Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
KOM Sprint (2) Puerto de Mijas (10.5 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 6 |
2 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 4 |
3 | Sprengers Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 2 |
4 | Maté Luis Ángel | Euskaltel - Euskadi | 1 |
Sprint | Coín (26.9 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Sprengers Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 3 |
2 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 1 |
KOM Sprint (3) Alto de Carratraca (57.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 3 |
2 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Sprengers Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 1 |
KOM Sprint (3) Alto de Setenil (108.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 3 |
2 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Sprengers Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 1 |
KOM Sprint (3) Zahara de la Sierra (152.1 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Serrano Gonzalo | Movistar Team | 3 |
2 | Aular Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 2 |
3 | Impey Daryl | Israel Start-Up Nation | 1 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Serrano Gonzalo | Movistar Team | 25 |
2 | Aular Orluis | Caja Rural - Seguros RGA | 20 |
3 | Impey Daryl | Israel Start-Up Nation | 16 |
4 | Hayter Ethan | INEOS Grenadiers | 14 |
5 | Stannard Robert | Team BikeExchange | 12 |
6 | Canola Marco | Gazprom - RusVelo | 10 |
7 | Cepeda Jefferson Alveiro | Caja Rural - Seguros RGA | 9 |
8 | Skujiņš Toms | Trek - Segafredo | 8 |
9 | López Miguel Ángel | Movistar Team | 7 |
10 | Tolhoek Antwan | Team Jumbo-Visma | 6 |
11 | Bystrøm Sven Erik | UAE Team Emirates | 5 |
12 | Lastra Jonathan | Caja Rural - Seguros RGA | 4 |
13 | Parra José Félix | Equipo Kern Pharma | 3 |
14 | Maté Luis Ángel | Euskaltel - Euskadi | 2 |
15 | Gibbons Ryan | UAE Team Emirates | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Caja Rural - Seguros RGA | 11:43:21 | 11:43:21 |
2 | Movistar Team | 11:43:30 | 0:09 |
3 | Euskaltel - Euskadi | 11:43:42 | 0:21 |
4 | Gazprom - RusVelo | 11:43:52 | 0:31 |
5 | INEOS Grenadiers | 11:44:00 | 0:39 |
6 | Team Jumbo-Visma | 11:44:11 | 0:50 |
7 | UAE Team Emirates | 11:44:17 | 0:56 |
8 | Astana - Premier Tech | 11:44:18 | 0:57 |
9 | Burgos - BH | 11:44:29 | 1:08 |
10 | Equipo Kern Pharma | 11:44:48 | 1:27 |
11 | Israel Start-Up Nation | 11:44:55 | 1:34 |
12 | Sport Vlaanderen - Baloise | 11:45:20 | 1:59 |
13 | Team BikeExchange | 11:45:26 | 2:05 |
14 | Trek - Segafredo | 11:45:48 | 2:27 |
15 | Alpecin - Fenix | 11:47:12 | 3:51 |
16 | Deceuninck - Quick Step | 11:50:50 | 7:29 |
Sprint classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Sprengers Thomas | Sport Vlaanderen - Baloise | 3 |
2 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Oliveira Rui | UAE Team Emirates | 1 |