2009»Rund Um Die Nurnberger-altstadt (1.1)

2009  One day race  »  Nürnberg  ›  Nürnberg   (120k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Gavazzi FrancescoLampre - NGC 25Lampre - NGC752:35:222:35:22
2 Rinker FelixTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei550:290:29
3 Plötner NilsTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei40,,0:29
4 Thurau BjörnELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon32,,0:29
5 Docker MitchellSkil - Shimano 22Skil - Shimano28,,0:29
6 Morajko JacekMróz Continental Team 28Mróz Continental Team24,,0:29
7 Loosli DavidLampre - NGC 29Lampre - NGC20,,0:29
8 Dijkxhoorn RikkeVan Vliet - EBH Elshof 23Van Vliet - EBH Elshof18,,0:29
9 Mori ManueleLampre - NGC 29Lampre - NGC161:441:44
10 Ponzi SimoneLampre - NGC 22Lampre - NGC141:521:52
11 Hondo DaniloPSK Whirlpool-Author 35PSK Whirlpool-Author12,,1:52
12 Rösch DavidAtlas - Romer's Hausbäckerei  20Atlas - Romer's Hausbäckerei 10,,1:52
13 Impey DarylBarloworld - Bianchi 24Barloworld - Bianchi8,,1:52
14 Bellotti FrancescoBarloworld - Bianchi 30Barloworld - Bianchi71:571:57
15 Lachmann KimSeven Stones 22Seven Stones61:591:59
16 Schadlich LucasThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team51:521:52
17 Müller DirkNutrixxion Sparkasse 36Nutrixxion Sparkasse43:413:41
18 Harbonnier SebastienTeam Differdange  24Team Differdange 3,,3:41
19 Harbig FlorianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team23:433:43
20 Bandiera MarcoLampre - NGC 25Lampre - NGC13:543:54
21 Van Staeyen MichaelRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team4:494:49
22 Förster RobertMilram 31Milram,,4:49
23 Kwiatkowski MichałAmica Chips - Knauf 19Amica Chips - Knauf,,4:49
24 van Hummel KennySkil - Shimano 26Skil - Shimano,,4:49
25 Baumann EricNutrixxion Sparkasse 29Nutrixxion Sparkasse,,4:49
26 Calles MauriceSeven Stones 19Seven Stones4:504:50
27 van Poppel BoyRabobank Continental Team 21Rabobank Continental Team4:494:49
28 Kluge RogerLKT Team Brandenburg 23LKT Team Brandenburg,,4:49
29 Kittel Marcel 21,,4:49
30 Janorschke GrischaNutrixxion Sparkasse 22Nutrixxion Sparkasse,,4:49
31 Lang PirminAtlas - Romer's Hausbäckerei  24Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
32 Hrubý TomášAC Sparta Praha 27AC Sparta Praha,,4:49
33 Franzl MichaelTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei,,4:49
34 Brus MarcoCyclingteam Jo Piels 22Cyclingteam Jo Piels,,4:49
35 Kurth MichaelTeam Kuota - Indeland 22Team Kuota - Indeland,,4:49
36 Stamsnijder BasVan Vliet - EBH Elshof 19Van Vliet - EBH Elshof,,4:49
37 Han FengSkil - Shimano 23Skil - Shimano,,4:49
38 Grad AlexanderTeam Kuota - Indeland 19Team Kuota - Indeland,,4:49
39 Kern Julian 19,,4:49
40 Hümbert MichaelSeven Stones 19Seven Stones,,4:49
41 Retschke RobertTeam Differdange  28Team Differdange ,,4:49
42 Wiersma JeffreyVan Vliet - EBH Elshof 23Van Vliet - EBH Elshof,,4:49
43 Chaigneau RobinCyclingteam Jo Piels 21Cyclingteam Jo Piels,,4:49
44 Vermeulen JackVan Vliet - EBH Elshof 19Van Vliet - EBH Elshof,,4:49
45 Westmattelmann DanielSeven Stones 21Seven Stones,,4:49
46 Murer WolfgangELK Haus-Simplon 29ELK Haus-Simplon,,4:49
47 Johansson FredrikTeam Differdange  31Team Differdange ,,4:49
48 Corti MarcoBarloworld - Bianchi 23Barloworld - Bianchi,,4:49
49 Dressler-Lehnhof FrankTeam Differdange  32Team Differdange ,,4:49
50 Zieliński PiotrCCC - Polsat - Polkowice 25CCC - Polsat - Polkowice,,4:49
51 Denifl StefanELK Haus-Simplon 21ELK Haus-Simplon,,4:49
52 Hunter RobertBarloworld - Bianchi 32Barloworld - Bianchi,,4:49
53 Schmitt AlexSeven Stones 20Seven Stones,,4:49
54 Friedemann MatthiasPSK Whirlpool-Author 25PSK Whirlpool-Author,,4:49
55 Scherzinger FrankAtlas - Romer's Hausbäckerei  23Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
56 Benetseder JosefTeam Vorarlberg-Corratec 26Team Vorarlberg-Corratec,,4:49
57 Fankhauser ClemensELK Haus-Simplon 24ELK Haus-Simplon,,4:49
58 Vrijmoed MauriceRabobank Continental Team 20Rabobank Continental Team,,4:49
59 Zieliński KamilCCC - Polsat - Polkowice 21CCC - Polsat - Polkowice,,4:49
60 Scholz RonnyMilram 31Milram,,4:49
61 Schmeiser JonasTeam Heizomat Mapei 22Team Heizomat Mapei,,4:49
62 Ries PhilippTeam Heizomat Mapei 20Team Heizomat Mapei,,4:49
63 Bourgeois GuillaumeAtlas - Romer's Hausbäckerei  26Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
64 Knudsen MortenTeam Differdange  27Team Differdange ,,4:49
65 Forke SebastianLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,4:49
66 Czajkowski Konrad 21,,4:49
67 Müller MartinMilram 35Milram,,4:49
68 Vobora OndrejAC Sparta Praha 21AC Sparta Praha,,4:49
69 Roberts LukeTeam Kuota - Indeland 32Team Kuota - Indeland,,4:49
70 Honkisz AdrianCCC - Polsat - Polkowice 21CCC - Polsat - Polkowice,,4:49
71 Salzinger FlorianAtlas - Romer's Hausbäckerei  26Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:49
72 Weicht MichaelLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg4:574:57
73 Musiol DanielTeam Vorarlberg-Corratec 26Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
74 Dassler IngmarLKT Team Brandenburg 24LKT Team Brandenburg,,4:57
75 Bürgel Bastian 19,,4:57
76 Kux ChristianMilram 24Milram,,4:57
77 Wagner RobertSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,4:57
78 Morscher HaraldTeam Vorarlberg-Corratec 37Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
79 Kavsek RikCyclingteam Jo Piels 24Cyclingteam Jo Piels,,4:57
80 Siedler SebastianTeam Vorarlberg-Corratec 31Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
81 Longo Borghini PaoloBarloworld - Bianchi 28Barloworld - Bianchi,,4:57
82 Lauscha GeorgELK Haus-Simplon 22ELK Haus-Simplon,,4:57
83 Weissinger RenéTeam Vorarlberg-Corratec 30Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
84 Da Dalto MauroLampre - NGC 28Lampre - NGC,,4:57
85 Pohl DennisTeam Kuota - Indeland 22Team Kuota - Indeland,,4:57
86 Berkenbosch MaintCyclingteam Jo Piels 32Cyclingteam Jo Piels,,4:57
87 Dietziker AndreasTeam Vorarlberg-Corratec 26Team Vorarlberg-Corratec,,4:57
88 Augustyn John-LeeBarloworld - Bianchi 23Barloworld - Bianchi,,4:57
89 Lemoine CyrilSkil - Shimano 26Skil - Shimano,,4:57
90 Ockeloen JasperRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,4:57
91 Rabou ThomasRabobank Continental Team 25Rabobank Continental Team,,4:57
92 Schneider NicoAtlas - Romer's Hausbäckerei  22Atlas - Romer's Hausbäckerei ,,4:57
93 Hivert JonathanSkil - Shimano 24Skil - Shimano,,4:57
94 Mareš MartinPSK Whirlpool-Author 27PSK Whirlpool-Author,,4:57
95 König LeopoldPSK Whirlpool-Author 21PSK Whirlpool-Author,,4:57
96 Klein PhilippThuringer Energie Team 21Thuringer Energie Team,,4:57
97 May MaximilianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team,,4:57
98 Schulze AndréPSK Whirlpool-Author 34PSK Whirlpool-Author,,4:57
99 Sinkewitz PatrikPSK Whirlpool-Author 28PSK Whirlpool-Author,,4:57
100 Wackernagel LarsNutrixxion Sparkasse 34Nutrixxion Sparkasse,,4:57
101 Fabisovsky LadislavAC Sparta Praha 28AC Sparta Praha,,4:57
102 van Zandbeek RonanVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof,,4:57
103 Obst RenéNutrixxion Sparkasse 32Nutrixxion Sparkasse,,4:57
104 Gottfried AlexanderTeam Kuota - Indeland 24Team Kuota - Indeland,,4:57
105 Schillinger AndreasNutrixxion Sparkasse 26Nutrixxion Sparkasse,,4:57
106 van Geffen NiekRabobank Continental Team 19Rabobank Continental Team,,4:57
107 Stroetinga WimMilram 24Milram,,4:57
108 Pavek OndrejAC Sparta Praha 28AC Sparta Praha5:065:06
109 Blank HannesTeam Differdange  26Team Differdange ,,5:06
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 13th September 2009
Avg. speed winner: 46.34 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 100*
PCS point scale: 1.1
Start/finish: NürnbergNürnberg