Search:  
topLogin

2009»Rund Um Die Nurnberger-altstadt (1.1)

2009  One day race  »  Nuremberg  ›  Nuremberg  

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Gavazzi FrancescoLampre - NGC 25Lampre - NGC752:35:222:35:22
2 Rinker FelixTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei550:290:29
3 Plötner NilsTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei40,,0:29
4 Thurau BjörnELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon32,,0:29
5 Docker MitchellSkil - Shimano 22Skil - Shimano28,,0:29
6 Morajko JacekMróz Continental Team 28Mróz Continental Team24,,0:29
7 Loosli DavidLampre - NGC 29Lampre - NGC20,,0:29
8 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Elshof 23Van Vliet - EBH Elshof18,,0:29
9 Mori ManueleLampre - NGC 29Lampre - NGC161:441:44
10 Ponzi SimoneLampre - NGC 22Lampre - NGC141:521:52
11 Hondo DaniloPSK Whirlpool-Author 35PSK Whirlpool-Author12,,1:52
12 Rösch DavidAtlas - Romer's Hausbäckerei  20Atlas - Romer's Hausbäckerei 10,,1:52
13 Impey DarylBarloworld - Bianchi 24Barloworld - Bianchi8,,1:52
14 Bellotti FrancescoBarloworld - Bianchi 30Barloworld - Bianchi71:571:57
15 Lachmann KimSeven Stones 22Seven Stones61:591:59
16 Schadlich LucasThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team51:521:52
17 Müller DirkNutrixxion Sparkasse 36Nutrixxion Sparkasse43:413:41
18 Harbonnier SebastienTeam Differdange  24Team Differdange 3,,3:41
19 Harbig FlorianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team23:433:43
20 Bandiera MarcoLampre - NGC 25Lampre - NGC13:543:54
21 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team4:494:49
22 Förster RobertMilram 31Milram,,4:49
23 Kwiatkowski MichałAeronautica Militare-Amica Chips 19Aeronautica Militare-Amica Chips,,4:49
24 van Hummel KennySkil - Shimano 26Skil - Shimano,,4:49
25 Baumann EricNutrixxion Sparkasse 29Nutrixxion Sparkasse,,4:49
26 Calles MauriceSeven Stones 19Seven Stones4:504:50
27 van Poppel BoyRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team4:494:49
28 Kluge RogerLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,4:49
29 Kittel Marcel 21,,4:49
30 Janorschke GrischaNutrixxion Sparkasse 22Nutrixxion Sparkasse,,4:49
31 Lang PirminAtlas - Romer's Hausbäckerei  24Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
32 Hrubý TomášAC Sparta Praha 27AC Sparta Praha,,4:49
33 Franzl MichaelTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei,,4:49
34 Brus MarcoCyclingteam Jo Piels 22Cyclingteam Jo Piels,,4:49
35 Kurth MichaelKuota Senges 22Kuota Senges,,4:49
36 Stamsnijder BasVan Vliet - EBH Elshof 19Van Vliet - EBH Elshof,,4:49
37 Han FengSkil - Shimano 23Skil - Shimano,,4:49
38 Grad AlexanderKuota Senges 19Kuota Senges,,4:49
39 Kern Julian 19,,4:49
40 Hümbert MichaëlSeven Stones 19Seven Stones,,4:49
41 Retschke RobertTeam Differdange  28Team Differdange ,,4:49
42 Wiersma JeffreyVan Vliet - EBH Elshof 23Van Vliet - EBH Elshof,,4:49
43 Chaigneau RobinCyclingteam Jo Piels 21Cyclingteam Jo Piels,,4:49
44 Vermeulen JackVan Vliet - EBH Elshof 19Van Vliet - EBH Elshof,,4:49
45 Westmattelmann DanielSeven Stones 21Seven Stones,,4:49
46 Murer WolfgangELK Haus-Simplon 29ELK Haus-Simplon,,4:49
47 Johansson Fredrik 31,,4:49
48 Corti MarcoBarloworld - Bianchi 23Barloworld - Bianchi,,4:49
49 Dressler-Lehnhof FrankTeam Differdange  32Team Differdange ,,4:49
50 Zieliński PiotrCCC - Polsat - Polkowice 25CCC - Polsat - Polkowice,,4:49
51 Denifl StefanELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon,,4:49
52 Hunter RobertBarloworld - Bianchi 32Barloworld - Bianchi,,4:49
53 Schmitt AlexSeven Stones 20Seven Stones,,4:49
54 Friedemann MatthiasPSK Whirlpool-Author 25PSK Whirlpool-Author,,4:49
55 Scherzinger FrankAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
56 Benetseder JosefTeam Vorarlberg-Corratec 26Team Vorarlberg-Corratec,,4:49
57 Fankhauser ClemensELK Haus-Simplon 24ELK Haus-Simplon,,4:49
58 Vrijmoed MauriceRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,4:49
59 Zieliński KamilCCC - Polsat - Polkowice 21CCC - Polsat - Polkowice,,4:49
60 Scholz RonnyMilram 31Milram,,4:49
61 Schmeiser JonasTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei,,4:49
62 Ries PhilippTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei,,4:49
63 Bourgeois GuillaumeAtlas - Romer's Hausbäckerei  26Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
64 Knudsen MortenTeam Differdange  27Team Differdange ,,4:49
65 Forke SebastianLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,4:49
66 Czajkowski Konrad 21,,4:49
67 Müller MartinMilram 35Milram,,4:49
68 Vobora OndrejAC Sparta Praha 21AC Sparta Praha,,4:49
69 Roberts LukeKuota Senges 32Kuota Senges,,4:49
70 Honkisz AdrianCCC - Polsat - Polkowice 21CCC - Polsat - Polkowice,,4:49
71 Salzinger FlorianAtlas - Romer's Hausbäckerei  26Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
72 Weicht MichaelLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg4:574:57
73 Musiol DanielTeam Vorarlberg-Corratec 26Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
74 Dassler IngmarLKT Team Brandenburg 24LKT Team Brandenburg,,4:57
75 Bürgel Bastian 19,,4:57
76 Kux ChristianMilram 24Milram,,4:57
77 Wagner RobertSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,4:57
78 Morscher HaraldTeam Vorarlberg-Corratec 37Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
79 Kavsek RikCyclingteam Jo Piels 24Cyclingteam Jo Piels,,4:57
80 Siedler SebastianTeam Vorarlberg-Corratec 31Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
81 Longo Borghini PaoloBarloworld - Bianchi 28Barloworld - Bianchi,,4:57
82 Lauscha GeorgELK Haus-Simplon 22ELK Haus-Simplon,,4:57
83 Weissinger RenéTeam Vorarlberg-Corratec 30Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
84 Da Dalto MauroLampre - NGC 28Lampre - NGC,,4:57
85 Pohl DennisKuota Senges 22Kuota Senges,,4:57
86 Berkenbosch MaintCyclingteam Jo Piels 32Cyclingteam Jo Piels,,4:57
87 Dietziker AndreasTeam Vorarlberg-Corratec 26Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
88 Augustyn John-LeeBarloworld - Bianchi 23Barloworld - Bianchi,,4:57
89 Lemoine CyrilSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,4:57
90 Ockeloen JasperRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,4:57
91 Rabou ThomasRabobank Continental Team 25Rabobank Continental Team,,4:57
92 Schneider NicoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:57
93 Hivert JonathanSkil - Shimano 24Skil - Shimano,,4:57
94 Mareš MartinPSK Whirlpool-Author 27PSK Whirlpool-Author,,4:57
95 König LeopoldPSK Whirlpool-Author 21PSK Whirlpool-Author,,4:57
96 Klein PhilippThuringer Energie Team 21Thuringer Energie Team,,4:57
97 May MaximilianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team,,4:57
98 Schulze AndréPSK Whirlpool-Author 34PSK Whirlpool-Author,,4:57
99 Sinkewitz PatrikPSK Whirlpool-Author 28PSK Whirlpool-Author,,4:57
100 Wackernagel LarsNutrixxion Sparkasse 34Nutrixxion Sparkasse,,4:57
101 Fabisovsky LadislavAC Sparta Praha 28AC Sparta Praha,,4:57
102 van Zandbeek RonanVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof,,4:57
103 Obst RenéNutrixxion Sparkasse 32Nutrixxion Sparkasse,,4:57
104 Gottfried AlexanderKuota Senges 24Kuota Senges,,4:57
105 Schillinger AndreasNutrixxion Sparkasse 26Nutrixxion Sparkasse,,4:57
106 van Geffen NiekRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,4:57
107 Stroetinga WimMilram 24Milram,,4:57
108 Pavek OndrejAC Sparta Praha 28AC Sparta Praha5:065:06
109 Blank HannesTeam Differdange  26Team Differdange ,,5:06


Race information

Date: 13th September 2009
Race category: Men Elite
Start/finish: Nuremberg › Nuremberg
PCS point scale: 1.1
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.04978 sec.