Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2011
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1967
1966
1965
1964
1955
1954
1949
1948
1937
1936
1935
1934
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1914
1913
1912
1911
1910
2013
- stage -
Statistics
GO TO
Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Rund um Köln
»
2012
»
Startlist
menu
2012
»
96th
Rund um Köln
(1.1)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
CLAUSEN Patrick
Glud & Marstrand - LRØ
2
-
GADE JAKOBSEN Mathias
Glud & Marstrand - LRØ
3
-
JØRGENSEN Kasper Linde
Glud & Marstrand - LRØ
4
-
MOBERG JØRGENSEN Christian
Glud & Marstrand - LRØ
5
-
STEENSEN André
Glud & Marstrand - LRØ
6
-
STEROBO Rasmus
Glud & Marstrand - LRØ
7
-
ØSTERGAARD Niki
Glud & Marstrand - LRØ
8
-
GUSTOV Volodymyr
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
9
-
HAEDO Juan José
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
10
-
JUUL-JENSEN Christopher
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
11
-
MARGALIOT Ran
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
12
-
MIYAZAWA Takashi
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
13
-
ROBERTS Luke
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
14
-
TANNER David
Team Saxo Bank - Tinkoff Bank
15
-
BERCZ Patrick
Team Eddy Merckx - Indeland
16
-
BERTLING Matthias
Team Eddy Merckx - Indeland
17
-
GANSER Stefan
Team Eddy Merckx - Indeland
18
-
KURTH Michael
Team Eddy Merckx - Indeland
19
-
MONREAL Florian
Team Eddy Merckx - Indeland
20
-
RETSCHKE Robert
Team Eddy Merckx - Indeland
21
-
SCHNEIDER Thomas
Team Eddy Merckx - Indeland
22
-
STAUFF Andreas
Team Eddy Merckx - Indeland
23
-
ASADOV Elchin
Team Specialized Concept Store
24
-
BUCHMANN Emanuel
Team Specialized Concept Store
25
-
HOLLER Nikodemus
Team Specialized Concept Store
26
-
ISGANDAROV Tural
Team Specialized Concept Store
27
-
NAPPA Fabio
Team Specialized Concept Store
28
-
SPRINGER Christoph
Team Specialized Concept Store
29
-
SURUTKOVYCH Oleksandr
Team Specialized Concept Store
30
-
VOGT Mario
Team Specialized Concept Store
31
-
ARGUELYES Arkimedes
RusVelo
32
-
ESKOV Nikita
RusVelo
33
-
KLIMOV Sergey
RusVelo
34
-
KOZONTCHUK Dmitry
RusVelo
35
-
MANAKOV Victor
RusVelo
36
-
MIRONOV Alexander
RusVelo
37
-
OVECHKIN Artem
RusVelo
38
-
ROVNY Ivan
RusVelo
39
-
PFINGSTEN Christoph
Cycling Team De Rijke-Shanks
40
-
DÜRAUER Norbert
Tirol Cycling Team
41
-
FURDI Blaz
Tirol Cycling Team
42
-
GOLČER Jure
Tirol Cycling Team
43
-
PRAXMARER Stefan
Tirol Cycling Team
44
-
SCHOIBL Mario
Tirol Cycling Team
45
-
SOKOLL Christoph
Tirol Cycling Team
46
-
TOTSCHNIG Harald
Tirol Cycling Team
47
-
WEISS Martin
Tirol Cycling Team
48
-
BARTH Marcel
Thuringer Energie Team
49
-
DIETRICH Benjamin
Thuringer Energie Team
50
-
KAHRA Johannes
Thuringer Energie Team
51
-
MATZKA Ralf
Thuringer Energie Team
52
-
PREDATSCH Kevin
Thuringer Energie Team
53
-
SÜTTERLIN Jasha
Thuringer Energie Team
54
-
THIEL Fabian
Thuringer Energie Team
55
-
WERDA Maximilian
Thuringer Energie Team
56
-
ASSELMAN Jesper
Team Raiko - Stölting
57
-
BOK Yannick
Team Raiko - Stölting
58
-
DEHMEL Felix
Team Raiko - Stölting
59
-
DIETEREN Jan
Team Raiko - Stölting
60
-
KLÖPPING Marten
Team Raiko - Stölting
61
-
PLÖTNER Nils
Team Raiko - Stölting
62
-
SCHRÖDER Björn
Team Raiko - Stölting
63
-
WALSCHEID Max
Team Raiko - Stölting
64
-
SCHMITT Alex
Nutrixxion ABUS
65
-
SCHWEIZER Christoph
Nutrixxion ABUS
66
-
SCHWEIZER Michael
Nutrixxion ABUS
67
-
STAHR Max
Nutrixxion ABUS
68
-
SYDLIK Benjamin
Nutrixxion ABUS
69
-
VERMEER Tom
Nutrixxion ABUS
70
-
KNEES Christian
Sky Procycling
71
-
FIEDLER Jacob
Team NSP - Ghost
72
-
FOTHEN Markus
Team NSP - Ghost
73
-
FUCHS Sergej
Team NSP - Ghost
74
-
HOOGHIEMSTER René
Team NSP - Ghost
75
-
MENVILLE Leo
Team NSP - Ghost
76
-
OBST René
Team NSP - Ghost
77
-
RADOCHLA Steffen
Team NSP - Ghost
78
-
SCHADLICH Lucas
Team NSP - Ghost
79
-
BÁRTA Jan
Team NetApp
80
-
BAUGNIES Jérôme
Team NetApp
81
-
BENEDETTI Cesare
Team NetApp
82
-
BRÄNDLE Matthias
Team NetApp
83
-
DIETZIKER Andreas
Team NetApp
84
-
EICHLER Markus
Team NetApp
85
-
HUZARSKI Bartosz
Team NetApp
86
-
SCHORN Daniel
Team NetApp
87
-
BENOIT Andre
Team Heizomat
88
-
BRUNO Fabian
Team Heizomat
89
-
FREIENSTEIN Raphael
Team Heizomat
90
-
GEISLER Jannick
Team Heizomat
91
-
JESSENBERGER Marius
Team Heizomat
92
-
KRIEGER Alexander
Team Heizomat
93
-
MAGER Christian
Team Heizomat
94
-
MUCHE Christopher
Team Heizomat
95
-
WEBER Sascha
Team Differdange
96
-
DE KORT Koen
Argos - Shimano
97
-
DOI Yukihiro
Argos - Shimano
98
-
DUMOULIN Tom
Argos - Shimano
99
-
JI Cheng
Argos - Shimano
100
-
KLEMME Dominic
Argos - Shimano
101
-
KLUGE Roger
Argos - Shimano
102
-
LUDVIGSSON Tobias
Argos - Shimano
103
-
TIMMER Albert
Argos - Shimano
104
-
BOL Jetse
Rabobank Cycling Team
105
-
BOS Theo
Rabobank Cycling Team
106
-
BROWN Graeme Allen
Rabobank Cycling Team
107
-
KELDERMAN Wilco
Rabobank Cycling Team
108
-
RENSHAW Mark
Rabobank Cycling Team
109
-
SLAGTER Tom-Jelte
Rabobank Cycling Team
110
-
TEN DAM Laurens
Rabobank Cycling Team
111
-
CIOLEK Gerald
Omega Pharma - Quick-Step
112
-
BROWN Arran
Team MTN Qhubeka
113
-
JANSE VAN RENSBURG Reinardt
Team MTN Qhubeka
114
-
JIM Songezo
Team MTN Qhubeka
115
-
POTGIETER Bradley
Team MTN Qhubeka
116
-
RUSSOM Meron
Team MTN Qhubeka
117
-
TEWELDE Jani
Team MTN Qhubeka
118
-
VAN NIEKERK Dennis
Team MTN Qhubeka
119
-
WESEMANN Martin
Team MTN Qhubeka
120
-
BARTL David
LKT Team Brandenburg
121
-
DONATH Felix
LKT Team Brandenburg
122
-
HÜMBERT Michael
LKT Team Brandenburg
123
-
KOCH Michel
LKT Team Brandenburg
124
-
PLARRE Matthias
LKT Team Brandenburg
125
-
SCHIEWER Franz
LKT Team Brandenburg
126
-
THIELE Kersten
LKT Team Brandenburg
127
-
VASYLIV Yuriy
LKT Team Brandenburg
128
-
BARBÉ Koen
Landbouwkrediet - Euphony
129
-
BREYNE Jonathan
Landbouwkrediet - Euphony
130
-
HOVELIJNCK Kurt
Landbouwkrediet - Euphony
131
-
JUODVALKIS Egidijus
Landbouwkrediet - Euphony
132
-
PEETERS Kevin
Landbouwkrediet - Euphony
133
-
PLANCKAERT Baptiste
Landbouwkrediet - Euphony
134
-
HONDO Danilo
Lampre - ISD
135
-
BELKOV Maxim
Team Katusha
136
-
BRUTT Pavel
Team Katusha
137
-
HORRACH Joan Sebastian
Team Katusha
138
-
IGNATENKO Petr
Team Katusha
139
-
SELIG Rüdiger
Team Katusha
140
-
SMUKULIS Gatis
Team Katusha
141
-
TSATEVICH Alexey
Team Katusha
142
-
CLARKE Jonathan
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
143
-
FÖRSTER Robert
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
144
-
JONES Chris
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
145
-
KEOUGH Jake
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
146
-
THOMSON Jay Robert
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
147
-
VAN POPPEL Boy
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
148
-
WHITE Bradley
UnitedHealthcare Presented by Maxxis
149
-
DENIFL Stefan
Vacansoleil - DCM
150
-
HAMELINK Jasper
Vacansoleil - DCM
151
-
KEIZER Martijn
Vacansoleil - DCM
152
-
MARCZYŃSKI Tomasz
Vacansoleil - DCM
153
-
MARKUS Barry
Vacansoleil - DCM
154
-
MORAJKO Jacek
Vacansoleil - DCM
155
-
RUIJGH Rob
Vacansoleil - DCM
156
-
VAN HUMMEL Kenny
Vacansoleil - DCM
157
-
THURAU Björn
Team Europcar
158
-
DE KORT Bram
Cyclingteam Jo Piels
159
-
HAMELINK Jasper
Cyclingteam Jo Piels
160
-
LAMMERTINK Maurits
Cyclingteam Jo Piels
161
-
LAMMERTINK Steven
Cyclingteam Jo Piels
162
-
NOLTEN Bram
Cyclingteam Jo Piels
163
-
ROOSEN Sjors
Cyclingteam Jo Piels
164
-
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
165
-
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
166
-
AVERY Clinton
Champion System Pro Cycling Team
167
-
CLARKE Will
Champion System Pro Cycling Team
168
-
FRIEDEMANN Matthias
Champion System Pro Cycling Team
169
-
GARDEYN Gorik
Champion System Pro Cycling Team
170
-
KEMPS Aaron
Champion System Pro Cycling Team
171
-
LEWIS Craig
Champion System Pro Cycling Team
172
-
MANAN Anuar
Champion System Pro Cycling Team
173
-
OJAVEE Mart
Champion System Pro Cycling Team
174
-
SALZINGER Florian
Atlas Personal - Jakroo
175
-
BAGDONAS Gediminas
An Post - Sean Kelly
176
-
GHYLLEBERT Pieter
An Post - Sean Kelly
177
-
LAW Scott
An Post - Sean Kelly
178
-
MCCONVEY Connor
An Post - Sean Kelly
179
-
MCLAUGHLIN Ronan
An Post - Sean Kelly
180
-
MOULD Jon
An Post - Sean Kelly
181
-
WYTINCK Niels
An Post - Sean Kelly
182
-
BENGSCH Robert
183
-
BUEKEN Joeri
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)