2023
2024»108th

Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres ME

(1.UWT)
2024»One day race»AntwerpenOudenaarde(270.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11
Classic
VAN DER POEL Mathieu Alpecin - Deceuninck
29Alpecin - Deceuninck8002756:05:17
246
Classic
MOZZATO Luca Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels6402001:02
1:02
3177
Classic
POLITT Nils UAE Team Emirates
30UAE Team Emirates520150,,
1:02
4173
TT
BJERG Mikkel UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates440120,,
1:02
5176
Classic
MORGADO António UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates360100,,
1:02
6123
TT
SHEFFIELD Magnus INEOS Grenadiers
21INEOS Grenadiers28090,,
1:02
792
Classic
NAESEN Oliver Decathlon AG2R La Mondiale Team
33Decathlon AG2R La Mondiale Team24080,,
1:02
8181
Climber
TEUNS Dylan Israel - Premier Tech
32Israel - Premier Tech20070,,
1:02
9101
Classic
BETTIOL Alberto EF Education - EasyPost
30EF Education - EasyPost16060,,
1:02
10135
Classic
SKUJIŅŠ Toms Lidl - Trek
32Lidl - Trek13550,,
1:02
11161
Classic
MATTHEWS Michael Team Jayco AlUla
33Team Jayco AlUla11046,,
1:02
12171
Climber
WELLENS Tim UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates95421:16
1:16
13185
Classic
SHEEHAN Riley Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech85382:02
2:02
14225
GC
MAŁECKI Kamil Q36.5 Pro Cycling Team
28Q36.5 Pro Cycling Team6534,,
2:02
1533
Classic
BENOOT Tiesj Team Visma | Lease a Bike
30Team Visma | Lease a Bike5530,,
2:02
16115
Classic
MADOUAS Valentin Groupama - FDJ
27Groupama - FDJ5028,,
2:02
17126
TT
TARLING Joshua INEOS Grenadiers
20INEOS Grenadiers5026,,
2:02
1823
Classic
LAMPAERT Yves Soudal Quick-Step
32Soudal Quick-Step5024,,
2:02
19241
Classic
TRENTIN Matteo Tudor Pro Cycling Team
34Tudor Pro Cycling Team5022,,
2:02
20167
Sprint
WALSCHEID Max Team Jayco AlUla
30Team Jayco AlUla50202:41
2:41
2115
Classic
REX Laurenz Intermarché - Wanty
24Intermarché - Wanty3019,,
2:41
22131
Classic
PEDERSEN Mads Lidl - Trek
28Lidl - Trek3018,,
2:41
237
Classic
VERMEERSCH Gianni Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck3017,,
2:41
24206
Classic
TILLER Rasmus Uno-X Mobility
27Uno-X Mobility3016,,
2:41
2516
Classic
TEUNISSEN Mike Intermarché - Wanty
31Intermarché - Wanty3015,,
2:41
26144
Classic
GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team
28Movistar Team3014,,
2:41
27191
TT
CAMPENAERTS Victor Lotto Dstny
32Lotto Dstny3013,,
2:41
2844
Climber
ALBANESE Vincenzo Arkéa - B&B Hotels
27Arkéa - B&B Hotels3012,,
2:41
29103
Classic
DOULL Owain EF Education - EasyPost
30EF Education - EasyPost30113:20
3:20
3035
Classic
VAN DIJKE Tim Team Visma | Lease a Bike
24Team Visma | Lease a Bike3010,,
3:20
3131
Climber
JORGENSON Matteo Team Visma | Lease a Bike
24Team Visma | Lease a Bike1593:38
3:38
32202
Classic
ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility
28Uno-X Mobility1584:29
4:29
3372
Classic
HALLER Marco BORA - hansgrohe
32BORA - hansgrohe157,,
4:29
34221
TT
STEIMLE Jannik Q36.5 Pro Cycling Team
27Q36.5 Pro Cycling Team156,,
4:29
35105
Classic
RUTSCH Jonas EF Education - EasyPost
26EF Education - EasyPost155,,
4:29
36102
TT
BISSEGGER Stefan EF Education - EasyPost
25EF Education - EasyPost155,,
4:29
37151
Classic
DEGENKOLB John Team dsm-firmenich PostNL
35Team dsm-firmenich PostNL155,,
4:29
38127
Classic
TURNER Ben INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers155,,
4:29
39117
Classic
PITHIE Laurence Groupama - FDJ
21Groupama - FDJ155,,
4:29
4036
Classic
HAGENES Per Strand Team Visma | Lease a Bike
20Team Visma | Lease a Bike155,,
4:29
41111
TT
KÜNG Stefan Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ155,,
4:29
4234
GC
VAN DIJKE Mick Team Visma | Lease a Bike
24Team Visma | Lease a Bike1554:39
4:39
43184
Classic
NEILANDS Krists Israel - Premier Tech
29Israel - Premier Tech1556:15
6:15
44193
Climber
BERCKMOES Jenno Lotto Dstny
23Lotto Dstny155,,
6:15
45107
Classic
VALGREN Michael EF Education - EasyPost
32EF Education - EasyPost1557:35
7:35
46222
Classic
CHRISTEN Fabio Q36.5 Pro Cycling Team
21Q36.5 Pro Cycling Team155,,
7:35
4722
TT
ASGREEN Kasper Soudal Quick-Step
29Soudal Quick-Step155,,
7:35
48186
Classic
STRONG Corbin Israel - Premier Tech
23Israel - Premier Tech155,,
7:35
49155
Sprint
EEKHOFF Nils Team dsm-firmenich PostNL
26Team dsm-firmenich PostNL155,,
7:35
5066
Climber
WRIGHT Fred Bahrain - Victorious
24Bahrain - Victorious155,,
7:35
5113
Classic
PAGE Hugo Intermarché - Wanty
22Intermarché - Wanty105,,
7:35
5296
Classic
TOUZÉ Damien Decathlon AG2R La Mondiale Team
27Decathlon AG2R La Mondiale Team105,,
7:35
53231
Classic
CRAPS Lars Team Flanders - Baloise
22Team Flanders - Baloise105,,
7:35
54106
Sprint
VAN DEN BERG Marijn EF Education - EasyPost
24EF Education - EasyPost105,,
7:35
55214
Classic
VAN BOVEN Luca Bingoal WB
24Bingoal WB105,,
7:35
5695
Classic
GAUTHERAT Pierre Decathlon AG2R La Mondiale Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Team55,,
7:35
5781
Classic
ALLEGAERT Piet Cofidis
29Cofidis55,,
7:35
58195
GC
SLOCK Liam Lotto Dstny
23Lotto Dstny55,,
7:35
5911
Classic
GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty
23Intermarché - Wanty55,,
7:35
6075
Climber
DENZ Nico BORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe55,,
7:35
6117
Climber
ZIMMERMANN Georg Intermarché - Wanty
26Intermarché - Wanty5,,
7:35
6241
Classic
SÉNÉCHAL Florian Arkéa - B&B Hotels
30Arkéa - B&B Hotels5,,
7:35
63116
Classic
LIENHARD Fabian Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ5,,
7:35
64192
Classic
BEULLENS Cedric Lotto Dstny
27Lotto Dstny5,,
7:35
6525
Sprint
MERLIER Tim Soudal Quick-Step
31Soudal Quick-Step5,,
7:35
66124
Classic
SWIFT Connor INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers5,,
7:35
67134
Climber
MILAN Jonathan Lidl - Trek
23Lidl - Trek5,,
7:35
68133
TT
HOOLE Daan Lidl - Trek
25Lidl - Trek5,,
7:35
69113
Classic
BYSTRØM Sven Erik Groupama - FDJ
32Groupama - FDJ5,,
7:35
7021
Climber
ALAPHILIPPE Julian Soudal Quick-Step
31Soudal Quick-Step57:43
7:43
71121
GC
DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers5,,
7:43
7297
Climber
TRONCHON Bastien Decathlon AG2R La Mondiale Team
22Decathlon AG2R La Mondiale Team57:48
7:48
73141
Classic
LAZKANO Oier Movistar Team
24Movistar Team511:07
11:07
74201
Classic
KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility
36Uno-X Mobility511:49
11:49
75143
TT
CAVAGNA Rémi Movistar Team
28Movistar Team5,,
11:49
7673
Classic
HERZOG Emil BORA - hansgrohe
19BORA - hansgrohe5,,
11:49
77142
Climber
CANAL Carlos Movistar Team
22Movistar Team5,,
11:49
7824
Classic
MOSCON Gianni Soudal Quick-Step
29Soudal Quick-Step5,,
11:49
7994
Classic
DE PESTEL Sander Decathlon AG2R La Mondiale Team
25Decathlon AG2R La Mondiale Team512:30
12:30
80114
Classic
LE GAC Olivier Groupama - FDJ
30Groupama - FDJ5,,
12:30
8177
TT
MACIEJUK Filip BORA - hansgrohe
24BORA - hansgrohe5,,
12:30
82216
Climber
VAN DER BEKEN Aaron Bingoal WB
23Bingoal WB5,,
12:30
8337
Classic
VAN BAARLE Dylan Team Visma | Lease a Bike
31Team Visma | Lease a Bike5,,
12:30
84245
Sprint
KRIEGER Alexander Tudor Pro Cycling Team
32Tudor Pro Cycling Team5,,
12:30
8512
Classic
DE POOTER Dries Intermarché - Wanty
21Intermarché - Wanty5,,
12:30
8632
TT
AFFINI Edoardo Team Visma | Lease a Bike
27Team Visma | Lease a Bike5,,
12:30
87136
Classic
VERGAERDE Otto Lidl - Trek
29Lidl - Trek5,,
12:30
DNF182
Sprint
BOIVIN Guillaume Israel - Premier Tech
34Israel - Premier Tech-
DNF47
TT
SCOTSON Miles Arkéa - B&B Hotels
30Arkéa - B&B Hotels-
DNF3
Classic
RIESEBEEK Oscar Alpecin - Deceuninck
31Alpecin - Deceuninck-
DNF45
Sprint
MCLAY Daniel Arkéa - B&B Hotels
32Arkéa - B&B Hotels-
DNF227
Sprint
SAJNOK Szymon Q36.5 Pro Cycling Team
26Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF43
Classic
GRONDIN Donavan Arkéa - B&B Hotels
23Arkéa - B&B Hotels-
DNF42
Sprint
DEKKER David Arkéa - B&B Hotels
26Arkéa - B&B Hotels-
DNF226
Classic
MONK Cyrus Q36.5 Pro Cycling Team
27Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF27
Sprint
VAN LERBERGHE Bert Soudal Quick-Step
31Soudal Quick-Step-
DNF26
Classic
PEDERSEN Casper Soudal Quick-Step
28Soudal Quick-Step-
DNF122
Sprint
VIVIANI Elia INEOS Grenadiers
35INEOS Grenadiers-
DNF183
GC
HOULE Hugo Israel - Premier Tech
33Israel - Premier Tech-
DNF5
TT
KRAGH ANDERSEN Søren Alpecin - Deceuninck
29Alpecin - Deceuninck-
DNF224
TT
LUDVIGSSON Tobias Q36.5 Pro Cycling Team
33Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF194
Classic
TAMINIAUX Lionel Lotto Dstny
27Lotto Dstny-
DNF14
Sprint
PETIT Adrien Intermarché - Wanty
33Intermarché - Wanty-
DNF86
Classic
RENARD Alexis Cofidis
24Cofidis-
DNF187
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel - Premier Tech
33Israel - Premier Tech-
DNF4
Climber
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck-
DNF51
Sprint
BOL Cees Astana Qazaqstan Team
28Astana Qazaqstan Team-
DNF6
Classic
DILLIER Silvan Alpecin - Deceuninck
33Alpecin - Deceuninck-
DNF196
Classic
GRIGNARD Sébastien Lotto Dstny
24Lotto Dstny-
DNF197
GC
VAN MOER Brent Lotto Dstny
26Lotto Dstny-
DNF223
Classic
DEVRIENDT Tom Q36.5 Pro Cycling Team
32Q36.5 Pro Cycling Team-
DNF125
Sprint
SWIFT Ben INEOS Grenadiers
36INEOS Grenadiers-
DNF217
Sprint
VERMOOTE Jelle Bingoal WB
22Bingoal WB-
DNF152
Climber
VAN DEN BROEK Frank Team dsm-firmenich PostNL
23Team dsm-firmenich PostNL-
DNF162
TT
DURBRIDGE Luke Team Jayco AlUla
32Team Jayco AlUla-
DNF163
Classic
JANSEN Amund Grøndahl Team Jayco AlUla
30Team Jayco AlUla-
DNF164
Sprint
MEZGEC Luka Team Jayco AlUla
35Team Jayco AlUla-
DNF165
Classic
O'BRIEN Kelland Team Jayco AlUla
25Team Jayco AlUla-
DNF166
Sprint
REINDERS Elmar Team Jayco AlUla
32Team Jayco AlUla-
DNF172
GC
LAENGEN Vegard Stake UAE Team Emirates
35UAE Team Emirates-
DNF174
Climber
COVI Alessandro UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates-
DNF175
Classic
HIRSCHI Marc UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates-
DNF203
GC
HOELGAARD Markus Uno-X Mobility
29Uno-X Mobility-
DNF204
Classic
BLUME LEVY William Uno-X Mobility
23Uno-X Mobility-
DNF205
Classic
RESELL Erik Nordsæter Uno-X Mobility
27Uno-X Mobility-
DNF207
TT
WÆRENSKJOLD Søren Uno-X Mobility
24Uno-X Mobility-
DNF84
GC
GOUGEARD Alexis Cofidis
31Cofidis-
DNF233
Classic
VANDENSTORME Dylan Team Flanders - Baloise
21Team Flanders - Baloise-
DNF2
Climber
LAURANCE Axel Alpecin - Deceuninck
22Alpecin - Deceuninck-
DNF242
Sprint
KOLZE CHANGIZI Sebastian Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team-
DNF247
Climber
PLUIMERS Rick Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team-
DNF246
Classic
MAYRHOFER Marius Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team-
DNF244
TT
KELEMEN Petr Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team-
DNF211
Sprint
DE MEESTER Luca Bingoal WB
24Bingoal WB-
DNF234
Sprint
VANDEVELDE Yentl Team Flanders - Baloise
23Team Flanders - Baloise-
DNF212
Climber
DE TIER Floris Bingoal WB
32Bingoal WB-
DNF237
GC
VANHOOF Ward Team Flanders - Baloise
24Team Flanders - Baloise-
DNF236
TT
VERCOUILLIE Victor Team Flanders - Baloise
21Team Flanders - Baloise-
DNF235
Sprint
DEWEIRDT Siebe Team Flanders - Baloise
21Team Flanders - Baloise-
DNF232
Sprint
HESTERS Jules Team Flanders - Baloise
25Team Flanders - Baloise-
DNF213
Climber
MEENS Johan Bingoal WB
24Bingoal WB-
DNF154
TT
EDDY Patrick Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL-
DNF243
Classic
ERIKSSON Jacob Tudor Pro Cycling Team
24Tudor Pro Cycling Team-
DNF62
Classic
GOVEKAR Matevž Bahrain - Victorious
23Bahrain - Victorious-
DNF156
Classic
NABERMAN Tim Team dsm-firmenich PostNL
24Team dsm-firmenich PostNL-
DNF74
Classic
LÜHRS Luis-Joe BORA - hansgrohe
21BORA - hansgrohe-
DNF71
Classic
MEEUS Jordi BORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe-
DNF67
Sprint
RAJOVIĆ Dušan Bahrain - Victorious
26Bahrain - Victorious-
DNF65
Classic
PASQUALON Andrea Bahrain - Victorious
36Bahrain - Victorious-
DNF82
Classic
DE GENDT Aimé Cofidis
29Cofidis-
DNF63
TT
GRADEK Kamil Bahrain - Victorious
33Bahrain - Victorious-
DNF83
Classic
26Cofidis-
DNF61
Climber
MOHORIČ Matej Bahrain - Victorious
29Bahrain - Victorious-
DNF52
Sprint
SELIG Rüdiger Astana Qazaqstan Team
35Astana Qazaqstan Team-
DNF54
Sprint
MØRKØV Michael Astana Qazaqstan Team
38Astana Qazaqstan Team-
DNF57
Sprint
SYRITSA Gleb Astana Qazaqstan Team
23Astana Qazaqstan Team-
DNF56
TT
GRUZDEV Dmitriy Astana Qazaqstan Team
38Astana Qazaqstan Team-
DNF55
Sprint
GIDICH Yevgeniy Astana Qazaqstan Team
27Astana Qazaqstan Team-
DNF64
TT
MIHOLJEVIĆ Fran Bahrain - Victorious
21Bahrain - Victorious-
DNF112
Classic
ASKEY Lewis Groupama - FDJ
22Groupama - FDJ-
DNF53
Classic
FEDOROV Yevgeniy Astana Qazaqstan Team
24Astana Qazaqstan Team-
DNF153
Classic
BITTNER Pavel Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL-
DNF147
Sprint
TORRES Albert Movistar Team
33Movistar Team-
DNF146
TT
MILESI Lorenzo Movistar Team
22Movistar Team-
DNF145
Classic
JACOBS Johan Movistar Team
27Movistar Team-
DNF76
TT
MULLEN Ryan BORA - hansgrohe
29BORA - hansgrohe-
DNF132
Classic
DECLERCQ Tim Lidl - Trek
35Lidl - Trek-
DNF157
Sprint
MÄRKL Niklas Team dsm-firmenich PostNL
25Team dsm-firmenich PostNL-
DNF104
Climber
SWEENY Harry EF Education - EasyPost
25EF Education - EasyPost-
DNF93
Classic
DE BONDT Dries Decathlon AG2R La Mondiale Team
32Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF91
Sprint
BOASSON HAGEN Edvald Decathlon AG2R La Mondiale Team
36Decathlon AG2R La Mondiale Team-
DNF87
Sprint
27Cofidis-
DNF215
Classic
VLIEGEN Loïc Bingoal WB
30Bingoal WB-
DNF85
Classic
ROBEET Ludovic Cofidis
29Cofidis-
DNF137
Sprint
THEUNS Edward Lidl - Trek
32Lidl - Trek-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 6:34:30 (+29:13)

Race information

  • Date:
    31 March 2024
  • Start time:
    10:20
  • Avg. speed winner:
    44.481 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    270.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    74
  • Vert. meters:
    2172
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    44.8 km solo
  • Avg. temperature:

Race profile