The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | PARET-PEINTRE Valentin Chambery Cyclisme Competition | Chambery Cyclisme Competition | 5 | 5 | 3:43:03 | |
2 | FISHER-BLACK Finn Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 1 | 2 | 0:56 0:56 | |
3 | BOILEAU Alan VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 1 | 0:58 0:58 | ||
4 | VOISARD Yannis Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 1:00 1:00 | |||
5 | MONIQUET Sylvain Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | ,, 1:00 | |||
6 | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 1:00 | |||
7 | VERVLOESEM Xandres Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 1:02 1:02 | |||
8 | JOUSSEAUME Alan Vendée U | Vendée U | 1:04 1:04 | |||
9 | JOALLAND Yaël CC Étupes | CC Étupes | 1:10 1:10 | |||
10 | LEEMREIZE Gijs Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 1:30 1:30 | |||
11 | DEBONS Antoine Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 1:36 1:36 | |||
12 | HAYTER Leo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 1:37 1:37 | |||
13 | BÖGLI Jonathan Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 2:02 2:02 | |||
14 | FERNÁNDEZ Sinuhé Lizarte | Lizarte | 2:05 2:05 | |||
15 | DEBEIR Arno GM Recycling Team | GM Recycling Team | 2:13 2:13 | |||
16 | GILBERT Aurélien VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 2:57 2:57 | |||
17 | RICHARD Maxime CC Étupes | CC Étupes | ,, 2:57 | |||
18 | MAIRE Adrien AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 3:13 3:13 | |||
19 | CHAMPION Thomas Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 3:17 3:17 | |||
20 | MARIS Elias GM Recycling Team | GM Recycling Team | 3:35 3:35 | |||
21 | GLOAG Thomas Trinity Road Racing | Trinity Road Racing | ,, 3:35 | |||
22 | DIDIER Clément Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | ,, 3:35 | |||
23 | RYAN Archie Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | ,, 3:35 | |||
24 | GARCÍA PIERNA Raúl Lizarte | Lizarte | ,, 3:35 | |||
25 | AGUT Maxime GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | ,, 3:35 | |||
26 | GAGNAIRE Thibaut EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 3:41 3:41 | |||
27 | FRIGO Marco SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 3:46 3:46 | |||
28 | NAVARRO Gauthier SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 4:04 4:04 | |||
29 | DU FOUR Jens GM Recycling Team | GM Recycling Team | 4:13 4:13 | |||
30 | SINSCHEK Nils Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 4:19 4:19 | |||
31 | GACHIGNARD Thomas Oceane Top 16 | Oceane Top 16 | 4:42 4:42 | |||
32 | RETEGI Mikel Lizarte | Lizarte | 4:55 4:55 | |||
33 | BRENANS Emile Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 5:13 5:13 | |||
34 | HEALY Ben Trinity Road Racing | Trinity Road Racing | 5:18 5:18 | |||
35 | SWEENY Harry Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 5:18 | |||
36 | LEBRETON Jacques EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | ,, 5:18 | |||
37 | MOBACH Jarno Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 5:20 5:20 | |||
38 | BOUCHET Axel GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | ,, 5:20 | |||
39 | CAPRON Rémi Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | 5:23 5:23 | |||
40 | BONNEU Kamiel GM Recycling Team | GM Recycling Team | 5:30 5:30 | |||
41 | SALVATORI Thomas EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 5:42 5:42 | |||
42 | BAUTERS Arne GM Recycling Team | GM Recycling Team | 6:00 6:00 | |||
43 | BRAZ AFONSO Clément CC Étupes | CC Étupes | 6:09 6:09 | |||
44 | WOOD Harrison SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | 6:44 6:44 | |||
45 | KNIGHT Oliver AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | ,, 6:44 | |||
46 | CLAEYS Robbe GM Recycling Team | GM Recycling Team | 6:50 6:50 | |||
47 | SCHELLENBERG Thomas Canada | Canada | 7:15 7:15 | |||
48 | HEINSCHKE Leon Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 8:01 8:01 | |||
49 | GRIGNARD Sébastien Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 8:11 8:11 | |||
50 | CHARRIN Aloïs Chambery Cyclisme Competition | Chambery Cyclisme Competition | 8:14 8:14 | |||
51 | BENECH Pierre VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | ,, 8:14 | |||
52 | JEGAT Jordan Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 8:51 8:51 | |||
53 | LECLAINCHE Gwen CC Étupes | CC Étupes | 9:08 9:08 | |||
54 | SCHNEITER Joab Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 9:08 | |||
55 | SAUVAGNARGUES Jacques Trinity Road Racing | Trinity Road Racing | 9:26 9:26 | |||
56 | LEIJNSE Enzo Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 9:43 9:43 | |||
57 | GUILLOT Jocelyn Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | 9:58 9:58 | |||
58 | NARBONNE ZUCCARELLI Axel AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | ,, 9:58 | |||
59 | LAURANCE Axel VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 10:07 10:07 | |||
60 | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 10:48 10:48 | |||
61 | BONNET Thomas Vendée U | Vendée U | 11:05 11:05 | |||
62 | LAGNET Gari Oceane Top 16 | Oceane Top 16 | ,, 11:05 | |||
63 | THIBAULT Jean-Denis Canada | Canada | ,, 11:05 | |||
64 | LEFAURE Paul CC Étupes | CC Étupes | ,, 11:05 | |||
65 | BOSONI Victor SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 11:39 11:39 | |||
66 | DELCROS Clément AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 11:57 11:57 | |||
67 | FROIDEVAUX Robin Akros - Excelsior - Thömus | Akros - Excelsior - Thömus | ,, 11:57 | |||
68 | SANKMANN Joosep EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 11:59 11:59 | |||
69 | JULLIEN Anthony Chambery Cyclisme Competition | Chambery Cyclisme Competition | 12:21 12:21 | |||
70 | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 12:21 | |||
71 | LAPEIRA Paul Chambery Cyclisme Competition | Chambery Cyclisme Competition | ,, 12:21 | |||
72 | PHILLIPPON Elliot GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | 12:28 12:28 | |||
73 | JARNET Maxime EC Saint-Etienne Loire | EC Saint-Etienne Loire | 13:26 13:26 | |||
74 | NONNEZ Théo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 13:41 13:41 | |||
75 | ROMEO Hugo Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | ,, 13:41 | |||
76 | HESSMANN Michel Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | ,, 13:41 | |||
77 | VAN TRICHT Stan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 13:41 | |||
78 | LIMOUSIN Maxime VC Pays de Loudéac | VC Pays de Loudéac | 15:10 15:10 | |||
79 | TABELLION Valentin Vendée U | Vendée U | ,, 15:10 | |||
80 | REES Oliver Trinity Road Racing | Trinity Road Racing | 15:14 15:14 | |||
81 | BAREILLE Bastien Oceane Top 16 | Oceane Top 16 | 15:59 15:59 | |||
82 | JAVOUHEY Clement SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | ,, 15:59 | |||
83 | VAN UDEN Casper Development Team Sunweb | Development Team Sunweb | 16:01 16:01 | |||
84 | CULVERWELL Sam Trinity Road Racing | Trinity Road Racing | 16:04 16:04 | |||
85 | VOIGT Eric Chambery Cyclisme Competition | Chambery Cyclisme Competition | 16:24 16:24 | |||
86 | BALLERSTEDT Maurice Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 16:41 16:41 | |||
87 | PAULUS Milan SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 16:41 | |||
88 | BOVEN Lars Jumbo-Visma Development Team | Jumbo-Visma Development Team | 16:43 16:43 | |||
89 | VANDEPITTE Nathan Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | ,, 16:43 | |||
90 | KRUL Wessel SEG Racing Academy | SEG Racing Academy | ,, 16:43 | |||
91 | LESAGE Corentin Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme | ,, 16:43 | |||
92 | BALMER Alexandre Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | ,, 16:43 | |||
93 | LE CAM Brendan Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 17:42 17:42 | |||
94 | DEVANNE Antoine Vendée U | Vendée U | 17:59 17:59 | |||
95 | DELBOVE Joris SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | SCO Dijon - Team Matériel - Velo.com | 18:29 18:29 | |||
96 | BREUILLARD Nicolas AVC Aix-en-Provence | AVC Aix-en-Provence | 19:38 19:38 | |||
97 | CASCARO Arnaud Occitane Cyclisme Formation | Occitane Cyclisme Formation | 20:04 20:04 | |||
98 | ASKEY Lewis Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 20:22 20:22 | |||
99 | PAULY Ethan Canada | Canada | ,, 20:22 | |||
100 | DEBESAY Yakob Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | 22:36 22:36 | |||
101 | EGGENBERG Ruben Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 22:36 | |||
102 | COBO Iván Lizarte | Lizarte | 26:43 26:43 | |||
103 | HAINES Alex GSC Blagnac Vélo Sport 31 | GSC Blagnac Vélo Sport 31 | 30:07 30:07 | |||
104 | JAMIN Leo Paul Team U Nantes Atlantique | Team U Nantes Atlantique | 30:28 30:28 | |||
105 | TANGUY Maxan Vendée U | Vendée U | 32:28 32:28 | |||
DNF | PAGE Hugo Equipe continentale Groupama-FDJ | Equipe continentale Groupama-FDJ | - | |||
DNF | MÜLLER Reto Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:19 September 2020
- Start time:-
- Avg. speed winner:37.69 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:140.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:301
- Vert. meters:3044
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: