Search:  
topLogin
-
2007
»
«

2008»Rothaus Regio-Tour International (2.1)

2008  Stage 4 (ITT)  ›  Gundelfingen   (14k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntAvg
1 Niermann GrischaRabobank ProTeam 32Rabobank ProTeam20
2 Henig AndreasAtlas - Romer's Hausbäckerei  19Atlas - Romer's Hausbäckerei 12
3 Kunitski AndreiAcqua & Sapone 24Acqua & Sapone7
4 Schröder BjörnMilram 27Milram5
5 Fothen MarkusGerolsteiner 26Gerolsteiner4
6 Voss PaulTeam 3C-Gruppe 22Team 3C-Gruppe3
7 Fuchs SergejTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe2
8 Martens PaulRabobank ProTeam 24Rabobank ProTeam1
9 Geschke SimonMilram 22Milram
10 Vázquez ManuelContentpolis - Murcia 27Contentpolis - Murcia
11 Weening PieterRabobank ProTeam 27Rabobank ProTeam
12 Scholz RonnyGerolsteiner 30Gerolsteiner
13 Gretsch PatrickThüringer Energie Team 21Thüringer Energie Team
14 Reimer MartinLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg
15 Andriotto DarioAcqua & Sapone 35Acqua & Sapone
16 Proch WalterTeam LPR Brakes 24Team LPR Brakes
17 Wilmann FrederikTeam Joker - Bianchi 23Team Joker - Bianchi
18 Serrano RafaelContentpolis - Murcia 21Contentpolis - Murcia
19 Fröhlinger JohannesGerolsteiner 23Gerolsteiner
20 Glasner BjörnKuota Senges 35Kuota Senges
21 Firsanov SergeyRietumu Bank - Riga 26Rietumu Bank - Riga
22 Paolini LucaAcqua & Sapone 31Acqua & Sapone
23 Zanasca LucaCentri Della Calzatura-Partizan 25Centri Della Calzatura-Partizan
24 Schäfer StefanLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg
25 Wolf FabienAtlas - Romer's Hausbäckerei  24Atlas - Romer's Hausbäckerei
26 Nerz DominikTeam Ista 18Team Ista
27 Montaguti MatteoTeam LPR Brakes 24Team LPR Brakes
28 Ermeti GiairoTeam LPR Brakes 27Team LPR Brakes
29 Bellemakers DirkLandbouwkrediet - Tönissteiner 24Landbouwkrediet - Tönissteiner
30 Retschke RobertTeam Mapei - Heizomat 27Team Mapei - Heizomat
31 Roels DominikMilram 21Milram
32 Hans SebastianTeam Mapei - Heizomat 21Team Mapei - Heizomat
33 Rossi AndreaAcqua & Sapone 29Acqua & Sapone
34 Eibegger MarkusELK Haus-Simplon 23ELK Haus-Simplon
35 Salerno CristianoTeam LPR Brakes 23Team LPR Brakes
36 Eltink TheoRabobank ProTeam 26Rabobank ProTeam
37 Der ŽoltCentri Della Calzatura-Partizan 25Centri Della Calzatura-Partizan
38 Starzengruber HaraldELK Haus-Simplon 27ELK Haus-Simplon
39 Hollenstein RetoAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei
40 van Ruitenbeek MalayaKuota Senges 25Kuota Senges
41 Lagana SergioTeam LPR Brakes 25Team LPR Brakes
42 Didier LaurentKuota Senges 24Kuota Senges
43 Westmattelmann DanielTeam Mapei - Heizomat 20Team Mapei - Heizomat
44 de Waele BertLandbouwkrediet - Tönissteiner 33Landbouwkrediet - Tönissteiner
45 Thurau BjörnELK Haus-Simplon 20ELK Haus-Simplon
46 Cucinotta ClaudioTeam LPR Brakes 26Team LPR Brakes
47 Chacon JavierContentpolis - Murcia 23Contentpolis - Murcia
48 Milán Diego 23
49 Kristoff AlexanderTeam Joker - Bianchi 21Team Joker - Bianchi
50 Pohl DennisTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe
51 Zaugg OliverGerolsteiner 27Gerolsteiner
52 Rubiano Miguel AngelCentri Della Calzatura-Partizan 23Centri Della Calzatura-Partizan
53 Hesselbarth DavidTeam Mapei - Heizomat 20Team Mapei - Heizomat
54 Papstein BjörnTeam 3C-Gruppe 33Team 3C-Gruppe
55 Nordhaug Lars PetterTeam Joker - Bianchi 24Team Joker - Bianchi
56 Scherzinger FrankTeam 3C-Gruppe 22Team 3C-Gruppe
57 Bernatonis MariusAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei
58 Ardila Mauricio AlbertoRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam
59 Saramotins AleksejsRietumu Bank - Riga 26Rietumu Bank - Riga
60 Klemme DominicTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe
61 Bertling Matthias 21
62 Vold Svein ErikTeam Joker - Bianchi 22Team Joker - Bianchi
63 Honstein TimoAtlas - Romer's Hausbäckerei  20Atlas - Romer's Hausbäckerei
64 Sommerseth StianTeam Joker - Bianchi 23Team Joker - Bianchi
65 Degenkolb JohnThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team
66 Koltsov Roman 
67 Ganser StefanKuota Senges 28Kuota Senges
68 Keinath NicoTeam Ista 21Team Ista
69 Delfosse Sébastien 25
70 Albiez TimoStegComputer - CKT - Cogeas 22StegComputer - CKT - Cogeas
71 Kaiser MichaelStegComputer - CKT - Cogeas 22StegComputer - CKT - Cogeas
72 Kišerlovski RobertAdria Mobil 22Adria Mobil
73 Lachmann KimTeam Mapei - Heizomat 20Team Mapei - Heizomat
74 Kump MarkoAdria Mobil 19Adria Mobil
75 Scheirlinckx BertLandbouwkrediet - Tönissteiner 33Landbouwkrediet - Tönissteiner
76 Schneider NicoAtlas - Romer's Hausbäckerei  21Atlas - Romer's Hausbäckerei
77 Schwager SebastianMilram 24Milram
78 Hassink ArneCyclingteam Jo Piels 24Cyclingteam Jo Piels
79 Ries Philipp 19
80 Król ArturCentri Della Calzatura-Partizan 25Centri Della Calzatura-Partizan
81 Ordowski VolkerGerolsteiner 34Gerolsteiner
82 Seledkov IvanRietumu Bank - Riga 25Rietumu Bank - Riga
83 Neirynck KevinLandbouwkrediet - Tönissteiner 25Landbouwkrediet - Tönissteiner
84 Gourgue BenjaminLandbouwkrediet - Tönissteiner 22Landbouwkrediet - Tönissteiner
85 Fankhauser ClemensELK Haus-Simplon 22ELK Haus-Simplon
86 Nikandrov DmitriCentri Della Calzatura-Partizan 29Centri Della Calzatura-Partizan
87 Murn UrošAdria Mobil 33Adria Mobil
88 Laule JanuschStegComputer - CKT - Cogeas 27StegComputer - CKT - Cogeas
89 Calvente ManuelContentpolis - Murcia 32Contentpolis - Murcia
90 Schlüter Jean-MitjaContinental Team Milram 22Continental Team Milram
91 Walker WilliamRabobank ProTeam 22Rabobank ProTeam
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 23rd August 2008
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.1.Stage
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06059 sec.