Cycling Team Luc Wallays - Jonge Renners | CLUB | 10:45 10:45 | .. |
20 | 26 | ▲6 | Sport en steun Leopoldsbirg Juniors | 10:56 10:56 | .. | |
21 | 16 | ▼5 | Gaverzicht - Be Okay Juniors | CLUB | 11:55 11:55 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 October 2021
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.195 km/h
- Race category:MJ - Men Juniors
- Distance:118 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:133
- Vert. meters:2011
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint à deux
- Avg. temperature: