Search:  
topLogin
2009
2007
-
«

2008»54th Vuelta a Andalucia Ruta ciclista del Sol (2.1)

2008  General classification

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPnt
 1  Petacchi AlessandroMilram 34Milram
1 Flahaut DenisScott - American Beef 29Scott - American Beef1620
2 Siedler SebastianSkil - Shimano 30Skil - Shimano1112
3 Visconti GiovanniQuickstep - Innergetic 25Quickstep - Innergetic67
4 de Jongh StevenQuickstep - Innergetic 34Quickstep - Innergetic55
5 Marcato MarcoCycle Collstrop 24Cycle Collstrop44
6 Galdós AitorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi23
7 Pérez AitorExtremadura - Grupo Gallardo 30Extremadura - Grupo Gallardo2
8 Rosendo JesúsAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur1
9 Coyot ArnaudCaisse d'Epargne 27Caisse d'Epargne
10 Selvaggi MirkoCycle Collstrop 23Cycle Collstrop
11 Pasamontes LuisCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne
12 Garate Juan ManuelQuickstep - Innergetic 31Quickstep - Innergetic
13 Velo MarcoMilram 33Milram
14 Lastras PabloCaisse d'Epargne 32Caisse d'Epargne
15 Mayoz IbanXacobeo-Galicia 26Xacobeo-Galicia
16 Flecha Juan AntonioRabobank ProTeam 30Rabobank ProTeam
17 Evans CadelSilence - Lotto 31Silence - Lotto
 19  Barredo CarlosQuickstep - Innergetic 26Quickstep - Innergetic
18 Tankink BramRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam
19 Losada AlbertoCaisse d'Epargne 25Caisse d'Epargne
20 Astarloza MikelEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi
21 Rooijakkers PietSkil - Shimano 27Skil - Shimano
22 Salgueiro EnriqueExtremadura - Grupo Gallardo 26Extremadura - Grupo Gallardo
23 Aerts MarioSilence - Lotto 33Silence - Lotto
24 Tjallingii MaartenSilence - Lotto 30Silence - Lotto
25 Vorganov EduardXacobeo-Galicia 25Xacobeo-Galicia
26 Mondelo JosuExtremadura - Grupo Gallardo 26Extremadura - Grupo Gallardo
27 Lhotellerie ClementSkil - Shimano 21Skil - Shimano
28 Posthuma JoostRabobank ProTeam 26Rabobank ProTeam
29 Cioni Dario DavidSilence - Lotto 33Silence - Lotto
30 Ruiz JoséAndalucia-Caja Sur 27Andalucia-Caja Sur
31 Benítez José AlbertoScott - American Beef 26Scott - American Beef
32 Durán ArkaitzScott - American Beef 21Scott - American Beef
33 Cobo Juan JoséScott - American Beef 27Scott - American Beef
34 Wesemann SteffenCycle Collstrop 36Cycle Collstrop
35 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur
36 Azanza JorgeEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi
37 Carrasco José LuisAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur
38 Knees ChristianMilram 26Milram
39 Sarabia IgnacioExtremadura - Grupo Gallardo 24Extremadura - Grupo Gallardo
40 Galparsoro DionisioEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi
41 Bru JonEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi
42 Hupond ThierrySkil - Shimano 23Skil - Shimano
43 Moreno JavierAndalucia-Caja Sur 23Andalucia-Caja Sur
44 Astarloa IgorMilram 31Milram
45 Menchov DenisRabobank ProTeam 30Rabobank ProTeam
46 Hoste LeifSilence - Lotto 30Silence - Lotto
47 Persson LucasCycle Collstrop 23Cycle Collstrop
48 den Bakker MaartenSkil - Shimano 39Skil - Shimano
49 Efimkin AlexanderQuickstep - Innergetic 26Quickstep - Innergetic
50 Arroyo DavidCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne
51 Goesinnen FlorisSkil - Shimano 24Skil - Shimano
52 de Maar MarcRabobank ProTeam 24Rabobank ProTeam
53 Herrero DavidXacobeo-Galicia 28Xacobeo-Galicia
54 Intxausti BeñatScott - American Beef 21Scott - American Beef
55 Timmer AlbertSkil - Shimano 22Skil - Shimano
56 Klimov RomanKatyusha 23Katyusha
57 Agirre JosuEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi
58 Vansummeren JohanSilence - Lotto 27Silence - Lotto
59 Herrero SergioExtremadura - Grupo Gallardo 26Extremadura - Grupo Gallardo
60 Ongarato AlbertoMilram 32Milram
61 Rodríguez JoaquimCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne
62 Cobelo Fojo JesusXacobeo-Galicia 30Xacobeo-Galicia
63 Riccò RiccardoScott - American Beef 24Scott - American Beef
64 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi
65 Sabatini FabioMilram 23Milram
66 Dyudya VolodymyrMilram 25Milram
67 López José AntonioAndalucia-Caja Sur 31Andalucia-Caja Sur
68 Garcia JaimeExtremadura - Grupo Gallardo 22Extremadura - Grupo Gallardo
69 Maté Luis ÁngelAndalucia-Caja Sur 23Andalucia-Caja Sur
70 Domínguez GustavoXacobeo-Galicia 27Xacobeo-Galicia
NQ Božič BorutCycle Collstrop 27Cycle Collstrop
NQ Kopp DavidCycle Collstrop 29Cycle Collstrop
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkRiderAgeTeamUCIPnt
1 Lastras PabloCaisse d'Epargne 32Caisse d'Epargne80100
2 Lhotellerie ClementSkil - Shimano 21Skil - Shimano5670
3 Evans CadelSilence - Lotto 31Silence - Lotto3250
4 Astarloza MikelEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi2436
5 Garate Juan ManuelQuickstep - Innergetic 31Quickstep - Innergetic2028
6 Losada AlbertoCaisse d'Epargne 25Caisse d'Epargne1624
7 Aerts MarioSilence - Lotto 33Silence - Lotto1220
8 Mayoz IbanXacobeo-Galicia 26Xacobeo-Galicia818
9 Flecha Juan AntonioRabobank ProTeam 30Rabobank ProTeam716
10 Tankink BramRabobank ProTeam 29Rabobank ProTeam614
11 Durán ArkaitzScott - American Beef 21Scott - American Beef512
12 Pérez AitorExtremadura - Grupo Gallardo 30Extremadura - Grupo Gallardo310
13 Arroyo DavidCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne8
14 Vansummeren JohanSilence - Lotto 27Silence - Lotto7
15 Cioni Dario DavidSilence - Lotto 33Silence - Lotto6
16 Visconti GiovanniQuickstep - Innergetic 25Quickstep - Innergetic5
17 Pasamontes LuisCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne4
18 Benítez José AlbertoScott - American Beef 26Scott - American Beef3
19 Posthuma JoostRabobank ProTeam 26Rabobank ProTeam2
 20  Barredo CarlosQuickstep - Innergetic 26Quickstep - Innergetic
20 Knees ChristianMilram 26Milram1
21 Vorganov EduardXacobeo-Galicia 25Xacobeo-Galicia
22 Antón IgorEuskaltel - Euskadi 24Euskaltel - Euskadi
23 Salgueiro EnriqueExtremadura - Grupo Gallardo 26Extremadura - Grupo Gallardo
24 Menchov DenisRabobank ProTeam 30Rabobank ProTeam
25 de Maar MarcRabobank ProTeam 24Rabobank ProTeam
26 Hupond ThierrySkil - Shimano 23Skil - Shimano
27 Rodríguez JoaquimCaisse d'Epargne 28Caisse d'Epargne
28 Astarloa IgorMilram 31Milram
29 Carrasco José LuisAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur
30 Ortega ManuelAndalucia-Caja Sur 26Andalucia-Caja Sur
31 Tjallingii MaartenSilence - Lotto 30Silence - Lotto
32 Azanza JorgeEuskaltel - Euskadi 25Euskaltel - Euskadi
33 Rosendo JesúsAndalucia-Caja Sur 25Andalucia-Caja Sur
34 López José AntonioAndalucia-Caja Sur 31Andalucia-Caja Sur
35 Herrero SergioExtremadura - Grupo Gallardo 26Extremadura - Grupo Gallardo
36 Moreno JavierAndalucia-Caja Sur 23Andalucia-Caja Sur
37 Riccò RiccardoScott - American Beef 24Scott - American Beef
38 Mondelo JosuExtremadura - Grupo Gallardo 26Extremadura - Grupo Gallardo
39 Intxausti BeñatScott - American Beef 21Scott - American Beef
40 Ruiz JoséAndalucia-Caja Sur 27Andalucia-Caja Sur
41 Galdós AitorEuskaltel - Euskadi 28Euskaltel - Euskadi
42 Selvaggi MirkoCycle Collstrop 23Cycle Collstrop
 44  Petacchi AlessandroMilram 34Milram
43 Galparsoro DionisioEuskaltel - Euskadi 29Euskaltel - Euskadi
44 Hoste LeifSilence - Lotto 30Silence - Lotto
45 Bru JonEuskaltel - Euskadi 30Euskaltel - Euskadi
46 Velo MarcoMilram 33Milram
47 Cobo Juan JoséScott - American Beef 27Scott - American Beef
48 de Jongh StevenQuickstep - Innergetic 34Quickstep - Innergetic
49 Coyot ArnaudCaisse d'Epargne 27Caisse d'Epargne
50 Wesemann SteffenCycle Collstrop 36Cycle Collstrop
51 Timmer AlbertSkil - Shimano 22Skil - Shimano
52 Persson LucasCycle Collstrop 23Cycle Collstrop
53 Herrero DavidXacobeo-Galicia 28Xacobeo-Galicia
54 Rooijakkers PietSkil - Shimano 27Skil - Shimano
55 Maté Luis ÁngelAndalucia-Caja Sur 23Andalucia-Caja Sur
56 Goesinnen FlorisSkil - Shimano 24Skil - Shimano
57 Efimkin AlexanderQuickstep - Innergetic 26Quickstep - Innergetic
58 Ongarato AlbertoMilram 32Milram
59 Marcato MarcoCycle Collstrop 24Cycle Collstrop
60 Sabatini FabioMilram 23Milram
61 Dyudya VolodymyrMilram 25Milram
62 den Bakker MaartenSkil - Shimano 39Skil - Shimano
63 Siedler SebastianSkil - Shimano 30Skil - Shimano
64 Flahaut DenisScott - American Beef 29Scott - American Beef
65 Garcia JaimeExtremadura - Grupo Gallardo 22Extremadura - Grupo Gallardo
66 Sarabia IgnacioExtremadura - Grupo Gallardo 24Extremadura - Grupo Gallardo
67 Agirre JosuEuskaltel - Euskadi 26Euskaltel - Euskadi
68 Domínguez GustavoXacobeo-Galicia 27Xacobeo-Galicia
69 Cobelo Fojo JesusXacobeo-Galicia 30Xacobeo-Galicia
70 Klimov RomanKatyusha 23Katyusha
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Vuelta a Andalucia Ruta ciclista del Sol logoDate: 21st February 2008
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.1

Links
Websites:
www.vueltaandalucia.es/
www.twitter.com/VCAndalucia
www.facebook.com/vueltaandalucia
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.05853 sec.