2008»Rund Um Die Nurnberger-altstadt (1.1)

2008  One day race  »  Nürnberg  ›  Nürnberg   (140k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Greipel AndréTeam Columbia 26Team Columbia753:06:413:06:41
2 Kocjan JurePerutnina Ptuj 23Perutnina Ptuj55,,0:00
3 Radochla SteffenELK Haus-Simplon 29ELK Haus-Simplon40,,0:00
4 Pohl DennisTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe32,,0:00
5 Forke SebastianTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe28,,0:00
6 Corsini MarcoNGC Medical - OTC Industria Porte 27NGC Medical - OTC Industria Porte24,,0:00
7 Schulze AndréPSK Whirlpool-Author 33PSK Whirlpool-Author20,,0:00
8 Dekkers HansMitsubishi-Jartazi 27Mitsubishi-Jartazi18,,0:00
9 Honig ReinierTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus16,,0:00
10 Fothen ThomasGerolsteiner 25Gerolsteiner14,,0:00
11 Hesselbarth DavidTeam Mapei - Heizomat 20Team Mapei - Heizomat12,,0:00
12 Knees ChristianMilram 27Milram10,,0:00
13 Rydicher MadsTeam Differdange Apiflo Vacances 21Team Differdange Apiflo Vacances8,,0:00
14 Fajt KristjanPerutnina Ptuj 26Perutnina Ptuj7,,0:00
15 Prázdnovský MartinAC Sparta Praha 32AC Sparta Praha6,,0:00
16 Roberts LukeKuota Senges 31Kuota Senges5,,0:00
17 Hrubý TomášAC Sparta Praha 26AC Sparta Praha4,,0:00
18 Musiol DanielTeam Volksbank 25Team Volksbank3,,0:00
19 Plötner NilsThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team2,,0:00
20 Pollack OlafTeam Volksbank 34Team Volksbank1,,0:00
21 Poels WoutTeam P3 Transfer - Batavus 20Team P3 Transfer - Batavus,,0:00
22 Schüler TiloTeam Sparkasse 28Team Sparkasse,,0:00
23 van Groen ArnoudTeam P3 Transfer - Batavus 24Team P3 Transfer - Batavus,,0:00
24 Klessa TimKuota Senges 21Kuota Senges,,0:00
25 Schröder BjörnMilram 27Milram,,0:00
26 Tizza FrancescoNGC Medical - OTC Industria Porte 27NGC Medical - OTC Industria Porte,,0:00
27 Dietziker AndreasTeam Volksbank 25Team Volksbank,,0:00
28 Siedler SebastianSkil - Shimano 30Skil - Shimano,,0:00
29 Ganser StefanKuota Senges 28Kuota Senges,,0:00
30 Franzl MichaelTeam Mapei - Heizomat 21Team Mapei - Heizomat,,0:00
31 Striska MindaugasMitsubishi-Jartazi 24Mitsubishi-Jartazi,,0:00
32 Kloucek FrantisekPSK Whirlpool-Author 23PSK Whirlpool-Author,,0:00
33 May SebastianThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team,,0:00
34 Volkmann KarstenIsaac 30Isaac,,0:00
35 Dassler IngmarLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,0:00
36 Gazvoda GregorPerutnina Ptuj 26Perutnina Ptuj,,0:00
37 Dressler-Lehnhof FrankMitsubishi-Jartazi 31Mitsubishi-Jartazi,,0:00
38 Marin MatejPerutnina Ptuj 28Perutnina Ptuj,,0:00
39 Harbig FlorianThüringer Energie Team 19Thüringer Energie Team,,0:00
40 Vangheel TimothyTeam P3 Transfer - Batavus 22Team P3 Transfer - Batavus,,0:00
41 Signego AlessioNGC Medical - OTC Industria Porte 24NGC Medical - OTC Industria Porte,,0:00
42 Retschke RobertTeam Mapei - Heizomat 27Team Mapei - Heizomat,,0:00
43 Leben ChristianTeam 3C-Gruppe 23Team 3C-Gruppe,,0:00
44 Klier AndreasTeam Columbia 32Team Columbia,,0:00
45 Thurau BjörnELK Haus-Simplon 20ELK Haus-Simplon,,0:00
46 Doi YukihiroSkil - Shimano 24Skil - Shimano,,0:00
47 Bazin NicolasTeam Differdange Apiflo Vacances 25Team Differdange Apiflo Vacances,,0:00
48 Lauscha RobertELK Haus-Simplon 25ELK Haus-Simplon,,0:00
49 Nosotti DiegoNGC Medical - OTC Industria Porte 26NGC Medical - OTC Industria Porte,,0:00
50 Mol WouterTeam P3 Transfer - Batavus 26Team P3 Transfer - Batavus,,0:00
51 Hassink ArneCyclingteam Jo Piels 24Cyclingteam Jo Piels,,0:00
52 Erler TobiasTeam 3C-Gruppe 29Team 3C-Gruppe,,0:00
53 Grabsch RalfMilram 35Milram,,0:00
54 Harbonnier SebastienTeam Differdange Apiflo Vacances 23Team Differdange Apiflo Vacances,,0:00
55 Kohler ErikLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
56 Magnusson ErikTeam Differdange Apiflo Vacances 21Team Differdange Apiflo Vacances,,0:00
57 Ordowski VolkerGerolsteiner 34Gerolsteiner,,0:00
58 Klipp ChristophLKT Team Brandenburg 24LKT Team Brandenburg,,0:00
59 Korff AndréTeam Volksbank 35Team Volksbank,,0:00
60 Schwerdt ChristophTeam Mapei - Heizomat 24Team Mapei - Heizomat,,0:00
61 Benčík PetrPSK Whirlpool-Author 32PSK Whirlpool-Author,,0:00
62 Summer JochenELK Haus-Simplon 31ELK Haus-Simplon,,0:00
63 Hupond ThierrySkil - Shimano 23Skil - Shimano,,0:00
64 Chaigneau RobinAsito cyclingteam 20Asito cyclingteam,,0:00
65 Pavek OndrejAC Sparta Praha 27AC Sparta Praha,,0:00
66 Robb StevenKuota Senges 22Kuota Senges,,0:00
67 Hans SebastianTeam Mapei - Heizomat 21Team Mapei - Heizomat,,0:00
68 Van Mingeroet JarnoMitsubishi-Jartazi 30Mitsubishi-Jartazi,,0:00
69 Völk FlorianTeam Mapei - Heizomat 19Team Mapei - Heizomat,,0:00
70 Schubert PatrickIsaac 24Isaac,,0:00
71 Hebík MartinAC Sparta Praha 25AC Sparta Praha,,0:00
72 Zelinka OndrejAC Sparta Praha 21AC Sparta Praha,,0:00
73 Morscher HaraldTeam Volksbank 36Team Volksbank,,0:00
74 Fothen MarkusGerolsteiner 27Gerolsteiner,,0:00
75 Frohn FlorianThüringer Energie Team 21Thüringer Energie Team,,0:00
76 Velits PeterMilram 23Milram,,0:00
77 Scholz RonnyGerolsteiner 30Gerolsteiner,,0:00
78 Weissinger RenéTeam Volksbank 29Team Volksbank,,0:00
79 Glasner BjörnKuota Senges 35Kuota Senges,,0:00
80 Rogina RadoslavPerutnina Ptuj 29Perutnina Ptuj,,0:00
81 Obst RenéTeam 3C-Gruppe 31Team 3C-Gruppe,,0:00
82 Knaven ServaisTeam Columbia 37Team Columbia,,0:00
83 Rieger KarstenIsaac 24Isaac,,0:00
84 Fröhlinger JohannesGerolsteiner 23Gerolsteiner,,0:00
85 Kohl BernhardGerolsteiner 26Gerolsteiner,,0:00
86 Kvasina MatijaPerutnina Ptuj 26Perutnina Ptuj,,0:00
87 Kurth MichaelKuota Senges 21Kuota Senges,,0:00
88 Koch HansIsaac 22Isaac,,0:00
89 Kiritschenko MarcoIsaac 26Isaac,,0:00
90 Zagorodnii VladimirNGC Medical - OTC Industria Porte 27NGC Medical - OTC Industria Porte,,0:00
91 Botman WimUbbink-Syntec Cycling Team 23Ubbink-Syntec Cycling Team,,0:00
92 Klemme DominicTeam 3C-Gruppe 21Team 3C-Gruppe,,0:00
93 Kozubek StanislavPSK Whirlpool-Author 28PSK Whirlpool-Author0:340:34
94 Bucháček TomášPSK Whirlpool-Author 30PSK Whirlpool-Author,,0:34
95 Cohnen StefanTeam Sparkasse 25Team Sparkasse0:360:36
96 Raboň FrantišekTeam Columbia 24Team Columbia,,0:36
97 Mareš MartinPSK Whirlpool-Author 26PSK Whirlpool-Author,,0:36
98 Hansen AdamTeam Columbia 27Team Columbia,,0:36
99 Timmer AlbertSkil - Shimano 23Skil - Shimano,,0:36
100 Mouris JensMitsubishi-Jartazi 28Mitsubishi-Jartazi0:490:49
101 Lauscha GeorgELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon1:561:56
DNF Mamos PhilippTeam Sparkasse 25Team Sparkasse--
DNF Rossi EnricoNGC Medical - OTC Industria Porte 26NGC Medical - OTC Industria Porte,,-
DNF Doerrer TobiasIsaac 39Isaac,,-
DNF Owczarek JonasTeam Sparkasse 30Team Sparkasse,,-
DNF Starzengruber HaraldELK Haus-Simplon 27ELK Haus-Simplon,,-
DNF Becke Daniel 30,,-
DNF Nebauer JohannesLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,-
DNF Monreal FlorianTeam Differdange Apiflo Vacances 22Team Differdange Apiflo Vacances,,-
DNF Tutzschke PhilippLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,-
DNF Schmitt RobertTeam Differdange Apiflo Vacances 21Team Differdange Apiflo Vacances,,-
DNF Eichler MarkusMilram 26Milram,,-
DNF Nesveda JiříAC Sparta Praha 23AC Sparta Praha,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 14th September 2008
Avg. speed winner: 45 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.1
Start/finish: NürnbergNürnberg