2019»103rd

Rund um Köln

(1.1)
2019»One day race»KölnKöln(206.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
164
PLANCKAERT BaptisteWallonie-Bruxelles
30Wallonie-Bruxelles125754:54:59
25
PFINGSTEN ChristophBORA - hansgrohe
31BORA - hansgrohe8555,,
0:00
367
TAMINIAUX LionelWallonie-Bruxelles
23Wallonie-Bruxelles70401:26
1:26
413
POLITT NilsTeam Katusha Alpecin
25Team Katusha Alpecin6032,,
1:26
57
SCHILLINGER AndreasBORA - hansgrohe
35BORA - hansgrohe5028,,
1:26
635
PERRY BenjaminIsrael Cycling Academy
25Israel Cycling Academy4024,,
1:26
731
CARISEY ClémentIsrael Cycling Academy
27Israel Cycling Academy35201:34
1:34
8177
RUTSCH JonasTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus30182:17
2:17
916
HAAS NathanTeam Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin25162:55
2:55
101
BENNETT SamBORA - hansgrohe
28BORA - hansgrohe2014,,
2:55
11161
BAUER DominikDauner D&DQ-Akkon
21Dauner D&DQ-Akkon15124:54
4:54
1252
DECLERCQ BenjaminSport Vlaanderen - Baloise
25Sport Vlaanderen - Baloise1010,,
4:54
1353
SPRENGERS ThomasSport Vlaanderen - Baloise
29Sport Vlaanderen - Baloise58,,
4:54
14166
MAMOS PhilippDauner D&DQ-Akkon
36Dauner D&DQ-Akkon57,,
4:54
1592
HEINSCHKE LeonDevelopment Team Sunweb
19Development Team Sunweb56,,
4:54
1614
SMIT WillieTeam Katusha Alpecin
26Team Katusha Alpecin35,,
4:54
17196
THALMANN RolandTeam Vorarlberg Santic
25Team Vorarlberg Santic34,,
4:54
1846
VAN STAEYEN MichaelRoompot - Charles
30Roompot - Charles336:39
6:39
1951
CAPIOT AmaurySport Vlaanderen - Baloise
25Sport Vlaanderen - Baloise32,,
6:39
20154
NOLDE TobiasP&S Metalltechnik
20P&S Metalltechnik31,,
6:39
2177
RAJOVIĆ DušanAdria Mobil
21Adria Mobil39:17
9:17
2217
ZABEL RickTeam Katusha Alpecin
25Team Katusha Alpecin3,,
9:17
2383
GROSSER AaronBike Aid
22Bike Aid3,,
9:17
24185
MÜNSTERMANN PerTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY3,,
9:17
25191
FEDERSPIEL DanielTeam Vorarlberg Santic
32Team Vorarlberg Santic3,,
9:17
2645
TIMMERMANS JustinRoompot - Charles
22Roompot - Charles,,
9:17
27167
THURAU SvenDauner D&DQ-Akkon
22Dauner D&DQ-Akkon,,
9:17
28141
ACHTERBERG YannikWSA KTM Graz
25WSA KTM Graz,,
9:17
28141
ACHTERBERG YannikMaloja Pushbikers
25Maloja Pushbikers,,
9:17
29126
OBERSTEINER FlorianHerrmann Radteam
23Herrmann Radteam,,
9:17
30151
ASCHENBRENNER MichelP&S Metalltechnik
19P&S Metalltechnik,,
9:17
31155
SONNLEITNER JonasP&S Metalltechnik
21P&S Metalltechnik,,
9:17
3222
EVTUSHENKO AlexanderGazprom-RusVelo
25Gazprom-RusVelo,,
9:17
3362
LIEPIŅŠ EmīlsWallonie-Bruxelles
26Wallonie-Bruxelles,,
9:17
34114
HALLER PatrickHeizomat Rad-Net
21Heizomat Rad-Net,,
9:17
3557
WARLOP JordiSport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise,,
9:17
368526Bike Aid,,
9:17
3721
BOEV IgorGazprom-RusVelo
29Gazprom-RusVelo,,
9:17
3826
SHILOV SergeyGazprom-RusVelo
31Gazprom-RusVelo,,
9:17
39186
ŤOUPALÍK AdamTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
23Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,
9:17
4011
WÜRTZ SCHMIDT MadsTeam Katusha Alpecin
25Team Katusha Alpecin,,
9:17
4174
KATRAŠNIK GašperAdria Mobil
23Adria Mobil,,
9:17
42143
AUER DanielMaloja Pushbikers
24Maloja Pushbikers,,
9:17
42143
AUER DanielWSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
9:17
43195
STÜSSI ColinTeam Vorarlberg Santic
25Team Vorarlberg Santic,,
9:17
4456
VERWILST AaronSport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise,,
9:17
45131
BOCKELMANN LucaLKT Team Brandenburg
18LKT Team Brandenburg,,
9:17
4654
VAN GOMPEL MathiasSport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise,,
9:17
47124
JUNG LennartHerrmann Radteam
19Herrmann Radteam,,
9:17
48162
BRAUN JulianDauner D&DQ-Akkon
23Dauner D&DQ-Akkon,,
9:17
4997
SINSCHEK NilsDevelopment Team Sunweb
20Development Team Sunweb,,
9:17
50165
STEIGNER KilianDauner D&DQ-Akkon
18Dauner D&DQ-Akkon,,
9:17
51164
HEIDER ChristopherDauner D&DQ-Akkon
22Dauner D&DQ-Akkon,,
9:17
52134
RUDYS PaulLKT Team Brandenburg
21LKT Team Brandenburg,,
9:17
5366
SPENGLER LukasWallonie-Bruxelles
24Wallonie-Bruxelles,,
9:17
5443
DE WITTE MathiasRoompot - Charles
26Roompot - Charles,,
9:17
55127
TARLTON AlexanderHerrmann Radteam
18Herrmann Radteam,,
9:17
5612
DOWSETT AlexTeam Katusha Alpecin
30Team Katusha Alpecin,,
9:17
578627Bike Aid,,
9:17
58113
FRANZ MarcelHeizomat Rad-Net
23Heizomat Rad-Net,,
9:17
59156
STARK ImmanuelP&S Metalltechnik
24P&S Metalltechnik,,
9:17
60184
INTRA FelixTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
24Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,
9:17
6163
NÕMMELA AkselWallonie-Bruxelles
24Wallonie-Bruxelles,,
9:17
6293
KATERBERG BenDevelopment Team Sunweb
18Development Team Sunweb,,
9:17
63123
HATZ ChristopherHerrmann Radteam
27Herrmann Radteam,,
9:17
6476
PER DavidAdria Mobil
24Adria Mobil,,
9:17
6524
PORSEV AlexanderGazprom-RusVelo
33Gazprom-RusVelo,,
9:17
6623
KULIKOV VladislavGazprom-RusVelo
22Gazprom-RusVelo,,
9:17
67115
HOLLMANN JuriHeizomat Rad-Net
19Heizomat Rad-Net,,
9:17
68111
BENZ PirminHeizomat Rad-Net
18Heizomat Rad-Net,,
9:17
69105
WIPPERT WouterEvoPro Racing
28EvoPro Racing,,
9:17
70146
SCHINNAGEL JohannesWSA KTM Graz
23WSA KTM Graz,,
9:17
70146
SCHINNAGEL JohannesMaloja Pushbikers
23Maloja Pushbikers,,
9:17
7173
GROŠELJ ŽigaAdria Mobil
25Adria Mobil,,
9:17
7227
VOROBYEV AntonGazprom-RusVelo
28Gazprom-RusVelo,,
9:17
7365
ROBEET LudovicWallonie-Bruxelles
25Wallonie-Bruxelles,,
9:17
74181
GIESSELMANN MichelTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,
9:17
7536
RÄIM MihkelIsrael Cycling Academy
25Israel Cycling Academy,,
9:17
7642
LEYSEN SenneRoompot - Charles
23Roompot - Charles,,
9:17
77103
FEELEY DaireEvoPro Racing
22EvoPro Racing,,
9:17
7832
DEMPSTER ZakIsrael Cycling Academy
31Israel Cycling Academy,,
9:17
792
BAŠKA ErikBORA - hansgrohe
25BORA - hansgrohe,,
9:17
80101
KONING PeterEvoPro Racing
28EvoPro Racing,,
9:17
8195
VERVLOESEM XandresDevelopment Team Sunweb
19Development Team Sunweb,,
9:17
82145
SALZMANN JodokMaloja Pushbikers
24Maloja Pushbikers,,
9:17
82145
SALZMANN JodokWSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
9:17
8361
ISTA KevynWallonie-Bruxelles
34Wallonie-Bruxelles,,
9:17
84107
SWEENY HarryEvoPro Racing
20EvoPro Racing,,
9:17
854
ARCHBOLD ShaneBORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
9:17
8637
SCHREURS HamishIsrael Cycling Academy
25Israel Cycling Academy,,
9:17
876
SAGAN JurajBORA - hansgrohe
30BORA - hansgrohe,,
9:17
8833
SAGIV GuyIsrael Cycling Academy
24Israel Cycling Academy,,
9:17
89193
SCHELLING PatrickTeam Vorarlberg Santic
29Team Vorarlberg Santic,,
9:17
908428Bike Aid,,
9:17
91175
WEINZHEIMER RichardTeam Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus,,
9:17
9291
GALL FelixDevelopment Team Sunweb
21Development Team Sunweb,,
9:17
93172
HUPPERTZ JoshuaTeam Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus,,
9:17
94174
KNAUP TobiasTeam Lotto - Kern Haus
26Team Lotto - Kern Haus,,
9:17
95171
HUGGER JanTeam Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus,,
9:17
9644
STEELS StijnRoompot - Charles
29Roompot - Charles,,
9:17
97192
ORRICO DavideTeam Vorarlberg Santic
29Team Vorarlberg Santic,,
9:17
9815
DEBUSSCHERE JensTeam Katusha Alpecin
29Team Katusha Alpecin,,
9:17
993
GATTO OscarBORA - hansgrohe
34BORA - hansgrohe,,
9:17
DNF144
RIETZLER KilianWSA KTM Graz
18WSA KTM Graz-
DNF136
BRANDT NicolasLKT Team Brandenburg
20LKT Team Brandenburg-
DNF133
KOCH ChristianLKT Team Brandenburg
22LKT Team Brandenburg-
DNF152
JÄGELER RobertP&S Metalltechnik
23P&S Metalltechnik-
DNF173
HENN LucaTeam Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus-
DNF182
HÁRTIG JonasTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF187
LEINAU JoannTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
24Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF197
MEILER MartinTeam Vorarlberg Santic
21Team Vorarlberg Santic-
DNF121
WEISPFENNIG NilsHerrmann Radteam
19Herrmann Radteam-
DNF34
GOLDSTEIN RoyIsrael Cycling Academy
26Israel Cycling Academy-
DNF47
VAN SCHIP Jan-WillemRoompot - Charles
24Roompot - Charles-
DNF71
BOŽIČ JonAdria Mobil
22Adria Mobil-
DNF75
KUMP MarkoAdria Mobil
30Adria Mobil-
DNF8224Bike Aid-
DNF96
SALMON MartinDevelopment Team Sunweb
21Development Team Sunweb-
DNF106
ZHUPA EugertEvoPro Racing
29EvoPro Racing-
DNF144
RIETZLER KilianMaloja Pushbikers
18Maloja Pushbikers-
DNF137
WERNER FranzLKT Team Brandenburg
19LKT Team Brandenburg-
DNF135
TAEBLING PaulLKT Team Brandenburg
19LKT Team Brandenburg-
DNF132
BOMMEL HenningLKT Team Brandenburg
36LKT Team Brandenburg-
DNF163
FLAUTT OliverDauner D&DQ-Akkon
26Dauner D&DQ-Akkon-
DNF176
LÜBBERS DorianTeam Lotto - Kern Haus
22Team Lotto - Kern Haus-
DNF183
LEINAU LouisTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY
24Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY-
DNF194
KNAPP DanielTeam Vorarlberg Santic
22Team Vorarlberg Santic-
DNF122
ECHTERMANN LeonHerrmann Radteam
21Herrmann Radteam-
DNF25
SHALUNOV EvgenyGazprom-RusVelo
27Gazprom-RusVelo-
DNF41
ASSELMAN JesperRoompot - Charles
29Roompot - Charles-
DNF55
VAN POUCKE AaronSport Vlaanderen - Baloise
21Sport Vlaanderen - Baloise-
DNF72
HORVAT ŽigaAdria Mobil
20Adria Mobil-
DNF8138Bike Aid-
DNF94
MAYRHOFER MariusDevelopment Team Sunweb
18Development Team Sunweb-
DNF104
MCGEOUGH CormacEvoPro Racing
22EvoPro Racing-
DNF116
TREUBEL PascalHeizomat Rad-Net
22Heizomat Rad-Net-
DNS142
FRICK BastianMaloja Pushbikers
18Maloja Pushbikers-
DNS142
FRICK BastianWSA KTM Graz
18WSA KTM Graz-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    02 June 2019
  • Avg. speed winner:
    42.023 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    206.6 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    28
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    154
  • Won how:

Race profile