2020
2022
«
»
2021»30th

Alpes Isère Tour

(2.2)
2021»Stage 2»Saint-Jean-de-SoudainLa Verpillière(167.3km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
12+0:04185
Sprint
JOLIBERT Clément Team Pro Immo Nicolas Roux
25Team Pro Immo Nicolas Roux754:02:31
23+0:08211
Climber
JARNET Maxime VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais32,,
0:00
31+0:0086
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ11,,
0:00
416+0:1413
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
529+0:1443
Climber
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
64+0:0981
Classic
ASKEY Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
79+0:1444
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
817+0:14112
Sprint
BOUWMANS Dylan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
24Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:00
932+0:1456
Sprint
SANDER HANSEN Marcus BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm,,
0:00
1021+0:1474
TT
KUKRLE Michael Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
0:00
1110+0:1472
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper,,
0:00
1214+0:14141
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:00
1312+0:14133
Climber
CHARRIN Aloïs Swiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy,,
0:00
1450+2:0616
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
1520+0:1473
GC
SCHLEGEL Michal Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper,,
0:00
1611+0:14215
Sprint
TEGGART Matthew VC Villefranche Beaujolais
25VC Villefranche Beaujolais,,
0:00
1713+0:1441
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
1824+0:1435
GC
ZARDINI Edoardo Vini Zabù
31Vini Zabù,,
0:00
1928+0:14136
GC
VOISARD Yannis Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:00
2054+2:53201
Climber
VERCHER Mattéo Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
0:00
2118+0:1476
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Kasper
23Elkov - Kasper,,
0:00
2215+0:14183
Climber
CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux
27Team Pro Immo Nicolas Roux,,
0:00
2355+2:53181
Climber
BENNETT Stéfan Team Pro Immo Nicolas Roux
29Team Pro Immo Nicolas Roux,,
0:00
2422+0:1453
Sprint
RAHBEK Mads BHS - PL Beton Bornholm
25BHS - PL Beton Bornholm,,
0:00
2533+0:14163
Classic
LAPEIRA Paul AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
0:00
2630+0:14103
TT
BROŻYNA Piotr HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:00
276+0:1114
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
2834+0:1442
GC
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:00
297+0:1354
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm,,
0:00
3019+0:14111
GC
BAX Sjoerd Metec - SOLARWATT p/b Mantel
25Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:00
3127+0:1426
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma,,
0:00
3225+0:14131
Climber
BALFOUR Stuart Swiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy,,
0:00
335+0:0982
Classic
BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
3435+0:14135
Climber
MIFSUD Andrea Swiss Racing Academy
21Swiss Racing Academy,,
0:00
3553+2:49106
GC
STACHOWIAK Adam HRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:00
3626+0:145
GC
TUREK Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
3723+0:14142
GC
CHARMIG Anthon Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team,,
0:00
3838+0:14212
Classic
JOLY Thomas VC Villefranche Beaujolais
25VC Villefranche Beaujolais,,
0:00
3936+0:1425
GC
AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma,,
0:00
4051+2:086
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
33Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
4139+0:1451
GC
BREGNHØJ Mathias BHS - PL Beton Bornholm
25BHS - PL Beton Bornholm,,
0:00
4237+0:1412
Climber
HUYS Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:00
438+0:13113
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
26Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:00
4456+2:5395
Climber
HOLLYMAN Mason Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
0:00
4531+0:14172
Climber
DEVAUX Thomas Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
24Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
0:00
4642+0:3985
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ0:25
0:25
4740+0:39152
GC
BRENANS Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
22Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
0:25
4857+3:1431
GC
PEARSON Daniel Vini Zabù
27Vini Zabù,,
0:25
4943+0:394
TT
VERMEULEN Moran Team Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:25
5041+0:39146
GC
AASHEIM Ludvig Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:25
5159+3:18126
Climber
GUASCO Mattia Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
0:25
5260+3:1836
GC
DI RENZO Andrea Vini Zabù
26Vini Zabù,,
0:25
5344+0:3911
TT
WIRTGEN Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:25
5461+3:18151
GC
GUILLOT Jocelyn Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
22Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
0:25
5546+1:07166
Sprint
TRASTOUR Loris AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team0:53
0:53
5664+3:4694
Climber
PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
0:53
5748+1:07171
Sprint
BALLABIO Giacomo Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
23Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
0:53
5845+1:07132
TT
LÜSCHER Damian Swiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy,,
0:53
5947+1:07213
Climber
QUEMERE Tao VC Villefranche Beaujolais
30VC Villefranche Beaujolais,,
0:53
6049+2:0123
GC
MÁRQUEZ Martí Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma1:47
1:47
6152+2:1345
Climber
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec2:00
2:00
6265+4:53164
Climber
PARET-PEINTRE Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
2:00
6358+3:1852
Sprint
NYBORG BROGE Nils Lau BHS - PL Beton Bornholm
29BHS - PL Beton Bornholm3:10
3:10
6462+3:20186
Sprint
LAUK Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux
24Team Pro Immo Nicolas Roux,,
3:10
6582+5:59196
Sprint
SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire,,
3:10
6663+3:24145
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
3:10
6767+5:2222
Climber
RUIZ Ibon Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma5:08
5:08
6866+5:20165
Climber
RETAILLEAU Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
5:08
6970+5:4664
Sprint
KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica5:32
5:32
7068+5:3955
TT
GUDNITZ Joshua BHS - PL Beton Bornholm
19BHS - PL Beton Bornholm,,
5:32
7169+5:42116
Sprint
KOSTER Adne Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
5:32
7273+5:49115
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel5:35
5:35
7390+7:43104
Climber
BUDZINSKI Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski,,
5:35
7477+5:4921
GC
NOVIKOV Savva Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma,,
5:35
7572+5:4992
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
5:35
7691+8:24121
Classic
ABREHA Negasi Haylu Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
5:35
7796+8:282
Sprint
BOSCH Manuel Team Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels,,
5:35
7876+5:4984
Classic
RAUGEL Antoine Equipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:35
79116+13:15154
Classic
GOUAULT Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
28Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
5:35
8074+5:49162
Classic
DELPHIS Thomas AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team,,
5:35
8194+8:28143
Climber
BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
5:35
8271+5:4975
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper,,
5:35
8393+8:2815
Sprint
VENNER Quentin Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
5:35
8475+5:49122
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
5:35
8578+5:49182
Sprint
ACOSTA Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux
23Team Pro Immo Nicolas Roux,,
5:35
8692+8:24191
Climber
BOILEAU Leo EC Saint-Etienne Loire
23EC Saint-Etienne Loire,,
5:35
8780+5:49153
Sprint
PFRIMMER Arnaud Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
24Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
5:35
88100+8:28155
Sprint
JAMET Alexandre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
28Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
5:35
89117+13:18184
GC
PIJOURLET Louis Team Pro Immo Nicolas Roux
25Team Pro Immo Nicolas Roux,,
5:35
9095+8:28204
GC
FINÉ Gabin Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
24Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
5:35
9198+8:28202
Climber
GRAND Antoine Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
22Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
5:35
92101+8:28173
Classic
ALMEIDA Pierre Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
28Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
5:35
9397+8:28195
Climber
RICHARD Louis EC Saint-Etienne Loire
25EC Saint-Etienne Loire,,
5:35
9479+5:4971
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
36Elkov - Kasper,,
5:35
9599+8:28194
Climber
LEBRETON Jacques EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire,,
5:35
9681+5:493
Climber
GROŠELJ Žiga Team Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels,,
5:35
97106+10:04114
Sprint
VAN DALEN Jason Metec - SOLARWATT p/b Mantel
26Metec - SOLARWATT p/b Mantel7:15
7:15
98105+10:04221
Sprint
BELANGER Florentin Cr4C Roanne
22Cr4C Roanne,,
7:15
99107+10:0866
Sprint
ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica
32Dukla Banska Bystrica,,
7:15
10088+7:29124
Climber
PRITZEN Marc Oliver Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
7:15
10187+7:291
Sprint
BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels,,
7:15
102108+10:08225
Sprint
ROUSSEL Antoine Cr4C Roanne
20Cr4C Roanne,,
7:15
103127+18:24156
Sprint
PHILIBERT Aurelien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
25Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
7:15
10484+7:2924
Classic
JAIME Álex Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
7:15
10585+7:29125
Sprint
BONALDO Kevin Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
7:15
10683+7:29203
Sprint
COSS Loris Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
7:15
10786+7:2996
Sprint
JONES Taj Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
7:15
108125+15:4932
Sprint
BARTOLOZZI Andrea Vini Zabù
22Vini Zabù,,
7:15
10989+7:29102
Sprint
BERNAS Paweł HRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski,,
7:15
110102+9:19134
Classic
FROIDEVAUX Robin Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy9:06
9:06
111109+11:59161
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
9:06
112104+9:41144
Sprint
JOHANSSON Oskar Myrestøl Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team9:27
9:27
113103+9:41105
Sprint
RÄIM Mihkel HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski,,
9:27
114126+18:0465
TT
HARING Martin Dukla Banska Bystrica
34Dukla Banska Bystrica9:30
9:30
115118+14:40216
GC
VAN GUCHT Sten VC Villefranche Beaujolais
28VC Villefranche Beaujolais11:47
11:47
116110+12:01214
Climber
JUILLARD Maximilien VC Villefranche Beaujolais
19VC Villefranche Beaujolais,,
11:47
117128+20:05224
Sprint
OOSTHUIZEN Jason Cr4C Roanne
22Cr4C Roanne12:25
12:25
118115+12:3983
GC
GERMANI Lorenzo Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
12:25
119119+15:14101
Sprint
BANASZEK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski,,
12:25
120120+15:14223
Sprint
GUIZIOU Mathieu Cr4C Roanne
20Cr4C Roanne,,
12:25
121122+15:1834
GC
IACCHI Alessandro Vini Zabù
21Vini Zabù,,
12:25
122113+12:39123
Sprint
CHRISTENSEN Drew Team Qhubeka
19Team Qhubeka,,
12:25
123111+12:3346
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec,,
12:25
124133+31:54226
TT
BRYANT Isaac Cr4C Roanne
21Cr4C Roanne,,
12:25
125114+12:39176
Sprint
KNECHT Noah Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
20Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
12:25
126135+36:33222
Sprint
BUFFIN Lois Cr4C Roanne
21Cr4C Roanne,,
12:25
127121+15:1861
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
12:25
128134+32:55206
Sprint
CHARCOSSET Romain Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
12:25
129131+20:59192
TT
SANKMANN Joosep EC Saint-Etienne Loire
22EC Saint-Etienne Loire,,
12:25
130123+15:18205
TT
SERRIÈRES Lucas Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
23Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
12:25
131124+15:18174
Sprint
BRAVARD Antoine Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
26Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
12:25
132132+23:34175
Sprint
ROSIER Romain Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
25Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
12:25
133129+20:0563
Sprint
CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
12:25
134130+20:0562
Sprint
TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica
33Dukla Banska Bystrica,,
12:25
135112+12:39193
Sprint
KISKONEN Siim EC Saint-Etienne Loire
24EC Saint-Etienne Loire,,
12:25
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-86
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ16:52:23..
233▲31185
Sprint
JOLIBERT Clément Team Pro Immo Nicolas Roux
25Team Pro Immo Nicolas Roux0:04
0:04
..
311▲8211
Climber
JARNET Maxime VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais0:08
0:08
..
44-81
Classic
ASKEY Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ0:09
0:09
..
56▲182
Classic
BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:09
..
671▲6514
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB0:11
0:11
..
712▲554
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm0:13
0:13
..
89▲1113
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
26Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:13
..
919▲1044
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec0:14
0:14
..
1016▲672
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper,,
0:14
..
1124▲13215
Sprint
TEGGART Matthew VC Villefranche Beaujolais
25VC Villefranche Beaujolais,,
0:14
..
1228▲16133
Climber
CHARRIN Aloïs Swiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy,,
0:14
..
1331▲1841
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:14
..
1443▲29141
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:14
..
1536▲21183
Climber
CASTELLARNAU Florent Team Pro Immo Nicolas Roux
27Team Pro Immo Nicolas Roux,,
0:14
..
1654▲3813
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:14
..
1751▲34112
Sprint
BOUWMANS Dylan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
24Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:14
..
1840▲2276
GC
OTRUBA Jakub Elkov - Kasper
23Elkov - Kasper,,
0:14
..
1935▲16111
GC
BAX Sjoerd Metec - SOLARWATT p/b Mantel
25Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:14
..
2052▲3273
GC
SCHLEGEL Michal Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper,,
0:14
..
2160▲3974
TT
KUKRLE Michael Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
0:14
..
2250▲2853
Sprint
RAHBEK Mads BHS - PL Beton Bornholm
25BHS - PL Beton Bornholm,,
0:14
..
2339▲16142
GC
CHARMIG Anthon Uno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team,,
0:14
..
2461▲3735
GC
ZARDINI Edoardo Vini Zabù
31Vini Zabù,,
0:14
..
2548▲23131
Climber
BALFOUR Stuart Swiss Racing Academy
24Swiss Racing Academy,,
0:14
..
2646▲205
GC
TUREK Daniel Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:14
..
2756▲2926
Climber
MORENO Iván Equipo Kern Pharma
24Equipo Kern Pharma,,
0:14
..
2870▲42136
GC
VOISARD Yannis Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:14
..
2984▲5543
Climber
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:14
..
3064▲34103
TT
BROŻYNA Piotr HRE Mazowsze Serce Polski
26HRE Mazowsze Serce Polski,,
0:14
..
3147▲16172
Climber
DEVAUX Thomas Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
24Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
0:14
..
3285▲5356
Sprint
SANDER HANSEN Marcus BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm,,
0:14
..
3374▲41163
Classic
LAPEIRA Paul AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
0:14
..
3476▲4242
GC
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
28Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:14
..
3572▲37135
Climber
MIFSUD Andrea Swiss Racing Academy
21Swiss Racing Academy,,
0:14
..
3668▲3225
GC
AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma,,
0:14
..
3769▲3212
Climber
HUYS Laurens Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:14
..
3879▲41212
Classic
JOLY Thomas VC Villefranche Beaujolais
25VC Villefranche Beaujolais,,
0:14
..
3980▲4151
GC
BREGNHØJ Mathias BHS - PL Beton Bornholm
25BHS - PL Beton Bornholm,,
0:14
..
4020▼20152
GC
BRENANS Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
22Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme0:39
0:39
..
4127▼14146
GC
AASHEIM Ludvig Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:39
..
4242-85
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:39
..
4367▲244
TT
VERMEULEN Moran Team Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:39
..
4466▲2211
TT
WIRTGEN Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB,,
0:39
..
4544▼1132
TT
LÜSCHER Damian Swiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy1:07
1:07
..
4673▲27166
Sprint
TRASTOUR Loris AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team,,
1:07
..
4775▲28213
Climber
QUEMERE Tao VC Villefranche Beaujolais
30VC Villefranche Beaujolais,,
1:07
..
4882▲34171
Sprint
BALLABIO Giacomo Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
23Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
1:07
..
4953▲423
GC
MÁRQUEZ Martí Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma2:01
2:01
..
5086▲3616
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB2:06
2:06
..
5187▲366
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
33Team Felbermayr - Simplon Wels2:08
2:08
..
528▼4445
Climber
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec2:13
2:13
..
5397▲44106
GC
STACHOWIAK Adam HRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski2:49
2:49
..
54100▲46201
Climber
VERCHER Mattéo Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin2:53
2:53
..
55117▲62181
Climber
BENNETT Stéfan Team Pro Immo Nicolas Roux
29Team Pro Immo Nicolas Roux,,
2:53
..
56104▲4895
Climber
HOLLYMAN Mason Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
2:53
..
5796▲3931
GC
PEARSON Daniel Vini Zabù
27Vini Zabù3:14
3:14
..
5818▼4052
Sprint
NYBORG BROGE Nils Lau BHS - PL Beton Bornholm
29BHS - PL Beton Bornholm3:18
3:18
..
59108▲49126
Climber
GUASCO Mattia Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
3:18
..
60114▲5436
GC
DI RENZO Andrea Vini Zabù
26Vini Zabù,,
3:18
..
61113▲52151
GC
GUILLOT Jocelyn Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
22Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
3:18
..
625▼57186
Sprint
LAUK Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux
24Team Pro Immo Nicolas Roux3:20
3:20
..
6334▼29145
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team3:24
3:24
..
6498▲3494
Climber
PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy3:46
3:46
..
65101▲36164
Climber
PARET-PEINTRE Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team4:53
4:53
..
6678▲12165
Climber
RETAILLEAU Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team5:20
5:20
..
6715▼5222
Climber
RUIZ Ibon Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma5:22
5:22
..
682▼6655
TT
GUDNITZ Joshua BHS - PL Beton Bornholm
19BHS - PL Beton Bornholm5:39
5:39
..
6962▼7116
Sprint
KOSTER Adne Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel5:42
5:42
..
7041▼2964
Sprint
KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica5:46
5:46
..
7113▼5875
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper5:49
5:49
..
7226▼4692
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
5:49
..
7332▼41115
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
5:49
..
7425▼49162
Classic
DELPHIS Thomas AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team,,
5:49
..
7545▼30122
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
5:49
..
7658▼1884
Classic
RAUGEL Antoine Equipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:49
..
7763▼1421
GC
NOVIKOV Savva Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma,,
5:49
..
7859▼19182
Sprint
ACOSTA Thomas Team Pro Immo Nicolas Roux
23Team Pro Immo Nicolas Roux,,
5:49
..
7965▼1471
TT
BÁRTA Jan Elkov - Kasper
36Elkov - Kasper,,
5:49
..
8077▼3153
Sprint
PFRIMMER Arnaud Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
24Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
5:49
..
8181-3
Climber
GROŠELJ Žiga Team Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels,,
5:49
..
8289▲7196
Climber
SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire5:59
5:59
..
8314▼69203
Sprint
COSS Loris Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin7:29
7:29
..
8421▼6324
Classic
JAIME Álex Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma,,
7:29
..
8522▼63125
Sprint
BONALDO Kevin Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
7:29
..
8623▼6396
Sprint
JONES Taj Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
7:29
..
8738▼491
Sprint
BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels,,
7:29
..
8849▼39124
Climber
PRITZEN Marc Oliver Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
7:29
..
8983▼6102
Sprint
BERNAS Paweł HRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski,,
7:29
..
9088▼2104
Climber
BUDZINSKI Tomasz HRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski7:43
7:43
..
9193▲2121
Classic
ABREHA Negasi Haylu Team Qhubeka
21Team Qhubeka8:24
8:24
..
9291▼1191
Climber
BOILEAU Leo EC Saint-Etienne Loire
23EC Saint-Etienne Loire,,
8:24
..
93102▲915
Sprint
VENNER Quentin Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB8:28
8:28
..
94105▲11143
Climber
BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
8:28
..
9599▲4204
Climber
FINÉ Gabin Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
24Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
8:28
..
96115▲192
Sprint
BOSCH Manuel Team Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels,,
8:28
..
97103▲6195
Climber
RICHARD Louis EC Saint-Etienne Loire
25EC Saint-Etienne Loire,,
8:28
..
98110▲12202
Climber
GRAND Antoine Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
22Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
8:28
..
99109▲10194
Climber
LEBRETON Jacques EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire,,
8:28
..
100118▲18155
Sprint
JAMET Alexandre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
28Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme,,
8:28
..
101120▲19173
Classic
ALMEIDA Pierre Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
28Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
8:28
..
1027▼95134
Classic
FROIDEVAUX Robin Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy9:19
9:19
..
10310▼93105
Sprint
RÄIM Mihkel HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski9:41
9:41
..
10457▼47144
Sprint
JOHANSSON Oskar Myrestøl Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
9:41
..
10592▼13221
Sprint
BELANGER Florentin Cr4C Roanne
22Cr4C Roanne10:04
10:04
..
10694▼12114
Sprint
VAN DALEN Jason Metec - SOLARWATT p/b Mantel
26Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
10:04
..
107106▼166
Sprint
ČANECKÝ Marek Dukla Banska Bystrica
32Dukla Banska Bystrica10:08
10:08
..
108111▲3225
Sprint
ROUSSEL Antoine Cr4C Roanne
20Cr4C Roanne,,
10:08
..
109122▲13161
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team11:59
11:59
..
11055▼55214
Climber
JUILLARD Maximilien VC Villefranche Beaujolais
19VC Villefranche Beaujolais12:01
12:01
..
1113▼10846
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec12:33
12:33
..
11217▼95193
Sprint
KISKONEN Siim EC Saint-Etienne Loire
24EC Saint-Etienne Loire12:39
12:39
..
11330▼83123
Sprint
CHRISTENSEN Drew Team Qhubeka
19Team Qhubeka,,
12:39
..
11429▼85176
Sprint
KNECHT Noah Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
20Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
12:39
..
11537▼7883
GC
GERMANI Lorenzo Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
12:39
..
116126▲10154
Classic
GOUAULT Pierre Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
28Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme13:15
13:15
..
117127▲10184
GC
PIJOURLET Louis Team Pro Immo Nicolas Roux
25Team Pro Immo Nicolas Roux13:18
13:18
..
118121▲3216
GC
VAN GUCHT Sten VC Villefranche Beaujolais
28VC Villefranche Beaujolais14:40
14:40
..
11990▼29101
Sprint
BANASZEK Adrian HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski15:14
15:14
..
12095▼25223
Sprint
GUIZIOU Mathieu Cr4C Roanne
20Cr4C Roanne,,
15:14
..
121107▼1461
Sprint
BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica15:18
15:18
..
122116▼634
GC
IACCHI Alessandro Vini Zabù
21Vini Zabù,,
15:18
..
123112▼11205
GC
SERRIÈRES Lucas Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
23Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
15:18
..
124119▼5174
Sprint
BRAVARD Antoine Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
26Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
15:18
..
125128▲332
Sprint
BARTOLOZZI Andrea Vini Zabù
22Vini Zabù15:49
15:49
..
126130▲465
TT
HARING Martin Dukla Banska Bystrica
34Dukla Banska Bystrica18:04
18:04
..
127132▲5156
Sprint
PHILIBERT Aurelien Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme
25Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme18:24
18:24
..
128125▼3224
Sprint
OOSTHUIZEN Jason Cr4C Roanne
22Cr4C Roanne20:05
20:05
..
129124▼563
Sprint
CULLY Ján Andrej Dukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
20:05
..
130123▼762
Sprint
TYBOR Patrik Dukla Banska Bystrica
33Dukla Banska Bystrica,,
20:05
..
131129▼2192
TT
SANKMANN Joosep EC Saint-Etienne Loire
22EC Saint-Etienne Loire20:59
20:59
..
132131▼1175
TT
ROSIER Romain Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
25Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme23:34
23:34
..
133133-226
TT
BRYANT Isaac Cr4C Roanne
21Cr4C Roanne31:54
31:54
..
134134-206
TT
CHARCOSSET Romain Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin32:55
32:55
..
135135-222
TT
BUFFIN Lois Cr4C Roanne
21Cr4C Roanne36:33
36:33
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-86
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ41+16
25▲3211
Climber
JARNET Maxime VC Villefranche Beaujolais
22VC Villefranche Beaujolais32+20
3-185
Sprint
JOLIBERT Clément Team Pro Immo Nicolas Roux
25Team Pro Immo Nicolas Roux25+25
42▼246
Sprint
JERMAN Žiga Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec20-
510▲581
Classic
ASKEY Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ17+10
63▼3186
Sprint
LAUK Karl Patrick Team Pro Immo Nicolas Roux
24Team Pro Immo Nicolas Roux16-
7-13
Classic
MERTZ Rémy Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB14+14
84▼4105
Sprint
RÄIM Mihkel HRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski14-
9-43
Climber
RESTREPO Jhonatan Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec12+12
1016▲652
Sprint
NYBORG BROGE Nils Lau BHS - PL Beton Bornholm
29BHS - PL Beton Bornholm11+8
117▼454
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm11+1
1217▲544
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec11+9
1313-72
Climber
ŤOUPALÍK Adam Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper10+5
146▼8134
Classic
FROIDEVAUX Robin Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy10-
158▼755
TT
GUDNITZ Joshua BHS - PL Beton Bornholm
19BHS - PL Beton Bornholm8-
16-112
Sprint
BOUWMANS Dylan Metec - SOLARWATT p/b Mantel
24Metec - SOLARWATT p/b Mantel8+8
179▼875
Sprint
NEUMAN Dominik Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper8-
18-56
Sprint
SANDER HANSEN Marcus BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm7+7
1911▼8203
Sprint
COSS Loris Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin7-
2014▼682
Classic
BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ6+2
21-74
TT
KUKRLE Michael Elkov - Kasper
26Elkov - Kasper6+6
2212▼1022
Climber
RUIZ Ibon Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma6-
23-14
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB4+4
24-141
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team4+4
25-116
Sprint
KOSTER Adne Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel4+4
2615▼11193
Sprint
KISKONEN Siim EC Saint-Etienne Loire
24EC Saint-Etienne Loire4-
27-133
Climber
CHARRIN Aloïs Swiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy3+3
28-16
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB2+2
29-165
Climber
RETAILLEAU Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team2+2
3019▼11113
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
26Metec - SOLARWATT p/b Mantel1-
31-73
GC
SCHLEGEL Michal Elkov - Kasper
25Elkov - Kasper1+1
3218▼1445
Climber
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-165
Climber
RETAILLEAU Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team17+17
2-196
Climber
SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire14+14
31▼211
TT
WIRTGEN Tom Bingoal Pauwels Sauces WB
25Bingoal Pauwels Sauces WB8-
43▼114
TT
SUTER Joel Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB5+2
5-113
Sprint
DE LANGE Thijs Metec - SOLARWATT p/b Mantel
26Metec - SOLARWATT p/b Mantel4+4
6-116
Sprint
KOSTER Adne Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel4+4
72▼545
Climber
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec3-
8-52
Sprint
NYBORG BROGE Nils Lau BHS - PL Beton Bornholm
29BHS - PL Beton Bornholm3+3
9-133
Climber
CHARRIN Aloïs Swiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy2+2
10-54
Climber
TOUDAL Emil BHS - PL Beton Bornholm
24BHS - PL Beton Bornholm1+1
11-16
GC
WIRTGEN Luc Bingoal Pauwels Sauces WB
22Bingoal Pauwels Sauces WB1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-86
Sprint
VAN DEN BERG Marijn Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ6:52:23..
23▲181
Classic
ASKEY Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ0:09
0:09
..
34▲182
Classic
BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:09
..
47▲344
Climber
UMBA Santiago Androni Giocattoli - Sidermec
18Androni Giocattoli - Sidermec,,
0:09
..
513▲8133
Climber
CHARRIN Aloïs Swiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy,,
0:09
..
621▲15141
Climber
JOHANNESSEN Anders Halland Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:09
..
729▲22136
GC
VOISARD Yannis Swiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:09
..
834▲2656
Sprint
SANDER HANSEN Marcus BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm,,
0:09
..
932▲23163
Classic
LAPEIRA Paul AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team,,
0:09
..
1030▲20135
Climber
MIFSUD Andrea Swiss Racing Academy
21Swiss Racing Academy,,
0:09
..
1112▲1146
GC
AASHEIM Ludvig Uno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team0:39
0:39
..
1220▲885
GC
THOMPSON Reuben Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:39
..
1331▲18166
Sprint
TRASTOUR Loris AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team1:07
1:07
..
1439▲25201
Climber
VERCHER Mattéo Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin2:53
2:53
..
1541▲2695
Climber
HOLLYMAN Mason Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
2:53
..
1643▲27126
Climber
GUASCO Mattia Team Qhubeka
20Team Qhubeka3:18
3:18
..
1717-145
Sprint
LØLAND Sakarias Koller Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team3:24
3:24
..
1838▲2094
Climber
PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy3:46
3:46
..
1940▲21164
Climber
PARET-PEINTRE Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team4:53
4:53
..
2033▲13165
Climber
RETAILLEAU Valentin AG2R Citroën U23 Team
20AG2R Citroën U23 Team5:20
5:20
..
216▼1522
Climber
RUIZ Ibon Equipo Kern Pharma
22Equipo Kern Pharma5:22
5:22
..
222▼2055
TT
GUDNITZ Joshua BHS - PL Beton Bornholm
19BHS - PL Beton Bornholm5:39
5:39
..
2327▲4116
Sprint
KOSTER Adne Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel5:42
5:42
..
2419▼564
Sprint
KUBIŠ Lukáš Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica5:46
5:46
..
2511▼1492
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy5:49
5:49
..
2616▼10115
GC
MARSMAN Tim Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
5:49
..
2710▼17162
Classic
DELPHIS Thomas AG2R Citroën U23 Team
21AG2R Citroën U23 Team,,
5:49
..
2822▼6122
Classic
MULUBRHAN Henok Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
5:49
..
2926▼384
Classic
RAUGEL Antoine Equipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:49
..
3028▼221
GC
NOVIKOV Savva Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma,,
5:49
..
3135▲4196
GC
SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire5:59
5:59
..
325▼27203
Sprint
COSS Loris Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin7:29
7:29
..
338▼25125
Sprint
BONALDO Kevin Team Qhubeka
20Team Qhubeka,,
7:29
..
349▼2596
Sprint
JONES Taj Israel Cycling Academy
20Israel Cycling Academy,,
7:29
..
3523▼12124
Climber
PRITZEN Marc Oliver Team Qhubeka
21Team Qhubeka,,
7:29
..
3636-121
Classic
ABREHA Negasi Haylu Team Qhubeka
21Team Qhubeka8:24
8:24
..
3742▲5143
Climber
BRYNSRUD Magnus Uno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team8:28
8:28
..
3845▲7202
Climber
GRAND Antoine Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
22Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
8:28
..
3944▲5194
Climber
LEBRETON Jacques EC Saint-Etienne Loire
21EC Saint-Etienne Loire,,
8:28
..
4025▼15144
Sprint
JOHANSSON Oskar Myrestøl Uno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team9:41
9:41
..
4146▲5225
Sprint
ROUSSEL Antoine Cr4C Roanne
20Cr4C Roanne10:08
10:08
..
4248▲6161
Climber
CHAUSSINAND Joris AG2R Citroën U23 Team
19AG2R Citroën U23 Team11:59
11:59
..
4324▼19214
Climber
JUILLARD Maximilien VC Villefranche Beaujolais
19VC Villefranche Beaujolais12:01
12:01
..
4415▼29123
Sprint
CHRISTENSEN Drew Team Qhubeka
19Team Qhubeka12:39
12:39
..
4514▼31176
Sprint
KNECHT Noah Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme
20Charvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
12:39
..
4618▼2883
GC
GERMANI Lorenzo Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ,,
12:39
..
4737▼10223
GC
GUIZIOU Mathieu Cr4C Roanne
20Cr4C Roanne15:14
15:14
..
4847▼134
GC
IACCHI Alessandro Vini Zabù
21Vini Zabù15:18
15:18
..
4950▲132
GC
BARTOLOZZI Andrea Vini Zabù
22Vini Zabù15:49
15:49
..
5049▼1224
Sprint
OOSTHUIZEN Jason Cr4C Roanne
22Cr4C Roanne20:05
20:05
..
5151-192
TT
SANKMANN Joosep EC Saint-Etienne Loire
22EC Saint-Etienne Loire20:59
20:59
..
5252-226
TT
BRYANT Isaac Cr4C Roanne
21Cr4C Roanne31:54
31:54
..
5353-206
TT
CHARCOSSET Romain Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin
20Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin32:55
32:55
..
5454-222
TT
BUFFIN Lois Cr4C Roanne
21Cr4C Roanne36:33
36:33
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ4:02:31
2 ASKEY LewisEquipe continentale Groupama-FDJ,,
3 UMBA SantiagoAndroni Giocattoli - Sidermec,,
4 SANDER HANSEN MarcusBHS - PL Beton Bornholm,,
5 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team,,
6 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy,,
7 VOISARD YannisSwiss Racing Academy,,
8 VERCHER MattéoTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
9 LAPEIRA PaulAG2R Citroën U23 Team,,
10 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ,,
11 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy,,
12 HOLLYMAN MasonIsrael Cycling Academy,,
13 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ0:25
14 AASHEIM LudvigUno-X Dare Development Team,,
15 GUASCO MattiaTeam Qhubeka,,
16 TRASTOUR LorisAG2R Citroën U23 Team0:53
17 PLAMONDON RobinIsrael Cycling Academy,,
18 PARET-PEINTRE ValentinAG2R Citroën U23 Team2:00
19 SALVATORI ThomasEC Saint-Etienne Loire3:10
20 LØLAND Sakarias KollerUno-X Dare Development Team,,
21 RUIZ IbonEquipo Kern Pharma5:08
22 RETAILLEAU ValentinAG2R Citroën U23 Team,,
23 KUBIŠ LukášDukla Banska Bystrica5:32
24 GUDNITZ JoshuaBHS - PL Beton Bornholm,,
25 KOSTER AdneMetec - SOLARWATT p/b Mantel,,
26 MARSMAN TimMetec - SOLARWATT p/b Mantel5:35
27 NOVIKOV SavvaEquipo Kern Pharma,,
28 GOLDSTEIN EdoIsrael Cycling Academy,,
29 ABREHA Negasi HayluTeam Qhubeka,,
30 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ,,
31 DELPHIS ThomasAG2R Citroën U23 Team,,
32 BRYNSRUD MagnusUno-X Dare Development Team,,
33 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka,,
34 GRAND AntoineTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
35 LEBRETON JacquesEC Saint-Etienne Loire,,
36 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka7:15
37 ROUSSEL AntoineCr4C Roanne,,
38 BONALDO KevinTeam Qhubeka,,
39 COSS LorisTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
40 JONES TajIsrael Cycling Academy,,
41 BARTOLOZZI AndreaVini Zabù,,
42 CHAUSSINAND JorisAG2R Citroën U23 Team9:06
43 JOHANSSON Oskar MyrestølUno-X Dare Development Team9:27
44 JUILLARD MaximilienVC Villefranche Beaujolais11:47
45 OOSTHUIZEN JasonCr4C Roanne12:25
46 GERMANI LorenzoEquipe continentale Groupama-FDJ,,
47 GUIZIOU MathieuCr4C Roanne,,
48 IACCHI AlessandroVini Zabù,,
49 CHRISTENSEN DrewTeam Qhubeka,,
50 BRYANT IsaacCr4C Roanne,,
51 KNECHT NoahCharvieu Chavagneux Isère Cyclisme,,
52 BUFFIN LoisCr4C Roanne,,
53 CHARCOSSET RomainTeam Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-Velin,,
54 SANKMANN JoosepEC Saint-Etienne Loire,,


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Androni Giocattoli - SidermecPRT 20:37:51..
22- Equipe continentale Groupama-FDJCT,,
0:00
..
33- Elkov - KasperCT,,
0:00
..
44- Team Pro Immo Nicolas RouxCLUB,,
0:00
..
516▲11 Bingoal Pauwels Sauces WBPRT,,
0:00
..
65▼1 BHS - PL Beton BornholmCT,,
0:00
..
78▲1 VC Villefranche BeaujolaisCLUB,,
0:00
..
86▼2 Swiss Racing AcademyCT,,
0:00
..
911▲2 Metec - SOLARWATT p/b MantelCT,,
0:00
..
1010- Uno-X Dare Development TeamCT0:25
0:25
..
1112▲1 Team Felbermayr - Simplon WelsCT,,
0:25
..
127▼5 Equipo Kern PharmaPRT1:47
1:47
..
1315▲2 AG2R Citroën U23 TeamCLUB2:53
2:53
..
1413▼1 HRE Mazowsze Serce PolskiCT5:35
5:35
..
1520▲5 Vini ZabùPRT6:04
6:04
..
1614▼2 Charvieu Chavagneux Isère CyclismeCLUB6:28
6:28
..
1718▲1 Bourg-en-Bresse Ain CyclismeCLUB9:04
9:04
..
1817▼1 Israel Cycling AcademyCT9:07
9:07
..
199▼10 Team QhubekaCT11:35
11:35
..
2021▲1 Team Materiel - Velo.com - VC Vaulx-en-VelinCLUB16:28
16:28
..
2119▼2 EC Saint-Etienne LoireCLUB19:30
19:30
..
2222- Dukla Banska BystricaCT27:35
27:35
..
2323- Cr4C Roanne34:44
34:44
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    20 May 2021
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    41.391 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    167.3 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    71
  • Vert. meters:
    2155
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile